»RSS Benchmark sajt

Strana 83 od 113 PrvaPrva ... 337379808182838485868793 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1.231 do 1.245 od ukupno 1684

Tema: IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Member
        Na forumu od
        Oct 2005
        Poruka
        2.259
        @alfaunits
        U BiH mozes relativno lako postati rezident kao drzavljanin Srbije, pod uslovom da si spreman da otvoris DOO tamo i zivis tamo pola godine godisnje (kako u Srbiji ne bi bio poreski obveznik, jer dzaba ti onda BiH rezidentnost ako i dalje moras da placas i u Srbiji)
        Kada otvoris DOO, jednostavnije su provere za dobijanje rezidentnosti i mnogo lakse se dobija nego kada ne otvaras svoju firmu.

Znam nekolicinu ljudi koji su dosta jednostavno dobili rezidentnost u BiH jer su presli tamo da rade (u tom slucaju koliko se secam ti treba radna viza i postoje neke provere da li u BiH vec postoji kvalifikovani kadar na birou). Kada otvaras DOO mislim da ne podlezes ovim proverama za kadrove, ali nisam 100% siguran. Jedino sto znam da svi koje znam da su trazili rezidentnost - dobili su je.

Ne mozes bas da poredis Austriju (ili bilo koju zemlju EU) sa BiH
        Menjao Nothingman : 03.05.2019. u 14:18

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        43.621
      3. Moja mašina
        • CPU: QX9650 Silence
        • MoBo: P5E64 EVO
        • RAM: DDR3-1600 CL7
        • VGA: ATI 2600
        • MON: Sony 19" XDM-93
        • HDD: Intel X25-E x4
        • OPT: DVR-110
        • Case: Supermicro SC846, Zalman ZM600
        • SND: Audiotrak Prodigy Advanced
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: APC Oops za tri racunara.
      4. Samo otvaranje DOO je dovoljno? Nije neki konkretan minimum prometa/ulaganja?
        Duca89: Daj mi broj tvog dilera, ima opasno dobru robu

Member
        Na forumu od
        Oct 2005
        Poruka
        2.259
        Nisam siguran. Ne znam nikoga ko je na taj nacin trazio rezidentnost. Samo sam procitao na netu da je u tom slucaju dosta lakse nego kad samo ides da radis tamo. Ono sto znam provereno je da ljudi iz Srbije i Hrvatske (a verovatno i ostalih SFRJ republika) lako dobijaju rezidentnost tamo. Kao sto rekoh, znam ih nekoliko iz Srbije i Hrvatske koji su se zaposlili u BiH i dobili rezidentnost i nije bilo nikakvih problema.

Edit: vrlo je moguce da postoji neki specijalan sporazum izmedju Srbije i RS. Npr. ja kada sam pre 10 godina trazio drzavljanstvo Srbije dobio sam na dobar dan. Predao zahtev i sacekao 4-5 meseci i postao drzavljanin.

Edit2: potrazio sam sada na netu malo detaljnije i nasao ovo:

Founders of a company with a seat in B&H, performing certain tasks in that company or enterprise,
        if such tasks do not have characteristics of employment and do not exceed a total of three months a
        year do not have to obtain a work permit in B&H.

If a company founder shall be a manager of that company and receive a salary for his work, then he/
        she must have a work permit in accordance with the provisions of the Law on Foreigners of B&H
        , the
        Law on Employment of Foreigners in Federation of B&H, the Law on Employment of Foreign Citizens
        and Stateless Persons of Republic of Srpska and the Law on Employment of Foreigners of Brcko
        District. In this, as well as in the case of persons authorized to represent the company, there will be no
        checking whether there are unemployed registered as unemployed who meet the requirements stated
        in the application for issuing work permit (out of work permit quota ).
        Sto u principu znaci da bi radna dozvola trebala mnogo lakse da se dobije kada se osnuje firma u BiH.
        Takodje u vec pomenutom Zakonu o porezu na dohodak pise:

Rezidentom Federacije, u smislu ovog
        Zakona, smatra se fizičko lice koje:
        1) ima prebivalište na teritoriji Federacije,
        2) na teritoriji Federacije neprekidno ili sa
        prekidima boravi 183 ili više dana u bilo kojem
        poreznom periodu,
        Identicno pise i u zakonu RS.

Mislim (mada nisam 100% siguran) da su radna dozvola u BiH, boravak 183 dana godisnje u BiH i odjava prebivalista u Srbiji jedini uslovi da vise ne budes poreski obveznik u Srbiji i postanes poreski obveznik u BiH.
        Menjao Nothingman : 03.05.2019. u 15:09

Member
        Na forumu od
        Oct 2005
        Poruka
        2.259
        Jedina stvar koja me brine je zapravo zakon Srbije:

Rezident Republike, u smislu ovog zakona, jeste fizičko lice koje:

1) na teritoriji Republike ima prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa, ili

2) na teritoriji Republike, neprekidno ili sa prekidima, boravi 183 ili više dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini.
        Ovaj centar zivotnih interesa je toliko rastegljiv pojam koji nigde nije precizno definisan. Tako tipicno za nase zakone - nikad ne mozes biti 100% siguran da li je nesto sto radis legalno Npr. odselis se iz Srbije u Nemacku i tamo radis godinama, ali ti porodica ostane u Srbiji. Da li si poreski obveznik Srbije ili ne? Da li je tvoja porodica centar tvojih zivotnih interesa ili ne?

Member
        Na forumu od
        Feb 2005
        Poruka
        1.809
        To o centru zivotnih interesa uopste nije nas specijalitet, to je preuzeto iz stranih zakona. A ako u Srbiji provodis više od 183 dana godisnje, jasno je gde ti je centar zivotnih interesa.
        Pozdrav

Member Avatar korisnika Sgt. Major
        Na forumu od
        Aug 2013
        Poruka
        1.272
        Tako je, to je širok pojam koji mora tako da se odredi upravo da bi mogao ekstenzivno da se tumači i primenjuje.

Što se tiče pravilnika sa prethodne strane, bilo koji pravilnik ni na koji način ne može da "modifikuje" zakon, već može da služi isključivo u cilju preciziranja detalja oko primene zakona, jer je u pitanju slabiji pravni akt od zakona. U slučaju diskrepance između pravilnika i zakona, odredbe zakona su te koje imaju prednost i koje se primenjuju.

Member
        Na forumu od
        Oct 2005
        Poruka
        2.259
        @rafiki
        Ma nije problem ako provodim 183 dana, nego ako ne provodim. Npr. odjavis prebivaliste iz Srbije, zivis i radis u inostranstvu 200-250 dana godisnje, a 100-150 dana provodis u Srbiji. Medjutim porodica i cela familija ti zivi i dalje u Srbiji. Kako da znam da na osnovu toga sto su ti porodica i familija ovde nece reci da ti je i centar zivotinih interesa ovde?

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        43.621
      11. Moja mašina
      12. Kakva su vam iskustva za doznake ove godine?
        Osim prosle kod RF, nikada vise od radnog dana nisam cekao, a sada iz Japana se nacekah... oni su mi istog radnog dana stizali.

Member Avatar korisnika TheCyA
        Na forumu od
        Dec 2009
        Poruka
        1.577
        Sem poslednjeg (trajalo 7 dana, verovatno zbog nasih praznika) ostalo je stizalo za 1-2 dana.

Member Avatar korisnika C4in
        Na forumu od
        May 2005
        Poruka
        1.815
      15. Moja mašina
        • CPU: Ryzen 5 1600X
        • MoBo: Asus ROG STRIX B350-F GAMING
        • RAM: GSkill Ripjaws V F4-3200C16D-16GVK
        • VGA: XFX R9 270x
        • MON: Samsung 223BW
        • HDD: SSD Samsung EVO 250GB + WD 640GB + Transcend externi 320GB
        • OPT: Samsung s223c
        • Case: TT Kandalf LCS + OCZ SXS 600W
        • SND: Asus Xonar DSX
        • INET: DSL
      16. Citat Citiram korisnika: Nothingman Pogledaj poruku
        Sve dosadasnje varijante su legalne. Ova koju cu sada navesti je na granici legalnosti. Zapravo, ja ne znam zasto je nelegalna, ali mi je alfa jednom prilikom sugerisao da ovo nije dozvoljeno, mada bih voleo da saznam tacne delove zakona koji ovo zabranjuju. Naime rec je o osnivanju DOO koje nema nikakvu zaradu. Ideja je veoma slicna onoj o otvaranju vise pausalnih agencija, s tim sto je ovo nacin kako da resis problem klijenta koji ne zeli da uplacuje na vise razlicitih firmi. Dakle, otvoris DOO u Srbiji ili u inostranstvu i taj DOO sluzi kao single point of contact sa klijentima. DOO fakturise usluge klijentima i na njegov racun leze novac. S druge strane otvoris nekoliko pausalnih agencija (kao i ranije, na sebe, zenu...) i sa tih agencija fakturises usluge ka DOO. DOO nema nikakvu zaradu, jer sav novac koji dobije od inostranog klijenta zapravo isplati pausalnim agencijama za izvrsene usluge. Iz tog razloga porez na dobit DOO-a je nula (ili blizu nule ako zelis za svaki slucaj da ostavis da DOO ipak malkice zaradjuje). Jedini dodatni trosak koji ti DOO stvara su fiksni mesecni operativni troskovi (dazbine za platu direktora/osnivaca i jos neki fiksni troskovi poput knjigovodje). U ovom slucaju ukupne dazbine koje placas drzavi iznose isto koliko i u ranijoj varijanti sa pausalnim agencijama (5-10%) + troskovi DOO (koji ne bi trebalo da dodaju vise od 1-2%).
        Jel moze @alfaunits ili neko da pojasni zasto ovo nije legalno?

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        43.621
      18. Moja mašina
      19. Zato sto te pausalne prave fiktivme fakture onda.
        Niko ti nece za taj slucaj praviti problem, doduse, ni moralno ni ovako. Jer ne peres nekome novac.

Member
        Na forumu od
        Feb 2011
        Poruka
        91
        Premda bi svi znali sta se desava u opisanom scenariju, kako se dokazuje da su fakture na izvrsene usluge fiktivne?

Member Avatar korisnika Sgt. Major
        Na forumu od
        Aug 2013
        Poruka
        1.272
        Poreska uprava postupa po načelu fakticiteta prilikom utvrđivanja relevantnih poreskih činjenica, te bi ustanovila da taj doo služi isključivo kao protočni bojler koji ne obavlja nikakvu delatnost, odnosno da služi izbegavanju plaćanja poreza koji bi inače bio plaćen da se taj suštinski neaktivni doo ne koristi u lancu naplate usluga. Još ako se tome pridoda više preduzetnika koji su povezana lica, PU bi imala zicer.

Iz ZPPPA:

Načelo fakticiteta
        Član 9
        Poreske činjenice utvrđuju se prema njihovoj ekonomskoj suštini.

U praksi sam imao predmet pred Poreskom upravom u kojem je zapisnikom poreskog inspektora konstatovano da je poslovanje između dva društva u stvari skup prevarnih radnji, gde je kao indikator takvog postupanja, između ostalog, navedeno prebacivanje novca na račune fizičkih lica i preduzetnika odmah nakon uplata koje je jedno društvo vršilo drugom.

Jednočlano društvo sa, pretpostavljam, minimalnim ili malim osnovnim kapitalom, sa jednim zaposlenim i pružanjem usluga trećim licima - klijentima tako što se celokupan posao obavlja od strane pomenutih preduzetnika, bez ikakvih poslovnih aktivnosti tog društva izuzev fakturisanja klijentima i prebacivanja sredstava preduzetnicima, je laka meta za poresku upravu.

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        43.621
      23. Moja mašina
      24. Citat Citiram korisnika: miltan Pogledaj poruku
        Premda bi svi znali sta se desava u opisanom scenariju, kako se dokazuje da su fakture na izvrsene usluge fiktivne?
        DOO koji sav promet salje pausalnim radnjama jeste meta provera.
        Nije problem DOO, vec je fora da se otvara vise radnji, da bi se izbeglo otvaranje DOO-a ili obicne PR (nepausalne) posto bi jedna presla limit.

Ne znam za konkretne slucajeve kako zvuci pravno objasnjenje (vidjao sam ih, ali to je onaj legal talk, koji, na srpskom barem, ne razumem ni blizu dovoljno ), ali to je okvir.

Member
        Na forumu od
        Oct 2005
        Poruka
        2.259
        Citat Citiram korisnika: Sgt. Major Pogledaj poruku
        Poreska uprava postupa po načelu fakticiteta prilikom utvrđivanja relevantnih poreskih činjenica, te bi ustanovila da taj doo služi isključivo kao protočni bojler koji ne obavlja nikakvu delatnost, odnosno da služi izbegavanju plaćanja poreza koji bi inače bio plaćen da se taj suštinski neaktivni doo ne koristi u lancu naplate usluga. Još ako se tome pridoda više preduzetnika koji su povezana lica, PU bi imala zicer.

Iz ZPPPA:

Načelo fakticiteta
        Član 9
        Poreske činjenice utvrđuju se prema njihovoj ekonomskoj suštini.

U praksi sam imao predmet pred Poreskom upravom u kojem je zapisnikom poreskog inspektora konstatovano da je poslovanje između dva društva u stvari skup prevarnih radnji, gde je kao indikator takvog postupanja, između ostalog, navedeno prebacivanje novca na račune fizičkih lica i preduzetnika odmah nakon uplata koje je jedno društvo vršilo drugom.

Jednočlano društvo sa, pretpostavljam, minimalnim ili malim osnovnim kapitalom, sa jednim zaposlenim i pružanjem usluga trećim licima - klijentima tako što se celokupan posao obavlja od strane pomenutih preduzetnika, bez ikakvih poslovnih aktivnosti tog društva izuzev fakturisanja klijentima i prebacivanja sredstava preduzetnicima, je laka meta za poresku upravu.
        Hvala na objasnjenju. Dakle, ta varijanta definitivno otpada kao mogucnost ako zelimo da sve bude legalno

Strana 83 od 113 PrvaPrva ... 337379808182838485868793 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •