Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Najmanji gubici su ti ako podignes kao dnevnice za put u inostranstvo. Ako se dobro secam do pedeset evra se krece dnevnica. Znaci odes u banku, kazes da hoces da podignes akontaciju na racun dnevnica za put u inostranstvo, ispotpisujes sta treba i to je to. Npr. za put od 30 dana trazis 1500 evra. E sad, postoji problem ako ti neko nekad bude trazio dokaz da si zaista isao u inostranstvo :d Tako da ovo nije bas najcistiji nacin da se odrade stvari, ali generalno prolazi u praksi (za eventualne buduce posledice nemoj mene da krivis :p). Nisam siguran da se vredi uopste zezati oko ovoga. Na 1000 evra koje ti legnu na devizni racun, troskovi konverzije izadju oko desetak evra, tako da nije strasno. Konverzija iz evra u dinare se ne obavlja po kursu banke, nego po nekom drugom kursu (nisam siguran kako se zove) koji je povoljniji od kurseva koje daje vecina nasih banaka (Raiffeisen npr. ima ocajan kurs u odnosu na ovaj).

Kad konvertujes u dinare i prebacis na licni racun onda imas dve opcije:
- Da u svojoj banci konvertujes nazad u evre (u vecini banaka je kurs los i ovde je najveci gubitak...mada ima i izuzetaka poput Intese koja ima skroz ok kurs u nekim paketima).
- Da podignes gotovinu, prosetas do one menjacnice blizu Terazijske cesme i da tu zamenis po prakticno srednjem kursu.

Hvala na informacijama.
 
Da se nadovežem na prethodne svoje postove ovde:

Od aprila sam PR paušalac i prvih 6 meseci nisam uplaćivao sebi platu (preko šifre 241) uopšte. Poslednja dva meseca sam uplatio tako (od kad sam, manje više, dobio poresko rešenje).

Da li mogu da uplatim sada zaostalih 6 plata pod šifrom 241 (i opisom - plata jun 2017 itd)?

Da li to utiče na nešto? Na kreditnu sposobnost u banci u kojoj imam račun fizičkog lica? Račun FL imam u Intesa, a PR u RF :skraćeniceftw:
 
Pitaj u banci šta tretiraju kao kreditnu sposobnost. Ako tretiraju 241 i ti platiš 6 'plata' odjednom pitanje je šta će oni tretirati kao prosečni neto prihod u poslednje 3 ili 6 meseci. Ništa te ne košta da probaš/pitaš.
 
U RF tretiraju te dinarske uplate kao deo kreditne sposobnosti, gleda se prosek na 3 ili 6 meseci (mislim da zavisi od prozivoda).
 
Valjda je 6 za stambene kredite ili kredite veće vrednosti generalno a 3 za kartice i lake keš kredite.
 
Pozdrav svima,
Pročitao sam temu od početka i imam nedoumice oko isplate sa paušalnog preduzetničkog na račun fizičkog lica. Da ne otvaram novu temu:
PU je 2014. izdala uputstvo da se sredstva mogu podizati pod šifrom 141, odnosno 241 se po ovome može koristiti za uplatu na privatan račun: http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/...ti/967/vazno-saopstenje---sifre-placanja.html

Model 97, poziv na br: KK (kontrolni broj), ŠOP (šifra opštine plaćanja) i PIB/JMBG

Vidim da ovde ima ljudi koji na ovaj način prebacuju novac, pa je pitanje za njih da li koriste poziv na br., i ako je odgovor pozitivan da li koristite PIB ili JMBG?



Sent from my WAS-LX1A using Tapatalk
 
Zanimljiv link. U svakom slučaju relevantan izvor premda zbunjujuć. Da bi neko ovako puštao sebi naloge mora svaku svoju uplatu da pusti kroz kalkulator po modelu 97 da bi dobio poziv na broj. Pri tom mi nije jasno zašto je poziv na broj potreban za transakcije između dva računa istog vlasnika. Možda bi bilo dobro da neko sa sinhro paketom da javi da li postoji automatski generisan poziv na broj kod prebacivanja na lični račun.
 
Ne postoji poziv na broj, barem kod mene na Sinhro paketu.
 
Pausalac sam od 2013 (IT), imam racun u intesi i ja ovo prebacivanje sa racuna firme na privatni obavim rucno :) Svratim do merkatora, podignem 150K na intesinom bankomatu predjem na susedni telenorov bankomat i uplatim.
 
Mogu li da pitam za razlog? Zar nije lakše pustiti nalog i prebaciti na telenor?
 
Pozdrav,

Pausalac sam godinu i 2 meseca, i sada sam krenuo da se raspitujem za stambeni kredit. Novina je da su i u Intesa-i poceli da traze ugovor sa firmom kojom saradjujem da bi me uzeli uopste u razmatranje za stambeni kredit.
Da li neko od vas moze da okaci primer ugovora koji ima sa firmom za koju radi? Znacilo bi mi, ja sam u pregovorima sa firmom, voljni su da mi naprave ugovor samo nemam predstavu kog formata bi trebao da bude / kako da izgleda.

Inace, dvoumim se da li da predjem u SoGe.

Unapred hvala.
 
Da ne otvaram novu temu,
registrovao sam se kao preduzetnik u APR-u i dobio Rešenje pred kraj godine. Šifra delatnosti je 7022-konsultantske usluge.
Danas sam otišao do Poreske Uprave da podnesem Zahtev za paušalno oporezivanje i rekli su mi da moram online da podnesem zahtev.
Naravno odmah sam to i pokušao jer imam sertifikat, ali na portalu ePorezi nema uopste dostupnog obrasca PPDG-1P (za paušalce) već samo PPDG-1S (knjigaši)!?

Ako neko ima iskustva sa ovim novim propisima, zamolio bih da pomogne.
Pozdrav
 
Kada si bio u PU da podnes poresku prijavu da li si hteo da podneses PPDG-1P u papiru?
 
Treba nam za zgradu predlog banke, eBanking je jedini uslov.
Ima li nesto jeftinije od Intese? Ja sam uvek gledao maltene sve drugo za firmu.

Koliko vidim sve ispada skuplje, kada se eBanking uzme u obzir :(
 
Kada si bio u PU da podnes poresku prijavu da li si hteo da podneses PPDG-1P u papiru?

Da, hteo sam da podnesem zahtev za pausalno oporezivanje i PPDG-1P ali su mi rekli da nije potrebno da podnosim Zahtev jer ako sam se pri registraciji prijavio nema potrebe.
Za PPDG-1P su mi rekli da se podnosi samo online, a kada sam im rekao da ga nema na ePorezi, nisu znali da mi kazu da se taj obrazac sada ne podnosi, nego PPDG-1R koga su tek juce stavili na ePorezi.
Danas sam podneo prijavu PPDG-1R online, ali za prošli godinu za 5 dana jer mi je PR registrovana od 26.Decembra 2017.
Niko nije znao da mi odgovori da li moram da podnesem za 2018. kao akontaciono utvrdjivanje a u sistemu ne dozvoljava da se podnese akontaciono, vec samo kao konacni iznos poreza za prethodnu poresku godinu.

Ne znam sta dalje, najgore je sto nema pomoci sa nijedne strane, zvao sam i PU na servisni telefon, ali ni oni ne znaju sta i kako!?
Ako neko ovde zna, molio bih da nam napise.

Hvala
 
Treba nam za zgradu predlog banke, eBanking je jedini uslov.
Ima li nesto jeftinije od Intese? Ja sam uvek gledao maltene sve drugo za firmu.

Koliko vidim sve ispada skuplje, kada se eBanking uzme u obzir :(

Ja sam otvorio kod SoGe sinhro paket, dobijas licni racun i za firmu a putem ebankinga i mbankinga mozes da radis transfere novca. Ovo kosta 495dinara i dobija se Visa kartica za licni racun.
 
Moze i za firme taj paket? Posto zgrada nije preduzetnik.
 
Pretpostavljam da ne može sinhro za zgradu.

@gaga moja žena je prošle godine podnosila prijavu u apr, mislim da nije i taj formular u PU jer je presudno bilo u apru označiti da želiš paušalno oporezivanje. E sad znam da od ove godine i to ide online, čitao sam u 'medijima' da se desila i prva online registracija online na apru... Ne znam što si izabrao 26.12 za registraciju ali ako PU ne zna ja bih otišao do apr i pitao na šalteru za informacije jer uglavnom znaju da odgovore na takva pitanja. Ovi iz PU znaju da budu smarači ali bih i tamo pitao i to odeš fizički tamo. Ako si podneo zahtev za paušalno oporezivanje za 2017 nema svrhe da to sada radiš i za 2018. Oni imaju rok od mesec dana da ti odobre ili ne odobre paušal i ako ti u tom roku ne stigne rešenje što je često slučaj smatra se da si dobio paušal.
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam da ne može sinhro za zgradu.

@gaga moja žena je prošle godine podnosila prijavu u apr, mislim da nije i taj formular u PU jer je presudno bilo u apru označiti da želiš paušalno oporezivanje. E sad znam da od ove godine i to ide online, čitao sam u 'medijima' da se desila i prva online registracija online na apru... Ne znam što si izabrao 26.12 za registraciju ali ako PU ne zna ja bih otišao do apr i pitao na šalteru za informacije jer uglavnom znaju da odgovore na takva pitanja. Ovi iz PU znaju da budu smarači ali bih i tamo pitao i to odeš fizički tamo. Ako si podneo zahtev za paušalno oporezivanje za 2017 nema svrhe da to sada radiš i za 2018. Oni imaju rok od mesec dana da ti odobre ili ne odobre paušal i ako ti u tom roku ne stigne rešenje što je često slučaj smatra se da si dobio paušal.

Hvala Miljane na odgovoru. Rado bih otisao do APR-a ali bi me to kostalo stotinak eura ;)
U Vranju pri Opštini postoji kancelarija za Preduzetnike-Paušalce i kod njih se radi prijava, ja sam tamo rekao da želim biti paušalac, pa se nadam da je tako i upisano, ali bih rado proverio ako nekako mogu ali da ne dolazim na šalter APR-a!
Poresku prijavu PPDG-1R sam podneo online za 2017. pa se nadam da je to zavrseno i da je OK.
 
Na brzinu sam pogledao na poreskoj upravi, deluje mi da PPDG-1R zamenjuje PPDG-1P od 01.01.2018. i trebalo bi da je dakle sve ok sa tom prijavom.
 
U paragrafu informacija
Ovaj obrazac se primenjuje do 31. decembra 2017. godine.
sta to treba da znaci?
Koliko vidim PPDG-1P ima ga kod pravnih lica, ko su to pravna lica zar to nisu i preduzetnici?
 
Znači da se ne primenjuje u 2018 godini. Preduzetnici nemaju svojstvo pravnog lica, odgovaraju celokupnom svojom imovinom, tretiraju se kao fizičko lice.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
U paragrafu informacija
Ovaj obrazac se primenjuje do 31. decembra 2017. godine.
sta to treba da znaci?
Koliko vidim PPDG-1P ima ga kod pravnih lica, ko su to pravna lica zar to nisu i preduzetnici?
Vidi stvarno. Bio sam brzoplet. Elem evo drugi link:

http://www.updpsu.com/2017/10/17/ob...-po-resenju-primena-od-1-januara-2018-godine/

Sve u svemu, ne znam precizno ali mi se čini da je sada u opticaju samo taj ppdg-1r, najbolje bi bilo da potvrde novoregistrovani preduzetnici.
 
Vidi stvarno. Bio sam brzoplet. Elem evo drugi link:

http://www.updpsu.com/2017/10/17/ob...-po-resenju-primena-od-1-januara-2018-godine/

Sve u svemu, ne znam precizno ali mi se čini da je sada u opticaju samo taj ppdg-1r, najbolje bi bilo da potvrde novoregistrovani preduzetnici.

Члан 5.
Почев од дана ступања на снагу овог правилника пореска пријава за утврђивање
пореза на приходе од самосталне делатности на које се порез плаћа паушалним
опорезивањем подноси се на Обрасцу ППДГ-1Р уместо на Обрасцу ППДГ-1П из
Правилника о обрасцима пореских пријава за утврђивање пореза на приходе грађана

Ovo je od ako se ne varam Marta 2016. ali nije ni to bitno, u PU na šalteru imate Poreski Informator za Preduzetnike i tamo na 6. strani piše da su novoosnovani preduzetnici u obavezi da podnesu PPDG1R u roku od 15 dana. Kao što sam napomenuo ovde, podneo sam je online jer drugačije ne može.
Videćemo da li će to online podnošenje dati brže reagovanje PU.
 
Da se vratimo na temu, što se tice SoGe Sinhro paketa, čekam 2 nedelje da mi proradi e/m-banking ali nikako da stigne aktivacioni sms.
I pored moje intervencije i u banci i preko web podrske, nisu uspeli da mi pošalju kod, sa objašnjenjem da je do operatera :)

Dok sam čekao u banci malo sam se raspitivao kod referenta kada mogu očekivati da ostvarim bonitet za neku kreditnu karticu ili kredit, bio sam zaprepašćen da je to 2 godine :( prosto mi je neverovatno da ako imam stalni priliv i Ugovor sa partnerom, čekam 2 godine da se nekom tamo digne...
Ako neko ima iskustva sa ovom bankom, poslovanjem u Sinhro paketu, koriščenjem nekih dodatnih usluga (putno osiguranje, kredit) bilo bi dobro da napiše.
 
Načelno jeste dve godine rok ali banke imaju pravo da ti izađu u susret ranije. Dakle ako imaš dobar mesečni priliv i poznaješ lično direktora ekspoziture šanse se povećavaju.
 
Krajem 2017. koliko sam video je malko izmenjen Zakon o porezu na dohodak gradjana, i bilo je i malo externih izmena oko pausala.
Nas u ITu nece taci, ali neki prihodi vise ne ulaze u pausal, vec se tretiraju kao zasebni, npr. iznajmljivanje nekretnina (ali ne i sredstava) vise ne moze kroz pausal.

Ima jos koja sitna izmena slicnog tipa, pa pogledajte ako se krecete dalje od osnovnih IT usluga.
 
Imam 3 miliona promet za 7 meseci u prethodnoj godini (agencija je otvorena u maju) i četvoro zaposlenih (ja plus još četvoro).

Kolike su šanse da mi dupliraju rešenje o paušalnom porezu za 2018.godinu? Trenutno plaćam poreze i doprinose oko 200€ mesečno (opština Voždovac).
 
Nazad
Vrh Dno