Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

90% osnivača ne zasniva radni odnos u svom preduzeću već samo obavlja funkciju zastupnika društva i podiže dobit.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Preduzece mora da ima zastupnika za koga se placaju doprinosi. U ovom slucaju ako bi neko od preduzetnika otvorio doo i sam bio u tom doo, morao bi da bude zastupnik doo-a.
Znaci ne mozes da osnujes doo a da ne placas nikakve doprinose i da podizes samo dobit (na podizanje dobiti se takodje placa porez)... Nemojte da previdite taj trosak za doprinose za zastupnika...
 
Poslednja izmena:
To stoji ali su ti doprinosi mnogo manji nego kad osnivač zasnuje radni odnos.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Mislim da su isti kao sa minimalac (placa se pio, zdravstveno i osiguranje u slucaju nezaposlenosti), ne placa se porez na dohodak. Ali nisam 100% siguran... Takodje isplata dobiti mislim da nije bas tako jednostavna... Ne moze da se isplacuje kad god pozelis, mora da se ispune neki uslovi...
 
Samo da pojasnim, njegovo pitanje se odnosilo na koriscenje olaksica za kvalifikovane novozaposlene.

Dakle, ako lice koje ispunjava uslove da bude kvalifikovani novozaposleni osnuje doo, pa se zatim zaposli u tom doo, moze za svoje zarade da koristi olaksice do kraja 2022.

Sto je u tom slucaju bolja varijanta nego podizanje dobiti.
 
Poslednja izmena:
Tako je :) malo me zbunilo prethodnih nekoliko komentara jer nisam siguran da imaju puno veze sa mojim pitanjem.
Dakle, d.o.o sa jednom osobom koja je i osnivač, i direktor, i zaposleni, i zastupnik, i domaćica, i čistačica, i klozetarka :) i razumem da mogu da koristim olaksice do kraja 2022.
 
Tako je :) malo me zbunilo prethodnih nekoliko komentara jer nisam siguran da imaju puno veze sa mojim pitanjem.
Dakle, d.o.o sa jednom osobom koja je i osnivač, i direktor, i zaposleni, i zastupnik, i domaćica, i čistačica, i klozetarka :) i razumem da mogu da koristim olaksice do kraja 2022.

Da. Ako ti krajem godine preostane novca na racunu firme, mozes da ga isplatis sebi kao bonus uz platu. U toj varijanti se na tu ukupnu zaradu primenjuju olaksice, plus ako je veci iznos imaces dodatnu ustedu zbog maksimalne osnovice za doprinose. Taj iznos bonusa ti ulazi u zaradu koju obracunavas da vidis sa li treba da platis onaj godisnji porez za fizicka lica. Ovim takodje smanjujes dobit firme.

Druga opcija je da ta preostala sredstva ostavis da budu dobit firme, na koju placas 15% poreza + 15% poreza kada budes isplatio dobit sebi kao osnivacu. U ovom slucaju, taj iznos ne ulazi u obracun za godisnji porez. Na osnovu te dobiti iz ove godine ti se racuna akontacija poreza na dobit koju firma placa tokom sledece godine.
 
Poslednja izmena:
vadim ovo iz naftalina, ali sta da se radi :)
da li je neko u medjuvremenu imao iskustva sa ovim, posto ja do sada nisam ni iz jednog izvora cuo da ne moze da se koristi umanjenje poreza i doprinosa u naredne dve godine ako je osnivac ujedno i jedini zaposleni u DOO

Može, imam DOO i tako funkcionišem i imam olakšice.
 
https://mondo.rs/Info/Ekonomija/a1399103/porez-placanje-poreza-e-sanduce-internet-poreska.html

Nisam siguran da li ovo vazi za fizicka i/ili pravna lica ali ako je tacno da cemo vrlo cesto morati da proveravamo e-poresko sanduce onda se neko bas svojski trudi da nam "olaksa" poslovanje.

Ne mogu da shvatim da nam nisu omogucili da bar opciono mozemo odabrati slanje mejla tj. obavestenja za svaku novu poruku u e-sanducetu (nakon cega bi se naravno prijavili na e-porezi). Ponekad stvarno ne mogu da verujem kakvi retardi rade ovo...
 
Uh, koji sam *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*...
Greskom uplatio na devizni preduzetnicki umesto devizni racun fizickog lica.
U pitanju je Skrill. Poslao sam im ticket, ali 11pm je, videcu ujutru sta ce da odgovore.
Mene zanima da li mogu da odbijem wire transfer? Banka ce me verovatno pitati da dam neku izjavu i slicno, ali mene zanima da li mogu da odbijem transfer?
Guglao sam nesto i vidim da moze pre nego sto prihvatim transfer, uglavnom trebam biti brz kako bi banka posiljaoc poslala neki zahtev za prekid transfer i slicno.
Da li da se sutra mozda javim banci, da im najavim da ocekujem transfer i da ga odbiju i vrate nazad?
Nemam pojma sta da radim. Tako mi i treba kad hocu da petljam u 11 uvece.
 
Poslednja izmena:
Pozovi ih - rade od 9 po nasem vremenu https://account.skrill.com/wallet/ng/case/new

Kod:
 Caller ID is a 5-digit code allowing you faster and seamless service when you call our customer service phone lines.

Entering your Caller ID when prompted helps us identify you and connect you to our experts more quickly.

Codes are valid for 30 minutes and you can generate one in the Contact Us section of your Skrill account.

A mozda ces bolje proci da izdas fakturu kao preduzetnik nego da ti ovi odbiju neke troskove za otkaz transakcije
 
@salecg da izdam fakturu iako sam primio na račun fizičkog lica?
ne znam kako će poreska da gleda, zato i frka
@Space Beer da, pausalac, zbog toga hoću da mi se canceluje transfer i da prebacim na preduzetnicki
 
Napisao si da si povukao na preduzetje, a hteo si na licni...
 
Ups, sorry, mislio sam obrnuto. Zato i frka.
Nebitno, zavrsio sam sve. Malopre ih pozvao preko Skype i devojka bukvalno za sekund otkazala transakciju (sigurno ima Cancel dugme koje ja nemam hehe).
I dalje ne mogu da verujem kako su brzo zavrsili, bukvalno me pitala za ime i prezime, za transakciju (iznos, datum, samo sam potvtdio) i to je to. Bum, posle 2 sekunde kaze mi da je odradjeno i da mi novac nazad na racun.
Odradio refresh stranice (dok sam jos bio u pozivu i pricao thank you) i stvarno, transakcija otkazana i novac nazad na racunu.
Hvala svima.
 
Poslednja izmena:
Pitanje za ove koji vode KPO elektronski, kako formatirate KPO knjigu kada govorimo o godinama, tj. da li za svaku godinu pravite novu KPO (tj. novi dokument) ili samo prijedjete na novu stranicu? Da li restartujete redne brojeve?
 
Kpo je na nivou godine, znaci novi doc i kreces od rbr 1

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Sad sam naleteo na jedno ograničenje u aplikaciji RF banke, koje me toliko iznerviralo da moram da podelim sa vama. Trebaju mi dinari, pa sam hteo da kroz menjačnicu u okviru RF aplikacije prodam devize sa preduzetničkog računa. Izađe mi obaveštenje da je trgovanje moguće samo radnim danima od 9 do 16h!!! Još sam u šoku da imaju ovako glupo ograničenje. Da li je tako i kod drugih banaka?

PS Ja u KPO napravim novi Sheet za svaku godinu. Ako se ne varam, kad te pozovu na proveru i ovao i onako moraš da odštampaš taj fajl, pa je nebitno kako u koliko fajlova to držiš
 
Tako je svuda. Mora neko iz banke da ti odobri transakciju. Mozda u intesi rade tipa do 17h radnim danima. Vikendom ne rade. Mozes novac sa firminog da prebacujes na licni racun online, kada god zelis, to radi automatski. Ali menjacnica, uplate sa firminog racuna. itd,,, to rade sluzbenici.
 
Poslednja izmena:
Hmmm, onda ti ljudi koji odobravaju imaju fantastične reflekse, pošto su se prethodne transakcije odvijale trenutno. Kako kliknem da prihvatam ponuđeni kurs, tako su mi pare bile na dinarskom računu. Bez čekanja. I suludo je da ne automatizuju menjački proces. Znaju koliko imaš na deviznom računu, zna se koji je kurs... Šta tu ima da se odobrava? Ako nema ekspoziture u blizini (a možda i sa njom) ja sam bez para do ponedeljka. Suludo.
 
Prodaja deviza ide preko NBS, u OTP mora da se pošalje skeniran potpisan zahtev, ne može online za Sinhro račun.
 
Da li to važi samo za preduzetnike ili samo za banke ili...? Ne kapiram zašto fizička lica mogu da prodaju devize kad hoće, a paušalci (ili pravna lica) samo radnim danima. Sutra da odem u neku RF ekspozituru i da hoću da im prodam devize kao fizičko lice, teško da bi me odbili. Kako to ne ide preko NBS?
Sad sam našao da u njihovom tarifniku stvarno piše da prodaju devize klijentima samo do 16h, ali i dalje ne razumem čemu to ograničenje. Nerealno je da neko ručno odobrava hiljade takvih transakcija, a ako je automatizovano čemu onda ograničenje u radnom vremenu.
 
Koliko razumem, fizička lica slobodno raspolažu svojim devizama. Pravna lica i preduzetnici baš i ne...
 
Ja sam u martu imao saradnju sa klijentima iz USA, kada su mi legle pare u $ morao sam da zovem zvog saradnika u banci da mi da kurs pa onda preko menjačnice u sklopu aplikacije za pravna lica da prebacim na dinarski racun firme, u opisu transkakcije sam samo napisao kurs koji mi je rekla, i nakon 10 min je odradjena transakcija. Konkretno ovo je sistem u UniCredit banci.
Ali verujem da je od banke do banke drugaciji sistem :D

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Delimično se slažem da paušalac ne raspolaže slobodno devizama, ali evo konkretno šta me buni. Vikendom mogu da potrošim devize na kupovinu stvari preko interneta, ali ne mogu da potrošim iste te devize na kupovinu dinara. To bi značilo da nije problem što ja trošim devize, nego što je kupac deviza moja banka, a kako NBS ima potpunu kontrolu nad bankama, ne vidim čemu ograničenje.
Drugo, ako u Intesi to rade do 17h, a u RF do 16, znači da je to fleksibilno, pa možda nije nametnuto od strane NBS, što nas dovodi do toga da je banka to odlučila.
I ja sam prvi put zvao banku i tražio bolji kurs, pa su mi rekli da ću od tad svaki put imati bolji kurs i da nema potrebe više da ih zovem. Stvarno je tako i bilo. Zato ne verujem da neko ručno odobrava, jer već u startu imam taj bolji kurs i prošli put je transakcija prošla gotovo trenutno. I ne vidim koja bi bila poenta ručne provere, kad je sve u okviru iste banke i podložno kontroli u bilo kom trenutku.
Da napomenem da sam sličan problem imao pre mesec dana, ali je tad aplikacija izbacila poruku da ne može da se poveže sa kursnom listom (tako nekako, ne sećam se tačne poruke, ali definitivno nije bila ista kao večeras).
 
Pod kojom šifrom se novac prebacuje sa preduzetničkog dinarskog na lični dinarski u okviru iste banke (RF) i da li i tu važi onaj limit od 150k dnevno? Da li je to iz ugla poreske sve validno? Novac je najpre stigao na devizni preduzetnicki, konvertovan u dinare na dinarski preduzetnicki i sad bih da ga prebacujem na dinarski fizički.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
290 ili 241 (ja prebacujem sa 241 jer intesa to automatski gleda kao primanje/platu, da li je tako i u RF ne znam). Ne postoji nikakav limit od 150k dnevno...
 
Postoji limit od 150k kada bi hteo da podignes svoj novac sa dinarskog preduzetnickog, ne tehnički limit banke, već propis poreske uprave, ali me zanima da li se to slučajno odnosi i za prebacivanje na sopstveni fizički račun. Nije mi logično, ali bih voleo potvrdu :)

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno