Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Tako je, dobar rezime. Samo bi napomenuo kod isplate licne zarade ne mora minimalac, moze ~15.000 neto, odnosno porez i doprinosi na to dodju oko 11.000 (ako je preduzetnik van radnog odnosa).
 
Poslednja izmena:
dobih rešenje od poreske za osnovicu, izašla me je nekih ~8000 dinara više nego na kalkulatoru. da li neko zna u čemu je fora?
 
Ne znam tacno na koji kalkulator mislis, ali znam da ljudi koji sad osnivaju preduzetnicke, mnogo veci porez dobijaju od onih koji su pre 2+ godine osnovali preduzetnicke. Taj veci porez je mnogo blizi onoj cifri koja se pominje za 2023 cini mi se...
 
Mozda mozes da se zalis... uslovi na trzistu... situacija...

I lako moze biti za 2021. da ti podignu za 10%.
 
trebalo je godinu ipo da odgovore na tu zalbu, bar meni :)
 
Ima li neko da mu još nije stiglo rešenje za eko taksu? Stavio sam agenciju u mirovanje, kad je počela priča o testu samostalnosti tamo u martu i do sad mi je samo stiglo jedno rešenje za onih pola decembra 2019., a ništa za period jan-mart ove godine.
 
Vidi na LPA sajtu da li su te zaduzili
 
mom kolegi je stiglo za 2020 a za 2019 nije...
 
Menu isto, stiglo za 2020. (ima vise od mjesec dana, pisao sam ovdje), ali za 2019. stoji da je u obradi.

Kad smo vec kod EKO takse, da li se zna koji je rok da se podnese zahtjev za 2021. (mada kontam da prije 1. januara i ne moze da se podnese)?
 
da li je neko menjao firmasku e-mail adresu registrovanu u APR-u za DOO i kolika je petljancija to uraditi?
ujedno bih menjao i u banci i na svim drugim mestima gde postoji
 
Za APR je najmanji problem, podneses zahtev za promenu i to je to. Pre se nije naplacivalo, sad mislim da treba neka taksa
 
Hvala. Kad kažeš najmanji problem, da li znaci da kod nekih drugih institucija može biti problem?
 
Banke su po mom iskustvu najgore, u smislu uvek sam najduze cekao da dodaju email, ili da izmene postojeci itd... Neke banke ga promene samo ako im napises mejl, medjutim neke traze zvanicni zahtev na nekom obrascu, pa uz to jos "donesite nam fizicki papir" (da ne pricam o pecatu itd)... Pa i kad sve prodje skontas da ti ipak ne stizu izvodi na nov email :D
 
Poslednja izmena:
Da li je moguće sutradan podneti poresku prijavu na e-porezima?
Navikao sam da svakog prvog plaćam porez na zakup lokala, ali za to uvek moram da sačekam da mi stigne BOP sa e-poreza pre moje uplate preko e-bankinga.
Da li zbog praznika to funkcioniše sutra ili mora tek u ponedeljak?

Hvala!
 
Mozes kad hoces i dobices BOP odmah
 
Jel zna neko da li sredstva koju su stizala na preduzetnicki tekuci gde se placa pausal pa posle bila prebacena do 150k denvno na licni tekuci fizickog lica ulaze u onaj obracun za godisnji porez na dohodak ?
 
ne, za to ti se racuna osnovica za pausalni porez a ne koliko si ti stvarno zaradio... i ne postoji dnevni limit od 150k za prebacivanje na privatni racun...
 
Znaci u principu za fizicka lica kada se budem prijavljivao za taj godisnji porez uzimam u obzir sav priliv na tekuci fizickog lica u kalendarskoj 2020-toj minus ta sredstva koja sam sam sebi slao sa tekuceg vezanog za preduzetnicku delatnost?
 
Pravis prijavu PPDG2R samo ako si (van pausala) zaradio preko 2.7 mil din
 
Jasno mi je to nego da bi znao da li sam u granici bitno mi je kako se racuna, da li odbijam ovo :)
 
Koje obaveze imam kao PR paušalac sem redovnog plaćanja poreza i doprinosa (i eko takse, za koju nema zaduženja na LPA) u toku godine? Zahvaljujem
 
Vodjenje KPO knjige, obracunavanje zarade za zaposlene (ako ih imas), obracunavanje poreza na zakup ako ti je sediste registrovano na adresi fizickog lica a to nisi ti ili clan uze porodice, placanje takse za odnosenje smeca (ako te upecaju, u NS je to Cistoca JKP), i mislim da je to to.
 
Vodjenje KPO knjige, obracunavanje zarade za zaposlene (ako ih imas), obracunavanje poreza na zakup ako ti je sediste registrovano na adresi fizickog lica a to nisi ti ili clan uze porodice, placanje takse za odnosenje smeca (ako te upecaju, u NS je to Cistoca JKP), i mislim da je to to.

Hvala! Da li možda znaš postoji li još administrativnih obaveza prema državi kod poslovanja sa inostranim klijentima sa kojima postoji zaključen ugovor o pružanju usluga?
 
Imam jedno pitanje u vezi subvencije za samozaposljavanje od 250k dinara.
Osnovao sam svoju preduzetnicku agenciju/radnju 18.12.2020., pa me zanima imam li ja sada pravo na tu subvenciju ili je to trebalo pre otvaranja?
Pitam jer mi su na birou rekli da u Cacku ide konkurs za subvencije drzave u martu?
 
Ja kad sam se prijavljivao za subvencije pre par godina uslov je bio da si na birou (tj. nezaposlen), nakon prijave prodjes neku brzu obuku (manje vise formalno), odradis biznis plan i nakon sto ti odobre tj. daju subvencije imas neki rok, cini mi se 30-ak dana da otvoris radnju.

Upravo gledam i nisu se promenili uslovi: http://www.nsz.gov.rs/live/trazite-...ogrami/subvencija_za_samozapo_ljavanje.cid255
Subvencija za samozapošljavanje je namenjena nezaposlenima koji se vode na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje i imaju završenu obuku za razvoj preduzetništva.

Nazalost, izgleda da si izgubio pravo ali u svakom slucaju proveri kad budu objavili konkurs.
 
Da, to sam i ja procitao....Bezveze, ali dobro pravila su pravila. Proveravam sutra na birou svakako.
Hvala
 
I javi odgovor, verovatno da ima ili će biti još zainteresovanih za isto pitanje. ;)
:wave:
 
Imam jedno pitanje u vezi subvencije za samozaposljavanje od 250k dinara.
Osnovao sam svoju preduzetnicku agenciju/radnju 18.12.2020., pa me zanima imam li ja sada pravo na tu subvenciju ili je to trebalo pre otvaranja?
Pitam jer mi su na birou rekli da u Cacku ide konkurs za subvencije drzave u martu?

99,9% nemas.

Al gledaj u toku godine, budu subvencije bas za preduzetnike.
Ako se dobro secam 2017/2018. godine kad sam imao godinu dana firmu.
 
trebalo bi da uplatim neku naknadu za APR, ideja mi je da je naravno uplatim e-bankingom sa racuna firme na njihov racun
ono sto me buni je da li oni prihvataju kao validan dokaz o uplati izvod koji mogu da skinem iz moje e-banking aplikacije na kom se vidi ta uplata (tu nema ni pecata, ni potpisa ni nicega, samo logo banke i transakcije od tog dana sa iznosima, racunima i difrom placanja i sl.)
nisam siguran da li bih morao da uzmem fizicki izvod iz banke koji bi banka overila nekako jer na njihovom sajtu za dokaz o uplati stoji sledece (buni me deo "overen od strane pruzaoca"):

Доказ о уплати
Подносилац захтева уз регистрациону пријаву АПР-у, доставља један од следећих доказа:

1. Први примерак налога за уплату оверен од стране пружаоца платних услуга, који садржи:

све обавезне елементе о извршеној уплати накнаде (назив платиоца, назив примаоца плаћања, број рачуна АПР-а, износ накнаде, сврху уплате, шифру плаћања, потпис односно сагласност платиоца и датум извршења),
обавезан јединствени позив на број одобрења за сваку уплату, генерисан од стране Агенције, по моделу 97.
2. Налог за пренос оверен од стране пружаоца платних услуга, који садржи:

све обавезне елементе о извршеном преносу средстава (назив платиоца, назив примаоца плаћања, број текућег рачуна платиоца, број рачуна АПР-а, износ накнаде, сврху уплате, шифру плаћања, потпис односно сагласност платиоца и датум извршења),
обавезан јединствени позив на број одобрења за сваку уплату, генерисан од стране Агенције, по моделу 97,
клаузулу да је уплата накнаде реализована и датум када је реализована.
3. Извод пословног рачуна платиоца оверен од стране платиоца или пружаоца платних услуга, који садржи:

све обавезне елементе извода банкарског рачуна (назив платиоца, број рачуна платиоца и примаоца, број извода, датум извода, датум уплате накнаде, износ уплаћене накнаде, сврху уплате и укупан промет рачуна),
обавезан јединствени позив на број одобрења за сваку уплату, генерисан од стране Агенције, по моделу 97

4. Потврду о извршеној уплати накнаде оверену од стране пружаоца платних услуга, која садржи:

све обавезне елементе о извршеној уплати накнаде (да је налог за уплату накнаде односно налог за пренос средстава реализован, датум извршења налога, износ накнаде, број рачуна АПР-а, сврху уплате, назив платиоца, назив примаоца),
обавезан јединствени позив на број одобрења за сваку уплату, генерисан од стране Агенције, по моделу 97.
 
Nazad
Vrh Dno