Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Ovaj klasican ebank, da, vidis samo dinarski. Ako hoces devizni, moras da otvors "Hal ebank" koji nemam pojma dal se placa i kolko se placa, ali za njega ti treba cini mi se i sertifikat na racunaru za logovanje itd.
Dobio sam info direktno iz banke apropo prebacivanja, ide sifra 221, tj iz aplikacije 21 sto mu dodje "Promet robe i usluga - finalna potrošnja". Isprobano i sve radi ok.

Hvala u svakom slucaju na dodatnim informacijama :)
 
Kakve veze ima grupisanje delatnosti sa osnovicom? Osnovica je valjda prosek plata po opstini a delatnost odredjuje sa kojim brojem se to mnozi, u slucaju racunarskog programiranje je to valjda 120%. Ono sto placas na kraju je posle svih odbitaka od te cifre zbog ovog onog itd. Ako si nova firma onda imas veliko umanjenje, ako nisi onda ne. Izgleda da su mnogi osnovali firmu pre dve, tri godine i krenuli da zaradjuju pa im je sada nejasno sto placaju mnogo veci pausal nego na startu. Na startu si hendikepiran jer si nov na trzistu pa otud umanjenje pausala, posle par godina poslovanja to vise nije slucaj.

Ima veze jer nije na svim opštinama bilo programiranje u istoj grupi tj. negde su tumačili kao treću grupu. Konačni efekat je da se umesto 75% osnovice na nekim opštinama sada na svim opštinama obračunava 120% od prosečne osnovice. Ne vidim da neko bogznašta kuka ali ne vidim ništa loše u tome da se konstatuje. Nekima koji manje zarađuju to može uticati na odluku da li će uopšte da posluju. Prosto neke opštine su bile (nepravedno) povoljnije.

Šta ti je još nejasno? Rado ću razjasniti.
 
Da li neko zna koja banka ima najbolji kurs za zamenu evra u dinare? Treba mi račun za paušalca preduzetnika uplate primam iz inostranstva. Trenutno dvoumim se izmedju Intese, Societe Generale, Raiffeisen i Komercijalne. Ako neko ima račun u nekoj od ovih banaka, neka napiše kolika je razlika izmedju kupovnog i prodajnog kursa.
 
Gaga kaze da komercijalna ima najbolji kurs. Ja sam pre 10ak dana kod njih dobio kurs 117.62, a mislim da je srednji bio cak ispod 118.5 (nisam siguran). Hteo sam da ih pitam gde mogu sa proveravam kurs, al zaboravih. Taman cu da pitam, pa javljam precizniji info.
 
Koja Gaga?:)
RF daje i po 30 para od trzisnog (ne gledaju banke srednji, vec iskljucivo trzisni), ali to morate traziti od "trezora" i tek kada vam rezervisu taj kurs mozete prodati/kupiti devize.
Intesa je losija za pravna lica, barem do pre godinu dana, nisam posle toga probao vise :(
Vece firme imaju odlican kurs u SoGe, ali nisam hteo da probam da li je to stalni kurs za sve, ili su to zbog prometa dobile, pa ne znam da li bi vazio za preduzetnike. <30para od srednjeg.

Mozda MTS Banka, inace RF ali uz trazenje kursa svaki put. To uopste nije problem, zovete telefonom, nikada nije zauzeto, pitate za kurs na konkretnu sumu (ja sam i za 500e pitao, ali ispod 1000e nisam generalno). Posle kroz m/eBanking prodate, dobicete taj kurs.

Sto se tice KB primera, slab je to bas kurs, ali 118.5 nije bio srednjih bas bas dugo.
Najprecizniji trzisni kurs ima Bloomberg:
https://www.bloomberg.com/quote/EURRSD:CUR
Medjutim.... on ne radi za neke US/EU praznike, kada kod nas normalno radi trziste i tog dana su neke skroz sulude brojke, ali ne znate da li radi ili ne. Nije to cesto, 2-3 dana godisnje, plus vikendi naravno.
I nisam bas pohvatao da li uvek daje BID, ASK ili srednji... promene nekada :( A to znaci i da ume da promeni za 30 para u odnosu na pravi srednji (srednji trzisni u tom trenutku, ne srednji za taj dan :))

Ili ko ima u KB-u racun kao fizicko lice, pogledajte SET kurs. Ako gornji i donji nisu jednaki srednjem za prethodni dan, bice 15 para gore/dole naspram trzisnog. Ako je jedan jednak srednjem (vrlo retko zadnjih 5 godina kod nas, mozda 10ak puta ukupno), onda je trziste na 15 para od onog drugo.
 
Kurs kod Komercijalne banke je u zavisnosti od toga koliko prodajete. Nikornla je pomenuo 117.62din./€ i toliko sam otprilike i ja dobio prosle nedelje za iznos ispod 3.000€, a za tacno 3.000€ dobio sam 118,15 a na ulici sam mogao da kupim tog istog dana za 118,20 tako da skoro nista ne gubite, ali morate imati bar 3.000€ za konverziju.
Kod SoGe sam imao racun i oni te ne fermaju za male iznose, a za njih je malo sve ispod 30.000€.
 
Ima razlike i kod soge samo nije transparentno istaknuto. Navodno je granica na tu negde 3 ili 4k, zaboravih šta mi rekoše. To je pod uslovom da me nisu slagali i da je informacija ispravna. U svakom slučaju nije transparentno i nije lako ustanovljivo da li si dobio bolji kurs i koliko bolji. Ja sam danas rasporedio neki priliv pa mogu sutra da javim koji sam kurs dobio tj. koliko sam dinara dobio za koliko EUR.
 
Direktna banka (ex-KBM, ex-Credy) za ino $$ uplate preduzetnicima konvertuje po "srednji kurs NBS" -0.5%.

Osim jednom kada je bila poveća uplata oni uzeli kurs sa blagajne za fizička lica. :mad: Treba uvek zvati za proveru pre naloga...
 
Evo da doprinesem temi i da postavim jedno pitanje. Uplata mi je poslata 8.5., stigla 10.5. a proknjizena 15.5. Danas sam dobio da su mi stigle pare na racun (naveo sam da zelim da mi stave novac na deviznu partiju), ali su izrazene cifre u USD i u RSD, kao i datum valute 8.5. i datum knjizenja 15.5. Moje pitanje je da li oni svaki put kao datum valute knjize dan kada su pare poslate (stoji datum valute 8.5.) i da li ce isplatiti po kursu koji je vazio na taj dan ili ako hocu danas da prebacim iz USD partije na RSD partiju cu dobiti novi kurs koji vazi na dan kada zelim da promijenim pare?
Inace u pitanju je Erste banka i racunali su mi tacno srednji kurs NBS na dan knjizenja valute (8.5.), iako nisam uopste trazio da mi ista konvertuju...
 
Mislim da oni to samo iskazuju obračunski koliko to dinara danas vredi i menja se svakog dana, ali stoji u devizama.
Kada zatražiš konverziju biće po NBS kursu tog dana minus neka provizija... ili da pravdaš službenim putem u inostranstvo i podigneš u devizama.
 
Da li bi mogao ukratko da napises kako se to pravda (sta je potrebno priloziti) sluzbeni put u inostranstvo? Inace kad sam otvarao racun isao sam od banke do banke i pitao na primjeru konverzije 1000 USD/EUR koliko bi dali kurs na taj dan. Erste je imala ubjedljivo najbolji kurs tada gdje je dolar bio vrlo blizu srednjeg kursa NBS na taj dan, a EUR nesto malo manje. Mada to nista ne znaci dok ne podignem pare i vidim na primjeru.
 
Pokazivali su mi u banci primer te dokumentacije za službeni put, ali sam zaključio da mi je lakše da podignem u dinarima i kupim u menjačnici, tako da se ne sećam detalja. Ako neko drugi ima...
 
Kurs u soge 117,26 za EUR juče, zvanični srednji na nbs 118,21.
 
Poslednja izmena:
Pravdanje sluzbenog puta je prilicno prosto. I u RF i u Intesi se samo posalju nalozi za isplatu. U RF u stvari se samo daj jedan papir gde pise iznos, primalac, broj deviznog primaoca i zemlja putovanja. Preko 10.000e treba i nalog, koji je nesto isto prosto, do 10K samo taj jedan papir.
U Intesi se popuni 3 ili 4 papira, ali na isto se svede.

U RF moze i preko eBankinga da se odradi sve.
 
Sad sam proverio, na dan kad sam prebacivao novac, srednji kurs NBS je bio ~118,19, tako da mislim da je 117,62 sasvim zadovoljavajuci kurs uzimajuci u obzir da je banka u pitanju. Ako jos postoji taj bolji kurs na vece iznose, tim bolje.
 
U KB je za fizicka lica trenutni kurs 117.95... 117.62 nije dobar kurs nikako. Nego znaju da firme ne mogu nikako izvuci novac osim preko banke, i mogu da naplacuju vise.

RF daje bolji kurs sigurno, ali ne preterano bolji, neki 8-18 para. S' tim da u RF sa eBankingom najjeftiniji racun je trenutno 700din/mesec, ako nisu bas skoro nesto izmenili, i to imao ili nemao prometa, nebitno je.
U Intesi je recimo 600 (posto nemamo preko 10 transakcija mesecno kao pausalci realno), ali kada nema prometa (sto uopste nije retko za pausalce), nema ni naplate... pa se na tome poprilicno ustedi.

Sa druge strane, ko koristi i dinarski u banci... RF je najjeftiniji :D
 
Jel to onaj kurs koji mozes da dobijes "rezervacijom" odredjene kolicine npr. evra, pa onda dodjes u banku i podignes tu kolicinu uz taj dosta bolji kurs? Takav kurs nema ni u menjacnicama ili bar u retko kojoj, dok su ovi "bankarski" kursevi za smrtnike kriminalno losi (ispod 116). Slazem se svakako da bi moglo bolje i da koriste priliku jer nema druge. Kombank isto ne naplacuje odrzavanje kad nema prometa, standard paket im je 595din.
 
To je taj, koji se rezervise. Ne moras u poslovnicu uopste, ako imas eBanking
Ali u Intesi morate pitati kako da posaljete zahtev, ima vise putanja.. neke ne vaze za jednu, neke za drugu.
U RF je kurs oko 117 u appu za firme kada samo probate prodaju EUR. Nije onaj suludo nizak javni.
 
Jos jednom vam kazem da u KB imate najbolji kurs ali za 3.000€ i navise, preko 118 a samo trebate da pozovete telefonom i pitate koliko ce vam dati i posaljete nalog, to je sve.
 
Мени су јуче дали баш лош курс долара у РФ, а мијењао сам преко 2k. Средњи је био 99.92 а они ми дали 99.00. Да додам да сам цимао трезор на мејл, дакле нисам ручно мијењао кроз апликацију. До сад су ми тако увијек давали 50-60 пара испод средњег а сад скоро динар испод.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Da li će sve banke uvesti proviziju za dinarsko onlajn plaćanje ili je to slučaj samo kod pojedinih kao komercijalna na primer? Neka preporuka za banku za dinarski račun?
 
Ja se samo nadam da SoGe neće stvarno otići jer Sinhro meni radi vrhunski...
 
Da li će sve banke uvesti proviziju za dinarsko onlajn plaćanje ili je to slučaj samo kod pojedinih kao komercijalna na primer? Neka preporuka za banku za dinarski račun?
Pogresio si temu izgleda. Sve banke firmama naplacuju sve naloge, sem nekih koje unutar banke ne naplacuju.
 
Raiff ne naplacuje naloge poslate preko mobilne aplikacije.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
^nemojte vise offtopic za fizicka lica. Ima posebna tema za to.

I sredi potpis, MTS je imao nize pakete u 2016. ;)
 
Ja govorim o paketima za preduzetnike.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Gle stvarno:
"* Žiro kliring (nalozi do rsd 299.999,99 koji nisu hitni) nalozi izvršeni putem aplikacije za mobilno bankarstvo su bez naknade"
Znaci sem hitnih i >300.000 besplatno kroz mBanking...
Samo sto mBanking nije free u najnizem paketu :(
 
Jeste free u najnizem paketu. Nije free ako se uzme samo racun bez "paketa".

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno