Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Slazem se. Dok ne bude zvanicne objave mozemo samo da nagadjamo. Medjutim za vecinu tih akrobacija i sema sa uvodjenjem dodatnih firmi mislim da najveci problem predstavlja ono nacelo fakticiteta koje su ranije pominjali ovde.
 
Da li ima neko ko je uzimao keš kredit u SoGe a korisnik je sinhro paketa za paušalce? Ako ima, nek mi se javi na pm.
 
https://www.netokracija.rs/kraj-angazovanju-pausalaca-160110

Vlada najavila kraj angažovanju paušalaca na puno radno vreme – kompanijama koje ih zaposle slede olakšice od 70%


Vlada Republike Srbije upravo je predstavila nova zakonska rešenja u domenu oporezivanja kojim će se obezbediti poreski podsticaj za zapošljavanje mladih koji tek ulaze na tržište rada i preduzetnika paušalaca u kompanijama koje povećavaju broj zaposlenih, a koji će se u Skupštini naći krajem godine.

Kako su procene da će ove izmene gotovo sigurno negativno uticati na poslovanje kompanija i pojedinaca koje su obuhvaćene novim promenama, Netokracija saznaje da je pripremljen i predlog za poreske olakšice za zapošljavanje lica koja nisu bila u radnom odnosu u određenom periodu tokom 2019. godine, pod uslovom da poslodavac uvećava broj trenutno zaposlenih.

Pripremljene zakonske norme uvode novine koje ćemo navesti u nastavku ovog teksta.
Zaista radite sa više klijenata? Ne brinite, nove izmene vas se ne tiču

Zakonskom izmenom uvodi se nova kategorija za oporezivanje u kojoj se definiše Test samostalnosti – set kriterijuma po kojima se određuje način oporezivanja koji će „omogućiti svakom preduzetniku i svakoj kompaniji da proveri da li se određeni prihod može kvalifikovati kao prihod preduzetnika od samostalne delatnosti ili kao drugi prihod fizičkog lica.“

To u praksi znači da će konsultantski rad (recimo baš u domenu IT-ja) i dalje moći da se fakturiše prema postojećem modelu, ali da će punopravno zapošljavanje na paušalnu agenciju biti gotovo nemoguće. Ono što će se uzeti kao glavni faktor svakako bi trebalo da bude utvrđivanje samostalnosti preduzetnika za obavljanje delatnosti za koju je i registrovan.

Jednostavnim rečnikom, programeri, dizajneri i drugi pojedinci koji imaju paušalne agencije i koji sarađuju sa nekolicinom klijenata, neće biti u problemu. S druge strane, kompanije koje upošljavaju radnike na puno radno vreme po sistemu isplate putem paušlane agencije, od 1. januara 2020. godine više neće moći tako da posluju – ali će od početka narende godine imati specijalnu mogućnost da donedavno angažovane paušalce sada i zaposle kao punopravne radnike uz poreske olakšice.

Na ovaj način poslodavci će biti oslobođeni plaćanja 70% poreza na zarade i doprinosa za PIO za ta lica u celosti tokom 2020. godine, odnosno u najvećem delu tokom 2021. i 2022. godine – pod uslovom da uvećava broj zaposlenih.
Kako će to izgledati u praksi? Evo jednostavne računice

Uzmimo za primer programera koji je zarađivao netto 1.500 EUR + troškovi za vođenje paušalne agencije. Recimo da je ta osoba „čisto“ prihodovala 180.000 dinara, što bi na istu platu značilo da bi poslodavac, prema sadašnjem modelu za doprinose koji iznose 67%, trebalo da izdvoji još 120.600 dinara.

Prema predloženim izmenama zakona i poreskim olakšicama, nameti koje će kompanija koja zaposli donedavno angažovanog paušalca plaćati u prvoj godini, u ovom slučaju iznosili bi svega 36.180 dinara što u najvećoj meri ne predstavlja veliki udar na trenutni kompanijski budžet, a u pojedinim slučajevima omogućava čak i manje doprinose u startu.

Nove mere morale su biti predstavljene kad-tad, ali one nisu direktan udar države na IT sektor

Nazovite to slučajnošću, ali na ovu temu nedavno se povela diskusija i u susednoj Hrvatskoj gde su kolege iz Netokracije analizirale zašto nije paušal taj koji bi mogao da ubije ovu privrednu granu (koja je po svemu sudeći i kod nas i u komšiluku i dalje krhka), već visoki nameti koji se odjednom stavljaju pred poslodavce koji, složićemo se, u najvećem broju sada moraju u potpunosti da vrše reorganizaciju svog poslovanja.

Kada je Srbija u pitanju, poreske olakšice u trajanju od 3 godine predstavljaju svakako svetlu tačku novih predloga zakona, gde je poslodavcima omogućen prelazni period za prilagođavanje i za uređenje radnog odnosa koji imaju sa svojim radnicima.
Da li je prelazni period dovoljan?

Bojim se da u ovom trenutku na nivou struke ne možemo kvalitetno da odgovorimo na ovo pitanje, ali bi diskusija čitave zajednice bila i više nego poželjna. Sa druge strane, postavlja se i ono pitanje – zašto baš sad i zašto baš IT kada je to jedina grana koja koliko-toliko zarađuje?

Voleli mi to da priznamo ili ne, IT sektor u Srbiji više nije u svom začetku, samim tim o čitavoj industriji više ne možemo da govorimo kao o grupici programera i dizajnera koji, sklonjeni od pogleda javnosti, posluju sa inostranim ili domaćim klijentima. Istina je da je ovo najmlađi sektor od svih sektora koji su koristili model saradnje sa paušalcima i da je verovatno i najranjiviji po tom pitanju, ali se isto tako postavlja i pitanje šta je sa kompanijama koje su sve vreme plaćale pune namete na plate svojih zaposlenih?

Da li je fer da druge kompanije eksploatišu paušalni model zapošljavanja i time umanjuju mogućnost velikih u borbi za konkurentnost na tržištu zapošljavanja?

Pa, i nije.

Pitanja je, na žalost, i previše. Ono što nam kao zajednici ostaje jeste da se dobro upoznamo sa najavljenim izmenama pomenutih zakona i da mirne glave prvo utvrdimo da li se nove mere odnose na nas ili ne. Ukoliko se odnose, onda je bitno uključiti se u argumentovanu diskusiju i obavestiti svog poslodavca. Verujem da ćete se složiti da je panika u ovom trenutku poslednje što nam je potrebno, dok čekamo dodatne vesti iz Vlade o tome kako će izgledati Test samostalnosti i koji su to uslovi koje će paušalci morati da ispunjavaju kako bi zadržali svoj status „nezavisnih“.
 
1. Jel mogu 2 paušalca koja rade za isto domaće pravno lice (tj. kolege sa posla) da međusobno potpišu ugovore i time zadovolje zakon?
2. Može li firma (ukoliko je recimo iz UK, a ovde radi sa lokalnim paušalcima) da potpiše ugovor za zaposlenim i vrši isplatu u devizama i time zadovolji zakon (koji se valjda ne odnosi na strana pravna lica)?
 
Poslednja izmena:
Znaci sa ovim poreskim olaksicama ide se na to da se pausalci zaposle kao regularno zaposleni a da im neto primanja budu kao sada bruto 2 minus pausalni porez (okvirno)
 
Ja i dalje verujem da ovo vise targetira pausalac-domaci klijent odnos, nego pausalac-inostrani klijent, jer ja ne vidim kako ce mene moj klijent da zaposli ovde.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Znaci sa ovim poreskim olaksicama ide se na to da se pausalci zaposle kao regularno zaposleni a da im neto primanja budu kao sada bruto 2 minus pausalni porez (okvirno)
Ide se na to da se oni koji su dali otkaz a još uvek rade kod istog poslodavca kao paušalci, vrate na posao. Boli državu kad ostaje bez prihoda.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Treba mi potvrda o zaposlenju, za produzenje roka studiranja na faxu.
Gde se to vadi? Jel to samo neki tipski obrazac koji kao vlasnik pausalne agencije napravim i potvrdim samom sebi da sam zaposlen?
Ili se to vadi na birou ili nekoj slicnoj instituciji?
 
I kako oni misle ovo da utvrde, odnosno da testiraju?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
A rekose kako zele da umanje/eliminisu subjektivnost poreskog inspektora?! Kako da ne...
 
Da li neko zna kad cemo znati da li prolazimo test samostalnosti ili ne, tj. kad planiraju da sprovedu testiranje? Posto nam nista ne znaci da sami tumacimo ovako dvosmislen test.
 
Da li neko zna kad cemo znati da li prolazimo test samostalnosti ili ne, tj. kad planiraju da sprovedu testiranje? Posto nam nista ne znaci da sami tumacimo ovako dvosmislen test.

Zakon još nije donesen, ovo je predlog zakona. Kada bude zvaničan onda se može o tome diskutovati.
 
Ako sam ja dobro razumeo sve, zapravo i neće biti nikakvog zvaničnog testiranja.

Jednostavno, preduzetnik u dogovoru sa kompanijom za koju radi sam tumači ovako dvosmislen test i oni zaključe da li to što oni rade prolazi ili ne prolazi test. U skladu sa tim donose odluku šta i kako dalje.

Naravno, pretpostavljamo da će u početku poreski inspektori vršiti češću kontrolu i random proveravati statuse. Pretpostavljam da je nemoguće da svrate do svakog preduzetnika i firme ponaosob i rade analizu kako i šta.

Najveći problem, po meni, jeste to što će biti ostavljena velika subjektivna procena poreskog inspektora da li neko prolazi ili ne prolazi test. U smislu, ja sam analizirao test i zaključio sam da prolazim i mogu da nastavim da radim kao preduzetnik. Međutim, za XY dana se pojavi poreski inspektor i kaže ti ne prolaziš test, i šta radimo u tom slučaju.

Mnogo nesrećno smišljeno, pod uslovom da sam ja dobro razumeo sve.
 
Nije smisljeno nesrecno nego je namenski smisljeno da podrzi korupciju, dakle OPET ce one firme koje su blize sns-u i vlasti i koji zele da podmazu biti zaobidjeni od strane poreske, nista u ovoj drzavi ne moze da se napravi kako treba
 
Upravo sam to hteo da napisem, kao i vecina zakona, namerno se pise nedorecno i dvosmisleno, tako da si uvek na milosti/nemilosti inspektora(ili onoga ko inspektoru naredjuje sta da radi).

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ma je li ovo APR naplaćuje preduzetnicima 750 dinara unos e-mail adrese u sistem? [emoji23]

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Da naplacuju. Bilo je besplatno mislim do 1.10.2019. A postoji zakonska obaveza da svi imaju registrovan email.

Sent from my SM-T510 using Tapatalk
 
Da, kao i svaku drugu promenu u registru. Do 1. oktobra je bilo besplatno, dugo je stajalo to obaveštenje i svaki preduzetnik je trebalo samo da pošalje formulare ili da ih lično podnese u APR-u.
 
Bio sam 30.9. u APR. Ludnica. Svi došli zadnji dan da upišu mejl. Ja to preko knjigovođe odavno uradio međutim 30.9. sam bio tu pa rešio da sam nešto podnesem. Platio uplatnicu sve redovno. Otišao na odmor u petak ujutru, stigao u nedelju popodne i našao kovertu u sandučetu. Deluje ko APR nisam baš obraćao pažnju jer jelte čekam od njih rešenje pa kao to je. Otvorim a tamo uplatnica na 2000 dinara i kao ako platiš posle osam dana 8000 dinara. Meni mrak na oči, reko nije valjda knjigovođa zabrljao pa mi ovi uteruju dugove za fakin mejl.Kad ono privredni registar rs neka ekipica prevaranata mi uzela solidnu količinu živaca. Ovo je obmana što rade, čudo da ih još niko nije tužio zbog ovih spem koverata.
 
Ako prodje prodje, a ne verujem da mozes da ih tuzis jer realno oni ti traze pare da te upisu u njihov registar. E sad ko ne obrati paznju sta tacno pise i pomisli da je APR, ostade bez para.
 
Ajde postavi sliku toga online, ako nisi bacio, čisto da vidimo kako izgleda.
 
Mene su isti zvali, pricala mi 15min kako su oni vrh i kako pomazu i onda samo na kraju mi promumla da ce da mi posalju fakturu na tipa 100e... Ja je oterao u 3 lepe.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
Posto nisam znao za to u vezi imejl adrese, kako sad funkcionise uplata, kako se uplacuje tih 750RSD?
I koje su konsekvence ako im se ne uplati? :D
 
Jos jedan lep primer uspesne digitalizacije drzavne uprave u Srbiji: da bi podneli adresu elektronske poste morate popuniti papir i predati na salteru.

Ontopic pitanje: da li je preduzetniku pausalcu dozvoljeno da posluje sa fizickim licima u inostranstvu? Konkretno, da li mogu da izdam fakturu coveku iz Nemacke koji hoce da mu izradim vebsajt?
 
U suštini ne, prodaja fizičkim licima se tretira kao maloprodaja koliko ja znam. Jedino ako si registrovan za maloprodaju i imaš fiskalnu kasu.
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Da li ste procitali predlog izmena koje ce Intesa da implementira od 09.11?

- konacno ce da omoguce Instant
- placanje prema inostranstvu - odmah ide obracun troskova za transakciju, a ne naknadno
- transakcije visa business karticom u zemlji ce i dalje ici naravno sa dinarskog (39 dinara provizije), ALI i transakcije u inostranstvu ce ici sa dinarakog. Potrosnja u EUR ce konvertovati po PRODAJNOM kursu banke. I jos 4% za “sprecavanje valutnog rizika”... i pretpostavljam da ce uzimati i jos tih 39 dinara po transakciji.

Ovo samo znaci da ukidaju devizni pod/racun za koji je bila vezana potrosnja u inostranstvu.

U cemu je problem?

Do sada se (papirnim nalogom, nije moglo preko eBank) “Prilog 9” mogao izvrsiti prenos sa glavnog deviznog na taj pod/racun za koji je vezana kartica.

Npr. imate priliv od 1000 eur... prebacite 500 na taj pod/racun za karticu... platite hotel u inostranstvu 200 EUR i to se u EUR skida 1:1... bez ikakve konverzije i bilo kakvih troskova. Na pod/racunu ostaje 300.00!

Od 9. novembra oni su to “unapredili” da ide sa dinarskog po PRODAJNOM kursu banke (trenutno 120.45).

Callcentar kaze da je to zbog “unapredjenja platforme banke”... bolje da nista nisu “unapredjivali”... uputicu prigovor na kontakt@

I razmislicu do 8.11... ima i drugih banaka.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ma Aiku isto ide odmah u dinarski ali po srednjem NBS, nisam probao sa EUR samo USD...

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
Je l ovaj Sinhro paket i dalje funkcionise kao dok je bio u okviru SoGe banke? Vidim da ih je preuzela OTP banka.
U sustini, cilj mi je (jednog dana) uzeti stambeni kredit kao pausalac i dvoumim se izmedju Erste banke i OTP/Shinhro paketa. Takodje, ne bi bilo lose da imam mogucnost da USD konvertujem po nekom solidnom kursu.
 
Nazad
Vrh Dno