Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Lose sam se izrazio.
Za Visa kartice PP dozvoljava da menjas valutu u kojoj ces da povuces novac (cimnes support) dok za MC mora RSD.
Npr. imas EUR na PP balansu, hoces da povuces na MC, PP konvertuje novac u RSD pa tako posalje, i onda zavisi od banke i racuna kako ce to da legne na kraju, u kojoj valuti i da li ce proci jos konverzija i slicno.
Dok za Visu, imas EUR na PP balansu, uzme ti PP samo 1% fee i to je to, salje EUR, i onda zavisi od banke i racuna... ako je Visa vezana devizni racun (gde nema onih duplih konverzija kao kod USD i Intese valjda? i gde nema provizije od 1% za ino-priliv) onda ce ti taj iznos koji si povukao i leci na racun.
Tako je bilo preko leta, nisam skoro probao da povlacim na MC i da li mogu da menjam valutu, ali mislim da sam vidjao na FB grupi Paypal Srbija da je i dalje tako i da nije doslo do promene.
 
Jasno, hvala na pojasnjenju! Koristan info.
 
Ja sam u RF ali nisam primao uplate sa PayPal-a, pa ne znam da li je izvodljivo. Mogu li se pare sa PayPal-a povući direktno na devizni račun u banci? Znači ne na karticu nego baš na devizni račun. Na taj način nije bitno koja se kartica koristi i uplata bi trebala da legne u valuti u kojoj je poslata (ako je i devizni račun vezan za tu valutu). To bi bilo rešenje vašeg problema.
 
Poslednja izmena:
Nazalost kod nas (srpski PP) nije moguce.
 
Za posao na upworku, da li pausalac pise fakturu na ime klijenta ili na ime upworka? Upwork je taj koji isplacuje, ali je ipak klijent taj ciji je novac, pa mi nekako obe opcije deluju logicno. Ako se izdaje na upwork, koji podaci se stavljaju u zaglavlje fakture?
 
I meni je logicno, ali na sajtovima Pausal i kod onog Trbojevica videh tekstove u kojima pisu da se fakturise na upwork, pa zato pitam. Hvala na otklanjanju sumnje :)

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Ne znam, meni je taj Trbojevic toliko odbojan i antipatican lik, nesvesno odbijam da prihvatim kao validno skoro sve sto on kaze : )

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Nije malo puta davao pogrešne informacije.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Verujem. Ok, ako se pise faktura na upwork, ima li neko precizan info koje je puno ime koje se stavlja na fakturu?

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
U KPO pod Sifra poreskog obveznika se misli na maticni broj?
U datum i opis knjizenja unosite datum i broj fakture ili datum i ime i prezime/naziv klijenta?
 
Poslednja izmena:
To nije odgovor na pitanja.
PS: Kad mogu da ocekujem resenje (konacno/akontaciono?) na ePorezi? Zvanicno sam registrovan 28.10.
Stiglo mi je na kucnu adresu resenje o usvajanju i potvrda za PIB.
 
Poslednja izmena:
Pa vidis na primeru sta je sifra delatnosti.
 
Na tom primeru (po kom sam se i vodio) je umesto Sifre poreskog obveznika (koja je ubacena na 99% ostalih primera KPO knjige) ubacen Maticni broj.
Negde sam nasao da to polje treba da se ostavi prazno (jer tu sifru kao znaju samo poreski inspektori i slicno).

1) Zato pitam, da li tu treba da unesem maticni broj ili ostavim prazno ili nesto trece?

2) Faktura, mesto prometa. Delatnost se obavlja online. Klijent je iz inostranstva. Da li da stavim kao mesto prometa moje sediste (npr. moje prebivaliste) ili sediste klijenta?
U onoj Upwork fakturi (primer sa pausala . rs) je upisano sediste Upworka, dok za primer Upwork fakture sa ft1p sajta (valjda je ft1p) je bilo upisano Beograd.
Takodje sam negde naisao da treba prema mestu u kojem je strano lice.

3) Takodje, sta ako ne znam adresu klijenta, da li mogu u fakturi da navedem samo mail, pored njegovog imena i prezimena, broja?
 
Poslednja izmena od urednika:
pitanje vezano za fakturisanje za inostrane klijente kroz upwork - ortak ima profil i radi sa nekoliko klijenata dok mu i devojka ima profil koji ne koristi već dugo ali ima neke stare klijente koji imaju ad-hoc projekte za neke male pare, tako da ortak odrađuje sve. Da li je moguće da on fakturiše te projekte iako je profil na njeno ime, i ako jeste, kako to može da dokaže? Zahvaljujem!
 
Pitanje u vezi limita od 8 miliona.
Koliko sam razumeo, on ne vazi za ino promet vec samo za domaci.
Sto znaci godisnje ne smemo preci vise od 6 miliona, ali u 365 mozemo i preko 8 miliona ako je u pitanju samo ino promet.
Ako sam dobro razumeo, to bukvalno znaci da ja u ovih 2 meseca, do kraja godine, mogu da primim npr. maksimalnih 6 miliona, onda sledece opet do 6 miliona. Ako se gledaju 365 dana, ja sam debelo preko 8 miliona, ali posto je u pitanju ino promet, to ne vazi i ja mogu da ostanem pausalac?
 
Ino ne ulazi u limit za pdv. Ali se racuna za izlaz iz pausala i prelazak na knjige (licnu zaradu).
 
Kako ne ulazi? Ja sam morao da nosim izvode iz banke u poresku da me ne bi prebacili. Imao sam ino prilive i to isto konvertovano u dinare. Oni racunali sumirano sa prilive na svim racunima.
 
Znaci za pausal ipak mora da se ispostuje limit od 8 miliona bez obzira da li je ino promet ili ne.
Hvala
PS: @abyss ako sam dobro shvatio, valjda ako predjes 8 miliona a ino promet je u pitanju, ne moras da predjes u pdv sistem vec imas mogucnost da biras da li hoces da budes u pdv sistemu ili ne.
PSS: ali to ako nisi pausalac
 
Poslednja izmena:
@scylla kako ide otvaranje pausala? Jel moze sve preko neta? Ja se jos razmisljam za ime i skupljam informacije za banku.. sto se tice rfb 500rsd je najjeftiniji preduzetnicki racun sa mastercard business debit a ako hoces visu placa se 970rsd na godisnjem nivou, sto se tice intese nikako da mi posalju ponudu. Mene interesuje visa jer bih imao deo poslovne saradnje sa inostranstvom pa bih povezao sa paypalom, dok za domace klijente kojih imam citava 2 :) bih klasicno primao na dinarski racun.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@Mapet da, trebalo bi da moze sve preko online (meni neka agencija to zavrsila ali ona je to sigurno sve online obavila).

Nisam stigao da pogledam ponude, verovatno cu u Unicredit ja.
Vidim na njihovom sajtu da traze "Izvod iz statistike". Sta je to?
Zar mi resenje, potvrda o PIBu i OP obrazac nije sve sto mi je potrebno da bih otvorio racun?

Takodje, posto nemam iskustva o pravdanju priliva, imam pitanje/a.
Posto je u pitanju Paypal, banke valjda ne traze pravdanje priliva za karticne transakcije?

Ali ono sto mene buni, sta kada ja povucem novac sa npr. Skrilla ili slicnog servisa gde novac ne ide na karticu vec ide valjda kao klasican wire transfer.
Ja primim veci broj uplata i za svakog klijenta izdam fakturu. I onda povucem veci iznos. I onda banka zatrazi fakturu.
Da li da im saljem fakture za svakog klijenta ili kako?
 
Poslednja izmena:
Hvala @salecg .. kod rfb mozes i master i visu da vezes za oba racuna..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U kalendarskoj godini, 8 u 365 dana.
 
Nazad
Vrh Dno