»RSS Benchmark sajt

Strana 4 od 86 PrvaPrva 123456781454 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 46 do 60 od ukupno 1285

Tema: IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Member Avatar korisnika ays
        Na forumu od
        Aug 2009
        Poruka
        1.585
        Citat Citiram korisnika: Exodusbgd Pogledaj poruku
        Kako isplaćujete na račun fizičkog lica - sa šifrom 241 ili 266?

Čuo sam podeljena mišljenja za 241, neki je preporučuju a neki ne.

Ja sam do sad prebacivao sa 266, jedino me plaši da mi to kasnije ovi iz SocGen banke ne uzmu za zlo prilikom razmatranja nekog zahteva za kredit.

Takođe, kako regulišete pitanje godišnjeg poreza? Ja po prihodima prelazim taj godišnji limit, ali knjigovođa mi reče da se za osnovu uzima iznos iz rešenja o paušalnom porezu, što mi baš i nije logično.
        Само преко 241 јер су то твоја неопорезива средстава. Тако ја радим већ 3 године, а сваке године сам у децембру носио моје потврде о промету преко рачуна агенцији у Пореску Управу.
        Иначе, у SoGe банци ми је у петак (а и нкоск) одобрио стамбени кредит као паушалном предузетнику.

Што се тиче годишњег прихода, ти као физичко лице имаш званично само онолико колико пише у решењу из ПУ.
        Menjao ays : 04.09.2017. u 15:09
        Post hoc ergo propter hoc

Member Avatar korisnika Exodusbgd
        Na forumu od
        Jul 2005
        Poruka
        4.719
      3. Moja mašina
        • CPU: Intel Core i7-8700k + NZXT Kraken X62
        • MoBo: Asus ROG Maximus XI Hero
        • RAM: DDR4 24GB 2400MHz HyperX
        • VGA: Palit RTX 2080 Super JetStream
        • MON: ASUS ROG Swift PG348Q
        • HDD: SSD NVMe 512GB WD + 4 TB Seagate
        • Case: CM Cosmos C700P, CM V850
        • SND: Yamaha RX-V457 + Yamaha NS-F51
        • LAP: Zenbook Pro 15, HP Omen 17-an115nm
        • TV: LG 43UJ6307
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Logitech G900 & G903, Logitech G413 Silver
      4. Opa, da častiš

Ja, ako bog da, negde u decembru ili januaru podnosim zahtev za stambeni kredit.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока

Newcomers
        Na forumu od
        Aug 2008
        Poruka
        0
        Ja sam preduzetnik pausalac. Dobio sam kredit za stan od Erste Banke, pre par meseci, iako nisam imao resenje od poreske (ali sam imao prosek poreske osnovice iz 2014. godine za petu grupu pausala za moju opstinu).
        Raiffeisen banka mi je ponudila kredit za firmu.
        Sto se tice ebankinga, preporucujem raiffeisen banku, jer se dobija povoljniji kurs preko ebankinga kada se devizna uplata prebacuje na dinarski racun, sto je preko erste banke nemoguce, brzo odgovaraju na mailove i generalno je lako poslovati sa njima.

Na forumu od
        Jul 2005
        Poruka
        4.719
      7. Moja mašina
      8. Problem je što se pravnim licima kredit odobrava minimum nakon 2 godine postojanja firme, dok se kredit za fizička lica može podići 6 meseci nakon otvaranja računa.

Member
        Na forumu od
        May 2013
        Poruka
        1.533
        Preduzetnik je fizičko lice, pravna lica su samo DOO i AD.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Na forumu od
        Jul 2005
        Poruka
        4.719
      11. Moja mašina
      12. Svejedno, bankar iz RF banke mi je rekao, kad je pokušavao da me navuče da otvorim kod njih račun, da po zakonu ionako kao preduzetnik mogu tek 2 godine nakon osnivanja da tražim kredit.

Member Avatar korisnika CTR99
        Na forumu od
        Nov 2015
        Poruka
        429
        Da, osim za start up kredite kojih nema.

Bez obzira što je preduzetnik fizičko lice koje obavlja delatnost, uslovi odobravanja su identični kao za pravna lica.

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        42.028
      15. Moja mašina
        • CPU: QX9650 Silence
        • MoBo: P5E64 EVO
        • RAM: DDR3-1600 CL7
        • VGA: ATI 2600
        • MON: Sony 19" XDM-93
        • HDD: Intel X25-E x4
        • OPT: DVR-110
        • Case: Supermicro SC846, Zalman ZM600
        • SND: Audiotrak Prodigy Advanced
        • Ostalo: APC Oops za tri racunara.
      16. Citat Citiram korisnika: dvnitycker Pogledaj poruku
        Sto se tice ebankinga, preporucujem raiffeisen banku, jer se dobija povoljniji kurs preko ebankinga kada se devizna uplata prebacuje na dinarski racun, sto je preko erste banke nemoguce, brzo odgovaraju na mailove i generalno je lako poslovati sa njima.
        Kako mislis kada se devizna uplata prebacuje na dinarski racun? Obicna konverzija?
        Da, RF je imao odlican kurs ranije, ali vec ~2 godine zezaju za kurs
        Duca89: Daj mi broj tvog dilera, ima opasno dobru robu

Member Avatar korisnika Goyakla
        Na forumu od
        Mar 2005
        Poruka
        2.250
      18. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 5 1600
        • MoBo: ASRock A320M
        • RAM: G.SKILL 2x8GB DDR4 3000
        • VGA: Inno 3D GTX 1060 6GB
        • MON: Benq GW2480
        • HDD: SSD 840 EVO 120 GB + 860 EVO 500 GB
        • Case: MS Industrial Cube; LC Power 6600GP
        • SND: Cooler Master MH751
        • Ostalo: Logitech G403, CM Quick Fire XTi
      19. Citat Citiram korisnika: Exodusbgd Pogledaj poruku
        Svejedno, bankar iz RF banke mi je rekao, kad je pokušavao da me navuče da otvorim kod njih račun, da po zakonu ionako kao preduzetnik mogu tek 2 godine nakon osnivanja da tražim kredit.
        Nema to veze sa zakonom nego je takva politika banke. To kome će banka da da kredit zavisi isključivo od banke

Member
        Na forumu od
        Sep 2012
        Poruka
        67
      21. Moja mašina
      22. Citat Citiram korisnika: ays Pogledaj poruku
        Само преко 241 јер су то твоја неопорезива средстава. Тако ја радим већ 3 године, а сваке године сам у децембру носио моје потврде о промету преко рачуна агенцији у Пореску Управу.
        Иначе, у SoGe банци ми је у петак (а и нкоск) одобрио стамбени кредит као паушалном предузетнику.

Што се тиче годишњег прихода, ти као физичко лице имаш званично само онолико колико пише у решењу из ПУ.
        Ne zelim da ulazimo u raspravu jer ne znam sta je to tvoja banka radila, ali 241 prebacivati kao preduzetnik je jako opasno jer si time stavio neonsku reklamu znate ja imam vecu zaradu od one koju ste mi vi definisali resenjem, molim vas podignite mi dazbine sto vise mozete. 241 je zarada, dal je po resenju ili nije nebitno da je ovo drzava kao sto nije ti bi na to morao da platis veci porez nego onaj po resenju.

Da ne kucam dodatne postove, Rf je skup kao djavo za bukvalno sve i totalno neisplativ jer nisam nasao ni jednu uslugu da rade bolje (eventualno malo brze ali i mnogo skuplje) od intese recimo. Njihova politika je da preduzetnicima odobravaju kredit u visini od procenta godisnjeg prometa, ne secam se dal je bilo 10 ili 20 ali u svakom slucaju besmisleno. Pri tome ogromni su im troskovi odobravanja, odrzavanja i u stvari bilo cega od trenutka kada si usao u banku.

Erste takodje ima velike (vece) troskove, sto se tice kredita za preduzetnike daju isti odnos godisnjeg prometa i visine kredita kao intesa ali nama nije bilo interesantno trenutno pa nemam detaljnije informacije.

I da dve godine postojanja pausalne preduzetnicke radnje je u principu default za sve banke da te uzmu za ozbiljno. Do tad uglavnom nece ni da pricaju o bilo cemu jer nisu uvereni u ozbiljnost.

Sto se tice statusa preduzetnik vs fizicko lice, mozete na osnovu svog resenja aplicirati i za privredne kredite i za licne. Kada se koristi vasa zarada sa resenja za odobravanje kredita onda vam je ono odobreno kao fizickom licu, ako se koristi promet radnje onda je to pravno lice. U ovom slucaju je i svejedno jer fizicko lice garantuje svom svojom imovinom za dugove preduzetnicke radnje pa je i bankama najmanji problem da to provuku ovako ili onako.
        Menjao Kass : 06.09.2017. u 09:00

Member
        Na forumu od
        May 2013
        Poruka
        1.533
        Citat Citiram korisnika: Kass Pogledaj poruku
        Sto se tice statusa preduzetnik vs fizicko lice, mozete na osnovu svog resenja aplicirati i za privredne kredite i za licne. Kada se koristi vasa zarada sa resenja za odobravanje kredita onda vam je ono odobreno kao fizickom licu, ako se koristi promet radnje onda je to pravno lice. U ovom slucaju je i svejedno jer fizicko lice garantuje svom svojom imovinom za dugove preduzetnicke radnje pa je i bankama najmanji problem da to provuku ovako ili onako.
        Razlika između fizičkog i pravnog lice je upravo u odgovornosti.
        Pravno lice je odgovorno samo imovinom preduzeća, jer je posebni pravni subjekt pa vlasnik/direktor nemaju nikakve veze sa dugovima. Preduzetnik je fizičko lice koje obavlja neku delatnost i pa je odgovoran celokupnom svojom imovinom.

Member
        Na forumu od
        Sep 2012
        Poruka
        67
      25. Moja mašina
      26. Citat Citiram korisnika: Dejan. Pogledaj poruku
        Razlika između fizičkog i pravnog lice je upravo u odgovornosti.
        Pravno lice je odgovorno samo imovinom preduzeća, jer je posebni pravni subjekt pa vlasnik/direktor nemaju nikakve veze sa dugovima. Preduzetnik je fizičko lice koje obavlja neku delatnost i pa je odgovoran celokupnom svojom imovinom.

Generalno da, u ovoj formulaciji se odnosi iskljucivo na slucaj doo (i slicnih) jer postoje i drugi oblici pravnog lica gde ne mora biti ogranicena odgovornost u pitanju.

Member Avatar korisnika ays
        Na forumu od
        Aug 2009
        Poruka
        1.585
        Ne zelim da ulazimo u raspravu jer ne znam sta je to tvoja banka radila, ali 241 prebacivati kao preduzetnik je jako opasno jer si time stavio neonsku reklamu znate ja imam vecu zaradu od one koju ste mi vi definisali resenjem, molim vas podignite mi dazbine sto vise mozete. 241 je zarada, dal je po resenju ili nije nebitno da je ovo drzava kao sto nije ti bi na to morao da platis veci porez nego onaj po resenju.
        Ово би имало тежину када ми мој порески инспектор не би тражио, сваког децембра, да му доставим потврду из банке о промету преко рачуна агенције (и девизног и динарског). Они увелико имају увид у промет моје агенције а пошто као паушалац немам могућност да књижим расходе а немам ниједног запосленог. Мене свакако чека већа пореска основица али она не може бити већа него што је било коме другоме ко послује на тој истој општини у 5ој групи. Дакле, макс може да буде 120% од просечне бруто плате на општини.

I da dve godine postojanja pausalne preduzetnicke radnje je u principu default za sve banke da te uzmu za ozbiljno. Do tad uglavnom nece ni da pricaju o bilo cemu jer nisu uvereni u ozbiljnost.

За ово си апсолутно у праву, банка или лизинг кућа, те уопште не гледа док немаш барем 2 године постојања. ШТо се кредитирања тиче, ствар је од банке до банке и њиховог дискреционог права да одобре некоме кредит или не. Једина ствар по питању стамбених кредита је што скоро све банке раде са НКОСК а агенција има своја правила која и банка мора да испоштује.
        Post hoc ergo propter hoc

Member
        Na forumu od
        Sep 2012
        Poruka
        67
      29. Moja mašina
      30. Citat Citiram korisnika: ays Pogledaj poruku
        Ово би имало тежину када ми мој порески инспектор не би тражио, сваког децембра, да му доставим потврду из банке о промету преко рачуна агенције (и девизног и динарског). Они увелико имају увид у промет моје агенције а пошто као паушалац немам могућност да књижим расходе а немам ниједног запосленог. Мене свакако чека већа пореска основица али она не може бити већа него што је било коме другоме ко послује на тој истој општини у 5ој групи. Дакле, макс може да буде 120% од просечне бруто плате на општини.
        Mislim da se ne razumemo. Pausalac ne mora da pravda troskove i time moze da tvrdi da 90% prometa preko racuna predstavljaju u stvari materijalni i kojekakvi troskovi. Kada ti prebacis na 241 mesto sa 266 ili 290 sta god ti samim tim priznajes da to ne ide u trosak nego da je to tvoja zarada. E tu lezi problem koji ce se pokazati kada (ako ikada) prestanemo da budemo banana drzava. Doduse kada dodje do toga, bice ukinut pausal u svakom slucaju pa kontam da nema ni veze.

Jedino sto tebi moze biti problem da se neki genijalac u poreskoj doseti da je to sto sam ja rekao pravo tumacenje ali posto oni nemaju bas mnogo pojma i ne mesaju se u svoj posao mislim da neces imati problem u blizoj buducnosti.

Member
        Na forumu od
        Sep 2008
        Poruka
        348
      32. Moja mašina
        • CPU: i5 6500
        • MoBo: Asus z170p
        • RAM: Corsair Vengeance 2 x 8GB DDR4 @2666MHz
        • VGA: MSI 650 Ti
        • MON: Benq 27"
        • HDD: Kingston V300 240GB, WD 640AAAKS + WD 15EARS
        • Case: Chieftec Bravo bx-01b-b-b; XFX TS series 430W
        • INET: DSL
      33. RF i Intesa nude mogućnost kreditiranja paušalaca posle 15, odnosno 18 meseci (ne znam tačno koja koliko), bar su mi tako odgovorili na moje pitanje.

E sad, mene zanima sledeće - imam otvoren račun u jednoj banci kao fizičko lice gde sam nekih 10ak godina primao platu od raznih poslodavaca. Od pre par meseci mi se promenio status, pa sam prešao u paušalce (još čekam poresko rešenje) 5 grupe.

Pošto prva banka vidi da već par meseci nemam prihode na ime plate, već samo keš uplate, da li mi to menja status na neki način? Znam da ne mogu da uzmem kredit bar još godinu dana i slično, ali me zanima da li bi dobio nešto ukoliko bih prijavio promenu statusa prvoj banci? (Da nisam više zaposlen, već da sam preduzetnik paušalaca). Ima li neko iskustva sa ovim?
        -_-

Strana 4 od 86 PrvaPrva 123456781454 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •