Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Ne moras da brines o godisnjem i slicnim glupostima, niti, barem za sada, o tome da ce te iko cimati za to sto prebacis sa racuna pausalne radnje na svoj licni racun.
Cak ni sifra nije toliko bitna u ovom slucaju, samo ne sme biti 221/240/253 i slicne koje imaju specificno znacenje :) 241 mozes i smes, ako zelis da banka to vidi kao tvoju zaradu, za eventualni kredit, ali "zvanicno" samo do iznosa u resenju (mislim da to niko ne gleda, ali banka nece priznati veci iznos kao osnovicu za kredit). Inace, sifra 290 najbolje

Sad sm video da mi je u banci radnica na šalteru upisala 221 kao šifru plaćanja umesto 241 kad mi je prebacivala sredstva sa računa preduzetnika na račun fizičkog. Na koji način me ovo stavlja u problem, da li može da se ispravi?
 
Sad sm video da mi je u banci radnica na šalteru upisala 221 kao šifru plaćanja umesto 241 kad mi je prebacivala sredstva sa računa preduzetnika na račun fizičkog. Na koji način me ovo stavlja u problem, da li može da se ispravi?

Nisi u problemu. Nemoj da se opterećuješ sa time.
 
A jel radi automatsko preknjizavanje zbog pogresnog poziva na broj? Za prosli mesec sam po starom pozivu uplatio, i sad je saldo nula ali po kontima nije. Jel da uplatim jos toliko da dovedem do nule?

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Mislim da se automatsko preknjižavanje dešava jednom na početku godine. Mislim da ćeš morati da podneseš zahtev za preknjižavanje ali pošto ne možeš lično da odeš moraš poštom da pošalješ. Mogu da ti pošaljem formu za Voždovac posto mislim da zvanična forma dostupna na netu ne postoji.
 
Salji zahvalan sam

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Jedno brzo pitanje, hteo bih da uzmem intesa bizmobi aplikaciju, samo odem od banke podnesem prijavu i to je to? Koliko naplacuju?
 
Da li je neko imao iskustva u poslednje vreme sa promenom statusa/osnove za oporezivanje?

Naime od 1. marta sam zaposlen za stalno, ali pošto imam još 2 klijenta, hteo sam samo da promenim da sam preduzetnik/paušalac iz zaposlenja. Uredno sam podneo zahtev pre nekoliko nedelja (prva nedelja marta) preko ePorezi ali mi od tada taj zahtev sve vreme stoji "U obradi".

Da li se to tako čeka ili treba još nešto da uradim?
 
Zavisi od opštine, sve je relativno. Nekom odrade za 24h, nekom ni posle 2 meseca.
Moraš da ih cimaš pošto se sad vade na ovu situaciju, kao nema ko da radi...
 
@ nikola1970

Ne znam koliko naplacuju (zaboravio sam), ali sve zavrsavas sa sluzbenikom. Odstampaju ti tamo neki ugovor, skines app i daju ti da skeniras qr kod i onda uneses jos neki kod (ako se je varam) i to je to. Sve traje 10 - 15 minuta...

PS Ako promenis telefon, moras ponovo u banku...
 
200 din / mesecno BizMobi
100 din za eBank
595 za racun
= 895

BTW da li naplacuju ako je preduzetnik u mirovanju?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Koliko ja znam, ne naplacuju nista kad nema prometa po racunu (bar meni nisu prosle godine u ovo vrijeme). Takodje, eBank ti zaista ne treba ukoliko uzmes BizMobi, bar ja ne vidim potebu (oko godinu dana sam kod njih).
 
eBank moze sve (din/dev placanja, raspored priliva, konverziju...), a mBiz moze samo dinarska placanja... devizno samo uvid u stanje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zavisi od opštine, sve je relativno. Nekom odrade za 24h, nekom ni posle 2 meseca.
Moraš da ih cimaš pošto se sad vade na ovu situaciju, kao nema ko da radi...

E pa super. Imam broj pa ću zvati. Nije mi problem ni da sačekam (podneo sam na vreme zahtev) nego sam se brinuo da nisam nešto propustio pa da ne uđem u neki prekršaj ili nešto slično.

Hvala na odgovoru.
 
Da li je neko imao iskustva u poslednje vreme sa promenom statusa/osnove za oporezivanje?

Naime od 1. marta sam zaposlen za stalno, ali pošto imam još 2 klijenta, hteo sam samo da promenim da sam preduzetnik/paušalac iz zaposlenja. Uredno sam podneo zahtev pre nekoliko nedelja (prva nedelja marta) preko ePorezi ali mi od tada taj zahtev sve vreme stoji "U obradi".

Da li se to tako čeka ili treba još nešto da uradim?

Ja sam podneo prijavu 9. marta i jos nista.
http://prntscr.com/rro8z2
 
Ista situacija i kod mene. Prijavu podneo 10.03.
Nadam se samo da ce resenje stici do 15.04.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
pozdrav svima. u 2019 sam bio ili nezaposlen ili na agenciji pa sam nedavno iskoristio priliku da se pređem u radni odnos kod trenutnog poslodavca. međutim, sada bih da promjenim posao. šta mislite, hoću li da dalje imati pravo na ove poreske olakšice i kod novog poslodavca? ili još teže pitanje: ako dam otkaz budem nezaposlen par mjeseci pa onda pređem u radni odnos kod novog poslodavca, hoću li imati povlašten tretman od države?

neko probao nešto slično?
 
Jel beše mogu da se plaćaju doprinosi sa privatnog računa?

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
 
Mogu, bitno je samo da budu dobri broj racuna i poziv na broj.
 
pozdrav svima. u 2019 sam bio ili nezaposlen ili na agenciji pa sam nedavno iskoristio priliku da se pređem u radni odnos kod trenutnog poslodavca. međutim, sada bih da promjenim posao. šta mislite, hoću li da dalje imati pravo na ove poreske olakšice i kod novog poslodavca? ili još teže pitanje: ako dam otkaz budem nezaposlen par mjeseci pa onda pređem u radni odnos kod novog poslodavca, hoću li imati povlašten tretman od države?

neko probao nešto slično?

To su povlastice za poslodavce koji su zaposlili kvalifikovanog radnika s kojim su sarađivali dok je bio preduzetnik.
Ako daš otkaz, on gubi te povlastice na tvoje ime ali ih dobija ako zaposli drugog.
Isto tako ih dobija drugi ako te zaposli.
Ali samo ako se to desi do 30. aprila, kako sam razumeo da je datum. Posle tog datuma se dobijaju povlastice na zapošljavanje nezaposlenih.
 
pozdrav svima. u 2019 sam bio ili nezaposlen ili na agenciji pa sam nedavno iskoristio priliku da se pređem u radni odnos kod trenutnog poslodavca. međutim, sada bih da promjenim posao. šta mislite, hoću li da dalje imati pravo na ove poreske olakšice i kod novog poslodavca? ili još teže pitanje: ako dam otkaz budem nezaposlen par mjeseci pa onda pređem u radni odnos kod novog poslodavca, hoću li imati povlašten tretman od države?

neko probao nešto slično?

Posto si "aktivirao" olaksice za sebe time sto si zasnovao radni odnos, olaksica je do kraja 2022 vezana za tebe. Svaki drugi poslodavac koji te do tada zaposli moze da koristi olaksicu, POD USLOVOM da nije smanjio broj zaposlenih (ne racunajuci tebe) u odnosu na decembar 2019.
 
Koliko sam ja upućen pošto je bio preduzetnik, može novi poslodavac da ima olakšice na njega ali samo ako ga zaposli do kraja aprila.
Ako ga neko zaposli počev od maja nema olakšice za njega. Dok za one koji nisu bili preduzetnici ima ukoliko ih zaposli do kraja ove godine.
 

Nije tako.

Status kvalifikovanog novozaposlenog lica stice osoba koja u 2019. nije bila u radnom odnosu ako zasnuje radni odnos do 30. aprila 2020. godine (pisem samo za preduzetnike sto se roka tice). Ispunjenjem ovog uslova lice dobija status kvalifikovanog novozaposlenog lica.

Sto se tice poslodavaca, odnosno zaposljavanja od strane buducih poslodavaca (evo direktno iz Zakona):

Послодавац из става 1. овог члана је послодавац, правно или физичко лице, који у било ком тренутку у периоду од 1. јануара 2020. године до 31. децембра 2022. године са квалификованим новозапосленим лицем закључи уговор о раду у складу са законом којим се уређују радни односи и који је квалификовано новозапослено лице пријавио на обавезно социјално осигурање у Централни регистар обавезног социјалног осигурања.

Dakle, status kvalifikovanog novozaposlenog lica neko ko je bio preduzetnik u 2019. godini moze da stekne ako zasnuje radni odnos do 30. aprila 2020. godine. Nakon toga, svaki drugi poslodavac moze da zaposli to lice (koje ima status kvalifikovanog novozaposlenog lica) i da koristi olaksice do kraja 2022. godine.

Jedini uslov (opet iz Zakona) za firmu:

Пореско ослобођење из става 1. овог члана може да оствари послодавац ако се заснивањем радног односа са квалификованим новозапосленим лицем повећа број запослених код послодавца у односу на број запослених на дан 31. децембра 2019. године.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno