Šta je novo?

Ideja za desktop okruženje

ABET

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
26.03.2007
Poruke
14,009
Poena
720
Ja imam jednu fiks ideju ali nisam siguran koji set gui biblioteka bi mi najbolje poslužio za realizaciju iste (sve su ili C++ ili C based a to znači bagovi, bagovi, bagovi). Mada verujem da bi postojao jak otpor u Linux svetu. Ideja je sledeća. Desktop env. GUI bi bio po već opisanom principu gde bi sve bilo modularno i podesivo kao u KDE ali ne na KDE način nego svedenije i jednostavnije uz obavezne presete i različite nivoe prikaza opcija shodno umeću i želji korisnika (basic tj. Gnome 3 fazon, intermediate tj. Unity fazon, advanced tj. KDE fazon i expert tj. OpenBox fazon). Po startovanju bi birao jedan od četiri preseta i tako startovao DE. Da li hoćeš kao što ti i ja imamo (Ubuntu Unity fazon), da li hoćeš Gnome2/MATE, MacOS/Gnome ili klasičan ala Windows taskbar (Cinnamon, KDE i mnogi drugi).

Sve to je relativno izvodljivo, zapravo mogu već postojeći DE da se modifikuju i podese ali mi se način na koji se to radi ne dopada a da forkujem zvuči glupo jer nisam pro fork tip. Zapravo to već rade Cinnamon, Budgie, Pantheon i ostali s tom razlikom što niko ne nudi jednostavnu ali moćnu konfigurabilnost nego su svi na fazon kako autor to želi.

E sad ključni momenat se tiče aplikacija a to nisam video na Linuxu. U pozadini bi trčao neki špijunski program koji bi pratio sve aktivne događaje (privatnost je ugrožena, RMS me mrzi) ali ne da bi slao Ciji, Biji i drugima nego da omogući konteks senzitivan GUI. Imaš window toolbar ali nije fiksan nego u zavisnosti od toga gde se kursor miša nalazi tako bi se menjale ikonice ili labeli (preferiam stilizovan tekst umesto ikonica jer na prvu znam šta koja komanda radi). Neko je već napravio sličan demo za Libre Office GUI ali ne mogu da nađem gde. Ako si mišem iznad foldera u fajf menadžeru on ti ispiše komande da li u fiksnom toolbar, pie meniju, floating toolbaru (implementirao ili ostavio prostor za implementaciju SVIH opcija) koje su vezane za operacije nad folderom koje podržava fajl menadžer. Kada si iznad side panela GUI pokaže operacije tu. Kada si u praznom prostoru unutrašnjeg prozora fajl menadžera on ti prikaže stvari kao prefs/options, show/hide folders, način prikaza foldera itd. Po defualtu bi u toolbaru stajale neke, najkorišćenije komande ili komande po želji korisnika.

Koji GUI ToolKit to može da izvede?
 
Poslednja izmena:
Izaberes Window Manager i na osnovu njega napises svoj DE. Ne vidim jednostavnije rjesenje. Sa tim da posudjujes dijelove koji ti odgovaraju iz odgovarajucih sistema. Ovo sto si naveo da biras koji ces tip advanced, intermediate, basic i slicno vjerovatno da podesis kao neki sub meni pri logovanju u desktop manageru. Sve ostalo bilo bi previse komplikovano da bi radio "mali covjek".

http://openbox.org/wiki/Help:Contents

Recimo da OpenBox bude osnova na koju ces da kalemis ostatak. Cak u dokumentaciji ima i kako da krenes od nule.
 
Boljih stvari ima na deviantart mada nije pregledan kao reddit. Kada je preglednost u pitanju na prvom mestu je github, razni .io sajtovi, pa ide reddit. Ostalo mi je uglavnom nepregledno za praćenje/čitanje/gledanje. Na primer gnome/kde look sajtovi što hostuju teme i ekstenzije su blagi užas. Ali će to valjda uskoro redizajnirati. Mada nije to ono što ja hoću, to su samo skockani setup-i nečega što već postoji.

Valja napraviti mockup prvo, bez toga ne ide. Valjda se Inkscape neće sruštiti ovaj put :)

@mrvtavker
Ovi pipe menus mi deluju korisno za ono što hoću da napravim. Mada razmišljam da probam sa EFL.
 
@ABET:
Najvažnije je da korisnik vidi nešto pre nego što klikne na to. Ako prethodno nije video da postoje operacije, neće ni znati da ih ima. Prost primer je Skajp... U video pozivu opcije za kameru, mikrofon, chat i prekidanje poziva se sakriju pa tek kada mišem priđeš dnu ekrana, te opcije se pojave. Rezultat je da određeni broj korisnika ne zna da prekine poziv.


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
U pravu si, baš sam sada razmišljao i zaključio da ono što sam zamislio neće funkcionisati nego mora da se koriguje. Jer kako će korisnik odabrati opciju koja mu se pojavila u toolbaru jer se miš nalazi iznad foldera, ukoliko pomeri miš do tog istog toolbara čime se menja i lokacija u prozoru na osnovu koje se pojavljuje kontekst. Jedino da pamti to poslednje ali šta ako se mišem pređe preko druge lokacije koja će opet promeniti menije u toolbaru. Sada znam zašto nije napravljeno nešto slično :D

Može floating menu ali ljudi to izgleda ne podnose. Primer toga je su svi meniji koji se aktiviraju desnim klikom miša. Iako se koriste kako u Windowsu tako i drugim operativnim sistemima ljude će opet pre kliknuti na ikonu do koje moraju doći pomeranjem miša nego aktivirati opciju iz lebdećeg menija osetljivog na kontekst. Treba uzeti u obzir mobilne platforme koje do pojave force touch ili kako se to već zove nisu posedovale jednostavan način za emulaciju drugog tastera miša, samim tim su nove generacije (zahvaljujući iOS dizajnu) naviknute na ikonice i kliktanje po njima, razne hamburger menije i slične kerefeke.

Openbox i slične varijante upravo koriste meni što se aktivira desnim klikom miša za navigaciju kroz okruženje.

Što se programa za komunikaciju tiče, meni je jako neintuitivna ideja javljanja na pozive unutar Vibera, to je školski primer lošeg dizajna. Ideja da ti povlačiš ka kursor ka skušalici je nešto što većina ljudi ne razume.
 
Neintuitivna rjesenja unistavaju neko graficko okruzenje. Kada softver ne radi na nacin na koji je tebi logicno da radi i ti moras da ucis fore i fazone da bi uradio najjednostavniju stvar (tipa vidjeti menu bar) to znaci da ti ne kontrolises racunar nego on kontrolise tebe. Svaka alatka/program/softver koji nas tjera da mu se prilagodjavamo upravo radi to, on kontrolise nas, a ne mi njega.
 
Kakva god ideja bila opet se mora forkovati gomila stvari, osim ako ne misliš da se pišu od nule fajl menadžer, notification daemon itd.
 
Nazad
Vrh Dno