Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Prijavim pre neki dan moj kanal na YT za Google Adsense monetization i počnem da razmišljam šta da radim kad krene da mi stiže novac na račun u banci. Pogledam po netu, ono sve zastareli članci, Adsense pominje Irsku i centar za porez tamo, al samo ako smo u EU. Ako nismo onda sami da prijavljujemo porez. Opet krenem da tražim po netu, nigde neki podroban odgovor da nađem. Na kraju zovem jednog inspektora drugara iz poreske, i lepo mi kaže čovek da nemaju ljudske resurse da se bave uplatama od par stotina - hiljada evra godišnje na račune fizičkih lica. Kažem hvala i vozi Miško.
 
Mozda sad nemaju, ali ne znaci da nece imati za 10 godina. A poreska obaveza ne zastareva. Nisam siguran koliko dugo nase banke imaju obavezu da cuvaju podatke o svim transakcijama, ali mi je veoma realna situacija da se kroz xy godina, kada svi poreski i platni sistemi budu deo jedinstvenog informacionog sistema, neko seti da iskoristi custom softver i automatski obradi i uporedi tansakcije x godina unazad, a onda samo posalju pisma na kucne adrese.

Recimo u BiH ste imali situaciju prosle godine kada su freelanceri masovno poceli da dobijaju pisma od poreske uprave da moraju da uplate sav porez na uplate iz inostranstva koje su imali od 2015. godine pa nadalje. Sreca u nesreci za njih je sto ovaj porez u BiH iznosi samo 10% (plus par procenata za zdravstveno). Ako/kada se to desi kod nas, bice bas veselo - razlog za to je sto stopa za samooporezivanje fizickih lica u Srbiji (sa svim dazbinama) iznosi oko 50%.

Tako da iz sadasnje perspektive moze da se razmislja na dva nacina:
1) "Nece se poreska nikada cimati oko toga". Ako se to ispostavi kao istina super, a ako se ne ispostavi onda ce doci na naplatu skoro polovina toga sto je zaradjeno, a nisu iskljuceni ni sudski pozivi.
2) "Hocu mirno da spavam". U zavisnosti od kolicine novca koji se primi godisnje postoje vise ili manje povoljni oblici preduzetnistva. Platis drzavi sto je njeno i znas da si miran. A to sto platis ce verovatno biti dosta manje nego tih alternativnih 50%.

Edit: Zapravo nisam siguran da poreska obaveza nikada ne zastareva. To sam napisao iz glave jer sam nekada negde procitao. Na brzinu sam potrazio na netu, ali uglavnom su novinski clanci koji nisu pouzdan izvor. Neka me neki pravnik ispravi sa tacnom informacijom.
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da tvrdim, ali mislim da sada zastareva sve to za 5 godins, cak i PIO.
Pricali su advokati u nekoj temi bas. Ali nisam siguran da bese 5.

Ranije samo PIO nije zastarevao.
 
Da li je neko dobijao resenja za pausal skoro?

Meni stiglo danas akontaciono za 2019 ali nema nista konacno za 2018 jos uvek...
 
Da li je neko dobijao resenja za pausal skoro?

Meni stiglo danas akontaciono za 2019 ali nema nista konacno za 2018 jos uvek...
Pisali smo alfa i ja, dobili su pojedinci. Povećanje osnovice mi je bilo 10%

Послато са SM-G975F уз помоћ Тапатока
 
Koliko se u proseku ceka resenje od trenutka otvaranja pausala ?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Nema pravila, svake godine je nesto razlicito... ali sada su prilicno brzi! Firma iz marta, vec krajem mart doslo resenje.

Akontaciono za 2019. bi valjda trebalo biti i konacno za 2018.? Mislim, treba da postoji naznaceno u istom resenju, zar ne?
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Cuo sam od nekih ljudi iz struke da svake godine namerno podizu za 10%, jer im toliko zakon dozvoljava... moze im se. Bruka.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Cuo sam od nekih ljudi iz struke da svake godine namerno podizu za 10%, jer im toliko zakon dozvoljava... moze im se. Bruka.
10% mogu bez objasnjenja, menjanja kategorija (dalje od 5. nas i ne mogu), ukidanja ili umanjenja konkretnih olaksica (ne mora novi zakon, ali zahteva mnogo vise vremena, a nemaju toliko radnika).
Prosto - povecati svima 10% je mnogo lakse nego juriti onoga ko ima milion evra i njemu iskljuciti slavinu.
 
Osnovao sam agenciju pre 2 meseca, ali nisam prijavio datum pocetka rada, jer sam cekao na klijenta. Posto se sve konacno sredilo, trebao bih da krenem sa radom za nekih mesec dana, mozda malo manje. Da li je pametnije da obrazac o pocetku obavljanja delatnosti dostavim APR-u recimo nedelju dana pre pocetka, pa da onda odem do poreske da prijavim ili da odradim to ovih dana?

U poreskoj sam bio par dana nakon osnivanja, sluzbenica mi je rekla da ce me prijaviti na pausal, a da naknadno dodjem da specificiram datum pocetka.
 
Cuo sam od nekih ljudi iz struke da svake godine namerno podizu za 10%, jer im toliko zakon dozvoljava... moze im se. Bruka.


Sent from my iPhone X using Tapatalk

Drugaru su u juznoj srbiji podigli za 15% osnovicu. Odakle vam da je max po zakonu 10%? Cisto da vidim da li ima osnova za zalbu kad i meni stigne 15% jer smo u istom mestu na jugu.

Meni stiglo resenje, idem kasnije u postu, pa cu videti koliko su mi digli osnovicu.
 
Pise ili u zakonu (deo za pausalce u Zakonu o Porezu na Dohodak Gradjana) ili u uredbi (o blizim kriterijumima proracuna pausalne osnovice, ili kako se vec zvase).
Vise od 10% moze da bude veca osnovica samo ako se menjaju drugi parametri. Tipa kad su ITevce prebacili u nekim gradovima iz trece u petu grupu, bilo je mnogo vise od 15% razlike njima, ali to je zbog promene grupe.

EDIT: Pre bi rekao da treba para da se jos vise centra BG razcupa.... ima jos 2 ulice gde automobili mogu proci, nije fer da i one ne budu radjene u isto vreme :D
Ne smeju ITevce strane da cupaju nesto, znaju da mozemo otici, nego se ide prilicno sporo. Domace vec mogu, oni nemaju gde da pobegnu.
Pod domaci mislim na one koji fiktivno su radnje, a rade za domace firme. A pod strani oni koji su stvarno firme i rade za strane poslodavce.
 
Poslednja izmena:
Čerupaće gde god stignu. Pogotovo IT preduzetnike.

Treba para za novogodišnju rasvetu. Bliži se vreme.
 
Pa da, stigla mi 14.7% veca osnovica
 
U resenju za proslu godinu, osnovica mi je umanjena na osnovu 3 stvari, 20%, 15% i 15%... A sad mi povecana za 15% (14.7%)... Moguce da su mi promenili neki od tih uslova za umanjenje... to imaju pravo da urade... hmmm...
 
Uporefit tacno atavke, treba da pisu umankenja i uvecanja u resenju.
 
Pa nisu mi dali taj izvestaj, imam samo prvi put kad sam dobio i prvo resenje...
 
Poslednja izmena:
Na svakom resenju to treba da ima.
 
Koristim PCe sa licenciranim Windows 10 (OEM preinstalirani) i Office 365 (plaćam godišnju pretplatu).

Pošto mi ePorezi nije proradio na Win10, digao sam VM (na licenciranom VMware Workstation) sa neaktiviranim Win7 i to je proradilo.
Posle par sati stiže mail od poreskog sajta u kome podsećaju da softver mora biti legalan i daju neku check listu za samo-proveru.

Pitanje: slučajnost ili ePorezi sakuplja i neke dodatne podatke? ;)
 
Koristim PCe sa licenciranim Windows 10 (OEM preinstalirani) i Office 365 (plaćam godišnju pretplatu).

Pošto mi ePorezi nije proradio na Win10, digao sam VM (na licenciranom VMware Workstation) sa neaktiviranim Win7 i to je proradilo.
Posle par sati stiže mail od poreskog sajta u kome podsećaju da softver mora biti legalan i daju neku check listu za samo-proveru.

Pitanje: slučajnost ili ePorezi sakuplja i neke dodatne podatke? ;)

Salju svima.....
Nema veze sa sajtom....
Treba napuniti praznu kasu.....
 
Poslali supruzi za frizerski salon gde nema racunara a meni koji imam servis racunara nisu :D
Koju sifru ste uzeli za te IT usluge, ja sam na 95.11 i nesto malo je povecano ove godine, uglavnom zbog povecanja minimalne zarade dok je nezaposljenost smanjena za duplo.
Porez na imovinu su nam smanjili za 10% ali je to bilo povecano za maksimalnih 80% 2012-te kada su sve lokalne samouprave same odlucivale o povecanju, nas zacepili maksimalno. Jedno smanje, drugo povecaju i ostane na isto.
 
Zadovoljan? Mada i gorivo je 165+ i svi cute. Zadovoljni.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
^dobro sumiranje situtacije, iskreno.

Limit nije povecan, mogucnosti nisu povecane, kurs ne ide nikako u korist ITu, a mi "zadovoljni" (sto nije svih 10% povecano).
 
Meni je vise zanimljivo da ja od 2016 nisam dobio konacno resenje za porez (pausal). Samo mi akontaciona stizu.
Za 2019 mi je sve isto kao sto je bilo i za 2018, samo je nesto smesno smanjena ona naknada za nezaposlenost ili kako se vec zove.

Koja je ovo drzava, nemam reci...
 
Danas otisao da proverim kad ce akontaciono za 2019. i konacno za 2018. (kontam salju sve odjednom), kaze mi referent da konacno ne salju jer je isto kao akontaciono za tu godinu. Tako da mozda tu dobijes odgovor za nedostatak konacnih resenja prethodnih godina. Vozdovac je u pitanju.
 
Da li neko zna kako se menja bankovni racun preduzetnika? Koliko vidim to se ne radi u APR-u jer ne postoji obrazac za prijavu promene bankovnog racuna. Pretpostavljam da se onda sve obavlja u poreskoj, ali koja je tacno procedura? Da li prvo gasim stari racun, pa otvaram novi, pa onda prijavljujem to u poreskoj ili kako vec?

Odlucio sam konacno da raskrstim sa RF bankom zbog loseg kursa pri promeni deviza, pa su mi potrebne ove informacije.
 
Ne moras nista, otvori novi, zatvori stari.
Vise i ne moras da imas stalno dinarski, tako da ne moras ni paziti na redosled verovatno, ali bolje je ipak da prvo otvoris u drugoj, pa zatvoris u RF, sem sto bi sada verovatno placao i za jun, jer mozda ne stigne.

Sibaj u KomBank za kurs.
 
Cek, valjda treba prijaviti bar poreskoj da si promenio racun? Kako oni da znaju koji racun da prate?
Ja sam razmisljao da predjem u Intezu posto su mi prilivi u dolarima, a Inteza daje oko 0.5 rsd ispod srednjeg kursa za dolare. Je l znas mozda kakav kurs daje Kombank za dolare? Takodje kakva je procedura u Komabanku kada legne novac? Da li moze sve da se obavi elektronski (kao u Intezi) ili moras da potpisujes neke papire pa da im to saljes skenirano/slikano?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno