Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Ako je verovati predstavnicima vlade koji rade na izmenama - preduzetnici koji posluju iskljucivo sa jednim ino klijento prolaze test.

Razmisljajuci racionalno, takvi preduzetnici nikad ne mogu biti zaposleni u pravnom smislu (ukoliko ino firma nema predstavnistvo u zemlji). Alternativa je otvaranje DOO i koriscenje beneficija na koje imaju pravo naredne 3 godine.

Ne verujem da ce dirati preduzetnike koji rade iskljucivo sa jednim ino klijentom. Ne znam sto bi. Nikom ne ide u korist. Ali opet videcemo kako to sve izgleda u praksi.

....u predlogu zakona se i ne govori o tome da li je potrebno da klijent/ kupac bude DOMAĆI ili strani.
Nikome ne ide u korist? Pa da, u tome i jeste suština, idu u korist onim koji oće da razbucaju sitne IT preduzetnike i da ih gurnu u sivu zonu, ili da budu prisiljeni da predju u najveće IT igrače kod nas.
Koji su, svi znamo, nema potrebe ih posebno navoditi...
...
Svaki ko se bavi ITom zna da ti u proseku i imaš 2-3 klijenta godišnje, ili čak jednog vučeš godinama, znaju to i oni koji su pisali zakon.
...
Npr. od 2006 do 2020, ja sam imao 6-7 velikih, glavnih, i sitnih nebitno za ovu temu.
...
I NAJBITNIJE:
AKO ZADOVOLJIŠ 5 od 9 ONIH MERILA, tkz "TEST" TI SI PAO NA TESTU!
2-3 možeš da zadovoljiš uvek, i 2-3 uvek može da se nategne tumačenjem inspektora, npr...


Meni lično su programeri čudna vrsta pametnih ljudi, požar kad vidiš u susednom selu, ideš i pomažeš im da ga gase, ne praviš da ne vidiš, kad požar dodje do tebe, već je kasno...
 
Poslednja izmena:
Elem kako ovo utice na nas sto od kuce radimo za ino firme? Generalno rad sa jednom inostranom firmom.

Radim od kuće za jednu inostranu firmu, na zadacima koji nisu vezani za IT. Na prvobitno objavljenom testu samostalnosti bih pao, a na novom ne.

Sent from my TA-1024 using Tapatalk
 
Ja čekam da konačno i usvoje zakon, pa da se obratim Trbojeviću da vidimo šta i kako....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Još jedan “udar” na paušalce koji imaju uplate u EUR, a koji koriste Intesu - ostaje da EUR podignete kao akontaciju za službeni put:


Kod:
Da li će se unapređenje IT platforme odraziti na moje plaćanje biznis karticama u inostranstvu?

Ubuduće sva potrošnja platnim karticama Visa Business Debit koja nastane u inostranstvu obračunavaće se u dinarima zaduženjem vašeg platnog računa. Obračun potrošnje biće preračunat po prodajnom kursu Banca Intesa. Za sve transakcije nastale potrošnjom debitnih kartica, naknada će se obračunavati i naplatiti u momentu nastanka transakcije u iznosu od 39 dinara, u skladu s Tarifom naknada za usluge Banca Intesa za pravna lica i preduzetnike. Devizni namenski račun za potrošnju Visa Business platnom karticom više nije potreban i sva sredstva s tog računa biće preneta na vaš devizni platni račun


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Gledam sad za mene koji radi za Ino firme:

1) Niko mi ne odredjuje radno vreme niti godisnji odmor. Sve mi je fleksibilno
2) Koristim svoje prostorije u svom stanu. Daleko mi LA.
3) Sam sebe strucno osposobljavam. Pilicari nece da mi plate dodatno obrazovanje.
4) Za moju vrstu posla nisu nikad napravili oglas. Jednostavno me kontaktirali preko skajpa jer su videli da se bavim time cime se bavim.
5) Koristim svoju opremu, software, licence koje sam ja licno platio. Nista mi ne placa firma iz LA. (Imam racune na svoje ime i prezime kao dokaz)
6) Radim samo za jednog tako da prolazim 70% uplate od jednog nalogodavca (ovde prolazim)
7) Ugovor nema nista povodom poslovnog rizika, sem postajanja NDA, da jednostavno kod ne sharujem nekom drugom. (ne znam dal se NDA racuna ovde)
8) Ugovor nema klauzule da isti posao ne smem da radim za drugo lice
9) Ovde prolazim jer *mjau**mjau**mjau**mjau*ga radim za jednog klijenta :)

E sad kako ce ovo sve poreska da gleda? :D

https://startit.rs/izmene-zakona-o-...caka-testa-samostalnosti-je-dozivelo-promene/
 
Poslednja izmena:
Pa onda nema šta da brineš, proći ćeš test i nastaviti da posluješ kao i do sada, verovatno uz korekciju rešenja za 110% koliko beše smeju da dižu godišnje.
 
Bio sad na razgovoru kod knjigovodje. Kaze mi da 58% porez ima da placam obrni okreni po novom zakonu od marta, zbog primanja iz Inostrane firme koja nema sediste u Srbiji.

Jel ovo istina, posto ne mogu nigde da nadjem taj deo.
 
To bas nema logike, trebalo bi obrnuto, ako firma ima prestavnistvo ovde


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Malo je neprofesionalno da knjigovodja vec tako govori s obzirom da predlog zakona nije jos ni zvanicno usvojen.

Moraces da platis retroaktivno porez, ukoliko padnes test samostalnosti - to bi bila neka sustina.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Malo je neprofesionalno da knjigovodja vec tako govori s obzirom da predlog zakona nije jos ni zvanicno usvojen.

Moraces da platis retroaktivno porez, ukoliko padnes test samostalnosti - to bi bila neka sustina.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Da nije malo glupo platiti retroaktivno porez ako se padne test samostalnosti, sta ce ovi jadni koji rade za domace firme?
 
Mene interesuje da li ako npr neko odluci da nastavi sa pausalom, onda posle godinu dana dodje inspektor i kaze "nisi pausalac", da li se placa i nesto preko te razlike za porez? Tipa neka kazna, zatezna kamata, nesto trece, sve zajedno?
 
Ne može on tebi da kaže "nisi paušalac" ali može da kaže da "nisi samostalan preduzetnik".
U tom slučaju, ide novčana kazna (verovatno ima precizniji termin) propisana zakonom.
 
Da nije malo glupo platiti retroaktivno porez ako se padne test samostalnosti, sta ce ovi jadni koji rade za domace firme?

Za domace firme odgovornost pada na firmu koja je angazovala preduzetnika ukoliko taj preduzetnik padne test samostalnosti.

Za preduzetnike koji rade sa stranim firmama, koje nemaju predstavnistvo u Srbiji, tada je odgovornost na preduzetniku.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Za domace firme odgovornost pada na firmu koja je angazovala preduzetnika ukoliko taj preduzetnik padne test samostalnosti.

Za preduzetnike koji rade sa stranim firmama, koje nemaju predstavnistvo u Srbiji, tada je odgovornost na preduzetniku.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ma ok taj deo gde ako se padne test samostalnosti i sto pada na mene odgovornost jer Inostrana firma nema predstavnistvo u Srbiji.
Problem je meni drugi da je ona meni rekla u fazonu, posto poslujes kao pausalac sa inostranom firmom koja nema predstavnistvo u Srbiji, ti moras da platis 58% porez od 1. marta kad ovo krene? Cak u fazonu tebe i ne zanima test samostalnosti u tom slucaju :D E ovaj deo me je zbunio. Valjda ako padnem taj test samostalnosti onda sam j***n :D
 
Čekaj, kakav retroaktivni porez?????
Ovo nije prvi put da sam čuo da se pominje, kao i da sve knjigovođe preporučuju da će tako biti i da se oni uzmu ( ovaj deo mi je jasan hoće da zarade pare.. )
Ali kakva retroativna primena zakona???
 
To nema smisla. Moras prvo da padnes test, da bi placao toliko za tog klijenta.
Ako misli na povecanje osnovice, toga ce biti svakako ali za prve 3 godine su ostavili da se uvecava za 10% kao i do sada - tako da ni tu ne bi imao neko povecanje.

Dobro ti razjasni sa knjigovodjom na sta tacno misli, a nije lose potraziti savet i od drugog knjigovodje.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Ja sam iskreno sa ovim zakonom razmisljao da idem pausalno dokle mogu, dok ne dodje neki drkog inspektor i ubedi me da iz Srbije sedim u USA i da je moja oprema nije moja, etc.. Elem i kad me ubedi u to, sto ja nemam prava da otvorim DOO i zaposlim samog sebe, nego da me drnda da platim 58% retroaktivno porez. To je vec retardirano. Ja se nadam da ce ovo i dalje da tera i da nece ni krenuti u martu, i da ce jos oni da menjaju ovaj zakon.

Nista gore sto moram da trazim sad misljenja svih zivih oko ovog zakona...
 
Poslednja izmena:
Čekaj, kakav retroaktivni porez?????
Ovo nije prvi put da sam čuo da se pominje, kao i da sve knjigovođe preporučuju da će tako biti i da se oni uzmu ( ovaj deo mi je jasan hoće da zarade pare.. )
Ali kakva retroativna primena zakona???

Pa novom uredbom se predvidja taj test samostalnosti koji ako se padne moras da platis retroaktivno porez na prihode od tog klijenta sa kime si pao test.

Na primer: zakon stupa na snagu 2020. godine i ti poslujes 3 godine sa nekom firmom. 2023. ti dolazi poreski inspektor u kontrolu i utvrdi (citaj kako on hoce) da nisi samostalan sa tom firmom (test se gleda po klijentu). Ti si tokom te 3 godine imao npr. 2 mil. din prihoda od te firme sa kojom si saradjivao. Po novom zakonu moraces da platis 58% od te sume za sve te 3 godine ukoliko se utvrdi da nisi samostalan. I te naplate ce biti verovatno u nekom roku od 15 dana pod mogucnoscu prinudne naplate. Treba imati na umu i da preduzetnik odgovara licnom imovinom.

Vecina nije ni svesna koliko je lose novi zakon skrojen i ide na ruku samo vecim kompanijama sa ciljem ubijanja preduzetnistva.
Vecina predlozenih mera je uzasno nejasna, daju se poreskim inspektorima odresene ruke da tumace test samostalnosti. Zbog toga su i nastale tolike burne reakcije po socijalnim mrezama, ali Vladu to ocigledno ne zanima.
Tek cemo da vidimo kako ce to izgledati u praksi...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
@smitrovic
Koliko ja razumem, ako padnes test samostalnosti za bilo kog inostranog nalogodavca, sve uplate od tog nalogodavca sa kojim si pao test samostalnosti posle 01.03.2020 racunacu se da si ih zaradio kao fizicko lice (u bruto iznosu) a ne kao od samostalne delatnosti i na taj bruto iznos placas 20% poreza i 25.5% PIO, (zdravstveno i nezaposlenost NE jer si ih vec platio kao pausalac a ionako oni se samo jednom placaju)
 
@Lauda:
Aaaa, sad kapiram, to će biti od početka primene novog zakona....
To mi nije bilo jasno.....
 
@Lauda:
Aaaa, sad kapiram, to će biti od početka primene novog zakona....
To mi nije bilo jasno.....
 
Pa novom uredbom se predvidja taj test samostalnosti koji ako se padne moras da platis retroaktivno porez na prihode od tog klijenta sa kime si pao test.

Na primer: zakon stupa na snagu 2020. godine i ti poslujes 3 godine sa nekom firmom. 2023. ti dolazi poreski inspektor u kontrolu i utvrdi (citaj kako on hoce) da nisi samostalan sa tom firmom (test se gleda po klijentu). Ti si tokom te 3 godine imao npr. 2 mil. din prihoda od te firme sa kojom si saradjivao. Po novom zakonu moraces da platis 58% od te sume za sve te 3 godine ukoliko se utvrdi da nisi samostalan. I te naplate ce biti verovatno u nekom roku od 15 dana pod mogucnoscu prinudne naplate. Treba imati na umu i da preduzetnik odgovara licnom imovinom.

Vecina nije ni svesna koliko je lose novi zakon skrojen i ide na ruku samo vecim kompanijama sa ciljem ubijanja preduzetnistva.
Vecina predlozenih mera je uzasno nejasna, daju se poreskim inspektorima odresene ruke da tumace test samostalnosti. Zbog toga su i nastale tolike burne reakcije po socijalnim mrezama, ali Vladu to ocigledno ne zanima.
Tek cemo da vidimo kako ce to izgledati u praksi...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Sa druge strane..

Zaposleni u tim većim firmama ( njihovi šefovi i menadžeri) su sa smeškom gledali na IT preduzetnike, po principu sad će ti vi malo da plaćate i da nam ne otimate radnike. Dakle, reakcija IT zajednice nije bilo jednistvena, već polarizovana.

Isto tako, preduzentnik odgovara svojom imovinom, ali ovde zakon kaže da se kažnjavaju lokalna pravna lica ukoliko se prekrši test samostalnosti (ukoliko se posluje sa domaćim klijentima).
Samim tim, preduzetnika baš briga za moguću kaznu, kazniće lokalnu firmu, (ukoliko ona ne želi da ga zaposli, a samo sa njom posluje).
 
Ma mnogo smo se otrgli, nece ova zemlja bogate i samostalne gradjane, ponavljam gradjane.Zavisne ljude bez inicijative je lako drzati na povodcu.Ali vidite, svet je veliki, IT je globalni biznis, bez fer uslova i vecim porezima, oterace ljude na nove teritorije gde su bolje i bogatije ispaše.Plus ovo menjenje pravila u sred igre, ko da je problem danas otvoriti racun i biti nevidljiv za ove hajduke ovde.Nije Srbija Amerika pa da ima mehanizme da natera druge zemlje da im daju informacije o racunima svojih gradjana. Najveci broj ne misli da je neka narocita ideja da nama naplate vise, da bi se izdrzavala armija partijskih namestenika.Vise novca se okrece u gradjevini(veci gradovi), estradi, sportu vec toliko decenija...Nista, ako ne moze ovde, dobrim majstorima dace mnogo bolje uslove druge zemlje.
 
A iz kog razloga bi it sektor bio oslobodjen placanaj poreza, a ja ne bih (imam svoju firmu koja se bavi izvodjenjem elektro radova).
Pa makar imali i jedan posao od jednog klijenta godisnje, vi ste samostalni preduzetnik i drzavi (najvecem parazitskom aparatu) morate platite zulum.
 
Koliko si deviza od nove godine uneo u zemlju? Dakle, naplatio strancima svoj rad za evre, te evre prodao banci (po njihovom kursu) za dinare i posle te dinare trosio u zemlji?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ja ne kapiram zasto neki misle da se porez ne placa? Preduzetnici ITevci placaju, problem je sto drzava hoce vise. Malo li je 300 evra mesecno?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A iz kog razloga bi it sektor bio oslobodjen placanaj poreza, a ja ne bih (imam svoju firmu koja se bavi izvodjenjem elektro radova).
Pa makar imali i jedan posao od jednog klijenta godisnje, vi ste samostalni preduzetnik i drzavi (najvecem parazitskom aparatu) morate platite zulum.

IT sektor nije niti je ikad bio oslobodjen poreza i drugih obaveznih doprinosa...
 
Čekajte da prođu izbori. Valjda je jasno zašto je primena odložena za mart? Kad dobiju izbore, a dobijaju ih sigurno jer opozicija neće na izbore, ima da opletu po našim džepovima samo tako.
 
Nazad
Vrh Dno