Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Ja sam u intesi otvorio manjifika racun i posle nedelju dama dobio veliki kredit. Doneo sam izvode sa racuna preduzetnika za poslednje dve godine. Tad sam prebacio i preduzetnicki racun u intesi. U unicreditu su me zezali sa platama osnovicama itd.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Sto se tice prosjeka za kredit, evo mog iskustva iz prve ruke (inace, u Intesi sam) - rekli su mi da oni za pausalce uopste ne gledaju privatni racun (i prosjek/kretanje po njemu), nego iskljucivo preduzetnicki (naravno, ako je kod njih, mada nisam pitao sta ako neko ima preduzetnicki u drugoj banci - mozda tu vazi ova situacija da prate priliv preko 241).


Tako je...
 
Ja sam u intesi otvorio manjifika racun i posle nedelju dama dobio veliki kredit. Doneo sam izvode sa racuna preduzetnika za poslednje dve godine. Tad sam prebacio i preduzetnicki racun u intesi. U unicreditu su me zezali sa platama osnovicama itd.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk

Stambeni kredit? Jako koristan info, posto i ja planiram isto (tj. otvoriti magnifica i traziti stambeni kredit) kroz par mjeseci, samo da osiguram dovoljno za ucesce i troskove. Da li je bio uslov da se prebacis na Magnifica da bi dobio kredit (pretpostavljam da ne)!?

Inace, to sto su ti odobrili za nedelju dana, zaista impresivno... Kad se samo sjetim svog prvog kredita u Hypo banci (sadasnja Addiko), mjeseci gnjavaze i jos sam bio dobar kako su neke druge banke zezale (i jos sam plus imao izuzetno solidnu bijelu platu tada).
 
Nije stambeni ali je kesh kredit. Obisao sam sve banke u gradu (Unicredit, Komercijalna, Procredit, Meridian) niko nista ne daje kad su culi da ne placam sebi platu. Cak i kad bi placao sebi platu platio bi minimalac tako da nista od toga. Cujem od druga za taj Manjifika racun u intesi i odem da popricam. Rece zena da je specificna situacija jer nema racun kod njih ni kao preduzetnik ni kao fizicko lice. Ali sam ja poneo izvode iz Unicredita gde sam bio do tad. Gde se vidi da imam dobre i stabilne prihode. Odmah sam otvorio racune i za mane i za preduzetnika. Posle nedelju ili 10ak dana zove da potpisujemo. To je to.
 
Bilo mi je cudno da su tako lako odobrili stambeni... :D U svakom slucaju pohvala za Intesu u ovom slucaju. Mada mi djeluje da se iskustva razlikuju ne samo od banke do banke, nego cak od poslovnice do poslovice iste banke (izgleda da zavisi na kog bankara naletis).
 
Mene zanima da li je neko ko ima registrovanu pausalnu preduzetnicku delatnost uspeo da dobije stambeni kredit?

Pitam zato sto je par mojih mladjih prijatelja i poznanika prosle i pretprosle godine pokusalo da dobije stambeni kredit i svi redom su bili odbijeni.
 
Ja znam par ljudi... Ali ne znam mnogo detalja... Mislim da je jedan u SoGe, drugi u EFG uzeo kredit...
 
Bilo je par ljudi ovdje na temi koji su pisali da su dobili (nekad prosle godine, tema je postala bas velika, pa je tesko pronaci)... A bilo je i onih koji su rekli da su odbijeni, cak u istoj banci u kojoj su neki drugi dobili, mislim da je bivsa SoGe (sada OTP, valjda) bila u pitanju. Bukvalno zavisi na koga naletis, ko procjenjuje tvoju kreditnu sposobnost itd. Prilicno glupo i neprofesionalno, ako mene pitate.

Meni su u Intesi prosle godine rekli da nece biti nikakav problem sve dok ispunjavam regularne uslove, a to su zadovoljavajuca visina primanja (po preduzetnickom racunu, oni taj gledaju), duzina staza kao pausalac i duzina zaposlenja kod tekuceg poslodavca (i to je to, manje-vise). E sad, jedno je obecanje, a drugo kad stvari treba da se realizuju. Ja cu uskoro da vidim u praksi, pa cu pisati ovdje svakako.

@gogo23 Sta su bili razlozi odbijanja tvojih prijatelja i poznanika?
 
Ne bih znao da vam kazem sta je tacno bio razlog, uobicajeno necete dobiti objasnjenje vec samo floskulu "ne ispunjava uslove" ovaj poslednji je odbijen pocetkom 2019 prvo u Intesi, potom i u Erste banci iako je kao imao obecanje nekog direktora.

Mogu samo da pretpostavim da je risk bio taj koji je presudio.

I u ovom kvazi post korona periodu znam za 3 odbijena slucaja, doduse ni jedan nije preduzetnik.
 
Ne bih znao da vam kazem sta je tacno bio razlog, uobicajeno necete dobiti objasnjenje vec samo floskulu "ne ispunjava uslove" ovaj poslednji je odbijen pocetkom 2019 prvo u Intesi, potom i u Erste banci iako je kao imao obecanje nekog direktora.

Mogu samo da pretpostavim da je risk bio taj koji je presudio.

I u ovom kvazi post korona periodu znam za 3 odbijena slucaja, doduse ni jedan nije preduzetnik.

Nisam čuo ni za jedan slučaj da je uz odbijenicu stiglo i objašnjenje zašto. Mislim da čak nisu ni u obavezi da daju objašnjenje.

Što se tiče korona perioda, znam i za slučaj kredita koji je bio odobren, i to upravo preduzetnik.
 
Potrebna mi je mala pomoć oko računanja dnevnica. Osnovni princip znam (manje od 8 sati na putu, 8-12 i preko 12), ali me interesuje da li se svaki dan gleda posebno ili se sabiraju sati. Konkretno, ako sam na dvodnevnom službenom putu tokom oba dana van zemlje proveo po 13 sati (26 sati ukupno – recimo, prešao granicu u 11h pri odlasku i 13h sledećeg dana u povratku), da li je to jedna ili dve dnevnice? U bivšoj firmi su insistirali da se svaki dan računa posebno (pa bih u navedenom slučaju dobio dve pune dnevnice), ali nigde ne mogu da nađem potvrdu te informacije. Uglavnom svuda saberu sate i podele sa 24.
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Kao pausalac mozes da napravis putni nalog radi reda. Jer ne pravdas troskove. Ako vodis knjige onda pronadji XLS fajl od Aktiva Sistema... sve sam racuna
 
Aktivin fajl i koristim :) Dnevnice ne racuna automatski, ali postoji uputstvo, u zavisnosti od broja sati na putu. Problem je sto oni racunaju zbirno sate, pa podele sa 24, a moja bivsa firma, koja se maksimalno trudila da sve bude po zakonu, je gledala svaki dan zasebno. Na jednom sajtu sam nasao pojasnjenje koje je tek konfuzno. Oni tvrde da se preostali deo sati u inostranstvu sabira sa satima u zemlji. Rrecimo, ako je put 40 sati, od cega 30 u inostranstvu, oni racunaju jednu ino dnevnicu za 24h, a preostalih 6h sabiraju sa ovih 10 sati u zemlji i na osnovu toga racunaju jednu "domacu" dnevnicu.
 
tako je . ino dnevnica se kako ja znam racuna bas kad napustis granicu i kad se vratis u zemlju.barem sam ja takvo iskustvo imao u jednoj velikoj domacoj firmi (istina pre par godina sam poslednji put bio na sluzbenom putu u inostranstvu)
 
Imam dve nenaplaćene fakture kod klijenta sa kojim sam radio pre korone, ali nemam ugovor sa njima (znam, glupo je, ali su okolnosti saradnje bile hitne i imao sam, neosnovanog, poverenja u njih). Nakon mnogobrojnih poziva, poruka i mejlova shvatio sam da se ljudi jednostavno prave ludi. Vidim da imam opciju da im pošaljem opomenu pred utuženje (ili ja ili da angažujem advokata koji im ovo šalje), nakon čega mogu da idem na parnični ili izvršni postupak. Što je u Srbiji kamen o vrat, pa bih taj drugi deo izbegao.

Da li je neko imao sličnog iskustva i da li su uspeli da reše to?
 
Ja sam imao sličan problem sa jednim klijentom, samo što sam ja imao ugovor sa njim. Pravio se lud, platiće do kraja nedelje, ovog meseca, narednog. Na kraju je moj advokat poslao opomenu pred utuženjem i platio je.

Verovatno imaš mailove koje ste se dopisivali, listing poziva... Ništa te ne košta da im advokat pošalje opomenu, pa ćeš videti njihovu reakciju.

Sent from Honor 20
 
Ja sam imao sličan problem sa jednim klijentom, samo što sam ja imao ugovor sa njim. Pravio se lud, platiće do kraja nedelje, ovog meseca, narednog. Na kraju je moj advokat poslao opomenu pred utuženjem i platio je.

Verovatno imaš mailove koje ste se dopisivali, listing poziva... Ništa te ne košta da im advokat pošalje opomenu, pa ćeš videti njihovu reakciju.

Sent from Honor 20

Da, nemam ugovor, ali imam dokaze o tome da sam radio za njih - mejlove, planove, listinge, viber grupe (iz nekih su me i skinuli, ali i dalje imam prepiske u telefonu), fotografije (zajedno smo radili na nekim poslovima)...

Iscimaću advokata da sastavimo opomenu pred utuženje i da pošaljem to, pa se nadam da će to uroditi plodom.

Do sada sam izgleda prosto imao sreće, pa nisam imao ovih problema, ali od sada posao ne počinjem pre ugovora, pa makar ga i izgubio.
 
To je to. Imaš dokaze da si stvarno radio za njih. Biće dovoljno advokatu.

Jednom sam bio izrađen za jedan projekat, jer kao prijatelji od poverenja i slično, zato sada prvo ugovor, pa tek onda početak.

Javi kako se odvija situacija.

Sent from Honor 20
 
To je to. Imaš dokaze da si stvarno radio za njih. Biće dovoljno advokatu.

Jednom sam bio izrađen za jedan projekat, jer kao prijatelji od poverenja i slično, zato sada prvo ugovor, pa tek onda početak.

Javi kako se odvija situacija.

Sent from Honor 20

Bukvalno ista situacija - preko prijatelja, kao kul ljudi... Dok smo radili sve je bilo normalno - čak sam im rekao da oko isplate možemo uvek da se dogovorimo - tipa da fakturu plate iz dva ili tri dela ili da malo zakasne.

Hvala na savetu. Bio sam bez ideje šta da radim, ali sada je već dosta lakše jer imam neki plan. Zovem advokata danas i onda sledeće nedelje šaljemo tu opomenu.
 
Potrebna mi je mala pomoć oko računanja dnevnica. Osnovni princip znam (manje od 8 sati na putu, 8-12 i preko 12), ali me interesuje da li se svaki dan gleda posebno ili se sabiraju sati. Konkretno, ako sam na dvodnevnom službenom putu tokom oba dana van zemlje proveo po 13 sati (26 sati ukupno – recimo, prešao granicu u 11h pri odlasku i 13h sledećeg dana u povratku), da li je to jedna ili dve dnevnice? U bivšoj firmi su insistirali da se svaki dan računa posebno (pa bih u navedenom slučaju dobio dve pune dnevnice), ali nigde ne mogu da nađem potvrdu te informacije. Uglavnom svuda saberu sate i podele sa 24.

Za 24h provedena na službenom putu sledi jedna dnevnica, logično :)

Npr. kreneš na put 26.6.2020. u 13:58, tebi do 27.6.2020. u 13:58 sledi jedna dnevnica. Druga dnevnica se računa od 27.6.2020. u 13:58, i tako sve do kraja službenog puta.

Dakle dnevnica nije vezana za jedan konkretan dan, u ovom slučaju petak 26.6.2020, već je bitna satnica provedena na putu, pa tako tebi jedna dnevnica sledi za potencijalna 24 sata koji se protežu od petka do subote.
 
Poslednja izmena:
Bukvalno ista situacija - preko prijatelja, kao kul ljudi... Dok smo radili sve je bilo normalno - čak sam im rekao da oko isplate možemo uvek da se dogovorimo - tipa da fakturu plate iz dva ili tri dela ili da malo zakasne.

Hvala na savetu. Bio sam bez ideje šta da radim, ali sada je već dosta lakše jer imam neki plan. Zovem advokata danas i onda sledeće nedelje šaljemo tu opomenu.
Ista situacija, prijatelj prijatelja. Izadjem im u susret sa placanjem u tri mesecne rate. Prva rata kasni mesec dana, druga dva meseca, treca 6 meseci i posaljem im opomenu. Najjaca stvar, zove me da mi kaze da je uplatio zato sto treba da se plati, a ne zato sto sam mu poslao opomenu pred utuženjem. [emoji23]

Sent from Honor 20
 
Kakvo je stanje sad sa otvaranjem pausalne agencije? Ima li nekih zvanicnih informacija o testu samostalnosti, je l radio to neko, prošao/pao?

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Dobar dan studiram na jednom fakultetu a sa strane radim neki freelens posao godinu-dve možda malo duže.

Zaradim 300-400 mesečno, nekada malo više, pre je bilo mnogo mnogo manje kada sam počeo. Čovek za koga radim mi traži potvrdu o rezidentnosti.

Koliko znam to je nešto da se ne bih duplo oporezivao I vadi se u Poreskoj. Problem je sada sto ja nisam plaćao nikakav porez jer niti imam neki ugovor a i radim za neke male sume kojima plaćam stan pa mi na kraju ne ostane mnogo.

E sad ako ja izvadim taj dokument šta onda. Da li cu imati problem jer nisam platio porez ili ću morati da plaćam porez na ovu sumu koju zaradim?
 
Ja jos nisam cuo da je neko uopste radio mada se sve poklopilo sa koronom tako da nije ni cudo sto nisam cuo... :)
 
Verovstno da na 167 strana ima negde pobrojano, ali me zanima najaktuelnije, pa ako nije smor da mi kazete, onako zbirno... :)

Otvorih firmu, registeovala sam je bez datuma (cekam da dogovorim jedan posao, pa da ne placam/da me ne duze pre potrebe..), po uputstvu cu dostaviti promene tj datum aktivacije...

1. Da li postoji neki drzavni sajt gde postoji info koliko kada sta platiti?
tipa kao LPA ili eporezi ili nesto trece?
dakle odem na profil svoj/firme, vidim toliko i toliko na te i te racune, sve objedinjeno?i

2. kao pausalac, da li ovakve dazbine placam sa firminog ili licnog racuna?

3. da li je potrebno sebi uplacivati platu ili prosto trositi novac sa firminog racuna?

4. KPO knjiga, izdate fakture tu evidentiram i to je to..? Stampam jos pride i izdatu fakturu pa zadenem i to kao prilog recimo?

5. Iz pitanja se vidi da pojma nemam oko vodjenja PR, pa ako ima jos nesto sto bih trebalo da pitam, dajte pliz i takvu bitnu informaciju...

fala vi!
 
Verovstno da na 167 strana ima negde pobrojano, ali me zanima najaktuelnije, pa ako nije smor da mi kazete, onako zbirno... :)

Otvorih firmu, registeovala sam je bez datuma (cekam da dogovorim jedan posao, pa da ne placam/da me ne duze pre potrebe..), po uputstvu cu dostaviti promene tj datum aktivacije...

1. Da li postoji neki drzavni sajt gde postoji info koliko kada sta platiti?
tipa kao LPA ili eporezi ili nesto trece?
dakle odem na profil svoj/firme, vidim toliko i toliko na te i te racune, sve objedinjeno?i

2. kao pausalac, da li ovakve dazbine placam sa firminog ili licnog racuna?

3. da li je potrebno sebi uplacivati platu ili prosto trositi novac sa firminog racuna?

4. KPO knjiga, izdate fakture tu evidentiram i to je to..? Stampam jos pride i izdatu fakturu pa zadenem i to kao prilog recimo?

5. Iz pitanja se vidi da pojma nemam oko vodjenja PR, pa ako ima jos nesto sto bih trebalo da pitam, dajte pliz i takvu bitnu informaciju...

fala vi!

Nek je srecno! :)

1. Vidi na LPA. Nisam siguran
2. Sa firme
3. Mozes da trosis sve bez pravdanja. Mozda ipak sebi prebaci, pa trosi sa licnog
4. Nema potrebe da stampas. KPO.xlsx i to je to
 
1. Opcija Upit stanja na ePorezi daje uvid u sve podatke.
2. Svejedno, bitno je da broj racuna i poziv na broj budu ispravni.
3. Moze sa firminog racuna.
4. Samo KPO knjiga treba
5. Placaj poreze na vreme, da ti se ne nagomilaju :)
 
Da li neko zna nekog knjigovodju iz Nisa ili okoline koje je specijalizovan za IT ili da je makar malo bolje upucen u materiju?
Hvala :)
 
Nazad
Vrh Dno