Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Preduzetnik pausalac ne mora da pravda prilive dnevnicama.

Trazi od banke da ti posalju obrazac za devizni priliv, popunis, legnu ti devize. Trazis da ti prebace devize na dinarski preduzetnicki racun, kad legnu, prebacis ih na dinarski tekuci i trosis/podizes po nahodjenju.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
Nema veze sa pitanjem, banke uvek salju obrazackada je devizni priliv u pitanju. Priliv se ne pravda nego podizanje sa deviznog racuna.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Ok, hvala vam. Poslaću banci da mi prebaci devize na dinarski račun.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Trazi im bolji kurs ako ces da prebacis u din.

Inace mozes da placas u inostranstvu ako je kartica vezana za taj eur devizni. Samo vidi da nemaju neku proviziju. I mozes da podignes devize u svrhe akontacije za sluzbeni put u ino (kod Intese bez provizije na salteru).

Tu fakturu si morao da upises u KPO.xlsx po srednjem kursu NBS na dan izdavanja
 
Poslednja izmena:
Inace mozes da placas u inostranstvu ako je kartica vezana za taj eur devizni. Samo vidi da nemaju neku proviziju.

Mislim da ovo ne moze bez provizije mada zavisi od banke.Ako imas racun u Unikredit banci mozes da podizes tipa u Italiji na bankomatu normalno 400 eur dnevno , jer je to njihova banka, sad za placanje nisam siguran. A pazi u intesi. Ako zelim nesto da kupim preko kartice, skinu eur, zamene za dinare, onda ponovo kupe eur, i oderu me na toj zameni samo tako. Jer ako ti je firma u srbiji, kao sto jeste, nasa valuta je dinar, i sve je vezano da dinar. Bez obzira sto imas racun u eur.
 
Ima li neko preporuku za knjigovođe za preduzetnike knjigaše, ali nekoga ko radi i neko savetovanje i bio spreman da odgovara na pitanja nekog početnika u biznisu?
 
Intesa je nakon "unapredjenja" sistema ukinula poseban devizni i sve ide sa dinarskog uz proviziju pri svskom placanju...

pre toga je potrosnja u ino bilo bez ikakve provizije - za placanje u eur 1:1...
 
Intesa je nakon "unapredjenja" sistema ukinula poseban devizni i sve ide sa dinarskog uz proviziju pri svskom placanju...

pre toga je potrosnja u ino bilo bez ikakve provizije - za placanje u eur 1:1...

Tako je
 
Ovo se odnosilo samo na poslovne racune i VBE kartice.

Koristi visa classic debit uz eur racun, jer ona nista ne kosta.
 
Zaboravio da javim.
UniCredit je super za Paypal. Nemaju nikakve provizije, koliko povucete, toliko legne.
Imao sam i 2 wire transfera, za 1 mi nisu naplatili nista (Skrill, koliko povukao, toliko leglo) a za 2. nesto malo naplatili.
Sto se tice kursa, jos ne znam kakvi su, objasnili su mi kako da trazim bolji kurs, ali jos nisam menjao devize, to cu naknadno da javim.
PS: Imam kod njih i racun za fizicko lice (otvorio kao student free). Medjutim, imao sam problema sa IPS QR i placanjem racuna, nije radio ni sa preduzetnickog racuna ni sa racuna fizickog lica. Prosli mesec sam jos imao racun u AIK banci pa sam platio koristeci njihovu aplikaciju, ali sad sam sve prebacio u Unicredit pa cu proveriti detaljnije ovaj mesec kad stignu racuni. Ako i dalje ne radi, onda minus za njih (mnogo dobra stvar da racun platis u par klika).
 
Poslednja izmena:
Pozdrav drugari, posle nekih peripetija, konacno uposlih neku agneciju da mi otvori u apr preduzetnicku agenciju. Elem taj deo je zavrsen, sad ako sam dobro iscitao imam 15 dana da otvorim racun u banci i da se prijavim u poresku upravu.
Mene interesuje koja je papirologija za otvaranje racuna u banci:
1.jel mi treba overen OP obrazac kod notara?
2.jel mi treba da napravim pecat?(ja sam cuo da mogu da se odlucim da radim bez pecata, medjutim ispravite me ako gresim)
3.Jel treba jos nesto oim licne karte i verovatno resenja iz APR?
I jos nesto nevezano za otvaranje, kako ste resili povezivanje kartice na PayPal s obzirom da nemate sredstva na deviznom racunu kad otvorite agenciju?
Veliki pozdrav
 
1. Imaj za svaki slucaj, to verovatno zavisi od banke do banke
2. Ne mora pecat
3. To je to, licna + resenje, nista vise
Pozajmica na dinarskom racunu. Visa povezana i za dinarski i za devizni racun. Cimnuo PP da mi promene withdraw currency u EUR i to je to. Povukao EUR, toliko i leglo na racun.
 
1. Meni nije trebao pocetkom 2018. kad sam presao na pausal.
2. Ne treba (smanji sebi muke). Ne znam da li to jos uvijek rade, ali desavalo se da neke banke ili cak cesce drzavne institucije (npr. socijalno u NS-u) tvrde kako moras imati pecat da bi ti nesto odradili... Ne nasjedaj na te fore i insistiraj na tome da ne radis pecat (osim ako, naravno, imas neke licne razloge). Cak krse zakon ako ti insistiraju na pecatu.
3. Koliko se sjecam, nista osim ta dva dokumenta ti ne treba. Jedino sto ces u banci morati da popunis brdo papirologije, spremi se na to (bar je tako bilo u Intesi ranije). Takodje, spremi neki potpis koji ce ti biti "standardan" i uvijek moras isto da se potpisujes svuda (mada se sad gotovo sve odradjuje online, pa potpis, kao i pecat, idu u zaborav, hvala Bogu).

Za PayPal, ce ti vec neko drugi odgovoriti, ja ga ne koristim poslovno, samo privatno.

EDIT: Preduhitri me scylla... Ali od viska ne boli glava. :D
 
Poslednja izmena:
Hvala @scylla i @Condor .Nista za svaki slucaj cu overiti OP i poneti. Sto se tice pecata to sam se i nadao :) ... samo mi jos to treba da jurim :). Bolje bez njega ionako imam i el. sertifikat mogu uvek online da potvrdim da sam to ja :)
 
U RF nije trebalo overavanje OP, oni ti ga tamo daju i tamo ga popunis i to je bilo dovoljno...
 
Zna li neko može li da se zatvori račun agencije koja je "zamrznuta"? Zvala me agent iz banke, kaže da vidi da nemam priliva, a pošto je račun aktivan, gomilaju se troškovi, a ne prikazuju se u ebank ili mbank-u.

Meni svakako ne treba taj račun, ona kaže da može da se zatvori, a kao da sam negde na netu pročitao da ne može. Ne bih da zakazujem, uzimam slobodan dan, da mi na kraju tamo kažu da ne može.
 
U RF nije trebalo overavanje OP, oni ti ga tamo daju i tamo ga popunis i to je bilo dovoljno...

Potvrđujem ovo. Takođe, nije ti potrebno ni rešenje, jer ga skinu sa sajta APR-a. Dakle, bukvalno dolaziš samo sa ličnom kartom, tako sam ja.


U RF može... U istoj sam situaciji, agencija u mirovanju, račun me košta 500 dinara mesečno, pitao sam uživo da li mogu da zatvorim - može, samo ima neka naknada koja se plaća za to, koja se ne plaća kad je firma brisana iz registra, a ovako kad je u mirovanju se plaća.

Osim toga, postoji mogućnost privremenog ukidanja naknade za paket, a da račun pritom ostane otvoren. Za to treba da se donese rešenje o mirovanju firme. Onda će da ukinu naknadu na 6 meseci, ali ta "usluga" košta 1000 dinara...
 
Poslednja izmena:
Ovo je odlicna vest znaci licna samo i pravac rf.. samo jos da mi daju i mastercard business ali i visu da imam za svaki slucaj za paypal


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Skontah danas da je poreska kroz ePorezi uvela da se doda broj telefona i/ili mail, i da onda zvanicno salju obavjestenja na te kontakte... Konacno su se sjetili!

Kad odem na profil obveznika, mogu dodati samo telefon (cak je i to po dodavanju nakratko bug-ovalo, ali se broj nakon toga normalno prikazao u listi), medjutim, ne nudi mi uopste opciju za dodavanje e-mail adrese. Da li je neko drugi isto pokusao i je li mu proslo?
 
U RF može... U istoj sam situaciji, agencija u mirovanju, račun me košta 500 dinara mesečno, pitao sam uživo da li mogu da zatvorim - može, samo ima neka naknada koja se plaća za to, koja se ne plaća kad je firma brisana iz registra, a ovako kad je u mirovanju se plaća.

Osim toga, postoji mogućnost privremenog ukidanja naknade za paket, a da račun pritom ostane otvoren. Za to treba da se donese rešenje o mirovanju firme. Onda će da ukinu naknadu na 6 meseci, ali ta "usluga" košta 1000 dinara...

Super, moram proveriti moze li isto u OTP.
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Intesa - samo nemoj da se ulogujes na eBank i/ili da imas prometa po racunu i nema naplate odrzavanja. Unicredit - licni bankar stavi racun u mirovanje i nema troskova.

Tako da ne treba pristati na te njihove fore. Racun mozes da zatvoris i bez tih uslovljavanja, ali mozda zakonski mora bar jedan da ima.
 
Pa to mene najvise i brine, da li mora zakonski racun da bude aktivan. Kod OTPa su u sinhro paketu povezani racun fizickog i pravnog lica i za oba se placa odrzavanje, a koliko sam video ako je samo poslovni racun, onda se placa jos vise nego kad su u paketu.
 
Skontah danas da je poreska kroz ePorezi uvela da se doda broj telefona i/ili mail, i da onda zvanicno salju obavjestenja na te kontakte... Konacno su se sjetili!

Kad odem na profil obveznika, mogu dodati samo telefon (cak je i to po dodavanju nakratko bug-ovalo, ali se broj nakon toga normalno prikazao u listi), medjutim, ne nudi mi uopste opciju za dodavanje e-mail adrese. Da li je neko drugi isto pokusao i je li mu proslo?

Ne moze jos email adresa da se unese, verovatno ce uskoro moci
 
Ja probao pre neki dan. Nakon što dodam mail adresu, traži mi kod da verifikujem adresu koji stigne na mail. Ali kod stigne 10ak kasnije hahaha. Tako da, nisam uspeo da dodam, probacu ponovo, možda im je tad bagovao sistem. Dok za broj je verifikacioni SMS stigao odmah.
 
Ne moze jos email adresa da se unese, verovatno ce uskoro moci

Znaci nisam jedini.

Ja probao pre neki dan. Nakon što dodam mail adresu, traži mi kod da verifikujem adresu koji stigne na mail. Ali kod stigne 10ak kasnije hahaha. Tako da, nisam uspeo da dodam, probacu ponovo, možda im je tad bagovao sistem. Dok za broj je verifikacioni SMS stigao odmah.

Isto kod mene za broj, s tim sto je u prvih min-dva prikazivao verifikacioni kod u polju za broj (iako sam radio refresh page-a), umjesto broja naravno. Kasnije se normalizovalo i prihvatilo broj. *mjau**mjau**mjau*, kao da su dodali ne znam kakav feature.
 
Isto kod mene za broj, s tim sto je u prvih min-dva prikazivao verifikacioni kod u polju za broj (iako sam radio refresh page-a), umjesto broja naravno. Kasnije se normalizovalo i prihvatilo broj. *mjau**mjau**mjau*, kao da su dodali ne znam kakav feature.
Samo da potvrdim ovaj bag sa prikazom broja telefona (u početku u polju za broj prikazuje verifikacioni kod umesto broja), da ne bi i drugi kao ja 3 puta brisali i unosili broj ,)
 
Jedno pitanje u vezi limita od 6 i 8 miliona... Da li se gleda datum fakture ili datum kada je legao novac na racun? na primer fakturisem svaki mesec, ali mi uplate legnu u jednom danu...
 
Potrebna pomoć, nailazim na različite informacije, pa ako možemo da sumiramo, verujem da bi još nekome koristilo. Situacija sledeća:
1) Paušalac
2) Naplatio usluge preko PayPal-a. U dolarima.
3) Potrebno povući sredstva sa PP-a na račun u nekoj od banaka dostupnih u Srbiji.
Koju banku izabrati, za sada a i za buduća poslovanja i još ako može komentar zašto?
Šta je najisplativija a šta najsigurnija opcija?

Hvala unapred, odgovore dodajem u II post teme!

EDIT: iščupane pojedine info iz ove teme i dodate u II post, ukoliko ne bude dodatnih korisnih odgovora / komentara na ovaj post - isti će biti obrisan za par dana.

EUR racun i Visa kartica

https://www.facebook.com/groups/paypal.srb/permalink/3433473930115558/
 
Nazad
Vrh Dno