Šta je novo?

GPU Passthrough on Arch Linux sa dve Nvidia kartice

MasterChief2

Cenjen
Učlanjen(a)
01.03.2015
Poruke
860
Poena
115
Nabavio sam drugu karticu i konacno resio da probam ovaj metod za igranje igrica na "Linuxu" ali ne ide sve kako sam planirao. Konfiguracija je sledeca:
MB: MSI B350 Tomahawk
CPU: AMD Ryzen 5 1600
RAM: 4GB (znam da je malo, ali samo da probam kasnije cu svakako dokupiti jos 16GB)
GPU: GeForce GT610 (nju hocu da koristim za Host) i GeForce GTX660 (nju hocu da koristim za VM)


Procitao sam dosta tutorijala i dosta se informisao i u sustini razumem kako to funkcionis, ali problem je deo gde treba da blacklist-ujem drajver graficke koju hocu da koristim za GPU Passthrough, tj. GTX660.

Problem je u tome sto mi obe graficke koriste open-source driver (nouevau) i kada blacklist-ujem taj drajver nece mi nijedna kartica raditi.

Kada instaliram nvidia drajver iz nekog razloga sistem nece da se butuje. Ako izvadim jednu grafickiu sistem se dize, ali sa obe nece. Mada pretpostavljam da i ako uspem da butujem sa nvidia drajverom imacu isti problem kao i sa nouevau drjaverom.


Zna li neko kako da uradim GPU Passthrough sa dve Nvidia kartice? Ako moze neka pomoc bio bih veoma zahvalan. :)
 
Ima nekoliko yt klipova o ovome. Treba zapisati PCI ID od kartice koju želiš da koristiš za VM izmeniti boot string u grubu tako da kernel maskira taj pci uređaj i da ga driver ne vidi.

https://youtu.be/w-hOr44oBAI

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Problem je u ovome. Ako instaliram nvidia driver (sudo pacman -S nvidia) kada ubacim GTX660 u drugi PCIe slot racunar nece da se butuje.. Dodje do onog dela kada prodje "grub screen" i tu stane. A nouevau driver ne mogu da koristim jer sa njim cim nekim program startujem poput Chromiuma racunar zamrzne sliku.

Znas li gde bi mogao biti problem, tj. zbog cega nece da mi butuje sistem kada ubacim dve kartice sa Nvidia drajverom?
 
Uspeo sam namestiti pci-stub i uspeo sam da blekslistujem karticu koju zelim da koristim za virtuelnu masinu. Ne znam zasto, ali mogao sam samo GT610 da koristim za GPU Passthrough. Verovatno zato sto je sam sistem instaliran sa GTX660 pa kada mu ubacim drugu karticu on se jednostavno ne dize kada bleklistujem GTX660. No nije bi bitno, ako uspe sa GT610 lako cu ima zamenuti mesta.

Sada imam ovaj problem. Okacicu slike da bude jasnije:

Pratio sam ovaj tutorijal https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=162768 i stigao sam do dele kada trebam da testiram da vidim da li to sve radi. Napravio sam test skriptu, medjutim kada je pokrenem dobijem ovo:


Malo sam citao i skontao da je probelm u IOMMU grupi. Kao i kartica tako i sve ostale komponenete koje se nalaze u toj grupi treba da budu "zakacene" za svoj vfio bus driver. Kada ukucam odredjenu komandu mogu videri sledece:


I kakav sam baksuz moja kartica se nalazi tamo gde se nalazi sata kontroler, etherent kontroler, usb-ovi itd... Moze li se nekako ta kartica iz grupe 0 prebaciti u neku drugu grupu?
 
Uspeo sam zaobici taj problem tako sto sam zamenio mesta karticama. GTX660 sam stavio na na PCIe 2.0 slot, a ovu GT610 (nju hocu da koristim za Virtuelnu Masinu) sam stavio na slot blize procesoru.

Tako da su samo zamenili mesto i sada je GTX660 u grupi 0 sa ethernetom, sata kontrolerima i usb-ovima, a GT610 je U grupi 2 u kojoj se nalazi samo neki PCI kontroler koji sam takodje zakacio za vfio-pci.

Virtuelna masina se podigla, instalirao sam uspesno windows, ali nakon instalacije drajvera za graficku imao sam gresku 43 (Code 43). Nasao sam na netu da je problem do drajvera koji prepozna da se radi o virtuelnoj masini i onemoguci kartici da radi. I za to sam nasao FIX koji je upalio ali opet novi problem.

Sada imam gresku 12 (Code 12). Pise mi: "This device cannot find enough free resources that it can use. (Code 12) If you want to use this device, you will need to disable one of the other devices on this system."

U cemu je sad problem ja ne znam. Negde sam procitao da problem moze biti u tome sto kartica nije potpuno izolovana od Host masine.. Ali po upustvima i kada ukucam komandu da proverim lepo pise da je njen driver vfio-pci.
 
Koliko si memorije odvojio za VM? Treba baš dosta.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Uspeo sam zaobici taj problem tako sto sam zamenio mesta karticama. GTX660 sam stavio na na PCIe 2.0 slot, a ovu GT610 (nju hocu da koristim za Virtuelnu Masinu) sam stavio na slot blize procesoru.

Tako da su samo zamenili mesto i sada je GTX660 u grupi 0 sa ethernetom, sata kontrolerima i usb-ovima, a GT610 je U grupi 2 u kojoj se nalazi samo neki PCI kontroler koji sam takodje zakacio za vfio-pci.

Virtuelna masina se podigla, instalirao sam uspesno windows, ali nakon instalacije drajvera za graficku imao sam gresku 43 (Code 43). Nasao sam na netu da je problem do drajvera koji prepozna da se radi o virtuelnoj masini i onemoguci kartici da radi. I za to sam nasao FIX koji je upalio ali opet novi problem.

Sada imam gresku 12 (Code 12). Pise mi: "This device cannot find enough free resources that it can use. (Code 12) If you want to use this device, you will need to disable one of the other devices on this system."

U cemu je sad problem ja ne znam. Negde sam procitao da problem moze biti u tome sto kartica nije potpuno izolovana od Host masine.. Ali po upustvima i kada ukucam komandu da proverim lepo pise da je njen driver vfio-pci.


Problem je u tome što Nvidia zvanično daje IOMMU podršku samo za GRID te Quadro i Tesla karte. Možeš da pokušaš modovati INF za QUadro drajver i da ga kao takvog pokušaš instalirati.
http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=377158
 
Koliko si memorije odvojio za VM? Treba baš dosta.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Samo 1GB jer trenutno imam svega 4GB. Ali kako to moze da bude problem? Ja sam hteo samo probati da vidim da li to stvarno funkcionise i da li se stvano moze koristi za igranje igrica i neke zahteven programe. Jer Linux koristim vec godinu dana, ali sad mi izasla Outlast 2 igrica i samo zbog nje moram Windows instalirati... Pa sam zato hteo ovo probati da vidim da li funkcionise da se ne moram zezati bezveze sa Dual Bootom kada mi zatreba Windows jednom u 100 godina..

Problem je u tome što Nvidia zvanično daje IOMMU podršku samo za GRID te Quadro i Tesla karte. Možeš da pokušaš modovati INF za QUadro drajver i da ga kao takvog pokušaš instalirati.
http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=377158

Zar to nije vezano za gresku 43 koju sam uspeo zaobici tako sto sam postavio dodao "kvm=off"? Ova greska 12 moze biti vezana za nesto sto prethodno nisam dobro odradio (IOMMU grupa i te stvari). Ali prosao sam najmanje 10 puta kroz sve korake i nigde ne vidim da sam nesto pogresno uradio. Za ubudece znam da cu uzimati AMD kartice. TJ. ovu GTX660 cu koristiti za Host masinu, a kasnije cu uzeti neku Radeon RX460/480 za virtuelnu masinu.

