Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Sasvim sam dovoljno upoznat ali ajde nije bitno, dobru volju si očigledno odavno izgubio.
 
Ok ajde da probamo drukcije, izvinjavam se na tonu ali stvarno smatram da tvrdnja da ti nije jasno da je pranje para protivzakonito na temi na kojoj pokusavamo da pomognemo ljudima da se sto lakse snadju u haosu stvarno nije u redu.

Ako vec nisi siguran za nesto bar nemoj da me ispravljas tako superiornim tonom kada dajem tacne informacije zato sto ce neko da procita to i da se upropasti. S druge strane ako se tvrdnja postavi u smislu a da li moze i ovako mislmi da ne bi bio problem da prodiskutujemo o bilo cemu dok to nema kapacitet da nekoga uvali u debele probleme.
 
Posto se tek ovog meseca registrujem kao preduzetnik, predpostavljam da ne trebam ove godine novembra dostaviti poreskoj upravi godisnji promet (jer ga jos uvek nema :) )?

Da li je preduzetnik u obavezi da sva sredstva koja primi u EUR iz inostranstva konvertuje u RSD ili je moguce da se konvertuje deo, a ostalo stedi (ili prebaci na racun fizickog lica, isto u EUR?)
 
Ne znam da li je jasno iz mojih postova ali paušalac sam zadnje 3 godine. Znam i ljude koji su koristili i 240 i sve ostale moguće šifre.

Ne kažem ja da sam u pravu ali se jesam konsultovao verovatno sa istom firmom kao i exodus pre odabira šifara plaćanja. Ajde da ja ne bi nekoga zavrnuo, nek važi ta preporuka koju ti spominješ za 241, nemam ništa protiv. Kada sam navodio opise šifara 240 i 241 hteo sam da istaknem reči "neoporeziva primanja" zbog čega je šifra 241 možda jedno od najlogičnijih izbora - ti si naveo zarada preduzetnika što to taj prihod po smislu nije.

Utaja poreza na zaradu teorijski može da postoji ukoliko je ostvarena neka zarada pa na nju nije plaćen porez. Paušalac nema zaradu već samo osnovicu za obračum poreza na dohodak i socijalne doprinose. Usput budirečeno utaja poreza može da se odnosi i na ekstraprofit, dobit itd. pa mi je namera bila da elaboriraš o kom se tačno poreskom prekršaju radi ali nema veze, ako je zbog opšteg dobra bitno da ne pokušavamo da razumemo sistem onda ok.

Nije baš sa poreske uprave ali poslužiće:
"Sve što zaradi preduzetnik može da podigne sa svog računa i slobodno troši, jer je rešenjem koje mu je izdala Poreska uprava ceo njegov prihod oporezovan. Prilikom podizanja novca iz svoje radnje, ne plaća nikakav dodatni porez."
https://www.mojafirma.rs/baza-znanja/pausalno-oporezovani-preduzetnici-pausalci/

Ono što ja prirodno očekujem je da ćemo kao i u Austriji jednoga dana moći da koristimo račun fizičkog lica najnormalnije a ne da smo obavezni da imamo i račun za radnju jer paušalac jeste fizičko lice.
 
Poslednja izmena:
O boze koliko netacnih informacija na malo prostora. Molim te prvo se informisi pre nego sto nastavis ovakvu diskusiju a ja cu samo ukratko da objasnim par pojmova.

1) Osnovica za pausalno oporezivanje je u stvari onoliko koliko se ocekuje da zaradi preduzetnik mesecno i na nju se obracunavaju porezi i doprinosi. Samo to je tvoja zarada po zakonu i prebacuje se na privatni racun na 241.
2) sve sto je preko toga ostalo na racunu moze po pravilu biti samo upotrebljeno za troskove poslovanja i ne spada u zaradu niti po zakonu sme tkao da se koristi (290). Iako ne postoji obaveza cuvanja racuna to ne menja zakonsku osnovu za ovo.

Dakle ako si zaradio vise od osnovice i to prebacis na 241 trebalo bi da poreska to vidi i da ti na osnovu toga poveca pausalni porez jer si prijavio da imas vecu zaradu od one koju su oni pretpostavili.

U praksi naravno sve se prebacuje (290, 266) odnosno izvlaci u kesh (ATM) i ignorise se porez koji bi morao da se plati na to.
 
Poslednja izmena:
Hehe, važi...

Osnovica za doprinose=neto zarada

Retko zanimljivo tumačenje.
Cheers i uživaj.
 
Kao sto rekoh, prvo se malo informisi pa se vrati da diskutujemo. Ovako stvarno nema smisla. Evo kreni odavde Link

Ako želite da predvidite svoju obavezu pre nego što dobijete rešenje, treba da odredite poresku osnovicu, koja nam je za sada nepoznata u ovoj jednačini.

Poreska osnovica je paušalno određeni prihod preduzetnika odnosno iznos koji Poreska uprava procenjuje da ćete, s obzirom na lokaciju i delatnost zaraditi.
 
Poslednja izmena:
Nadam se da si shodno tom tekstu čitao svoje poresko rešenje i shvatio da postoji nekoliko parametara koji utiču na osnovicu i na nju definitivno ne utiče nekakva šifra plaćanja niti je poreska koriguje u zavisnosti od prihoda.

Evo sada malo sa poreske uprave da ne bih kačio svoje poresko rešenje - Članovi 5 i 6 prve uredbe:
http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/...eza-na-prihode-od-samostalne-delatnosti-.html
 
Kako smo sa tvog neshvatanja da je osnovica = zarada dosli do toga kako se racuna osnovica? Molim te prestani da se zapetljavas i prvo se uputi u temu pa se vrati da diskutujes. Ja stvarno nemam ni zivaca ni zelje da te poducavam svemu tome ako nisi spreman sam da procitas za pocetak.
 
Poslednja izmena:
Važi, stvarno si mi otvorio oči. Bejah slep pa progledah. Izvini na uznemiravanju.
 
Poslednja izmena:
241 se ne koristi za pausalce, niti za preduzetnike preko iznosa plate, da ne bi posle imali problema da dodje inspektor i kaze "dodaj ovoliko porez" ili vam poveca porez.
Tj. predostroznost knjigodovodja je u pitanju.
 
ako nisi zaposlen u svojoj radnji/agenciji, 24x se ne koristi
266, 290 može a 266 je kod nas opet ograničeno na 150,000 dnevno, neko vreme je moglo i preko toga.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Da li postoji neki dokument koji zakonski nalaže tih 150k kao maksimum?

Znam da je postojala urbana legenda koja kaže da ako prebacis preko 150k to direktno banka mora da prosledi poreskoj ali šta je tu tačno ne znam. Ne postoji nikakva tehnička smetnja osim setovanja ATM-a u principu za prebacivanje bilo koje sume ili bi bar trebalo da je tako.
 
Poslednja izmena:
Može logički (po meni) i 289, ja samo to koristim zadnje tri godine. Mislim i dalje da te šifre nisu preterano bitne.

Imam poznanicu koja je koristila 240 dosta dugo jer je htela da hakuje kreditnu sposobnost pa su joj u banci rekli da to ne priznaju jer se vidi da je to sama sebi uplatila.
 
Kako je sama sebi uplacivala, sa racuna fizickog lica?;)
Ja sam uplacivao jednom veeecu sumu jednokratno, zbog kartice bas sa 241, ali sa racuna firme. I priznaju.
 
Sa računa firme na fizičko lice, reiffeisen. Možda nije imala sreće sa službenicima :)
 
Poslednja izmena:
Nema to veze sa sluzbenicama, sistem to odredjuje. Nema kako da radnik vidi za sta je to placano.

Sada bi morala da plati i porez na sve sto ide pod 240, koliko sam razumeo (ne vodim DOO, pa ne znam kako je od pre koju godinu), ali tada je svejedno. Ja sam bas to radio u Intesi, dok je moglo sa 240 bez kontrolnog broja :)
Da se razumemo, ja sam to radio za karticu samo, da ne bi polagao depozit, ako je mislila da stambeni dobije - e krastavac :)
 
Da, htela je stambeni, tu nije samo automatika u igri.
 
Poslednja izmena:
Ne razumem kako su onda videli da "sama sebi uplacuje".
Pogledaj ovde za porez:
http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/preduzetnici.html
Posto nisam preterano proveravao kontrolu uplate preko sifre 240 (kada se izmenio zakon, nije me vise pogadjalo), bolje da ne sirim moguce dezinformacije.
 
Ne znam kako su videli, samo sam preneo. Možda po uplatiocu. Ako ne tu pala bi sigurno na potrdi o šestomesečnim primanjima iz firme.

Korigovao sam poruku da ne provociram ove što se lako iznerviraju. Nije da me stvarno toliko kopka koji porez mislite da treba da se plati ako se provuku šifre 24x. U svakom slučaju čini mi se da link koji si poslao ne odgovara to pitanje, već objašnjava kontrolni broj kod uplate javnih prihoda što 24x pak nije.
 
Evo necu se iznervirati i jos jednom cu ti potvrditi da se placa porez na zaradu, jer osnovica predstavlja zaradu pausalca kao sto i pise OVDE. A posle ovoga ako neko ne sankcionise gomilu gluposti na temi koja je namenjena kao pomoc ljudima kojima je to stvarno potrebno definitivno cu prestati da ucestvujem i bas ce me biti briga sta pise.
 
Poslednja izmena:
pročitao ponovo tekst sa linka i ne mogu nigde da nađem da osnovica predstavlja zaradu paušalca. Evo lepo te molim da mi pokažeš deo gde stoji da osnovica predstavlja zaradu paušalca.

Čuo si šta znači bruto i neto zarada? Osnovica za doprinose tj. bruto zarada nikako ne može biti isto što i isplaćena zarada tj. neto zarada čak ni za paušalce uprkos što kod njih ne postoji podela između doprinosa na teret zaposlenog i na teret poslodavca. Dakle po toj tvojoj logici očekujem da ti poreska zakuca na vrata jer sebi umesto neto plate uplaćuješ bruto i da ti traži manje plaćene poreze i doprinose.

Ne znam da li je od interesa ali razvio sam modul za obračun zarada u firmi u kojoj sam radio pre 8 godina pa znam ponešto o načinu obračuna zarada kod zaposlenih koji se preslikava i kod poreskih rešenja paušalaca.
 
Poslednja izmena:
pročitao ponovo tekst sa linka i ne mogu nigde da nađem da osnovica predstavlja zaradu paušalca. Evo lepo te molim da mi pokažeš deo gde stoji da osnovica predstavlja zaradu paušalca.

Čuo si šta znači bruto i neto zarada? Osnovica za doprinose tj. bruto zarada nikako ne može biti isto što i isplaćena zarada tj. neto zarada čak ni za paušalce uprkos što kod njih ne postoji podela između doprinosa na teret zaposlenog i na teret poslodavca. Dakle po toj tvojoj logici očekujem da ti poreska zakuca na vrata jer sebi umesto neto plate uplaćuješ bruto i da ti traži manje plaćene poreze i doprinose.

Ne znam da li je od interesa ali razvio sam modul za obračun zarada u firmi u kojoj sam radio pre 8 godina pa znam ponešto o načinu obračuna zarada kod zaposlenih koji se preslikava i kod poreskih rešenja paušalaca.

Molim?

Citat iz teksta:

Ako želite da predvidite svoju obavezu pre nego što dobijete rešenje, treba da odredite poresku osnovicu, koja nam je za sada nepoznata u ovoj jednačini.

Poreska osnovica je paušalno određeni prihod preduzetnika odnosno iznos koji Poreska uprava procenjuje da ćete, s obzirom na lokaciju i delatnost zaraditi.

Ukoliko nemas problema sa razumevanjem napisanog definitivno si bezobrazan uz to sto lupas gluposti i nisi nista procitao o temi. Time i zavrsavamo ovo pisi sta hoces.
 
To je paušalni prihod koji poreska određuje. Nema veze sa stvarnom zaradom agencije i parama kojima ti legalno kao preduzetnik raspolažeš.
 
zarada nije ni približno isto što i prihod i zato bi mogao malo da se smiriš, uništićeš zdravlje.
 
prosto neki prihodi imaju karakter zarade i na njih se obračunavaju socijalni doprinosi i porez na dohodak a neki ne. Kod paušalaca prihod ne može imati karakter zarade u smislu zarade iz radnog odnosa, kod zaposlenih preduzetnika može.

Ti se toliko frljaš sa terminima u prethodnim postovima da je jasno da nemaš pojma o čemu pričaš.
 
pa da to ti pricam sve vreme. U stvari ti si jedini prozreo kako radi sistem pa bi bilo dobro da nam objasnis jos jednom, posebno bruto neto i placanje poreza kod preduzetnika.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno