Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Razmisli i o opciji da je stavis u mirovanje. Vidi da naplatis sva potrazivanja, jer neces smeti da primis uplate


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Hvala. Potvrde moram da vadim na dva mesta znači? U Poreskoj upravi u Beogradu i u lokalnoj upravi grada gde mi se nalazi agencija?
 
Poslednja izmena:
Osnovica mi 37500 din na nju placam porez. U Intesi svaki mesec sebi sa firminog pustim dosta vecu "platu" preko 241 sifre i tako redovno vec vise od 3 godine svaki mesec.

Sad kao privatno lice na Intesinom e-bankingu vidim da mi je prosek zarade onaj koji prebacujem, postao sam i Magnifica klijent ali trazim auto kredit i ne mogu da mi daju koliko ja hocu jer mi se kao visina plate uzima poreska osnovica iz resenja a ne prosek koji ja uplacujem preko 241 sifre...

Ova moja savetnica mi rece da ni ne mogu da ga dobijem osim ako ne povecam porez na svoju ruku sto je suludo :)

Ima li neko iskustva sa drugim bankama jer je ovo bas smesno, imaju trogodisnji prosek zarade koji je visestruko veci od osnovice al kaze papiroloski ne mogu da ispune uslove za auto kredit...

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
Poreze placam pausalno koliko mi pise u resenju. Sebi placam sam na 241 vecu cifru od toga.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
A pa ne može tako :) porez platiš paušalno i to je na osnovicu koju određuje inspektor - dalje raspolažeš svojom imovinom kako ti se ćefne jer ti je porez određen po rešenju. Preporuka je da dnevno ne pređeš 150k ali zakonski to nije nigde ograničeno. Banci to ništa ne može da znači tj. moralo bi im biti svejedno jer platu na 241 ne možeš sebi plaćati paušalno kako ti sebi odrediš :) nego ona mora da bude oporezovana i da se plaćaju doprinosi za zdravstvo, PIO i nezaposlene.

To sam i ja čuo da u bankama traže kolegama da plate sebi na 241 - šta da plati sa 241? Platu, kakvu platu? A ostatak?... I to mora da se oporezuje kao zarada da bi bilo zavedeno kao zarada.
U RFZ banci je bilo, probaj kod njih da li bi to moglo da prođe, zakonski nema nikakve razlike stavio šifru 266, 290 to su oporezovana sredstva - banka ne bi smela da te navodi da plaćaš sebi na 241 jer si onda u prekršaju ako nisi platio i poreze na to.
 
Ja isto tako radim poslednje dve godine - platim doprinose i ostatak prebacim na račun za fizičko lice. Dobio savet lično od bankara i ekonomiste iz jedne firme.
Da li je "legalno", to je već upitno kao i većina stvari u ovoj državi...

Sent from my Nexus 5X
 
To je ok, naravno da je legalno jer to je tvoje - porez i doprinose plaćaš prema rešenju.
Nije ok da vas navlače da prebacujete sa 241 kad nema svrhe ako nije oporezovano.... ne znam da l me kapirate - plaćate sebi zaradu (241) a niste platili poreze i doprinose (onih ukupno 67-8% preko toga na 253) na to...
Isto je da prebaciš sebi sa 266 ili 290... U banci to ne mogu da priznaju kao osnov za kreditnu sposobnost jer traže oporezovanu zaradu.
 
Kako uopste prodje 241 bez BOP...? Trosi, podizi, isplacuj akontacije ako imas devizne prilive. I pazi da ne predjes 6mil prihoda (vodi KPO u excelu).


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Koliko ja znam 241 su neoporeziva primanja zaposlenih. Nema potrebe placati opet porez na novac kad je vec placen porez.

Mene nervira taj deo u banci sto mi recimo intermeco kes kredit daju do cifre koja meni treba al auto nece. Ovaj 11% kamate a ovaj 4.5%...
474ded556d53e2fe9a310b0affb42cd7.jpg


Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
^tako je, 241 su neoporezivana primanja. Ne treba BOP, nema poreza/doprinosa na to.
U RF to gledaju kao deo primanja, znam da daju minus i cekove bez problema po tom iznosu, ne znam za kredite.

Neko je pisao da je dobio stambeni na osnovu PROMETA (ne resenja, ali ne secam se da li je prebacio preko 241, da bi banka imala pokrice). Mislim da bese u SoGe. Pogledaj nekoliko stranica pocetka ove teme, mislim da bese korisnik Exodusbg (ili tako nesto), samo prosetaj ako ima neko sa slicnim nick-om na prvim stranam da pise o tome. Prvih <10.
 
Aha, izvinjavam se na grešci, 240 je zarada...
Znam da za plaćanje koje se zove kao zarada mora da se oporezuje. A (2)41 ne znam po kom osnovu može bilo kome da bude pokriće, to nije plata!

neoporeziva primanja zaposlenih po osnovu:
naknade troškova prevoza u javnom saobraćaju
dnevnice i naknade troškova prevoza i smeštaja za službeno putovanje u zemlji ili inostranstvu
dnevne naknade pripadnika Vojske Srbije
solidarne pomoći za slučaj bolesti, rehabilitacije ili invalidnosti zaposlenog ili člana njegove porodice
novogodišnjih i božićnih poklona deci zaposlenog i jubilarne nagrade zaposlenog;
socijalna i druga davanja izuzeta iz oporezivanja u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dohodak građana, izuzev naknade troškova volontiranja


Ne znam zašto u banci to traže, pravno je svejedno bilo na 241, 266, 289 ili 290. Znam da su zvali kolege i tražili im "poneki put" da prebace sa tom šifrom :d
Sredstva sa računa PR su vlasništvo vlasnika i nikog drugog, može slobodno da raspolaže svojim sredstvima.
 
Osnovica mi 37500 din na nju placam porez. U Intesi svaki mesec sebi sa firminog pustim dosta vecu "platu" preko 241 sifre i tako redovno vec vise od 3 godine svaki mesec.

Sad kao privatno lice na Intesinom e-bankingu vidim da mi je prosek zarade onaj koji prebacujem, postao sam i Magnifica klijent ali trazim auto kredit i ne mogu da mi daju koliko ja hocu jer mi se kao visina plate uzima poreska osnovica iz resenja a ne prosek koji ja uplacujem preko 241 sifre...

Ova moja savetnica mi rece da ni ne mogu da ga dobijem osim ako ne povecam porez na svoju ruku sto je suludo :)

Ima li neko iskustva sa drugim bankama jer je ovo bas smesno, imaju trogodisnji prosek zarade koji je visestruko veci od osnovice al kaze papiroloski ne mogu da ispune uslove za auto kredit...

@alfaunits
Nisam ja uzeo stambeni, nažalost, drugi forumaš je. Ostao sam prošle godine bez ugovora sa jednim klijentom, pa su mi sva sredstva išla preko Paypala i Visa kartice,, što banka, naravno, ne vidi kao priliv od klijenta. Ako da bog, ovih dana sklapa dugoročan ugovor sa jednim klijentom koji će me plaćati putem wire transfera,pa se nadam stambenom kreditu na leto (ako SocGen ne ukine te kredite paušalcima do tada, usled promene vlasništva u banci).

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
Mojoj sobi sestri je osnovica oko 45.000 i uzela je prošle godine kredit za auto u Societe General banci, rata oko 20.000din.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
^2000 dnevnica za put u Tokio, done :D

@Exodusbgd, to moze svako, ne opterecuje platu 50% ta rata. Zar nisi ti bese uzeo stambeni na osnovu ugovora kao pausalac samo?
 
Jok, ays je uzeo u SocGen banci.

Ja nažalost ostao početkom prošle godine bez ugovora sa jednim klijentom koji mi je u to vreme jedini uplaćivao sredstva putem wire transfera, pa sam ostao samo sa klijentima koji plaćaju putem Upworka ili Paypala, te stoga banka te prilive na Visa karticu ne vidi kao prilive od klijenta. Smešna situacija - imam godišnje prilive na maksimumu za jednu paušalnu agenciju, a ne mogu da dobijem niti jedan bankarski proizvod, čak ni masterrata karticu ili čekove.

Elem, ovih dana sam u pregovorima sa drugim klijentom o dugoročnoj saradnji, plaćanje će biti putem wire transfera, pa se nadam da ću i ja konačno na leto uzeti stambeni (ako ih SocGen uopšte bude imao u ponudi tada, s' obzirom na promene u vlasničkoj strukturi).
 
Poslednja izmena:
Kod paušalaca je oporezovano sve do 6 miliona prihoda, pod kojom šifrom će to isplatiti nije toliko bitno.
 
Ja nažalost ostao početkom prošle godine bez ugovora sa jednim klijentom koji mi je u to vreme jedini uplaćivao sredstva putem wire transfera, pa sam ostao samo sa klijentima koji plaćaju putem Upworka ili Paypala, te stoga banka te prilive na Visa karticu ne vidi kao prilive od klijenta. Smešna situacija - imam godišnje prilive na maksimumu za jednu paušalnu agenciju, a ne mogu da dobijem niti jedan bankarski proizvod, čak ni masterrata karticu ili čekove.
A u tome je bila fora, ja sam razumeo da je do toga da samo sa jednim imas ugovor u pisanoj formi?
Sta se zalis, te prilive ni PU ne vidi :D
 
Za pausalca je nebitno, samo da nisu posebne sifre 240, 253, 221..)
290 sugerisu u RF, mislim.da je to najkorektnije onda.
 
Ja koristim 290 da prebacim novac sa preduzetničkog računa na privatni, taman da pokrijem rate kredita koje imam.
Sve ostalo plaćam sa karticom koja je vezana za preduzetnički račun.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Ja sam cuo da mi pausalci iako nam se za stambeni gleda osnovica koja je propisana u resenju ipak banke traze ugovor sa klijentom i to u njemu mora da stoji da vazi na "neodredjeno" ?
Mene muci taj deo sa trajanjem ugovora jer obicno su ti ugovori izmedju klijena i pausal agencije na godinu dana pa se produzavaju...

Da li neko zna nesto vise o ovome pa da me uputi?
 
Ja koristim 290 da prebacim novac sa preduzetničkog računa na privatni, taman da pokrijem rate kredita koje imam.
Sve ostalo plaćam sa karticom koja je vezana za preduzetnički račun.
Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
Proveri da ti ne naplacuje banka za koriscenje kartice! U Intesi su izgleda poceli i za PR. Ja sam ranije koristio vani te kartice i nisam imao nikakve provizije (znam, jer radnja ima 0 dinarski promet), pa pretpostavljam da je od skora tek.

OT: moze li nekako da se ne vidi tudji potpis? Treba stalno da seckam ovo "Sent from tuttifrutti using tuutuuu". ili da ostavljam pa da ima stalno viska u quote-u? Na telefonu je pogotovu nezgodno.

Ja sam cuo da mi pausalci iako nam se za stambeni gleda osnovica koja je propisana u resenju ipak banke traze ugovor sa klijentom i to u njemu mora da stoji da vazi na "neodredjeno" ?
Mene muci taj deo sa trajanjem ugovora jer obicno su ti ugovori izmedju klijena i pausal agencije na godinu dana pa se produzavaju...
Da li neko zna nesto vise o ovome pa da me uputi?
Kako da dobijes na neodredjeno ugovor? Pa trazis od firme :D
 
Kako da dobijes na neodredjeno ugovor? Pa trazis od firme :D

Nije to bas tako, koliko sam ja informisan (ispravite me ako gresim) ugovor izmedju dve firme ne moze da bude na neodredjeno, to su u nasem IT slucaju uglavnom kvalifikuje kao ugovor o delu ili nesto slicno.
On mora da ima neki rok, koliko traje projekat i slicno. Do sada ja sam imao priliku da vidjam ugovore u kojima se uglavnom navodi nesto u ovom kontekstu: "ugovor vazi godinu dana ali se precutno produzava za jos godinu ukoliko ni jedna strana ne raskine ugovor mesec dana pre isteka". Ovo mu u principu dodje neodredjeno ali to banci nije dovoljno, oni navodno traze da eksplicitno stoji neodredjeno kao kada je ugovor o radu u pitanju.
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Proveri da ti ne naplacuje banka za koriscenje kartice! U Intesi su izgleda poceli i za PR. Ja sam ranije koristio vani te kartice i nisam imao nikakve provizije (znam, jer radnja ima 0 dinarski promet), pa pretpostavljam da je od skora tek...

Ne znam za ranije, ali sam siguran da od 2016. to naplacuju po tarifi za placanja u zemlji. U inostranstvu nisam primetio proviziju


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Jedno pitanje, vec skoro godinu dana bavim se trgovinom ( prodaja preko interneta - web sajt + drustvene mreze ) i to ide fino, ostaje fina plata. Sada resavam da sve to prijavim pod sifrom 47.91 u apr-u, jer se obim klijenata povecava. Je l ima neko iskustva oko toga? Koje su priblizno mesecne dazbine? Isao bih na pausal.
Svakako cu se raspitati do nekog knjigovodje, ali bih voleo da cujem neko iskustvo iz prve ruke. Hvala
 
Nazad
Vrh Dno