Šta je novo?

Da li bi ovaj NVMe radio sa ovim PCIe adapterom na ovoj ploci?

Censored

Slavan
Učlanjen(a)
21.01.2014
Poruke
1,441
Poena
225
Cini mi se da sam dobro pohvatao sve podatke na netu i da bi kombinacija radila, ali bih da ipak proverim ako neko ovde zna vise, ili jos bolje, ako ima licnog iskustva sa konkretnim hardverom.

Da li bi Corsair MP500 CSSD-F120GBMP500 radio sa ovim no name PCIe adapterom na ASUS x79-Deluxe ploci?

Ako su SSD i adapter kompatibilni, posto ploca nema x4 PCIe slot, da li adapter moze da se ubode u x16 slot?

Da li ima neki bolji adapter za slicnu cenu?
 

Prilozi

  • MP500.png
    MP500.png
    102.4 KB · Pregleda: 71
  • PCIe adapter.jpg
    PCIe adapter.jpg
    37 KB · Pregleda: 55
  • X79-Deluxe.jpg
    X79-Deluxe.jpg
    205.2 KB · Pregleda: 54
Koji je razlog za kupovinu ovoga svega?
 
Veoma diskutabilno ... Pcie adapter ne uliva poverenje ...
 
Ta maticna ne podrzava NVMe specifikaciju tako da taj disk ako bi proradio ne bi mogao da bude iskoriscen kao sistemski disk.
 
Ta maticna ne podrzava NVMe specifikaciju tako da taj disk ako bi proradio ne bi mogao da bude iskoriscen kao sistemski disk.
Tacno je da NVMe nije naveden u specifikacijama na zvanicnom sajtu, ali su napravili update nakon kog je ta opcija vidljiva u BIOSu i radi, sto su na nekom drugom forumu i potvrdili.

rzABQvr-420x315.jpg



Veoma diskutabilno ... Pcie adapter ne uliva poverenje ...
Izgleda da je ipak najsigurnije uzeti ASUS HYPER M.2 x4 MINI CARD - moze da se ubode u x16, tako da bi sve to po meni trebalo da sljaka.

flexibility.jpg


Jedino sto MP500 zna da se poprilicno zagreje :exploder:


Koji je razlog za kupovinu ovoga svega?
Plocu vec imam, tako da nije 'svega' ;) a kako ploca nema M.2 slot, mora se kupiti i prokleti adapter :smash:
 
Da bi radio.. sta?
Kopirao 20GB sa tog diska na taj disk za 40 umesto 80 sekundi?
Posto ne vidim sta ces moci da uradis na tako malo prostora da bi imao koristi od takvih brzina, umesto da uzmes 2-4x veci SATA SSD lepo.
 
Kad vas vec zanima, hocu da izbacim HDD iz kucista, a necu da dodajem jos jedan klasican SSD pored postojeca 3, sto zbog kablova, sto zbog vece brzine koju NVMe pruza (a i hocu da vidim to cudo). E sad, da li ce NVMe da bude za OS, cache ili video fajlove (za editing), ce se videti.
 
Poslednja izmena:
"Skont'o" sam da imas plocu, tol'ko paglu nisam, imao sam nameru pitati za sta ce ti nvme ssd...
Ako imas 3 ssd i hoces da izbacis hdd, kad stavis taj cors. moci ces uociti/izmeriti ubrzanje ali da li ces imati koristi od toga to je kao sto ti pokusava reci alfa, vec upitno...

Istinsku dobit ces imati jedino ako velike fajlove mnogo cesto kopiras s njega na druge ssd ili sa drugih ssd na njega.

Napravi matematiku pa vidi koliko GB imas za ulozeno i koliko bi GB imao sa tim parama sa obicnim ssd-om pa uzmi vise GB.

Mada ima nesto slatko i u onom "da se vidi to cudo", moze i to biti privlacno... ;)

edit: Kad sam prvi put gledao sliku ovog PCIe adaptera sto si pitao da kupis, primetio sam da je u startu pogresno dizajniran, stavili su mu konektor na obrnuti kraj u odnosu na ovaj asusov, pa je teze uštekati ssd pogotovo onaj od 80mm, nemas slobodu u prostoru vec moras iz skucenog kraja da ga utičeš...
 
Poslednja izmena:
Ma znam da se po GB ne isplati i da u prostijim operacijama verovatno necu osetiti razliku, svestan sam ja svega toga - pitao sam cisto da za svaki slucaj proverim doticnu kombinaciju, da bas ne bacim pare nizasta :crash:

Sto se adaptera tice, ako neko ne ponudi provereno resenje, ici cu na ASUS varijantu - jes' da je skuplje, ali posto cu biti zarobljen na X79 platformi jos neko vreme, bolje da kupim kvalitetan adapter dok ih jos uvek ima :d
 
Pa bolje da ih potrosim nego da ih pojede inflacija, a i to sve jedan dobar projekat moze da isplati ;)
 
isplativost je tu ako ti to sto si platio pomogne oko projekta... a sigurno ti nece pomoci vise nego nesto drugo za isti novac, cak ce ti pomoci i daleko manje :)
 
Poput duplo veceg, a verovatno i jeftinijeg normalnog SSD-a.
 
Za sta recimo mozes +500MB/s da iskoristis kod projekata? Linear video editing? Koliko sekundi/milisekundi editable videa mozes staviti na 120GB?

Premalo je to prostora da ista promeni.
 
Hvala vam sto brinete o mojim finansijama, ali cak i da rendering brzina nije veca kao sto ovaj lik kaze- https://youtu.be/TmVquu3aDkE?t=1m37s (objasnjeno u 50 sekundi) - nadam se bar malo "udobnijem" radu bez lag-a i seckanja u odredjenim scenarijima (ne znam da li je do preopterecenosti SATA kontrolera ili neceg drugog).

@alfaunits
Mogu da stanu tri pune 32GB kartice sa tri razlicite kamere (recimo 3 GoPro-a x 2 sata), a zavrseni projekti se arhiviraju na HDD. OS i programi isto staju na 120/128GB disk bez problema.
 
Poslednja izmena:
Koliko znam/pratim, iako ne radim video obradu, ali ubrzanje posla se sasvim slucajno preklapa sa ubrzanjem video obrade (po pitanju CPUa, pa pratim brojke za video obradu uvek), nista od video obrade ne moze da iskoristi ni 100MB/s, a kamoli 1000MB/s - procesor nema kapaciteta da ista uradi sa 100MB video podataka u sekundi.
Osim ako ne govorimo o nekompresovanom materijalu naravno. GoPro je prilicno kompresovan materijal, nece to ici ni blizu te cifre.

Za OS nema nikakve razlike, ne stize on da iskoristi PCIe SSD.

Da imas 2TB, onda vec znam gde bi imao smisla.

Lag naspram SSDa ne sme da se smanji. Ako ga ne primetis prelaskom na PCIe ili je placebo ili je nesto od hardvera faulty. Ali pre bih rekao da je do nekog softvera (ima Windows i u W7/W8 jos uvek jedan glupi global disk access/registry access lock, koji zaglupi ceo sistem!)


Ako zelis da isprobas, OK. I ja sam :)
Ali ne vidim korist od toga, iako bi na pomeranje VMova ustedeo koji sekund sa 2TB m.2. diskom jednom godisnje :)
Pa ono, smatram da treba ostro reci ljudima da ne trose novac, moze se na korisnije stvari utrositi.


Ako naidjes na neku opipljivu razliku, javi, bice cool saznati nesto novo (do sada van servera jedino za kopiranje sam video korist PCIe diskova umesto SATA). Ja sam recimo primetio razliku izmedju kada sam menjao obican HDD u Raptore, pa u SAS i onda u SSD, dao tada 1500e za 128GB SSD :) (4x32GB X25-E). Ali video sam korist od toga. Sve posle toga - samo kapacitet.
 
Poslednja izmena:
Cinjenica je da proste brojke kazu da je MB/s protok najjeftinijeg SSD-a dovoljan da bez seckanja pusta "sliku u slici slikine slike", ali opet mi se @ 4K precesto desava da imam neku zadrsku dok ne krene desavanje na koje sam kliknuo (scrubbing recimo). A kako su mi diskovi najsporiji deo sistema, kontao sam da isprobam NVMe kad vec svakako treba da uzmem neki SSD.

Mada, s obzirom da si pomenuo neki global disk access/registry access lock, koji zaglupi ceo sistem o kom pojma nemam, da li bi prelazak na W10 pomogao?

Pa ono, smatram da treba ostro reci ljudima da ne trose novac, moze se na korisnije stvari utrositi.
Daleko od toga da mi se bacaju pare - bas zato sam i postavio temu (da bih bio 100% siguran da ce to raditi).

Za OS boot up je NVMe zapravo sekundu sporiji od SSD-a po nekim "real life" testovima, ali ovo - https://youtu.be/EdF_aerWcW8?t=2m18s - bi mi bio korak u pravom smeru sto se "komotnijeg" rada tice.

"Naterali" ste me na dodatno razmisljanje - to je sigurno...
 
Boot up vrlo malo zavisi od SSDa, zato i realno moze dosta malo da se ustedi prelaskom sa HDDa na SSD cak, a izmedju SSDova da ima i "korak unazad". (nije stvarno korak unazad, previse zavisi boot up od razlicitih stvari)

File load i scrubbing se mogu ubrzati sa m.2., ako su primarno disk-intensive taskovi.
Ali file load recimo ako ti napravi lag na SSDu, napravice i na NVMe, verovatno. Zauzima koliko god moze I/O bandwidtha, to hoce da izazove lag (lag = nesto je bottleneck:))

Ovaj global lock bi primetio da ti se desava - recimo kada bootujes sistem, prvih 2 minuta nakon logina verovatno si primetio da jedno vreme ne mozes nista pokrenuti, kao da je ceo sistem zamrznut?:) Ako nemas neki antivirus koji ga namerno izazove posle, nisam primetio da se ikada sem toga desi.
Ne znam kako je na W10, previse mi je nezgodan za rad :( Radio sam samo neke osnovne testove da proverim da nas proizvod (driver) uopste radi.

Ako vec imas neki SSD, ili ces uzimati sigurno i obican SSD, probaj prvo na njemu kako radi, pa ako nisi zadovoljan, onda idi na NVMe. Lakse ces prodati SATA SSD i preci na NVMe, nego prodati NVMe disk uopste.
 
Ali file load recimo ako ti napravi lag na SSDu, napravice i na NVMe, verovatno. Zauzima koliko god moze I/O bandwidtha, to hoce da izazove lag (lag = nesto je bottleneck:))
SATA moze samo da cita ili pise u isto vreme, a NVMe moze paralelno i da cita i da pise + ima bolji IOPS.
 
Ako hoces da ti to radi u full speed, moraces da diseblujes 2 komada pcx 1 slota. Tako je bar kod Z97... Slot mora da je PCI 3.0 4x da bi radio u fulu, inace imas samo 950 MB/s ...
 
SATA moze samo da cita ili pise u isto vreme, a NVMe moze paralelno i da cita i da pise + ima bolji IOPS.
Hmm, ako je tako (za paralelno citanje/upis), i ja sam nesto saznao za storage danas.
Moracu da isprobam nekako :)

IOPS ti nece znaciti ako je sekvencijalno citanje, sto za video editing jeste (cim imas citanje preko 4K u isto vreme to je efektivno sekvencijalno za SSD).
 
'Bem li ga - vecina stranaca pise da je brze i da se oseti razlika u video editingu, a kontam da se mora osetiti kad ima vise layera i gomila klipova i fotki.
 
Manimo to "oseti se", neka izmere vreme za nesto sto se moze uporediti :)

Isto tako i "4G trosi vise neta"... u stvari nisu isti podaci :)
A pogotovu kada se za dizajn i obradu gleda ljudski faktor - ne radimo podjednako dobro svakog dana.
 
Pa eno ti gore par testova - oko 10% brze renderovanje 4K videa i skoro upola krace vreme otvaranja projekta + licni utisak za scrubbing...

...NVMe can handle 65,000 queues of data each with 65,000 commands, instead of one queue with the capacity for 32 commands... - da li ovo znaci da sve preko 32 fajlova/layera (npr. AE, PS) rezultuje prekidanjem "flow-a" u radu?
 
Uzjedno i nesto gore ima da je sporije na NVMe (LR Cull). 10% je mala razlika da storage bandwidth je napravi. Mislim, za render ume to biti bitno vreme, ali bolje ispitaj sta su konkretno testirali i merili. Mozda je vredno, mozda je samo glitch u testu. Npr. koji HDD i SSD su koristili za poredjenje. I koji konkretan render, preciznije (ne bih ulazio dublje od ovoga, iako imam nekoliko logova Photoshopa recimo po kojima mogu naci gde je bottleneck)

Uzjedno ja koliko sam primetio za onaj test, oni su bukvalno NAJBOLJI NVMe uredjaj na trzistu poredili, sa >2500MB/s citanjem, i na masini koja je mogla to da opskrbi (znaci masina na kojoj non-GPU stvarno moze barem PCIe Gen3 x4 da koristi - ne znam kako je danas, ali to je ranijih godina bila retkost, za bilo koji PCIe Gen)


Matematicki gledano, da bi render bio 10% brzi ZBOG DISKA, disk sequential ili IOPS moraju biti bottleneck negde. 550MB/s (koliko SATA3 SSD moze da opskrbi) nije sigurno bottleneck za render (koji CPU moze bilo sta sa video materijalom toliko brzo da obradi, osim AES enkripcije ili kopiranja?).
IOPS je mozda vec bottleneck, ali bi to bilo pre do loseg konfigurisanja cache-iranja ili lose aplikacije. (ako to ne moze da se ispravi, bez obzira sto teorijski nije SSD kriv, krastavac, u praksi NVMe znaci).

Ja bi radije za cenu te akrobacije, ili uopste NVMe diska, uzeo 4x vise kapaciteta u SATA 3 SSDovima, i ako mi trebao, ubacio ih u RAID :)

EDIT: Ovo za queue depth - nema to direktne veze sa fajlovima. Neki softver moze da radi paralelne operacije, i posalje vise zahteva u isto vreme (32 zahteva u isto vreme = queue depth 32). Ako isti softver treba 32 fajla da podigne, nece on to raditi paralelno, ne verujem da je neki radjen da tako radi, isto vazi i za layere.
Mozda neki alat dobro uradjen da sa razlicitih fizickih diskova paralelno procesuira podatke, ukoliko ima smisla. Ali to bi imalo smisla za render; da bi se nesto, sto dugo traje, ubrzalo (sto tesko da se moze ubrzati jer je CPU najveci bottleneck). Dok file load cini mnogo mali deo posla da vredi truda programerima.

Scrubbing ako ti radi brze na NVMe - ne kapiram zasto. I SSD ima dovoljno nizak latency da nase uho ne moze da oseti.
AKo to osetis na HDDu, to vec nije cudno, ali licno mislim da neces primetiti razliku izmedju obicnog SATA 2 SSD i najbrzeg NVMe diska po tom pitanju, a kamoli SATA 3 i nekog jeftinijeg NVMe diska.

EDIT2: Uz to, onaj test je radjen na laptopu :) I razlike su dosta slabe u sekundama (osim naravno importa sto je sequential work), dosta toga je i ljudski faktor onda (kada pritisne stopericu :)).
Ma koliko dobar CPU bio, laptop je ipak limitiraniji po pitanju maticne, i mislim da na desktopu ne bi bilo primetne razlike skoro ni u cemu.
 
Poslednja izmena:
Ja bi radije za cenu te akrobacije, ili uopste NVMe diska, uzeo 4x vise kapaciteta u SATA 3 SSDovima
Kako me je poterala sreca u ovih par dana, jos cu na kraju prodati PC - advokati naplacuju 12000 za sastavljanje prigovora na jednom A4 listu papira :zgran: + izlazak na rociste i ostale zajebancije :wall: Ali ako se kolo srece okrene na sudu, mozda stavim sve NVMe-ee :D
 
Nazad
Vrh Dno