Najvise me nervira to sto su ljudi uspeli namestiti da to radi sa GTX660, a mene sve zivo zajeb*va
 
Mislim da je do količine memorije. Ako je zbog igrice, da li bi ta igra radila pod wine-om?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ali kakve veze ima kolicina memorije za greskom koja je prijavljena za graficku? Mislim po nekoj logici ja sam njoj samo toliko dodelio i mislio sam samo probati neku slabiju igricu da vidim da li to funkcionise. Ako bi radilo lako bi dokupio jos memorije.

Da moze ne bi se sa ovim bahcao... Kada se pokrene FPS je svega 1-2, i boje su izmesane.
 
Probao sam i sa GTX660 i isti problem. Jedino sto sam primetio je da sa GTX660 OVMF (UEFI BIOS za virtuelnu masinu) radi (sa GT610 nije hteo) i kada instaliram sistem sada su mi dostupna sva 4 jezgra od procesora koja sam dodelio i pise da je u pitanju Ryzen procesor. Ovo je slika na kojoj se vidi sta mi izbacuje za gresku u Device Manageru:



Jedino mi jos ostaje da probam PCIe_ACS_OVERRIDE, ali nikako ne uspevam instalirati linux-vfio kernel sa AUR-a. Izbacuje mi gresku za PGP signature. U komentarima sam video da trebam dodati neke "kljuceve" ali ne znam kako. Pise: "Requires importing GPG Keys to build". Moze li mi neko reci kako da ubacim te kljuceve?
 
Zar to nije vezano za gresku 43 koju sam uspeo zaobici tako sto sam postavio dodao "kvm=off"? Ova greska 12 moze biti vezana za nesto sto prethodno nisam dobro odradio (IOMMU grupa i te stvari). Ali prosao sam najmanje 10 puta kroz sve korake i nigde ne vidim da sam nesto pogresno uradio. Za ubudece znam da cu uzimati AMD kartice. TJ. ovu GTX660 cu koristiti za Host masinu, a kasnije cu uzeti neku Radeon RX460/480 za virtuelnu masinu.

Najvise me nervira to sto su ljudi uspeli namestiti da to radi sa GTX660, a mene sve zivo zajeb*va


Nije, zato sam ti i rekao da moduješ Quadro driver i da sa njim pokušaš.
 
Nije mi jasno samo kako su ljudi uspevali da ovo izvedu sa bas mojom karticom (GTX 660)? Aj da niko nije uspeo pa i da razumem, nego sam citao i video slike na forumima da im radi sve kako treba sa GTX 660. Probacu jos linux-vfio kernel, a ako ni sa njim nebude htelo onda odustajem.

Kada sam uzimao graficku svi su mi rekli: "Ako ces Linux OBAVEZNO uzmi Nvidiu"...

Za koju nedelju bi trebao uzeti bratu Radeon HD6850 pa cu sa njom probati, a RX480 cu tek na kraj leta uzimati.
 
Vidi za linux je najbolja intel pa nv, pazi ovde imas takvu zezanciju da ti je jednostavnije da uzmes posebnu masinu

Sent from my NX505J using Tapatalk
 


Nabavio sam AMD Radeon HD5670 i kada instaliram driver za nju dobijem BSOD nakon restarta... Zna li neku u cemu sad moze biti problem?
 


Nabavio sam AMD Radeon HD5670 i kada instaliram driver za nju dobijem BSOD nakon restarta... Zna li neku u cemu sad moze biti problem?

Kakav BSOD u linuxu????????? Ovo je linux deo. Ko ti je uvalio tu karticu koju AMD vise ne podrzava, sve od serije 7000 je podrzano a ostalo ne.
Mozes u linuxu da je poteras sa nekim starim kernelom i Catalyst drajverima koji su podrzavali tu karticu.
 
Procitaj naslov teme :)

Meni se sve nekako cini da ja pravim negde gresku kada trebam karticu da zakacim za VFIO-Driver. Ali ne znam ni sam koliko sam puta presao kroz tutorijal i nigde ne uvidjam da sam negde napravio propust...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno