Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Nemacka to ima, ali iz razloga da ne radis za nekog godinama, a da te placaju po fakturi - bez ugovora o radu.

Znam slucaj da UK firma angazuje naseg coveka da pokriva region i uplacuju mu novac na devizni fizickog lica. Nesto kao pomorcima.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zar neko stvarno misli da ce neka firma iz skandinavije, odkle mi dolazi 100% prihoda, zbog mene da otvara predstavnistvo u Srbiji? Ima mnogo ljudi koji tako rade sa firmama koje ne posluju u Srbiji, njima ce ovo mnogo veliki problem da bude. *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i.

Predstavništvu ne možeš da fakturišeš usluge koje bi fakturisao matičnoj firmi.
 
Ne razumem ovo bas? Ja sam mislio da otvore kancelariju i da me zaposle na platu. To nece da bude nikako, a meni 100% prihoda dolazi od jedne firme.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Again... ova promena utiče samo za domaće poslodavce.
Mi koji izvan zemlje "radimo" nećemo imati izmene.
 
Hvala na pojasnjenju, nadam se da ce biti tako. Ubise u pojam te glasine, svake godine ili ukidaju i nesto menjaju za pausalce. Banana drzava.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Knjigovođa mi na odmoru, ne mogu ga sada pitati. Šta kada budem za mesec dana probio limit od 6mil? Koja ja najbolja opcija - da pređem na preduzetnika sa isplatom lične zarade?

Da li onda mogu da zadržim isti oblik firme (preduzetnička radnja), ili mora da se preregistruje? Da li mogu i dalje imati svoje zaposlene ako tako isplaćujem sebi zaradu?

I konačno, da li tu važi ona priča da mogu da podignem sa računa firme koliko hoću, ali da moram da platim 10% poreza? Pretpostavljam da ću morati da krenem da vodim knjige i da plaćam knjigovođu?

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Da.

Ali zavisi od toga da li imas iz Srbije promet, kada ces preci iz Pausala.
 
Ne, sav promet će biti sa inostranstvom.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Onda tek sledece godine 1.1. Ili 1.7.ako u prvoj polovini godine predjes.
 
Ozb? Pa to je super [emoji3]

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

A do tada ce da bude u prekrsaju? Onog momenta kada izda fakturu i unese u KPO, i vidi da je blizi 6m... podignes sve sta mozes sa racuna... i moras odmah da se javis poreskoj.

A knjigovodja ce znati sta treba da im se dostavi za prelazak na licnu zaradu. Ako ne zna - trazi novog knjigovodju.

Kod:
Vrlo je važno da preduzetnici vode KPO knjigu u koju će beležiti ostvareni prihod. Na osnovu podataka upisanih u nju preduzetnik može da prati ukupan prihod za određeni period, i to:

Ukupan iznos prihoda (zbir vrednosti svih izdatih računa) od 1. januara tekuće godine do danas – za potrebe provere prava na paušal
Ukupan prihod (zbir vrednosti svih izdatih računa) od 365 dana pre današnjeg dana do danas – za potrebe provere obaveze evidentiranja za PDV.
Dakle, ako 14.6.2016. godine želite da proverite da li i dalje imate pravo na paušal, treba da saberete:

Vrednosti svih računa koje ste izdali od 01.01.2016. do 14.06.2016. godine. Ako je ona manja od 6 miliona, prošli ste prvi uslov.
Vrednosti svih računa od 14.6.2015. godine do 14.06.2016. godine. Ako je ona manja od 8 miliona, prošli ste i drugi uslov.
Ako je bilo koja od ove dve sume veća od cenzusa, nemate pravo da dalje budete paušalno oporezovani.

Potrebno je da se u najkraćem roku javite Poreskoj upravi kako bi oni evidentirali izmenu u vašem poslovanju i uputili vas šta dalje. A možete se obratiti za pomoć i knjigovođi, sa kojim ćete svakako na dalje morati da sarađujete.

https://www.mojafirma.rs/baza-znanj...v-ako-izgubim-pravo-na-pausalno-oporezivanje/


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Knjigovođa mi na odmoru, ne mogu ga sada pitati. Šta kada budem za mesec dana probio limit od 6mil? Koja ja najbolja opcija - da pređem na preduzetnika sa isplatom lične zarade?

Da li onda mogu da zadržim isti oblik firme (preduzetnička radnja), ili mora da se preregistruje? Da li mogu i dalje imati svoje zaposlene ako tako isplaćujem sebi zaradu?

I konačno, da li tu važi ona priča da mogu da podignem sa računa firme koliko hoću, ali da moram da platim 10% poreza? Pretpostavljam da ću morati da krenem da vodim knjige i da plaćam knjigovođu?

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

- najbolja opcija je lična zarada
- ništa se značajno ne menja u pogledu registracije firme, čak ne ideš ni do apr. Sve se završava u poreskoj zahtevom za prelazak na ličnu zaradu. Javi se na PM ako još nemaš knjigovođu a treba ti primer kako taj zahtev izgleda.
- Zaposleni - ništa se ne menja osim što oni ulaze u troškove i samim tim smanjuju poresku osnovicu. To važi i za ličnu zaradu.
- Možeš da podigneš koliko hoćeš ali ide 10% poreza a i obveznik si godišnjeg poreza na dohotak. Dakle ja to ne bih koristio kao primarni način dolaska do gotovog novca. Trudiš se dakle da 'optimizuješ' porez:
https://youtu.be/vM3dNoj8H7k
- Moraš da vodiš knjige i da angažuješ knjigovođu.
 
Opet nezvanicne spekulacije koje ce, cenim, opet biti pobrisane :d
Nema potrebe da se dize frka cak i ako bi se to desilo. Predjite na isplatu licne zarade i gotova stvar.

Ovo nije baš spekulacija, istu informaciju imam od ozbiljnih ljudi, videćemo šta će biti na kraju jer su novi propisi još uvek u izradi.

EDIT: Odnosi se na ovo što kaže alfa, trebalo bi 70% samo da bude za domaći promet.
 
Poslednja izmena:
A do tada ce da bude u prekrsaju? Onog momenta kada izda fakturu i unese u KPO, i vidi da je blizi 6m... podignes sve sta mozes sa racuna... i moras odmah da se javis poreskoj.
Nije u prekrsaju. On je u obavezi da javi poreskoj da je presao limit, medjutim ne izlazi odmah iz pausala, ukoliko ne udje u sistem PDVa.
CLan 42. stav 5-7 zakona o porezu na dohodak gradjana:
Kod:
Обвезник пореза на приходе од самосталне делатности коме је утврђено право на паушално опорезивање, овај начин опорезивања користи док се не утврди да су престали разлози за паушално опорезивање, односно да измењени услови искључују право на паушално опорезивање.
У случају из става 5. овог члана, надлежни порески орган ће решењем наложити обвезнику из става 5. овог члана вођење пословних књига [B]од половине текуће године или од почетка наредне године.
[/B]Предузетник паушалац коме престаје право на паушално опорезивање по основу из члана 40. став 2. тачка 5) овог закона, дужан је да води пословне књиге најкасније од дана када постане обвезник пореза на додату вредност у складу са законом којим се уређује порез на додату вредност, без утврђивања обавезе вођења пословних књига решењем надлежног пореског органа.
Пословне књиге
 
Poslednja izmena:
Kad postajem obveznik PDV-a? Sa 8mil prometa u kalendarskoj godini?

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Ako posluješ samo sa inostranstvom ne moraš u PDV čak i kada pređeš 8 miliona. Reči poreskog inspektora.
 
Nadam se da nije tačno, ali mi je skroz očekivano ovako nešto. U suštini, po KPO knjizi ćeš pratiti prihode, i čim jedan "kupac" pređe 70% ukupnih prihoda, nateraće te da izađeš iz paušala i pređeš na isplatu zarade.

Cek, a sta je isplata zarade? jel to plata + 64% plate za doprinose, kao kod regularnog zaposlenog u doo?
 
Poslednja izmena:
Da, pricali smo o tome ranije. Postoji cak i misljenje ministarstva (koje je za poresku upravu obvezujuce) koje smo kacili ovde. Ako se usluge pruzaju u inostranstvo preduzetnik nema obavezu ulaska u PDV bez obzira kolike prihode na taj nacin ostvaruje.

@C4in
Isplata licne zarade se svodi na to da ostajes preduzetnik kao i do sada sto si bio, ali vise nisi u pausalnom sistemu oporezivanja. Da bi platio sto manje poreza ti isplacujes sebi minimalnu licnu zaradu i na nju placas sve poreze i doprinose (oko 90-100 evra). Na sve sto zaradis preko tog minimalca placas 10% poreza na dobit. Takodje, na kraju svake godine placas i godisnji porez na dohodak gradjana. Kada se sve sabere i oduzme, ukoliko imas mesecne prihode preko 2000 evra, isplata licne zarade dovodi do vecih obaveza prema drzavi nego sto si ih imao u pausalnom sistemu, ali ima tu prednost da vise ne moras da brines o limitu o 6 miliona godisnje.
 
Poslednja izmena:
Da, pricali smo o tome ranije. Postoji cak i misljenje ministarstva (koje je za poresku upravu obvezujuce) koje smo kacili ovde. Ako se usluge pruzaju u inostranstvo preduzetnik nema obavezu ulaska u PDV bez obzira kolike prihode na taj nacin ostvaruje.

@C4in
Isplata licne zarade se svodi na to da ostajes preduzetnik kao i do sada sto si bio, ali vise nisi u pausalnom sistemu oporezivanja. Da bi platio sto manje poreza ti isplacujes sebi minimalnu licnu zaradu i na nju placas sve poreze i doprinose (oko 90-100 evra). Na sve sto zaradis preko tog minimalca placas 10% poreza na dobit. Takodje, na kraju svake godine placas i godisnji porez na dohodak gradjana. Kada se sve sabere i oduzme, ukoliko imas mesecne prihode preko 2000 evra, isplata licne zarade dovodi do vecih obaveza prema drzavi nego sto si ih imao u pausalnom sistemu, ali ima tu prednost da vise ne moras da brines o limitu o 6 miliona godisnje.

Samo mi se cini da svi zaboravljate bitnu stvar......
10% jeste porez na dobit....
A da bi i podigao tu dobit moras da platis jos 15% poreza, tj ako hoces da dignes 100k to ce te kostati 115.....
 
Nije na dobit. Vec prihod od samostalne delatnosti. To je drugi porez.
Ne ide i porez na dividende, vec godisnji na extraprofit ako te zakaci.
 
Tako je, 15% poreza za isplatu dividendi vazi za DOO, a ne za preduzetnike.
Jedino ne kontam zasto svi taj godisnji porez zovete "porez na ekstraprofit" kada je to godisnji porez na dohodak gradjana.
 
Poslednja izmena:
Tako ga je Dinki krstio onomad :)
 
Ok, samo da proverim da li sam razumeo...
Znaci kada kao preduzetnik isplacujes licnu zaradu troskovi su sledeci:
1. porez i doprinosi na platu (minimalac) - 64% od plate - to izadje oko 100e
2. 10% porez na dobit - na ostale prihode
3. porez na dohodak gradjana (10% ili 15%) - on se placa za sve preko 2.3miliona (to je promenljivo)

Da li ukoliko placas sa racuna firme nesto, postoji mogucnost da se dobit umanji za tu sumu? Znaci kupim 3 frizidera npr, to je 2k evra i osnovica se za porez na dobit se umanjuje za tih 2k evra?

u svakom slucaju, ovo znaci da ce nam se godisnji porez koji placamo povecati oko 3x
 
Poslednja izmena:
Moze, ali ta umanjenja nisu tako prosta, to moras sa knjigovodjom detaljno
 
A kako misle da kontrolisu taj priliv od 70% od jednog klijenta? Ja cu sa kolegama pausalcima medjusobno da potpisem ugovore i onda cemo da placamo i naplacujemo "usluge" jedni drugima... Mislim, jel propustam nesto? Mi nismo povezana lica, ne radimo u istim firmama, ne primamo novac od iste firme = nismo povezana lica...
 
Poslednja izmena:
Pa guşiš 6m promet time :)
 
mmm da... to sam ispustio iz vida
 
Možeš da odbiješ kao trošak mnogo toga jer si preduzetnik i ako doneseš odluku firme možeš da plaćaš lične račune. Što se tiče minimalne zarade, dažbine su bliže 200 nego 100EUR na minimalnu zaradu. Preduzetnik plaća dažbine i kao poslodavac i kao zaposleni. Dakle ako je zvanična minimalna bruto zarada 38580 a neto 28575 za jul 2019 računajte preko bruto zarade i one dažbine koje inače plaća poslodavac tzv. "bruto 2".
 
Nazad
Vrh Dno