Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Meni je zdravstvena produzena automatski, tako da verujem da si u pravu i da se produzava sve dok uredno placas doprinose.
Ako se ne varam eko taksa se placa u zavisnosti od velicine firme i sifre delatnosti. Evo nesto malo informacija OVDE.
Do informacija o novim obavezama dolazis preko knjigovodje :D Druga varijanta je pracenje vesti i foruma, a treca citanje sluzbenih glasnika (nisam siguran da se bas tako zove), u kojima se objavljuju takve odluke (sto gotovo niko ne radi osim knjigovodja i pravnika). Najgora varijanta je da saznas kad dobijes poziv na sud.
 
Ima i solidna stranica na Fejsbuku, pod nazivom FT1P. Tip komentariše izmene i nove propise,a knjigovođa je. Kažu da nije nešto u svom poslu, ali je bar korisno to što obaveštava ljude koji nisu u pravu i ekonomiji o novostima.
 
Ima i sajt i YT kanal sa istim imenom. Sad videh na njegovom sajtu da je za eko takstu napisao da ce iznos koji treba da se placa doci resenjem. Da li je neko dobio to resenje?
 
Eko taksa, pazi boga ti šta su oni izmislili.
U čiji li će džep to da ide da mi je znati.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ako ste u nekom trenutku uvezli vozilo kao preduzetnik... ide eko taxa za upravljanje tokovima otpada.

Popunite formu i dobijete resenje. Za vozilo od 1.6 T oko 150 eur. A kazna je velika. Glupost koju mogu da obracunaju na carini/spediteri.

Proverite da li ste na spisku: http://www.sepa.gov.rs/DostavljanjePodataka/PTP2nedostavljeno.aspx

Kako sam saznao? Stigla mi spam poruka od neke agencije koja to moze da popuni za vas.

Hvala im, ali sam sam popunio taj jedan papir.
 
Do informacija o novim obavezama dolazis preko knjigovodje :D Druga varijanta je pracenje vesti i foruma, a treca citanje sluzbenih glasnika (nisam siguran da se bas tako zove), u kojima se objavljuju takve odluke (sto gotovo niko ne radi osim knjigovodja i pravnika). Najgora varijanta je da saznas kad dobijes poziv na sud.

Da, tako sam i mislio. Generalno, jedino sa bas dobrim knjigovodjom nemas gubljenja vremena (i novca za ove nepozeljne varijante :D )!

Ima i solidna stranica na Fejsbuku, pod nazivom FT1P. Tip komentariše izmene i nove propise,a knjigovođa je. Kažu da nije nešto u svom poslu, ali je bar korisno to što obaveštava ljude koji nisu u pravu i ekonomiji o novostima.
Ima i sajt i YT kanal sa istim imenom. Sad videh na njegovom sajtu da je za eko takstu napisao da ce iznos koji treba da se placa doci resenjem. Da li je neko dobio to resenje?

Moze info na PM o kojoj stranici/sajtu se radi? Da bar ispratim novosti, pa cu sam da trazim resenje...

Sto se tice ove gore price o eko taksama, to je uglavnom za ove sto uvoze nesto kao firma/preduzetnik. E sad, ja mislim da ima nesto sto se placa bez obzira na to, svaki preduzetnik. Nisam pogledao Pantin link (ali hocu kad budem kuci), mozda tamo nesto pise.
 
@Ultimo
^javi kako je proslo i koliko si tacno primio
Evo racunuce:

3% skinuli kad sam primio
2% kad sam povukao na devizni
Fixni trosak ino banke $16.7

Znaci od fakture $500 meni leglo 458.93...

Zbog ovog fixnog troska Ino banke ispadne mnogo, ali ova faktura je mala. Racunao sam na recimo 5k celokupni troskovi su ~6%.

Cuo sam da ce AIK da menja ino banku pa ce i trosak biti ispod $10...

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Eh, nekako mi je promakelo to u Majorovom postu. Hvala. ;)

Inace, procitah sadrzaj sa onog linka za novu eko taksu, trebalo bi da se prijavimo do 31. jula lokalnoj samoupravi, ali izgleda da nista ne znaju da sprovedu kako treba: Obrazac prijave još uvek nije propisan. Sad i ko hoce da ispostuje, morace da baca grasak kako to da uradi. (Edit: Doduse, stara je vijest, mozda se negdje moze iskopati dodatni info...)

I da, racunarsko programiranje je u grupi sa "malim negativnim uticajem", pa nas sleduje 5.000 dinara godisnje.

Nije mi jasno zasto sve ovakve obaveze, tj. troskovi ne bi dolazili sa resenjem!? Banana drzava, znaju sve da naplate, samo nedaj Boze da ljudima malo olaksaju.
 
Poslednja izmena:
Evo racunuce:

3% skinuli kad sam primio
2% kad sam povukao na devizni
Fixni trosak ino banke $16.7

Znaci od fakture $500 meni leglo 458.93...

Zbog ovog fixnog troska Ino banke ispadne mnogo, ali ova faktura je mala. Racunao sam na recimo 5k celokupni troskovi su ~6%.

Cuo sam da ce AIK da menja ino banku pa ce i trosak biti ispod $10...

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Pa ako to uporedimo sa paypalom ispade opet payoneer skuplji cini mi se
 
Mozda nekom bude znacilo ukoliko prima novac preko western union i ostalih posrednika link
 
Pa ako to uporedimo sa paypalom ispade opet payoneer skuplji cini mi se

Pa skuplji je ako imas karticu u USD, ali sad svima vracaju na RSD automatski na PP i to po jako losem kursu meni je bilo nesto tipa 103 a srednji kurs je bio tada 108... I valjda jos neki fee uzmu za konverziju, ispadne oko 9%. Takodje sve nove kartice koje se dodaju na PP mogu samo RSD da povlace, tako da te primoravaju na taj los kurs. Meni su prebacili na RSD pa sam im pisao ( dok je jos moglo ) i vratili mi na USD, ali u medjuvremenu sam zatvorio tu firmu i otvorio DOO i sad novu karticu koju imam ce automatski da stave u RSD, a racunica je sledeca na $1000:

PP:
1000- 4.4% fee= 956 - 2% conversion fee ( ovo nisam siguran koliko je al mislim da je 2%) = 936 - 10$ za povlacenje = 926
926*101.00(kad sam proveravao kurs je bio 4 din manji od srednjeg nbs) = 93 526

Payoneer
1000 - 3% - 2% = 950 - 16.7( fixed ino banka) = 933* 104.00( dinar manje od srednjeg nbs mi daju u AIK) = 97 063

Ovo je moja racunica, napominjem da nemam tacne kurseve ali mislim da sam priblizno tacan, i naravno sto je veca cifra sve manje je PP isplatljiviji je rade na procenat...

Na 5k po gornjoj formuli PP: 472.114 din Payoneer: 492.575 din
 
Poslednja izmena:
^Da, nisam skoro koristio Paypal ali cuo sam da su sad to uveli sto ih pravi totalno besmislenim za transfer novca jer su gubici ogromni
 
PP nema conversion fee??
 
Nema posebno, ali ima kurs koji je nizi od trzisnog za par %
 
Jeste, ali on je uz taj kurs (koji je uzasan) racunao dodatno conversion fee.
 
Ima i sajt i YT kanal sa istim imenom. Sad videh na njegovom sajtu da je za eko takstu napisao da ce iznos koji treba da se placa doci resenjem. Da li je neko dobio to resenje?

Eh, nekako mi je promakelo to u Majorovom postu. Hvala. ;)

Inace, procitah sadrzaj sa onog linka za novu eko taksu, trebalo bi da se prijavimo do 31. jula lokalnoj samoupravi, ali izgleda da nista ne znaju da sprovedu kako treba: Obrazac prijave još uvek nije propisan. Sad i ko hoce da ispostuje, morace da baca grasak kako to da uradi. (Edit: Doduse, stara je vijest, mozda se negdje moze iskopati dodatni info...)

I da, racunarsko programiranje je u grupi sa "malim negativnim uticajem", pa nas sleduje 5.000 dinara godisnje.

Nije mi jasno zasto sve ovakve obaveze, tj. troskovi ne bi dolazili sa resenjem!? Banana drzava, znaju sve da naplate, samo nedaj Boze da ljudima malo olaksaju.

Ja sam u grupi koja plaća 20.000 RSD :d Kakva g0vna - kao uveli eko taksu a guraju reke u cevi, grade u nacionalnim parkovima, seku šume, u gradovima samo beton i asfalt...
 
Kradja cista! Ali nazalost to nije jedina stvar gdje ova drzava otima od naroda a ne daje nista zauzvrat. :(
 
Hmm ne znam da li je pravo mesto, al e zna neko neki sajt na kome klijent moze prosto da kupi i posalje crypto, da je sto prostiji i pomugucstvu da ne mora da se registruje, tipa posaljem mu samo link on plati meni stignu crypto coinsi
 
Poslednja izmena od urednika:
Hmm ne znam da li je pravo mesto, al e zna neko neki sajt na kome klijent moze prosto da kupi i posalje crypto, da je sto prostiji i pomugucstvu da ne mora da se registruje, tipa posaljem mu samo link on plati meni stignu crypto coinsi

Kuli recimo na cex, a slanje na wallet mislim moze odakle hoce.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hmm ne vidim na cexu nigde da moze da generisem link da posaljem klijentu. Znaci ja bi nesto na ovaj fazon.
Ulogujem se, stavim recimo 200$ , kliknem genlink i dobijem link
Klijent klikne na taj link i izbaci mu da plati sa mastercard ili cime vec
Menjacnica posalje na moj wallet crypto
 
Nemam iskustva sa ovima, samo sam izguglao da ovaj sajt nudi ono što tebi treba: https://plasmapay.com/business

Pošto već želiš da primaš kripto za svoje proizvode/usluge (što je super!), obavezno omogući i da ti neko direktno pošalje kripto, jer mnogi imaju kripto i žele da ga potroše.
 
Imam problem sa eporezi aplikacijom i korišćenjem sertifikata koji mi je na LK

ePorezi aplikacija mi je prijavila kako da mi je istekao sertifikat. Isti sam zanovio međutim i dalje mi prijavljuje da je sertifikat istekao.

Instalirao sam ponovo MUPCA Root сертификат i MUPCA Građani сертификат jer nisam bio siguran koliko su oni važili.

Kad pogledam sertifikate koje se sada nalaze na licnoj karti njihov period važenja je ok.
 
Poslednja izmena:
Meni se desavalo da prilikom ocitavanja "mesa" dva potpuno nevezana sertifikata i prijavljuje gresku. Kada sam iz Windowsa obrisao taj drugi sertifikat, sve je proradilo bez problema. Mozda se nesto slicno desava kod tebe, da negde "pamti" stari podatak.
 
Par puta se ovdje na temi diskutovalo o direktnom prebacivanju novca sa preduzetnickog racuna (koji pripada pausalcu) na privatni, ali i dalje nisam siguran da li je to zaista po zakonu ili ne?
Ja trenutno prebacujem samo iznos sa resenja (osnovicu) sa sifrom 241 (za sta ce neki reci da je to kao "plata"), ali da li zaista smijem da prebacujem i vece iznose od tog (a naravno da nemam bilo kakve probleme sa poreskom)?
Ako da, koju sifru da koristim? Posto se ovdje na temi vise puta pominjalo vise razlicitih sifara, tako da nisam nacisto koju da koristim?!

P.S. Znam da je najlakse i najcistije podici novac na bankomatu i kasnije uplatiti gdje zelis, ali zaista me ubija cekanje na salteru svaki put kad zelim spustiti novac na svoj privatni racun.
 
Ја сам користио 263, ако се не варам. Или нешто слично, остали трансфер. Тако сам радио сигурно око 2 године, и до сада нисам имао проблема са пореском, а пребацивао сам цео износ који ми је био фактурисан, а не оно што је на решењу.
 
263 je pozajmica...
Kao paušalac koristiš 240 - neoporeziva zarada za prenos na svoj račun fizičkog lica.
Mada kao što je član iznad napisao, izgleda da tokom samog prenosa te šifre nisu ni bitne. Kasnije može biti upitno ako ti zatreba kredit ili tako nešto slično koji tip uplata banka uzima u obzir.
 
Poslednja izmena:
Mozes da koristis 290 i 241... 241 ti u intesi ulazi u prosek za kredit - racuna se kao plata, 290 se ne uzima "automatski" za taj prosek primanja, vervatno moze da se i to sredi...
 
Hvala ljudi, tako sam i mislio. Ja vec vise od godine idem preko bankomata i propisno sam se smorio. Od sad cu prebacivati preko sifre 241 (kao i vecina vas, rekao bih), mislim da tu nema greske.

Sto se tice prosjeka za kredit, evo mog iskustva iz prve ruke (inace, u Intesi sam) - rekli su mi da oni za pausalce uopste ne gledaju privatni racun (i prosjek/kretanje po njemu), nego iskljucivo preduzetnicki (naravno, ako je kod njih, mada nisam pitao sta ako neko ima preduzetnicki u drugoj banci - mozda tu vazi ova situacija da prate priliv preko 241). Ovo je info iz poslovnice u Novom Sadu, direktno od referenta za Magnifica klijente, nekada u oktobru prosle godine. Par mjeseci prije toga, kad sam se raspitivao iskljucivo za stambene kredite, mi je takodje receno da se uzima 2/3 (ili mozda 3/4, sad sam vec malo zaboravio, ali znam samo da je znacajno vise od pola) pausalnih primanja za prosjek kreditne sposobnosti (ovo je info od osobe u Intezi koja radi bas na stambenim kreditima). Ako su oni slagali mene, ja lazem vas.
Inace, kroz par mjeseci cu pokusati da uzmem stambeni kredit (ako sve bude po planu), pa cemo vidjeti sta od ovoga pije vodu u praksi.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno