Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Pozdrav, evo da se javim i ja sa svojim iskustvima i pitanjima. I ja sam paušalac vec godinu i nešto (programer), nisam dobio još ni jedno rešenje. Ono što sam hteo reći oko te "plate", na više mesta sam dobio informaciju da ti kao paušalac treba da platiš ono što ti odrede, a ti čak nisi ni obavezan da isplaćuješ sebi tu platu na lični račun. Ja sam u početku tako prebacivao, kad sam saznao to, bukvalno platim te poreze i doprinose i sve šibnem na lični račun. E sad pitanje, što se tiče tog dnevnog bankinga, ovo u Societe banci mi deluje ekstra, zato što imam pristup svemu preko mobilnog, i preko neta za 500 dinara. Ja sam u Erste banci, imam duple podatke za login na lični i preduzetnički račun, preko mobilnog mogu samo na preduzetnički. Što se tiče mesečnih troškova plaćam sveeee, lični račun ide oko 320 dinara, održavanje, net banking mobilni banking, a ovaj preduzetnički tu ide oko 400 dinara održaanje, i onda tako od meseca do meseca valjda u zavisnosti od transakcija bude i 600-800 dinara, tako da me sve ukupno izađe oko 1000-1100 dinara. Ako izumem kredite, dakle samo taj "dnevni banking" ovo mi deluje kao bolja opcija. Inače imam ugovor o tehničko poslovnoj saradnji sa domaćom firmi, tako da za sada nemam deviznih priliva.
 
Ja sam pisao letos, nije uopšte sve idealno u SocGen banci.

Ako ti treba Visa Business kartica (zbog Paypala na primer), moraćeš poput mene da otvoriš još jedan Business račun.
Ne postoji mbanking za pravna lica.
Za svaki zahtev za prenos sa deviznog na dinarski račun se mora ići u banku da se podnese zahtev. Čak se mora ići svaki put u banku i ako imaš devizni priliv na Visa Business karticu.
Pausal.rs aplikacija je besplatna samo u prvih par meseci.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Ja mailom završavam te transakcije sa deviznog na dinarski račun. Memorandum firme, iznos, pečat i potpis i pošaljem ličnom bankaru.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
I onda mi bankar kaže: Pošalji mailom taj zahtev, ali mi ga donesi fizički popodne do kraja radnog vremena...

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Još jedna mana te banke je što ima samo 3 bankomata u NS.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Credit Agricole ima office banking aplikaciju za windows. U paketu se dobija Smart card reader I kartica. Iz te aplikacije je moguće završiti sve... Od plaćanja pa do raspoređivanja deviznog priliva i kupoprodaje deviza. Pečat i potpis trebaju samo prilikom otvaranja računa i potpisivanja ugovora u banci.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ja sam pisao letos, nije uopšte sve idealno u SocGen banci.

Ako ti treba Visa Business kartica (zbog Paypala na primer), moraćeš poput mene da otvoriš još jedan Business račun.
Ne postoji mbanking za pravna lica.
Za svaki zahtev za prenos sa deviznog na dinarski račun se mora ići u banku da se podnese zahtev. Čak se mora ići svaki put u banku i ako imaš devizni priliv na Visa Business karticu.
Pausal.rs aplikacija je besplatna samo u prvih par meseci.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока

Moje iskustvo je potpuno drugačije - sve zahteve za prenos sa deviznog na dinarski završavam isključivo mailom (prvo sam slao ličnom bankaru, sad direktno nekoj njihovoj službi), a Visa Business mi je bila vezana za jedini devizni račun koji sam imao. Sa Sinhro paketom računa je pausal.rs besplatan.

Za mene najveća mana je konfuzna mbanking aplikacija.
 
I onda mi bankar kaže: Pošalji mailom taj zahtev, ali mi ga donesi fizički popodne do kraja radnog vremena...

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока

Meni to nikada ne traže. Samo pošaljem mailom i sve mi završe.

Moje iskustvo je potpuno drugačije - sve zahteve za prenos sa deviznog na dinarski završavam isključivo mailom (prvo sam slao ličnom bankaru, sad direktno nekoj njihovoj službi), a Visa Business mi je bila vezana za jedini devizni račun koji sam imao. Sa Sinhro paketom računa je pausal.rs besplatan.

Za mene najveća mana je konfuzna mbanking aplikacija.

Možeš li mi dati mail od te njihove službe? Da više ne šaljem ni ja ličnom bankaru i da zavisim od toga da li će proslediti. :)
 
Možeš li mi dati mail od te njihove službe? Da više ne šaljem ni ja ličnom bankaru i da zavisim od toga da li će proslediti. :)

inoplacanja.podrska [at] socgen.com

Meni je bankarka baš iz tog razloga i dala ovaj mail - da ne zavisim od nje :)
 
Mene je RF smorio februara, jer od tada vise ne daju da se salje mailom ili faksom :( A onda znaci 40e godisnje za eBanking.

A poceli su da zezaju debelo, vec 3 priliva ne stizu istog dana (iz Koreje moraju ISTOG dana da stignu ako je radni, jer oni posalju pre nego sto kod nas se otvore banke), i zadnji put 40e ino troskovi... prvi put da nisu 0-12e.
 
Hvala puno :)

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
inoplacanja.podrska [at] socgen.com

Meni je bankarka baš iz tog razloga i dala ovaj mail - da ne zavisim od nje :)
Baš ću da probam sledeće nedelje :)

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Jedino ako ide druga random ino banka.
Jer iz Koreje mi uvek stize OUR ili SHA. Our nula troskova, SHA do 12e.
 
Ne znam gde si ono pitao ali mislim da je ovde, posle duzeg vremena imamo wire iz amerike, 10 USD je trosak. U intesi se rasporedjuje kroz raspalu asseco aplikaciju ali bar ne mora da se ide do banke.

Sto se tice rf ne kontam kako se ona za bilo sta isplati, naplacuju bukvalno i dobar dan i kada saberes sve troskove to bude monstruozno.
 
Kada moras da konvertujes u dinare i.prebacis sto pre pa podignes i zamenis u menjacnici vrede. U Intesi to nekad i ne stigne istog dana. U RF 10 minuta sa hodom do menjacnice.
Za jednu takvu transakciji da ti treba godisnje ispadnu mnogo bolji od Intese tj.ustede ti. Ali ne treba to svakoj firmi.
 
Ja sam pisao letos, nije uopšte sve idealno u SocGen banci.

Ako ti treba Visa Business kartica (zbog Paypala na primer), moraćeš poput mene da otvoriš još jedan Business račun.
Ne postoji mbanking za pravna lica.
Za svaki zahtev za prenos sa deviznog na dinarski račun se mora ići u banku da se podnese zahtev. Čak se mora ići svaki put u banku i ako imaš devizni priliv na Visa Business karticu.
Pausal.rs aplikacija je besplatna samo u prvih par meseci.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
Za devizni priliv na karticu ne znam ali za konverziju deviza u dinare ne mora. Dovoljno je poslati devizni nalog i to je to. To sam saznao tek nakon dve godine poslovanja pozivom call centra, poslovnica nije imala pojma da to tako može. Dakle trenutno se za moje potrebe sve može završiti preko aplikacije. I raspored priliva i konverzija pa onda na lični račun.

Ovo za drugi račun zbog VISA business kartice nisam najbolje razumeo. Ja sam 2015 otvorio račun i dobio VISA business karticu automatski bez problema.
 
Poslednja izmena:
Hoce reci da povuce sa PayPala na VBE, mora u banku.
Ne znam da li misli da mora da potpise nesto da bi taj novac bio raspoloziv, ili (kao u Intesi) da mora da prebaci na obican devizni racun (nisu isti VBE devizni i tekuci devizni firme u Intesi) da bi ih koristio.
Ja sam dobijao u Intesi na VBE devize, i koristio ih posle sa kartice. Jedino kada sam hteo da ih koristim na drugi nacin (ne za devizna placanja karticom) sam morao u banku da bi poslali zahtev za "povracaj sredstava sa kartice". Taj deo ne moze online, ne postoji uopste nacin. Nas bankar nam to zavrsi kada trazimo, ali moram da odnesem papir tokom nedelje, pa dodje na isto.

Za sve banke, bolje je da pozovete call centar nego da verujete onome sto vam kazu u poslovnici. Pogotovu ako nisu neke glavne poslovnice.
Za RF cete skoro sigurno dobiti i u poslovnici dobre informacije, ali je brze telefonom :)
 
Dodatak : Shvatio sam imaš onaj novi Sinhro paket. Moje saučešće.
 
Hoce reci da povuce sa PayPala na VBE, mora u banku.
Ne znam da li misli da mora da potpise nesto da bi taj novac bio raspoloziv, ili (kao u Intesi) da mora da prebaci na obican devizni racun (nisu isti VBE devizni i tekuci devizni firme u Intesi) da bi ih koristio.
Ja sam dobijao u Intesi na VBE devize, i koristio ih posle sa kartice. Jedino kada sam hteo da ih koristim na drugi nacin (ne za devizna placanja karticom) sam morao u banku da bi poslali zahtev za "povracaj sredstava sa kartice". Taj deo ne moze online, ne postoji uopste nacin. Nas bankar nam to zavrsi kada trazimo, ali moram da odnesem papir tokom nedelje, pa dodje na isto.

Za sve banke, bolje je da pozovete call centar nego da verujete onome sto vam kazu u poslovnici. Pogotovu ako nisu neke glavne poslovnice.
Za RF cete skoro sigurno dobiti i u poslovnici dobre informacije, ali je brze telefonom :)
Hvala na razjašnjenju. Taj slučaj nemam a ne bi mi bilo teško da poverujem da niti u jednoj banci to ne može da se završi bez neposredne komunikacije...
 
Evo ja da pitam nešto :) bilo je više puta ovakvih pitanja, ali mi se čini da se originalna tema rasplinula na mnogo drugih koji generalno nemaju veze sa naslovom same teme.

Dakle, šta bi ste preporučili u izboru banke za paušalca sa oko 1000€ mesečnog priliva, da sadrži e-banking, bar još jednu karticu, da je mesečno održavanje i provizija na priliv u granicam normale, a da ipak nije potrebno svakodnevno trčkaranje do banke kako bi se novac prebacio na drugi račun ili podigao?
 
Societe Generale. U ekspozituru idem vrlo retko, sve završavam ili preko aplikacije ili preko maila.
 
Ja hteo da uzmem sinhro paket, jedino me koči što u NS imaju 3 bankomata :O
 
Pa ok je sinhro ako nemaš devizne prilive, ne treba ti business kartica i ebanking za pravno lice.
 
Ili RF, pa biraj sta ti je zgodnije (filijale). Jedino ako nemas svakog meseca priliv (razlika da li je 1000e u proseku, ili 1000e svakog meseca..), onda ti dodje isplativija Intesa, ali neke stvari moraju u poslovnici. I to ne moze svaka poslovnica, neke stvari u Intesi mogu samo u nekolicini poslovnica (npr. samo u Knezu moze za sluzbeni put od svih poslovnica u blizini).
 
Pa nema trenutno deviznih priliva imam samo platu, kao paušalac. Ali mi treba kartica za plaćanje preko neta, i paypal.
 
Rf, intesa ili societe po meni i to u zavisnosti od bankomata i ekspozitura u tvom okruženju i upoznatosti lokalnih službenika sa paušalcima.
 
Poslednja izmena:
Pa nema trenutno deviznih priliva imam samo platu, kao paušalac. Ali mi treba kartica za plaćanje preko neta, i paypal.
Nisam probao sa karticom fizičkog lica ali trebalo bi da prolazi na paypal i za online plaćanja. Možda ti onda bude pasovao i taj sinhro. Imaj u vidi šta reče neko pre mene: još uvek je taj sinhro nekompletan proizvod, mogu još ponegde rupe da iskoče. Npr. ne znam kako je za godišnji promet koji na kraju godine dostavljaš poreskoj.
 
U Sinhro paketu nemaš Visa Business karticu, samo Visa karticu za fizička lica.
 
Nazad
Vrh Dno