Šta je novo?

Hlađenje kompjuterskog stola

Gadjan

Slavan
Učlanjen(a)
01.05.2006
Poruke
2,363
Poena
390
Malo sam pretraživao ali nisam našao temu niti da je ovo pominjano. Prvi put koristim namenski kancelarisjki kompjuterski sto i odmah sam uočio da je kućište u njemu kao u rerni jer vruć vazduh baš i nema kuda da pobegne osim s prednje strane. A bezveze mi je da kućište držim van stola da mi smeta i estetski i funkcionalno. I ovako imam problem s hlađenjem unutar njega ali to ću o tom po tom, probaću nekako da nabudžim ventove da hlade silne diskove i dodaću ventove da izbacuju vazduh, nema mi druge (a čitavu deceniju se služim bešumnim kompom sa dva venta cpu + psu oborena na 5 volti).
Nego sam mislio da testerišem sto sa strane i ugrađujem neku 12ticu ili 14ticu, ne znam šta drugo. Jel neko to radio?
 
Generalno ti "kompjuterski" stolovi su najgora stvar i ne znam ko ih izmisli, kako po ergonomiju, tako po hladjenje.
 
Žao mi stola da ga kasapim :) ali i onako je ta strana do zida. Mada i ako se bude premeštao ne bi trebalo mnogo ružno da ispadne. Dvoumim se da li da napravim sa manjim otvorom da se vent šrafi u sto iznutra ili spolja. Ili možda elegantnije da rupa bude knap i da se vent nabije i zaglavi u ravni sa ivericom. I dvoumim se za dimenziju venta. U svakom slučaju nešto mora jer i sa skinutom stranicom temperature mi se ne sviđaju. Moraću osmicu unutar napajanja da vraćam na 12v da bolje izduvava :D
 
Razmisljaj i o tome kako ces da napajas taj vent :) Ja bih stavio 14-icu neku. Takodje nadam se da pozadi nije nabijen uza zid sto da ne moze ni pozadi da ode vruc vazduh.
 
Pa kablom iz kućišta šta drugo da radim. Trebaće mi i preporuka za 12 ili 14, nisam to kupovao sto godina. Kućište mi je isto jadno, nema od napred otvore a diskovi kuvaju 45 stepeni već sad. Nije kritično ali šta će biti na leto... Ima sa strane dva otvora 12 cm za izduvavanje ali svakako ću držati skinutu stranicu.
Meni u prinicipu samo treba aktivno hlađenje na diskovima, posebno jednom koji visi na elastičnoj suspenziji i nije u kontaktu s kućištem, i treba mi da nešto izduvava vruć vazduh iz stola i to mora imati dobar protok a da nije bučno.
 
Rupu iseci četvrtastu, pa samo uglavi vent, a ne okruglu rupu, pa da ga zavijaš posle.
Još će ti ispasti i pro na kraju!
Svaka 14ca dobro vuče, noctue najbolje, ali i Artic za te pare koliko koštaju su vrh.
A imaš i po oglasima, što ovde što na KP, manje više sve su tihe.
Iverice su 18/25mm, koliko je tvoja?
Probaj i sa 2 venta, možda bude još bolje.
 
Žao mi stola da ga kasapim :) ali i onako je ta strana do zida. Mada i ako se bude premeštao ne bi trebalo mnogo ružno da ispadne. Dvoumim se da li da napravim sa manjim otvorom da se vent šrafi u sto iznutra ili spolja. Ili možda elegantnije da rupa bude knap i da se vent nabije i zaglavi u ravni sa ivericom. I dvoumim se za dimenziju venta. U svakom slučaju nešto mora jer i sa skinutom stranicom temperature mi se ne sviđaju. Moraću osmicu unutar napajanja da vraćam na 12v da bolje izduvava :D

To može dosta dobro da se uradi. Ja sam kod mog deteta rešio ovako.

IMG_20170429_213325.jpg

IMG_20170429_213338 (1).jpg

Verujem da i ti (ili majstor) može da ti napravi kutiju, koja će da drži PC. Inače, ima identičan otvor i sa druge strane. Odpozadi, naravno ništa nema :) Tako da, nema potrebe za dodatnim ventilatorom, osim onog iz kućišta.
 
Nazad
Vrh Dno