»RSS Benchmark sajt

Strana 97 od 105 PrvaPrva ... 478793949596979899100101 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1.441 do 1.455 od ukupno 1563

Tema: IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Member
        Na forumu od
        Aug 2005
        Poruka
        530
        Nece 50% odjednom... a mogu, jer stoka bi cutala. Ovako polako kuvaju zabu sa po 10% svake godine.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Member
        Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        697
        Citat Citiram korisnika: alfaunits Pogledaj poruku
        Nesto slicno postoji u Nemackoj, i bas odatle dolazi naziv pausal (pauschal) verovatno.
        I kod njih postoji pravilo da preduzetnik ne moze imati od istog klijenta (i povezanih lica) preko 75% prometa. Ne znam da li kod njih to vazi samo za klijente iz zemlje ili ne.
        Slican, ali ne identican nacin oporezivanja.

Postoji i nesto malo slicno u UK, PAYE ili PAYG, nisam siguran koji bese; medjutim nije fixni porez tu.
        U nemačkoj je pak godišnja granica dosta niža nego kod nas (17500EUR).

Ovo što mi u Srbiji imamo je zbilja retkost u smislu da retko gde tako nešto postoji - UAE po meni nije relevantan primer kao i druge zemlje gde porez na dobit/promet ne postoji. Kod nas se paušal dosta koristi za pranje para. Po meni to dosta objašnjava razloge za uvođenje kao i razloge zašto će u jednom trenutku da bude ograničenije nego sada.

Member
        Na forumu od
        Feb 2011
        Poruka
        89
        Mislim da u hrvatskoj postoji nesto ekvivalentno i zove se "pausalni obrt".

Member
        Na forumu od
        Feb 2003
        Poruka
        552
        Citat Citiram korisnika: alfaunits Pogledaj poruku
        I kod njih postoji pravilo da preduzetnik ne moze imati od istog klijenta (i povezanih lica) preko 75% prometa.
        Mozes li mi reci gde je ovo definisano za nas (Srbiju)? Pretpostavljam da se to pravilo ne odnosi samo na IT bransu, vec generalno, jel?

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        43.424
      6. Moja mašina
        • CPU: QX9650 Silence
        • MoBo: P5E64 EVO
        • RAM: DDR3-1600 CL7
        • VGA: ATI 2600
        • MON: Sony 19" XDM-93
        • HDD: Intel X25-E x4
        • OPT: DVR-110
        • Case: Supermicro SC846, Zalman ZM600
        • SND: Audiotrak Prodigy Advanced
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: APC Oops za tri racunara.
      7. Ne postoji to pravilo kod nas jos uvek, u planu je samo.

Ono "I" se moze pogresno protumaciti u toj recenici da vazi i kod nas, mea culpa.
        Duca89: Daj mi broj tvog dilera, ima opasno dobru robu

Moderated
        Na forumu od
        Jul 2019
        Poruka
        0
        Ljudi, nisam IT-jevac, ali mozda neko moze da mi pomogne jer smo u relativno slicnoj situaciji.
        Radim vec nekoliko godina kao frilanser za jednu poljsku firmu i sada bi zeleli da me formalno zaposle. Medjutim, ne planiram da se selim tamo, vec nastavljam da radim iz Srbije ali da budem zaposlena za njih. Sad, nisam sigurna da je to moguce i pretpostavljam da cu morati da otvorim svoju agenciju, predjem u pausalce, kako vec, pa da me zaposle preko te agencije.
        Da li neko zna da li je ipak moguce da se agencija zaobidje? Da li je moguce biti zaposlen u drugoj zemlji i primati sve njihove beneficije a da ne zivim tamo (isla bih nekoliko puta godisnje u firmu, ali ne vise od nekoliko meseci zajedno). Ili mora samo preko agencije. Neko mi je pomenuo da, recimo, pre nego sto se Ubisoft otvorio u Beogradu, to je bio samo tim od nekoliko ljudi koji su imali svoju agenciju a bili zaposleni za maticnu firmu u Francuskoj pa reko' da li bi za mene bilo nesto slicno.
        Ako mora agencija, koju banku i racun preporucujete? Ja sam pokusala da se raspitam koliko sam mogla ali gotovo niko u mom okruzenju nije upoznat sa materijom.
        Jos uvek ne znam nikakve detalje jer nisam jos isla da potpisem ugovor i da saznam sta i kako, ali reko' da budem spremna za bilo kakvu situaciju.
        Hvala svima na odgovoru!

Member Avatar korisnika Condor
        Na forumu od
        May 2009
        Poruka
        489
      10. Moja mašina
        • CPU: Intel Core 2 Duo E8300 (2.83 GHz) & OCZ Vendetta 2
        • MoBo: GA-EP45-UD3LR (rev. 1.0)
        • RAM: Kingston HyperX DDR2 KHX8500D2/2G (2x2GB)
        • VGA: EVGA GeForce GTX 275 (896 MB, 448 bit DDR3)
        • MON: LG W2261V-PF (21.5'')
        • HDD: Samsung 840 EVO (120GB); WD Caviar (RAID-5, 3x500GB): 2x AAKS + 1x AACS; Samsung EcoGreen F3 (2TB)
        • OPT: NEC DVD-RW ND-3540A & Sony Optiarc DVD-RW AD-5240S
        • Case: Chieftec LBX-02B-B-B & SilverStone Element SST-ST65EF (650W)
        • SND: Integrated 7.1-channel (Realtek ALC889A Codec)
        • INET: DSL
        • Ostalo: Mouse: Razer Abyssus; Keyboard: A4Tech KL-45MU; TV Card: Leadtek WinFast TV2000XP Global.
      11. Info: Prosle nedjelje jedna novosadska firma (za koju mi inace radi drugar) je sazvala sastanak svih zaposlenih (rade i sa pausalinim i sa regularnim "bijelim" platama) i ponudila alternativne metode placanja (jedna od varijanti je preko firme na Kipru, ali ne znam detalje zasto bas Kipar). Naime, dobili su informaciju da ce od 1.1.2020. krenuti onaj sistem za pausalce da se ne moze primati vise od 70% prihoda od jednog poslodavca.

Naravno, ne mogu potvrditi da je dojava tacna, ali pomenuta firma ima prilicno dobre veze u politicnkom vrhu (iz onog sto znam), tako da je vrlo moguce da ce se ovo zaista desiti. Mada, koliko vidim na temi, ovo nije nista sto se nije ocekivalo u blizoj buducnosti, jedino sto niko ne zna kad tacno.
        Rebel with a reason!

Member Avatar korisnika korisnicko_ime
        Na forumu od
        Dec 2014
        Poruka
        41
      13. Moja mašina
        • CPU: i7-4790k
        • MoBo: GA-Z97-HD3
        • RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB Kit
        • VGA: MSI GTX 970 GAMING 4G
        • MON: 2xViewSonic 27''
        • HDD: 1TB WD Blue / SSD Samsung EVO 840 120GB
        • Case: NZXT Phantom 410 GunMetal
      14. Citat Citiram korisnika: Condor Pogledaj poruku
        Info: Prosle nedjelje jedna novosadska firma (za koju mi inace radi drugar) je sazvala sastanak svih zaposlenih (rade i sa pausalinim i sa regularnim "bijelim" platama) i ponudila alternativne metode placanja (jedna od varijanti je preko firme na Kipru, ali ne znam detalje zasto bas Kipar). Naime, dobili su informaciju da ce od 1.1.2020. krenuti onaj sistem za pausalce da se ne moze primati vise od 70% prihoda od jednog poslodavca.

Naravno, ne mogu potvrditi da je dojava tacna, ali pomenuta firma ima prilicno dobre veze u politicnkom vrhu (iz onog sto znam), tako da je vrlo moguce da ce se ovo zaista desiti. Mada, koliko vidim na temi, ovo nije nista sto se nije ocekivalo u blizoj buducnosti, jedino sto niko ne zna kad tacno.
        Koja je svrha ovoga? Meni deluje kao da time pucaju sebi u nogu.
        Elem, nece videti ni taj pausalni porez od mene ako se to desi.

Member Avatar korisnika vatrogasac53
        Na forumu od
        Jun 2008
        Poruka
        853
      16. Moja mašina
        • CPU: Intel 8600k
        • MoBo: ASUS ROG Strix Z370-F Gaming
        • RAM: G.Skill Trident Z 3200Mhz cl16
        • VGA: MSI GTX 1070
        • MON: Samsung C27FG70FQU
        • HDD: Samsung 840 Evo, WD Red 2Tb
        • OPT: Teleskop
        • Case: Next Fractal R5
        • SND: USB Dac
        • Ostalo: Valjevsko pivo
      17. Citat Citiram korisnika: Condor Pogledaj poruku
        Naime, dobili su informaciju da ce od 1.1.2020. krenuti onaj sistem za pausalce da se ne moze primati vise od 70% prihoda od jednog poslodavca.
        Liči na nemački paušalni model, stalno se pominje taj 1.1, do sada bi valjda bilo neko obaveštenje.

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        43.424
      19. Moja mašina
      20. Citat Citiram korisnika: korisnicko_ime Pogledaj poruku
        Koja je svrha ovoga? Meni deluje kao da time pucaju sebi u nogu.
        Elem, nece videti ni taj pausalni porez od mene ako se to desi.
        Ideja je da ne mozes biti pausalac koji zaradjuje samo od jednog poslodavca. Jer time te poslodavac tera da nemas radnicka prava, nego si rob (izmedju pausalca i bilo koje firme ne vaze bilo kakve posebne zastite, ugovori mogu da budu pisani tako da mogu da se raskine u roku od jednog dana, bez penala - za fizicka lica, radnike, ne moze).

Member
        Na forumu od
        Oct 2005
        Poruka
        2.253
        Citat Citiram korisnika: Greenleaf Pogledaj poruku
        .
        Da li neko zna da li je ipak moguce da se agencija zaobidje? Da li je moguce biti zaposlen u drugoj zemlji i primati sve njihove beneficije a da ne zivim tamo (isla bih nekoliko puta godisnje u firmu, ali ne vise od nekoliko meseci zajedno). Ili mora samo preko agencije. Neko mi je pomenuo da, recimo, pre nego sto se Ubisoft otvorio u Beogradu, to je bio samo tim od nekoliko ljudi koji su imali svoju agenciju a bili zaposleni za maticnu firmu u Francuskoj pa reko' da li bi za mene bilo nesto slicno.
        Cak i ako bi bilo moguce (a ne znam da li jeste) da za poljsku firmu radis kao stranac iz Srbije (bez radne i boravisne dozvole u Poljskoj), to je toliko komplikovana situacija da nisam siguran da bi se neka firma toliko iscimala oko toga. Mnogo je stvari o kojima bi se tu moralo voditi racuna, od dvostrukog oporezivanja do izucavanja zakona obe zemlje u sitne detalje. Mnogo realnije deluje opcija da postanes preduzetnik u Srbiji i da odaberes pausalno oporezivanje, a da onda kao kontraktor sklopis ugovor sa tom poljskom firmom (na odredjeno ili neodredjeno vreme) i da radis remote. Upravo situacija koju si pomenila za Ubisoft je bila identicna. Ljudi koji su radili za Ubisoft pre osnivanja studija u Beogradu su bili pausalno oporezovani preduzetnici i radili su kao kontraktori za Ubisoft ogranak iz Bukuresta (s tim da im je Ubisoft obezbedio kancelarijski prostor u Beogradu, ali to u tvom slucaju nije bitno).

Ako mora agencija, koju banku i racun preporucujete?
        U kojoj valuti te ta firma isplacuje? Ako su u pitanju evri, verovatno ti je najisplativija SoGe (paket "Sinhro za pausalce") banka jer zvanicno daju kurs koji se za samo ~0.3 rsd razlikuje od srednjeg kursa. A to ti je vrlo bitna stavka jer ne mozes podici evre sa preduzetnickog racuna pre nego sto ih konvertujes u dinare. Takodje, Komercijalna banka bi trebalo da daje takodje dobar kurs, ali ne postoji zvanicna informacija o kursu kao sto je slucaj sa SoGe.

Member Avatar korisnika TEP3A
        Na forumu od
        Feb 2002
        Poruka
        1.306
      23. Moja mašina
        • CPU: Athlon 7750BE X2 @ C'n'Q feat. Arctic Cooling Freezer 64 Pro feat AS5
        • MoBo: Gigabyte ma770 - ud3 feat. PAC-P01 NB Cooler feat AS5
        • RAM: 4GB Kingston HyperX 1066MHz
        • VGA: Sapphire 4670 512MB
        • MON: BenQ 2420HDB
        • HDD: WD 640GB/32MB Black + Seagate/Maxtor 250GB/16MB
        • OPT: LiteOn SH-16A7S Sata
        • Case: Spire Swordfin feat. LC 6550
        • SND: Realtec HD integrusa / Philips SBC HP 250 sluske / Microlab SOLO 2 MkIII :)
        • TV: LG PJ350 42''
        • Ostalo: Cooler Master AerogateI all dead silent ;)
      24. Citat Citiram korisnika: Condor Pogledaj poruku
        Info: Prosle nedjelje jedna novosadska firma (za koju mi inace radi drugar) je sazvala sastanak svih zaposlenih (rade i sa pausalinim i sa regularnim "bijelim" platama) i ponudila alternativne metode placanja (jedna od varijanti je preko firme na Kipru, ali ne znam detalje zasto bas Kipar). Naime, dobili su informaciju da ce od 1.1.2020. krenuti onaj sistem za pausalce da se ne moze primati vise od 70% prihoda od jednog poslodavca.

Zar neko stvarno misli da ce neka firma iz skandinavije, odkle mi dolazi 100% prihoda, zbog mene da otvara predstavnistvo u Srbiji? Ima mnogo ljudi koji tako rade sa firmama koje ne posluju u Srbiji, njima ce ovo mnogo veliki problem da bude. *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
        I will not buy this tobacconist's; it is scratched.

Member Avatar korisnika korisnicko_ime
        Na forumu od
        Dec 2014
        Poruka
        41
      26. Moja mašina
        • CPU: i7-4790k
        • MoBo: GA-Z97-HD3
        • RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB Kit
        • VGA: MSI GTX 970 GAMING 4G
        • MON: 2xViewSonic 27''
        • HDD: 1TB WD Blue / SSD Samsung EVO 840 120GB
        • Case: NZXT Phantom 410 GunMetal
      27. Citat Citiram korisnika: alfaunits Pogledaj poruku
        Ideja je da ne mozes biti pausalac koji zaradjuje samo od jednog poslodavca. Jer time te poslodavac tera da nemas radnicka prava, nego si rob (izmedju pausalca i bilo koje firme ne vaze bilo kakve posebne zastite, ugovori mogu da budu pisani tako da mogu da se raskine u roku od jednog dana, bez penala - za fizicka lica, radnike, ne moze).
        U tom slucaju, ne verujem da je ova spekulacija o 70% tacna.
        Resice jedan a napravice drugi - jos veci - problem. Ko potpise takav ugovor, potpisao ga je na sopstvenu odgovornost. A, sa druge strane, takva mera bi potpuno onemogucila poslovanje velikom broju ljudi.
        Menjao korisnicko_ime : 02.08.2019. u 17:13

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        43.424
      29. Moja mašina
      30. Svoja odgovornost ne postoji, to je bezobrazluk koji plasiraju oni koji mogu.

Sve to na kraju zahvati sve nas.

Promena nije za firme koje rade za strane klijente, samo za domace.

Member Avatar korisnika Space Beer
        Na forumu od
        Jan 2011
        Poruka
        3.889
      32. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 3 1200 ::: LC-CC-120
        • MoBo: MSI B350M Mortar
        • RAM: G.Skill 2x8GB (F4-3000C16D-16GISB)
        • VGA: PowerColor R7 260X 2GB
        • MON: BenQ G2222HDL
        • HDD: Crucial BX300 480GB + Toshiba HDD 500 GB
        • Case: CM N200 ::: SF-450P14HE
      33. Nadam se da nije tačno, ali mi je skroz očekivano ovako nešto. U suštini, po KPO knjizi ćeš pratiti prihode, i čim jedan "kupac" pređe 70% ukupnih prihoda, nateraće te da izađeš iz paušala i pređeš na isplatu zarade.

Mada cenim da će neke (domaće) firme ovo zaobići otvaranjem druge firme preko koje će isplaćivati zaposlene (bar. 40%) i tako rešiti problem.

Od svega ovoga će najviše profitirati Estonija, Albanija, Kipar.... i druge zemlje koje možda i nemaju manje poreze ali imaju smisleniju državnu upravu

Strana 97 od 105 PrvaPrva ... 478793949596979899100101 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •