Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Bio na birou...uglavnom izgleda da nemam pravo za subvenciju za samozaposljavanje..Kazem izgleda jer ni oni tamo nemaju pojma :d Kao ne bi trebao da imas, jer nisi vise nezaposlen.

Ostaje kao mogucnost, sto covek rece gore, subvencija drzave za preduzetnike. To ide jednom godisnje, ali jako ogranicen broj ljudi, sto je logicno.
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

@horror

Mozes da prilozis stampani izvod. Obavezno generisi poziv na broj na njihovom sajtu

https://www.apr.gov.rs/računi.2443.html

Steta da nemaju bolju vezu izmedju uplatioca i poziva na broj... pa zato im treba taj izvod da bi povezali te uplate
 
Poslednja izmena:
hvala sale,
meni je totalna ludnica to generisanje koda, zapravo cak i ne vidim kako je on vezan za moju firmu konkretno? hajde da sam ulogovan kao firma ili stagod, ovo moze da igenerise bilo ko 15 komada, nisam razumeo kako tacno radi to uopste :)
 
Pa upravo to sam naveo kao problem - nemaju vezu, pa samo preko izvoda/potvrde/uplatnice povezuju uplatu koju vide i to ko je uplatio.
 
Subvencija za samozaposljavanje se dobija pre nego otvoris firmu, moras bar mesec dana da budes na Birou prijavljen i kad predas zahtev ne smes da otvoris firmu dok ne dobijes subvenciju. Pre (2015 kad sam ja uzeo) si morao da predas zahtev pa si mogao da otvoris i onda cekas, ja dobio krajem septembra. Da bi konkurisao opet moras da budes nezaposlen i da nisi imao firmu 3 godine.
 
Subvencija za samozaposljavanje se dobija pre nego otvoris firmu, moras bar mesec dana da budes na Birou prijavljen i kad predas zahtev ne smes da otvoris firmu dok ne dobijes subvenciju. Pre (2015 kad sam ja uzeo) si morao da predas zahtev pa si mogao da otvoris i onda cekas, ja dobio krajem septembra. Da bi konkurisao opet moras da budes nezaposlen i da nisi imao firmu 3 godine.

Evo info iz 2020 godine ako nekom znaci.
Sestra uzela subvenciju za samozaposljavanje.Bila na obuci (dvodnevnoj) za otvaranje firme,predala u martu plan program.Podigla novac posto je bila bodovno u prvih 100 krajem juna.
Inace mislim da je bio uslov zadnjih 12m na birou ili nezaposlen.
 
Mislim da je uslov samo mesec dana da si na birou, proverite da li se promenilo.
Bitno je da se dobro uradi biznis plan a dodatne poene dobijate ako imate svoju opremu ili alat u visini subvencije (koja mora da se dokaze racunima na vase ime, fiskalni nije dovoljan) kao i nekretninu u vasem vlasnistvu (ili delatnost gde prostorije/lokal nisu neophodne).
 
Da li se za godišnji limit računa iznos po datumu fakture ili po datumu priliva fakturisanih usluga?
 
Mozda bi odgovor na ovo pitanje trebao da se stavi u neki od prva tri posta ove teme (pogledah sad brzinski, ne vidim da je vec tamo, mozda grijesim). Ja sam pitao isto mjesecima ranije, i poslije toga su ljudi pitali bar 2-3 puta, za ne tako dugo vrijeme.
 
Koje sve troskove prijavljujete kod DOO radi optimizacije troskova? Npr, radim u IT oblasti za jednog stranog klijenta, nemam pravo na olaksice. Ono sto meni pada na pamet je:

1. Izdavanje poslovnog prostora samog sebi. Tj izdam ceo svoj trosobni stan u kom zivom svojoj firmi za lupam 400e. uz to, sve pratece rezije provucem kao troskove tj struju, informatiku, tv, net, mobilni
2. Da isplacujem svake godine sam sebi jubilarnu nagradu 20000din.
3. Putovanje knjiziti kao team building na koji ide jedan zaposleni u firmi sa jednim zaposlenim :)
4. Putovanje na planinu u Srbiji knjiziti kao sluzbeno putobanje.


Da li neko radi ovo i da li je pametno... neki dodatni savet?
 
1. Ok ali racunaj porez na taj iznos do 20%. Sve racune troskova (komunalija) moras da prebacis na ime DOO, dakle da odes u sve te institucije koje ih izdaju i izmenjas ime sa fizickog lica na DOO - da bi bi troskovi bili priznati na kraju godine.
2. Ovo je ok.
3. i 4. Samo ne preterivati, ovaj deo je dosta skakljiv. Najbezbolnije je samo isplacivati dnevnice jer one su neoporezive oko 2400 din po danu, i to je to sve kao sluzbeni put. Samo opet ponavljam ne preterivati.

Dodatni savet je svakako ugovor o zakupu svog vozila i onda sve troskove goriva knjiziti na firmu. Koliko vidim po ovim ciframa ne treba ti nesto previse "naguranih" troskova sto mislim da umesto tacke 3. i 4. mozes da resis sa gorivom.

p.s. Jos jedan savet, da li ispostavljas fakturu stranom klijentu (stranoj firmi), dobro sam razumeo? Savetujem da odmah udjes u PDV sistem u tom slucaju
 
Poslednja izmena:
Sve racune troskova (komunalija) moras da prebacis na ime DOO, dakle da odes u sve te institucije koje ih izdaju i izmenjas ime sa fizickog lica na DOO - da bi bi troskovi bili priznati na kraju godine.

Ovo nije tacno, ne moraju se prebacivati racuni na DOO - ja imam doo, iznajmljujem kancelariju/stan i placam racune koji se vode na vlasnika stana, normalno... i to se pravda na osnovu ugovora. ne bi mogao da preko firme placas racune za neki tamo stan gde zivis, ili ti zive roditelji npr. ali za onaj koji firma iznajmljuje mozes.

Da li neko radi ovo i da li je pametno... neki dodatni savet?


Ako imas auto, daj ga u zakup firmi za 200e mesecno npr. A onda mozes gorivo da placas preko racuna firme. Takodje ako imas drugare/rodbinu - mogu da ti sakupljaju gotovinske racune za gorivo i da time dodatno izvlacis kes iz firme.
 
Poslednja izmena:
Ovo nije tacno, ne moraju se prebacivati racuni na DOO - ja imam doo, iznajmljujem kancelariju/stan i placam racune koji se vode na vlasnika stana, normalno... i to se pravda na osnovu ugovora. ne bi mogao da preko firme placas racune za neki tamo stan gde zivis, ili ti zive roditelji npr. ali za onaj koji firma iznajmljuje mozes.

Netacno, dobro se raspitaj i nemoj da te Poreska ukeba.

I jedna bitna napomena, MOZES DA PLACAS, ne radi se o placanju tih troskova vec PRIZNAVANJU KAO RASHODA na kraju godine.

Ako placas zakupodavcu sve te troskove kao prefakturisane to je druga stvar, i tako MOZE, ali se knjizeni troskovi komunalija na TUDJE IME ne priznaju na kraju godine u poreskom bilansu (bez obzira na bilo kakve ugovore)! Dakle smeju da se knjize, u smislu racunovodstvene isprave i naci ce se u finansijskim izvestajima, ali u poreskom bilansu na kraju godine ti troskovi nisu priznati i ulaze u osnovicu poreza na dobit. Velika paznja na ovo, jako puno njih smatra upravo ovako kako je C4in napisao.
 
Ok, nisam onda razumeo sta si hteo da kazes u prvom postu... Da li ulazi u poreski bilans ili ne, ne znam, verovatno ulazi, kao sto si rekao... sto onda i nije bas optimalno resenje... Hvala za taj info!
 
Nema na cemu, za ovo forum i sluzi. Prenosim svoja iskustva, ako negde gresim slobodno neka mi se kaze, isto kao sto cu i ja reci ako smatram suprotno.

Ovde u temi je sve nekako na nivou rekla-kazala. Dobro se raspitajte i pregledajte Zakon o privrednim drustvima, Zakon o porezu na dobit, Zakon o racunovodstvu i Zakon o PDV-u kao i sve dodatne pravilnike primene uz njih, uredbe, zakljucke i slicno.

DOO je privredno drustvo, ne mogu se priznati troskovi ciji racuni glase na nekog tamo Peru Perica. Isto tako a posebno bitno PDV ne sme da se odbija na takve racune koji ne glase na ime DOO. Ako su prefakturisani troskovi to je opet druga stvar i posebno je uredjeno.

Vezano za poslednje, trosenje goriva i skupljanje racuna od drugara. Ne treba preterivati ni u cemu. Dobro obratiti paznju na vozilo koje se iznajmljuje tj koje gorivo koristi, da li dizel ili benzin. Samo to gorivo koje to vozilo koristi moze da se priznaje, uz napisanu registraciju automobila na istom racunu recimo NIS-a. Dakle svi ti drugari treba uvek da traze gotovinski racun na ime tog DOO, i drugo, ako operater pita da se kaze registracija automobila koji je naveden u ugovoru. Tek na ovaj nacin je sve cisto.
 
Poslednja izmena:
Vezano za poslednje, trosenje goriva i skupljanje racuna od drugara. Ne treba preterivati ni u cemu. Dobro obratiti paznju na vozilo koje se iznajmljuje tj koje gorivo koristi, da li dizel ili benzin. Samo to gorivo koje to vozilo koristi moze da se priznaje, uz napisanu registraciju automobila na istom racunu recimo NIS-a. Dakle svi ti drugari treba uvek da traze gotovinski racun na ime tog DOO, i drugo, ako operater pita da se kaze registracija automobila koji je naveden u ugovoru. Tek na ovaj nacin je sve cisto.

Naravno, veoma je bitno ovo sto je napisano ovde. A najbitnije je da se ne preteruje...

Najbolje je na pumpama napraviti nalog i onda se svi pozivaju na tvoj nalog, ne moraju da vode racuna o tome koji je pib, registracija itd.
 
p.s. Jos jedan savet, da li ispostavljas fakturu stranom klijentu (stranoj firmi), dobro sam razumeo? Savetujem da odmah udjes u PDV sistem u tom slucaju

zasto je ovo bitno? meni knjigovodja nista nije rekao po tom pitanju, na fakturi mi je naznaceno da nisam u pdv sistemu
 
zasto je ovo bitno? meni knjigovodja nista nije rekao po tom pitanju, na fakturi mi je naznaceno da nisam u pdv sistemu

Zato sto, ako si u pdv sistemu, imas mogucnost da za neke svoje rashode, tj nabavke, trazis podvrat pdv.
S obzirom da prihode primas samo od stranih klijenata, ti ne placas PDV, tako da s te strane ti je svejedno da li si u pdv sistemu ili nisi. A posto imas gore pomenutu mogucnost, onda bolje da budes.
 
To bi detaljnije mogao da objasni neko od racunovodja ovde.

Ja kao IT doo imam npr pravo na povrat pdv-a za osnovna sredstva za rad, a to bi bila kupovina racunara, laptopa, stola, stolice.

Mislim da moze da se trazi povrat i na racune za poslovni prostor gde radis...
 
Kao sto sunce kaze, mislio sam upravo na to. Ako su vam kupci samo stranci logicnije je da udjete u PDV sistem. Na neke ulazne račune od domaćih dobavljača odbijate PDV (to računovođa radi) i samim tim pošto nemate mesečno izlazni PDV a imate ulazni - možete tražiti povrat PDV svaki mesec, odnosno u tim mesecima kada su proknjiženi ti ulazni računi.

E sad druga je tema na koje ulazne račune se može odbijati PDV :)

Sve što je sunce naveo može, a izdavanje prostora samo ako je to pravno lice zakupodavac isto u PDV sistemu onda i taj PDV može da se odbije. Možete i na troškove komunalija za prostor gde vam je sedište firme ali ovde opet ponavljam ako je na svim tim računima naznačeno ime vaše firme a ne ime fizičkog lica.

Na račune goriva ne može ako nemate teretni auto na osnovnim sredstvima... Ne može na troškove reprezentacije (restorani, marketi itd) tj hrana i piće, i slično. Ali može recimo ako u marketu kupite sredstva za higijenu, čišćenje...
 
Poslednja izmena:
Da li neko ima iskustva u povezivanju visa business electron kartice rf banke i paypal naloga. Meni stoji u ebankingu da je povezana kartica sa dinarskim racunom na kojem imam sredstava ali mi je zena u banci rekla da je povezana kartica i sa deviznim ali tu nema
para. Sad pretpostavljam da je problem koji mi javlja paypal do toga sto nemam sredstava na eurskom racunu pa mi karticu odbija. A imam preko 100k dinara na dinarskom trenutno i platio sam pre koji sat na terminalu istom karticom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Moraš da imaš pare na deviznom računu, neće automatski da radi konverziju, što je i bolje za tebe jer je kurs generalno loš. To ne važi samo za PP nego uopšte za bilo koju potrošnju. Potrošnja iz inostranstva vuče evra, iz Srbije vuče dinare.
Ako ti ne smeta kurs, možeš online da kupiš devize i prebaciš na devizni račun.
Edit: izvini, nisam odmah video da je biznis. Ovo gore važi za privatnu, ne znam da li je isto za biznis.
 
Poslednja izmena:
Hvala na brzom odgovoru ali sad je to pitanje da li smem ja da menjam pare bez razloga, nisam bas upucen ja sam dosad kupovao eure samo za specijalne namene u smislu placanja nekog racuna ili tako nesto


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tema ima puno postova, samo jedno pitanje: kako će se od sada tretirati prihodi koje ostvarujem na berzi koje mi uplaćuje moj broker u SRB banku? nekada je to uplata na karticu a nekada međunarodni transfer novca (wire transfer)?

Hvala :)
 
Da zavrsim pricu od juce sto sam poceo za povezivanje PayPal agencijskog i Visa Busines kartice kod RF banke, mnogi su pisali razna inskustva ali niko nije ispisao epilog pa ako nekome zatreba u buducnosti.
Morate preduzeti sledece korake:
1. Uplatite pozajmicu uplatom sa racuna vaseg licnog tj osnivaca agencije sa sifrom 281.
2. kad vam legne, ako je u preiodu od 9 do 4 radnim danima, isto preko mbankinga ili ebankinga odete u menjacnicu i prebacite odredjenu sumu novca ovde vam je dovoljno 5- 10eura
3. Saljete potom mail na adresu rf banke za prebacivanje sredstava sa transakcionog racuna na devizni racun za koji je vezana ta kartica za paypal (naravno na memorandumu firme sa potpisom istim kao u kartonu deponovanih potpisa)
4. Kad vam odrade prenos posle pola sata-sat, mozete pokusati da linkujete karticu i trazice vam paypal da unesete kod koju su poslali sa pokusajem povlacenja para koji ce se nalaziti ili na izvodu racuna ili u sms poruci koju vam je poslala banka za koriscenje kartice.(obicno je cetiri cifre)
5. Mozete srecno povlaciti vas novac na devizni racun a potom i vrsiti preraspodelu sredstava na dinarski racun :)

Nadam se da sam nekom pomogao sa ovim kratkim upustvima.
Srecno u daljem biznisu
 
Poslednja izmena:
Zna li neko može li da se zatvori račun agencije koja je u statusu mirovanja već skoro godinu dana? Ne planiram da je ponovo aktiviram, ali zbog ove epidemije i konstantne gužve i reda ispred poreske i LPA, nisam bio u prilici da je zatvorim.
 
Koja banka? Ako je Intesa samo nemoj da se ulogujes na eBank / mBank i nema odrzavanja. Za UC posalj im resenje sa APR sajta i nema odrzavanja.
 
Nazad
Vrh Dno