Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

@Mapet da, trebalo bi da moze sve preko online (meni neka agencija to zavrsila ali ona je to sigurno sve online obavila).

Nisam stigao da pogledam ponude, verovatno cu u Unicredit ja.
Vidim na njihovom sajtu da traze "Izvod iz statistike". Sta je to?
Zar mi resenje, potvrda o PIBu i OP obrazac nije sve sto mi je potrebno da bih otvorio racun?

Takodje, posto nemam iskustva o pravdanju priliva, imam pitanje/a.
Posto je u pitanju Paypal, banke valjda ne traze pravdanje priliva za karticne transakcije?

Ali ono sto mene buni, sta kada ja povucem novac sa npr. Skrilla ili slicnog servisa gde novac ne ide na karticu vec ide valjda kao klasican wire transfer.
Ja primim veci broj uplata i za svakog klijenta izdam fakturu. I onda povucem veci iznos. I onda banka zatrazi fakturu.
Da li da im saljem fakture za svakog klijenta ili kako?
Ja se ne sećam da su mi tražili bilo kakav "izvod iz statistike". Dovoljna su ti rešenja i OP obrazac, ako treba još nešto, javiće ti

Ti moraš da pravdaš sve prilive. Rashode ne moraš. Ako na PP dobijaš uplatu za svoj rad, i posle povlačiš na preduzetnički račun, moraš imati fakturu napisnu za to i uneto u KPO (iako je verovatno nikad niko neće pogledati)

Njima za priliv sa deviznog treba bilo kakav dokaz. Da li ćeš ti njima dati 10 faktura ka klijentima, ili napraviti jednu ka Skrill-u, mislim da je svejedno.
 
Je l ima neko iskustva sa zalbama na poreska resenja za it delatnosti? Uvaze li kad ili vecinom iskuliraju?
 
Poslednja izmena:
Podnete dve žalbe, uvažili. (Zemun)

Razlog: pre par godina ponovo obračunali i uvećali konačni porez jer "za promet preko 3mil dodajemo 10%, preko 4mil 20%, preko 5mil 30%..." s tim što je u promet uračunata i konverzija deviza. Inspektor objasnio kako da se podnese žalba i šta da se dostavi od banke, uvažili i umanjili iznos za te konverzije. Posle još jedna žalba na osnovicu 82kdin pa smanjili na oko 70kdin, ali ipak sedište premešteno u dedovinu gde se lakše diše.

Ako je inspektor kooperativan, sam ti objasni, a i od još nekih sam čuo da se isplati žaliti.
 
Po zakonu mogu (i to rade) da dodaju po 10%
 
Je l to menjaju od januara? Ako mi je sad stiglo resenje za ova dva meseca do kraja godine, je l u januaru odmah stize za celu sledecu godinu? I pretpoatavljam automatski uvecano iako kalkulator kaze da je za sledecu godinu 1000 din manje? :)

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Menjali su one parametre tržišnih uslova (lokacija, konkurencija, teškoće u poslovanju...). Toga valjda više nema jer je propisan kalkulator poreza?
 
Je l ima neko iskustva sa zalbama na poreska resenja za it delatnosti? Uvaze li kad ili vecinom iskuliraju?

imam ja. zalio sam se na resenje za 2019 godinu, umesto da povecaju 10% osnoviu, povecali su 15%. Ne znam ni zasto sam to radio jer mi je razlika u porezu na godisnjem nivou bila smesna, otprilike koliko i taksa za zalbu... Odgovor na zalbu sam dobio evo, pre 10 dana recimo (posle vise od godinu dana)... smanjili su mi osnovicu, preracunali sve ponovo za 2019, dug, koliko je uplaceno itd... Sad, posle usvojene zalbe za 2019, porez za 2020 ispada veci od 10%, ali nemam nameru da se zalim na to... Ona prva zalba je vise bila iz principa nekog... Jer sam u trenutku bio revoltiran time sto ih sve u proeskoj u tom malom mestu boli Q, i sve rade ofrlje...
 
