Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Da li neko od korisnika Sinhro paketa kod OTP može da kaže svoje iskustvo sa njihovim uslugama i servisima u poslednjih par meseci? Da li imaju prekide sa karticama, da li im još uvek kasne devizni prilivi i sl.?
Takođe me zanima šta je najbolja alternativa.
 
Da li neko od korisnika Sinhro paketa kod OTP može da kaže svoje iskustvo sa njihovim uslugama i servisima u poslednjih par meseci? Da li imaju prekide sa karticama, da li im još uvek kasne devizni prilivi i sl.?
Takođe me zanima šta je najbolja alternativa.

Meni informacija o deviznom prilivu stiže max 24h nakon što od Amera stigne info da su poslali pare. Generalno sam zadovoljan, mada su mi skoro zbog gluposti blokirali karticu ne poslavši nikakvo obaveštenje o tome.
 
Meni informacija o deviznom prilivu stiže max 24h nakon što od Amera stigne info da su poslali pare. Generalno sam zadovoljan, mada su mi skoro zbog gluposti blokirali karticu ne poslavši nikakvo obaveštenje o tome.

Da li je moguće kod njih izbeći slanje mejlova i faktura za ino prilive pri zameni deviza (USD/EUR)? Pokušao sam da ih dobijem na telefon - ništa. Na sajtu da zakažem sastanak sa agentom - ne radi formular. Ne znam šta bih rekao.
 
Da li je moguće kod njih izbeći slanje mejlova i faktura za ino prilive pri zameni deviza (USD/EUR)? Pokušao sam da ih dobijem na telefon - ništa. Na sajtu da zakažem sastanak sa agentom - ne radi formular. Ne znam šta bih rekao.
Koliko je meni poznato, nije. S tim da se nisam puno interesovao oko toga, email prešao u rutinu...

Sent from my BAH2-L09 using Tapatalk
 
Da li je neko od vas preduzetnika pausalaca Magnifica klijent u Intezi? Kakva je procedura za "prijem u klub"? Pretpostavljam da su preduslovi dobra primanja na preduzetnickom racunu i kreditne sposobnosti, ima li jos sta?
 
Ja sam. Ali manjifika klijent je fizicko lice a dobija se preko neke cifre prihoda. Dobijes to ako si preduzetnik u intesi i prenosis pare na fizicki racun.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Da, da, znam da je za fizicko lice. Extra, prenosim citav prihod na racun fizickog lica... Mada cesto odmah novac podizem ili prosledjujem dalje na drugi racun van Intese, ali kontam da to nece niko gledati, vjerujem da je samo promet bitan.

Da li se dobija neka kreditna kartica po default-u na tom Magnifica paketu, ili ide samo na zahtjev (znam da se AE sa putnim osiguranjem doplacuje, ali osim nje, a da je ukljucena u cijenu paketa)?
 
Bitan je promet sa 241. Dobijaju se neke kartice. Mislim cak i neko osiguranje.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Uvijek prebacujem sa 241, otkad sam ovdje na forumu dobio savjet za to. Odlicno, hvala puno za info.
 
U intesi sam dobio dobar kredit iako nisam bio njihov klijent. Doneo sam izvode iz prethodne banke. Btw

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Ne dobijaju se kartice za magnifica, vec mozes da ih uzmes i placas odrzavanje... Mislim da je neka mc ili visa gold...
 
Pozdrav ljudi,

Da li postoji neki payment procesor (kao transferwise, revolut, n26...) itd da funkcionise za preduzeca ?

Potreban mi je global payment servis, odnosno mogucnost da primam direktno SEPA uplate iz Evrope i ACH uplate iz Amerike od klijenata koji su i pravna i fizicka lica. Pojedini klijenti narocito iz Nemacke insistiraju na SEPA uplatama i nikako drugacije.

Transferwise ima tu opciju, ali nema za pravna lica za Srbiju, Revolut isto... Ne znam N26 da li moze za pravna lica i da li se moze namestiti witdrawal na racun u nasoj domacoj banci... Paysend od skora ima tu opciju, ali traze mi vise dokumentacije nego li sto mi je APR trazio za otvaranje firme, plus traze svu dokumentaciju prevedenu na engleski od strane sudskog tumaca i milion jos nekih stvari...

Hvala !
 
Da, iskopah njihov cjenovnik u medjuvremenu, sve kreditne se placaju dodatno, osnovna Visa ili MC je 200 din mjesecno, itd. Na kraju je najisplatnije uzeti AMEX Gold sa 50% popusta.
 
Da li se obračunava iznos u limit od 6/8 miliona za tekuću godinu prema datumu fakture ili datumu priliva na račun? I da li je obračunski period zaključno sa 31.12.?
 
Prvi deo pitanja: prema datumu fakture.
Drugi deo pitanja: do 31.12. ali za ovo neka još neko potvrdi, nisam 100(0)% siguran.
 
Drugi deo: Da

Za ulazak u PDV sistem se ne gleda period 01.01.-31.12. već se gleda poslednjih 365 dana unazad
 
Za limit pausalne delatnosti, ako se on predje onda se prelazi u knjigaša (preduzetnik po principu samooporezivanja)
 
Ako se ne varam gleda se 6 miliona u kalendarskoj godini, odnosno 8 miliona u 365 dana.
 
Tako je, to je ono gore napisano
 
Hm, mislio sam da se dobija isti "status" nakon probijanja bilo kog od dva limita, ali nikad nisam obratio paznju da nije isto. Jedno je sigurno, gubi se status pausalca...
 
Upravo tako. Bas je to problem sto pausalci najcesce gledaju 6 milki, a ne 8 milki u zadnjih 365 dana. Obicno su u Martu, Aprilu ti problemi sa 8 miliona, i treba dobro da se obrati paznja. Recimo nagurate 6 mil do 31.12. i jos preko 2 mil do Marta-Aprila i opa, preslo se 8 mil u zadnjih 365 dana i nije problem limit za pausal vec za PDV koji vas tera u preduzetnika knjigasa i to u PDV sistemu! Po meni o ovome niko ne prica toliko cesto, trebalo bi pod hitno da se menja zakon. Da bude za sve limite kalendarska godina
 
^ ako radiš sa inostranstvom direktno, ne upadaš u PDV ni preko 8 miliona
 
Obicno su u Martu, Aprilu ti problemi sa 8 miliona

Ovo nema smisla, jer u proseku bi ljudi trebalo da pređu 8 miliona sa podjednakom verovatnoćom tokom cele godine, baš zato što kalendarski početak i kraj godine ne igraju nikakvu ulogu za taj limit, čak ni psihološku. Objašnjenje ispod.

Recimo nagurate 6 mil do 31.12. i jos preko 2 mil do Marta-Aprila i opa, preslo se 8 mil u zadnjih 365 dana

Nije baš tako. U tom primeru, da bi se prešlo 8 miliona u poslednjih godinu dana, ne treba da se prihoduje samo još 2 miliona od januara do aprila, nego treba onoliko koliko ste prihodovali prošle godine od januara do aprila PLUS još 2 miliona. Jedino ako ste prihodovali 0 ili blizu 0 u tim mesecima, a svih 6 miliona od maja do decembra, što je retkost. Najčešće će se 6 miliona zaraditi relativno ravnomerno tokom godine, pa bi od januara do aprila trebalo da je prihodovano oko 2 od tih 6 miliona, a od maja do decembra preostala 4 miliona. To znači da od januara do aprila sledeće godine treba da prihodujete ukupno bar 4 miliona da biste prešli limit od 8. Drugim rečima, firma mora odjednom da posluje bar duplo bolje nego prošle godine.

Generalno moraju drastično da se povećaju prilivi i to u kratkom roku, jer to je stvar sa "poslednjih 365 dana", što se svakog dana briše po 1 dan i s njim prilivi od tog dana, tako da iznos stalno opada i treba se baš potruditi da ga prestignete. :) A ko je već knjigaš i na nivou zarade između 6 i 8 miliona godišnje, to je druga priča, tu je već blizu i može lakše da pređe ako raste firma. Ali pričam o onima koji zarađuju manje od 6 miliona godišnje, vrlo teško mogu da pređu 8 miliona u poslednjih godinu dana, a da pritom ostanu i dalje ispod tih 6 miliona u kalendarskoj godini, osim ako bi odjednom dobili ogroman priliv za neki veliki posao.
 
Tačno, ako pričamo o manjoj zaradi ravnomerno rasporedjenoj. Sve je to jasno, govorim samo iz iskustva da su krajem godine obično veći prihodi i samim tim je i veća verovatnoća da se u narednoj prvoj polovini godine prebaci 8 mil.

^ ako radiš sa inostranstvom direktno, ne upadaš u PDV ni preko 8 miliona

Tačno
 
@Rhisonicus Hvala sto si skrenuo paznju na ovo oko razlike izmedju limita i ulaskom u PDV samo za limit od 8 miliona. Nisam uopste obratio paznju na to ranije.
 
Ma ništa, iskreno sam kasno otkrio ovu temu a na Benchu sam dosta dugo. Inače mi je ovo struka kao i verovatno nekim kolegama ovde, tako da sam svakakve primere viđao i iskusio, i zaista je uvek potreban mali detalj da se nešto propusti. Npr ono što sysninja kaže za prihode je tačno - u limit za PDV ne ulaze inostrani prihodi.
 
^ ako radiš sa inostranstvom direktno, ne upadaš u PDV ni preko 8 miliona

Cek znaci ako sam pausalac, i radim online i zaradim preko 8miliona, tipa zaradim 200k eura i dalje placam samo pausa, ne ulazim u pdv pa da moram 20% da dam na to?

I pitanje broj 2, ako recimo hocu da postanem pausalac i radim preko upwroka ili slicnih mesta, e ja moram da pravim ugovor sa svakim klijentom ili sta?

Upravo citam test samostalnosti, znaci prelaskom 6mil moram pocnem radim ko DOO, ok meni bilo nelogicno ako radis sa ino mozes budes pausal do beskonacno zato sam i pito jer realno da je ovaj fazon niko ne bi isao na caymane nego bi svu u Srbiju :)

Stavka 8 iz testa samostalnosti se ne odnosi na NDA, mislim tipa ja mogu da radim za druge frime samo ne smem da drukam informacije iz prve, koliko vidim ja bi prosao ovaj test samostalnosti skoro 7 od 9

Jedno pitanje ako recimo napravim igricu i pustim na steam i zaradim 50k eura, mislim radio sam za sebe samo da li mogu da ostanem pod pausalom, tj pausalno oporezivanje je ono ok ako radis za sebe tj ne vrsis usluge za druge nego direktno/indireknto prodajes svoj proizvod

I stavka 6) najmanje 70% od ukupno ostvarenih prihoda mislim se ovo gleda po uplatiocu tipa ako nafrmam preko upworka al sam ustvari radio sam 20 klijena razlicitih se racuna kao jedan opet? ( u svakom slucaju ovo meni verovatno i ne bi bilo problem jer ja i ovako kad uspstavim dobar odnos na upowrku odma batalim upwork i uplacuju mi direktno )
 
Poslednja izmena:
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Prelaskom granice od 6 miliona moras da angazujes knjugovodju. Nema vise pausala. I radis isplatu licne zarade (bar minimalac).

Na to sto ostane od priliva - troskova = DOBIT placas 10% poreza.

Imas uplate od 50000 eur, troskova 20000... placas 10% na 30000 = 3000 poreza

I da, ne moras biti u PDV ako radis sa ino.

Obrati paznju na test samostalnosti.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno