Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Aha, ja sam kliktao analitike i onda sam dobijao gomilu podataka[emoji846]
Hvala

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Platio sam porez i doprinose za decembar prosle nedelje i kad pogledam upit stanja, stoji ovako:

Pogledajte prilog 280135

dok za svaki prethodni mesec je minus bio par din koje sam preplatio. Ovo sami sredjuju kad posalju novo resenje?

Jedna bitna stvar koju mi je rekao knjigovodja...

Dugovi su ti ovo što nema minus (paradoks) :)
 
Da kad je cifra pozitivna onda dugujes. Ali je ok, naziv kolone je dug a ne stanje.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Koju banku preporučujete osim Raifaissen, nakon debakla sa OTP (bivšom SoGe) bankom?

Preskočiću Intezu - em im je uvek po 20 ljudi u redu na šalteru, em sam jedva čekao da pobegnem od njih pre 10 godina kad sam otplatio revolving karticu.

Treba mi da mogu sve da završavam elektronski (da li putem emaila ili na klik, nije bitno). Dakle - LORO doznake, zahtevi za prenos sa svog EUR/USD računa na dinarski račun, da vidim stanje na Visa Business kartici, itd.
 
Ja radim sa intesom svebpreko ebank-a

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Mene brine što je baš baš mala, nemam nikakve sumnje da će tokom ovog "ukrupnjavanja" bankarskog tržišta Srbije promeniti svog vlasnika u narednih par godina...
 
Pa ako tako gledas, onda ti preostaju 4 banke... A sve njih si vec izbacio do sad kao opciju :)
 
Ma sve više naginjem RF banci.

Možda bih i razmotrio ProCredit, ali imaju mizeran broj ekspozitura - najbliža meni je na Kaleniću, što je u mom slučaju podaleko.
 
To je tačno, to im je najveća boljka. Neke prednosti imaju. Raspored priliva u appu, kurs blizak srednjem kako u EUR tako i USD, stambeni krediti. RF je po meni jedini drugi izbor s obzirom da OTP i Intesa štucaju.
 
Poštanska štedionica. Imaju Halcom e-bank a još i poslovnica ima svuda.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Unicredit? Imaju app za iOS/Android. Za eBank ne treba java i neke gluposti oko sertifikata... samo ne znam kurs da li je povoljan.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kurs u Unicreditu nije povoljan ako se konverzija radi elektronski.

Ja sam neto kupac deviza, kada imam placanje prema inostranstvu uvek mejlom trazim kurs i onda je to dosta povoljnije nego ako se radi automatski.

Pretpostavljam da je to isto i u kontri, kada se prodaje valuta. (ja nisam nikada trazio da im prodam jer te devizne prilive koje imam koristim za placanje prema inostranstvu, ali znam od referenta da ljudi traze bolji kurs i za prodaju valute)

App ne koristim za poslovne vec samo za privatne racune, stavise msm da nije moguce na 1 telefonu koristiti app za 2 korisnika ali sam sa njom vise nego zadovoljan.
 
Meni je Unicredit svojevremeno bio glavni favorit ali su to momentalno prestali da budu onog momenta kad su mi saopstili kurs. To je bilo pre vise od 4 godine, moguce da se u medjuvremenu nesto promenilo.
Preostale su bile RF i Societe. Ovi drugi su takodje sami sebe eliminisali izjavom da mi ne mogu reci koji je kurs. Ja sam rekao da ne mogu otvoriti racun ako mi ne mogu saopstiti kurs jer mi je to jedna od najvaznijih stvari. Uglavnom, poslao sam mejl centrali, e onda su me iz poslovnice zvali telefonom, javili (da, ovog puta su mogli) za kurs koji je bio OK i izvinjavali se ali mi je prvi utisak bio los pa sam zavrsio u RF i prezadovoljan sam.
 
Jel ima neko iz Erste banke da prenese iskustva? OTP i po meni treba zaobici u SIROKOM luku :)
 
Erste jako los kurs, kada povlacis dolare rade prvo konverziju USD>EUR pa onda EUR>RSD i to sve po najgorim kursevima, nikome je ne bih preporucio.

Ja sam trazio dosta dugo koja ima najbolji kurs, i koja ima karticu koja moze lako na Paypal da se spoji, i posle preporuke na jednoj fb grupi otvorio sam racun u AIKu. Da skratim, USD>RSD po srednjem kursu NBS, kad se povuce sa PP leze za 2 dana...

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Kad sam otvarao racun za agenciju pre 3-4god ja pogledao koja banka daje najbolji kurs. Tad je to bila postanska stedionica. Otisao ja kod njih i tip koji radi mi kaze, preskoci nas kod nas se nista ne radi u ekspozituri. Sve se salje u bg. Nisam imao zivce da cekam da mi neki moljac u drzavnoj firmi u beogradu zavrsi neki posao pa cak i otvaranje racuna.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Odlučio sam se za RF.

Nego, kad otvarate nov račun kao već postojeći preduzetnik - jel' oni uzimaju podatke automatski iz APR-a, ili će mene cimati da im donosim izvode iz APR-a?
 
Nosis resenje iz apr-a i deponovani potpis, a mozda i jos nesto.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Trebalo mi je rešenje o registraciji, OP obrazac, pečat i lična karta.

Dobro je, nisam morao da vadim nikakve izvode/uverenja iz APR-a.
 
Trebalo mi je rešenje o registraciji, OP obrazac, pečat i lična karta.

Štaaa si sve nabrojao? Ja sam pre neki dan otvorio preduzetnički račun u Raiffeisenu i došao sam u ekspozituru samo sa ličnom kartom, jer sam verovao da će moći tako. I stvarno, tako je i bilo, samo je stavio ličnu kartu u čitač, APR rešenje je preuzeo elektronski, ja sam samo pokazao matični broj iz PDF-a rešenja sa telefona.

Pitao me je na početku da li hoću poslovanje sa ili bez pečata. S obzirom da nisam ni izradio pečat jer sam znao da ne treba, naravno rekao sam bez. Baš sam pitao zašto se i dalje pita da li će poslovanje biti sa ili bez pečata, odgovor je kao zato što neko već ima pečat i želi da ga koristi, pa mu daju tu mogućnost, lol.

A OP obrazac je odštampan u banci i tu sam ga potpisao, nisam ga ja donosio. Dakle, faktički praznih ruku sam došao i otvorio preduzetnički račun, kakvo olakšanje u odnosu na pre nekoliko godina. Deluje mi da će u bliskoj budućnosti moći i online da se otvori sa elektronskim sertifikatom, bez odlaska u banku.

Dobro je, nisam morao da vadim nikakve izvode/uverenja iz APR-a.

https://www.apr.gov.rs/usluge/eusluge/eregistracija-osnivanja-preduzetnika.2406.html

Skroz na dnu stranice, iz 12. pitanja:

12. Da li prilikom otvaranja računa u banci, moram da priložim rešenje o osnivanju u papirnoj formi?

Preduzetnici, koji su se elektronski registrovali u APR-u, nisu dužni da rešenje o upisu u registar dostave banci u papirnom obliku, već ga mogu dostaviti i u elektronskoj formi, prilikom podnošenja dokumentacije radi otvaranja poslovnog računa.

Na osnovu Odluke o bližim uslovima i načinu otvaranja, vođenja i gašenja tekućih računa (Sl. glasnik RS, br. 55/2015, 82/2017 i 69/2018) banke mogu da preuzmu u elektronskoj formi podatke od organizacije nadležne za vođenje registra privrednih subjekata, i to direktnim zahtevom upućenim Agenciji za privredne registre ili neposrednim uvidom u registar privrednih subjekata koji vodi APR na svojoj internet stranici.

Banke mogu sve potrebne podatke i same da preuzmu preko APR- ovog veb servisa, u skladu sa Odlukom o načinu, uslovima i naknadama za preuzimanje podataka u elektronskoj formi o statusnim i drugim promenama pravnih i fizičkih lica registrovanih u Agenciji za privredne registre.
 
Poslednja izmena:
Pitali su me da li hoću da poslujem sa ili bez pečata, ja sam odabrao sa pečatom.
 
Op se overava u sudu, barem tako bilo nekad...

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
OP obrazac se sad overava kod notara.

Ovo što @mnt overio je depo karton, ne OP obrazac. Neke banke vise i ne traže OP, dovoljno je da službenik napismeno potvrdi (štiklira) da je ovl.lice lično potpisalo depo karton.

Pečat nije ukinut, samo više nije obavezan. Klijent se sam izjašnjava da li će koristiti.
 
I ja isto razmišljam da pređem u Raiffeisen posle ovog debakla sa OTP... Maltene su jedini ostali "normalni".
 
Ma i to sa bankama je igranka bez prestanka. Nema savrsene. Mene je debakl u OTP bas pogodio obzirom da sam bio u inostranstvu i sva sredstva su mi bila odsecena :). Nadam se da ce se srediti vremenom. Svojevremeno sam i u RF imao silne probleme, da ne mogu da pristupim racunima i to ne online, nego u poslovnici sa sve karticom... nesto nije u redu niste ovlasceni (za moj racun) itd itd... Dakle svaka banka ima svoje probleme, naravno ako nesto traje duze... cao zdravo. U Intesi su redovi katastrofa, spori, uzasna iskustva i sa njima, i organizaciono i brzina resavanja problema uzas. Jos izmene ugovora bez obavestenja itd itd... Dakle jurimo najmanje zlo sa nadom da nece biti gore :)
 
Nazad
Vrh Dno