Šta je novo?

Uradi sam NAS w/ FreeNAS

Thumbs up za temu!

Ja imam u produkciji svoj SAN/NAS ali je baziran na Nas4Free. To je zapravo originalni FreeNAS.

Moja konfa:

  • Supermicro X10SLM-F
  • Intel(R) Pentium(R) CPU G3420
  • 4*8 (32 GB total) Crucial DDR3 ECC RAM
  • 6x WD RED 3 TB
  • i350-T4 mrezna karta (4 port)
  • ZFS mirror pool

Radi sjajno pruzajuci podatke preko iSCSI multipath interfejsa ka drugim masinama (ESXi najvise). Planirao sam da probam / da prebacim na Nexenta sve to jer ima bolju podrsku za iSCSI.

Imajte u vidu da je ZFS absolutno neophodan ECC RAM - za ozbiljnu upotrebu. Nemojte se igrati bez toga - ako nemate backup celog storage-a i ako su podaci mission critical. U suprotnom preko noci mogu da nestanu svi podaci - sto je ujedno i najveca mana ZFS-a, sto se oslanja na ispravnost checksuma dobijenih iz RAM-a u runtime-u. Ne sme da dodje do bitflip-a niposto.

Ja sam plocu morao da narucim iz Nemacke, a memoriju direktno od Crucial-a iz UK predstavnistva za Evropu. Diskovi su nabavljeni lokalno.

Sjajni su WD RED, imam i u firmi 4 komada ali ne u NAS-u. Da kucnem u drvo ni jedan bad sector niej bio do sada, a ZFS je jedini koji ume da prepozna bad sector-e tj. lose podatke.
 
Poslednja izmena:
BTRFS isto ima checksumming, mada jos cekamo da oprave Raid5/6
 
Moj izbor je bio: Kuciste LC Power LC-1350mi, sa pasivnim "cigla" napajanjem od 75W
Ploca ASUS J1800I-C sa 2GB RAM-a
2X WD RED od 2,5 inca 1TB u RAID 1 nizu[/URL]

Vidim ploca ima samo 2 sata porta, ima li modela sa 4 porta ili kakva je ta sto imas po pitanju upgrade-a sa jos dva sata porta?
 
Skuzio....
 
Nazad
Vrh Dno