Poslednja izmena:
Just in case, ako sledece godine odrape neko bezobrazno resenje, za sad je okej.

Inace, je l ima iko od forumasa da je "radio" test samostalnosti sa inspektorom? Zanima me da li je bitno kojih 5 tacaka mora da se prodje, tj da li neke tacke imaju vecu/manju tezinu.
 
Je l to menjaju od januara? Ako mi je sad stiglo resenje za ova dva meseca do kraja godine, je l u januaru odmah stize za celu sledecu godinu?
Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
Da li ti je stiglo resenje za ova 2 meseca?
Kad si se registrovao?
Meni i dalje prazno postansko sanduce na ePorezi.

Rok za placanje poreza je valjda 15. u mesecu za prethodni mesec.
Sta ako mi ne stigne resenje do tada? Kako ja da placam porez?
 
ne moras da placas sad, platis kad ti stigne resenje. stici ce ti resenje u kome ce ti pisati dug za mesece od kad si osnovao preduzetnicku pa do datuma kada je doneseno resenje i recimo tad ce imati 15 dana da uplatis 50000 din na primer, i takodje ces imati u resenju koliko ti je svaki mesec porez i pio...
 
Stiglo mi je za 48 sati od trenutka registracije. Obrati paznju da l ne gledas mozda pogresno sanduce na ePorezi. Na pocetnoj strani imas sebe kao fizicko lice pod jmbg-om i imas drugi entry sebe kao preduzetnika sa pib-om, sto znaci da imas dva sanduceta.
 
@C4in hvala
@Ixinho nazalost nije to u pitanju, uvek gledam sanduce za preduzetnika
Jos nesto me zanima. Posto cu morati da povezem karticu sa Paypalom, trebace mi malo novca za verifikaciju.
Kako mogu ja novac da uplatim na preduzetnicki racun? Tek sam sad naisao na taj problem i poceo da guglam, vidim da se pominje neka pozajmica osnivaca.
Kako to ide? Mogu ja kao fizicko lice da uplatim sebi na preduzetnicki racun na taj nacin? Vidim spominje se sifra 81. Da li mogu preko ebankinga druge banke da uplatim na preduzetnicki na taj nacin?
 
Da, kao pozajmica osnivača.
Pre neku godinu sam u EFG prilagao ugovor o pozajmici samom sebi.

Kod OTP sinhro-računa generišu se automatski šifre u oba smera (valjda 281 i 241) pri elektronskom prenosu privatni<>pravni tekući.
 
Sta ako mi ne stigne resenje do tada? Kako ja da placam porez?

Čekao sam nešto više od četiri (4) godine na prvo rešenje i onda kad je stiglo u roku od petnaest dana treba da se uplati sve, bila lepa cifra ali sam odvajao za to.
U svakom slučaju nema duga nema kamate dok ne dobiješ rešenje.
Proveri samo za zdravstvenu knjižicu ako ti je bitna.
 
Auuu.
E bitno mi je to da nema duga i kamate.
Zdravstvena mi je toliko bitna da sam skoro shvatio da mi nije overena vec godinu dana. :D
 
Započet proces sakupljanja najčešćih pitanja u drugom i trećem postu ove teme.

  1. Ukoliko naiđete na nešto što nije relevantno - slobodno citirajte.
  2. Ukoliko naiđete na nešto za šta smatrate da bi bilo potrebno da se nađe među ostalim pitanjima - molim da prijavite ili citirate.
Proces će trajati neko vreme, u zavisnosti od toga koliko nas bude uključeno u sakupljanje / deljenje informacija.
 
Juce mi je postom stiglo resenje za porez za zastitu i unapredjenje zivotne sredine (ako se tako zove). Nema iznenadjenja u odnosu na ono sto znamo, 5k godisnje, podijeljeno u 12 rata, rok placanja "zaostalih rata" 15 dana od dana prijema resenja. Prakticno ista forma resenja kao i za recimo porez na imovinu... Jedino je cudno sto su dostavili postom, a zahtjev podnijet elektronski, logicno bi mi bilo da dostave i resenje u poresko sanduce (doduse, mozda i jesu, nisam se logovao poslednjih 20-ak dana).

@SuperStarr Svaka cast na trudu za uredjenje ove teme!
 
Zdravo drustvo, imam jedan problem oko povezivanja paypala i visa kartice u Rajfazenu (za pravna lica).

Dobio sam visa karticu vezanu za devizni racun.
Ne mogu da uplatim/kupim eure na taj racun/karticu kako bih verifikovao paypal... Niko u banci nista ne zna.... Neka pomoc?
 
Trebalo bi da mozes da uplatis sa svog racuna na racun agencije kao pozajmica osnivaca i ne treba ti nikakv ugovor ako uplacujes preko ebankinga.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne moze pozajmica u eurima.
Onda sam uplatio pozajmicu osnivaca u dinarima, nadajuci se da cu konvertovati, ali ne moze ni to. Takodje u mbankingu/ menjacnici, ne mogu da kupim eure.. Prosto mi ne dozvoljava.
 
Naravno da mora u dinarima uplata, ako ne moze preko ebankinga probaj da pozoves menjacko dilersko odeljenje reifeisena da kupis eure.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne može pravno lice da kupuje devize ako nema nalog za plaćanje ka inostranstvu.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Ili za službeni put u inostranstvo.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Nije moguće, nisu iz poreske sisali labuda.

Prema najnovijem tumačenju Paragrafa osnivač DOO neće moći da koristi olakšice ukoliko se zaposli u svom doo. Suština je u tome da osnivač i zaposleni u istom doo ne mogu biti iste osobe.

vadim ovo iz naftalina, ali sta da se radi :)
da li je neko u medjuvremenu imao iskustva sa ovim, posto ja do sada nisam ni iz jednog izvora cuo da ne moze da se koristi umanjenje poreza i doprinosa u naredne dve godine ako je osnivac ujedno i jedini zaposleni u DOO
 
Trebao bi da moze koristiti olaksice.
Znam par ljudi iz okruzenja koji su otvorili doo i iskoristili sami za sebe olaksice.

Samo sto rok da neko ostvari olaksicu prelaskom u doo ili da bude zaposlen negde je vazilo do pocetka aprila - osim ako nisu menjali sta.

Najbolje proveri sa knjigovodjom.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
hvala obojici
@Lauda, do 1.5. je vazilo za zaposljavanje preduzetnika, od 1.5. do 31.12 vazi i za one koji su bili nezaposleni ali ne i preduzetnici
@SuperStarr, koliko vidim na tom linku nema nista vezano za moje pitanje :)
 
Pitanje za nekoga ko ima bilo kakva iskustva (sa poreskom):

Kako je Payoneer B2B - postoji li neka mogućnost da se Payoneer kartica koristi umseto (VISA) Business kartica kada je u pitanju naplata (i izdavanje faktura) sa PayPal-a?
 
vadim ovo iz naftalina, ali sta da se radi :)
da li je neko u medjuvremenu imao iskustva sa ovim, posto ja do sada nisam ni iz jednog izvora cuo da ne moze da se koristi umanjenje poreza i doprinosa u naredne dve godine ako je osnivac ujedno i jedini zaposleni u DOO

Osnivac doo moze da koristi olaksice ako se zaposli u sopstvenom doo i ako naravno ispunjava ostale preduslove da bude kvalifikovano novozaposleno lice.

Taman i jedno pitanje - da li su jos nekom od preduzetnika ovde promenili poziv na broj za uplatu poreza na imovinu fizickog lica u resenju za ovu godinu? Do sada je poziv na broj sadrzao moj jmbg, a sada mi je isti poziv na broj kao za preduzetnicku agenciju. Npr koristim isti poziv na broj za porez na imovinu i eko taksu za pausalnu agenciju.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno