Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Znači kpo ne treba ako ne prelaziš 6 mil uopšte?

Ja sam čuo da od tog novog zakona nema ništa još uvek, tj ovi iz poreske ništa nisu dobili.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Pa da su dobili, bio bi na sajtu parlamenta i u Sluzbenom Glasniku.
 
Znači kpo ne treba ako ne prelaziš 6 mil uopšte?

Ja sam čuo da od tog novog zakona nema ništa još uvek, tj ovi iz poreske ništa nisu dobili.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
pa po pravilniku treba naravno ali poreska neće tražiti kpo dok ne detektuju da treba da te proveravaju.

To da li će biti nešto od zakona ćemo još videti, ja prenosim rekla/kazala informaciju iz poreske. Oni u svakom slučaju nisu na izvoru informacija.
 
Upravo pitao na Voždovcu da li je potrebno podnositi potvrdu iz banke i dobio potvrdu da ne treba ukoliko paušalac nije prešao 6 miliona. Preko 6 miliona mora kpo. Zašto mi to do sada nisu rekli nije mi jasno.

Raspitao sam se i za druge stvari.

Novi paušalci programerske delatnosti dobijaju odmah full osnovicu iz pete grupe a starima postepeno dižu osnovicu. Zanimljiva informacija je da su delatnosti 6201, 6202 i 6203 po novom svrstane u petu grupu ali postoje dve šifre delatnosti koje su u trećoj grupi a pašu za programersku delatnost : 6209 i 6311.

Granica od 8 miliona ne važi ako se isključivo izvozi u inostranstvo ali svake godine mora da se ide u poresku da se dokazuje da je sav promet iz inostranstva.

Novi zakon i 20 posto prihoda od drugog klijenta: Nije zvanična informacija ali to bi trebalo da važi samo za paušalce koji promet ostvaruju od klijenata iz Srbije.

Izvor: poreska uprava Voždovac - usmeno.

za 6209 nije tacno da ne spada u 5 grupu nego u 3. Ja i kolega smo registrovali 2 agencije na 6209 (pocetkom godine) u 2 razlicita kraja srbije i obojica smo u petoj grupi. Inace smo i mi mislili da to spada u 3. grupu i to je razlog zasto smo se i registrovali na tu sifru...
 
Hvala na informaciji. Ili se poreskim inspektorima ne može verovati ili ovi na Voždovcu rade drugačije.
 
U sustini to je zavisilo do relativno skoro, od inspektora... ja sam to negde procitao da te sifre spadaju u 3 grupu, sto mi knjigovodja odmah rekao da nije tacno, ali da mozemo da probamo... A kako se digla prasina oko IT-a i Agencija, sada tek mislim da nema sanse da neko smesti te sifre delatnosti u trecu grupu...
 
Kada zamrznem firmu i dobijem resenje od APR-a da je firma zamrznuta, da li moram ici kod poreskog inspektora da mu dostavim to resenje ili je to to?

Ukoliko moram da idem, koji je rok posto sam cuo da imam 15 dana? Da li to mogu sam da uradim ili moram da imam knjigovodju jer mi je drugarica rekla da mi treba 100 nekih cuda da bih ja to mogao da uradim i da je zakon bukvalno napravljen tako da moras da placas knjigovodju da bi to sve moglo da se uradi?
 
Prijatelj iz inostranstva hoce da otvori DOO IT firmu u Nisu i treba mu pouzdan knjigovodja koji zna engleski. Da li neko ima bilo kakvu preporuku?
 
Јел зна неко нешто о куповини SoGe од стране OTP банке? Хоћу да пређем из рајфа и узмем синхро пакет но ме плаши то што их узима OTP, о њима ништа не знам.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
Cao, pokrenuo sam proces otvaranja agencije pa treba da izaberem banku. Novac primam iz inostranstva wire transferom. Interesuje me koja je banka trenutno najpovoljnija i najlaksa za koriscenje? Negde gde cu moci lako i brzo da prebacim novac sa poslovnog racuna na privatni i gde je ok kurs. Pogledao sam celu temu ali informacije o bankama su bilo odavno pa ne znam koliko su azurne u ovom trenutku.
 
Bezite od banaka koje SE preuzimaju. U OTP ok, ali u SoGe sada je bacanje u rudu.

Sve preuzete banke kod nas su uzasno radile tokom 'tranzicije', a neke zu bile beskorisne :)
Neke, preuzimaci, tipa AIK, su isto bile haos.

Menjati RF u drugu banku je bacanje sa konja na kosu (za riljanje:D).

KB ima dobre kurseve, cak i za JPY, a i za USD. Ne znam kakav je EUR, njega ne menjam odavno.
Ima mBanking, koji je bas lak i zgodan za preduzetnike. Mislim da je odlican izbor, pored RF.
 
Poslednja izmena:
Јел зна неко нешто о куповини SoGe од стране OTP банке? Хоћу да пређем из рајфа и узмем синхро пакет но ме плаши то што их узима OTP, о њима ништа не знам.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk

Koliko znam, zadržaće taj Sinhro paket kao što i jeste, ali ostaje da vidimo. Ako budu ukinuli Sinhro, verovatno ću preći u Intesu.
 
Bezite od banaka koje SE preuzimaju. U OTP ok, ali u SoGe sada je bacanje u rudu.

Sve preuzete banke kod nas su uzasno radile tokom 'tranzicije', a neke zu bile beskorisne :)
Neke, preuzimaci, tipa AIK, su isto bile haos.

Menjati RF u drugu banku je bacanje sa konja na kosu (za riljanje:D).

KB ima dobre kurseve, cak i za JPY, a i za USD. Ne znam kakav je EUR, njega ne menjam odavno.
Ima mBanking, koji je bas lak i zgodan za preduzetnike. Mislim da je odlican izbor, pored RF.
Оно што је мени проблем у рајфу сад је што ми је на посљедњој лоро дознаци коју сам добио од клијента скочила ино провизија са стандардних 10$ на 35$, што је сложићеш се довољан разлог за промјену банке. Е сад код тренутног клијента(USA) могу само два пута годишње да мијењам банку, јануар и септембар. Не питај како и зашто је тако али тако је. :-D Па ми је мало хитно а не бих да прелазим на нешто потенцијално још горе. Мимо овог повећања ино провизије ја сам задовољан био са рајфом.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
To je pre do klijenta.
Ali nemam u RF prilive devizne ove godine da proverim :(
 
U komercijalnoj je dobar i kurs evra, bar meni bio. Provizija za uplate iz inostranstva im je do pre nekoliko meseci bila 10€, ne znam dal su menjali bilo sta u medjuvremenu.
Ebanking im nije nikakvo ludilo, ali radi posao.

I da, ne znam kako je odradjeno u RF, ali u kombanci mora da se zove diler za kurs, pa ako odgovara kurs onda se salje zahtev za promenu deviza. Mozda moze i bez prethodnog zvanja, ali je mene uvek interesovalo koji je trenutni kurs, jer mozda odlucim da mi ne odgovara, tako da sam uvek zvao.
 
To je pre do klijenta.
Ali nemam u RF prilive devizne ove godine da proverim :(
Јесте до клијента, односно до intermediary банке, но од свих колега који раде за истог клијента само нас двојица који смо у рајфу имамо овако озбиљно повећање ино провизије. Све до овог мјесеца та провизија је била 10$. Остатак екипе која је по осталим банкама нема промјена по питању те провизије.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Neka klijent bira pravu intermediary
Verovatno je i ne postavi jer ne zna sta je :)
 
Скоро су ту нешто мијењали, вјероватно са њима повољнијим условима, тако да од тога нема ништа. Мени остане само да пређем у другу банку пошто ми се не даје 35$ по пуштеној фактури.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
RF koristi svoju RF Austrija kao intermediary za evre, a moze i za sve ostale valute.

Ja odavno ne stavljam na invoice-ima intermediary i tek ove godine su me prvi put pitali koga da koriste Japanci, kada sam presao u KB :) Verovatno jer je samo srpska banka, nije veca svetska, gde oni automatski izaberu 56 (Intermediary).

Ali sam u zadnjih godinu dana i prvi put imao troskove ino banke u RF< ali nesto mislim da je do klijenta!


Najbolje ako jos neko ima u RF iskustvo prosle i ove godine da potvrdi.
 
Јел зна неко нешто о куповини SoGe од стране OTP банке? Хоћу да пређем из рајфа и узмем синхро пакет но ме плаши то што их узима OTP, о њима ништа не знам.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk

Ta priča je dogovorena pre dosta vremena. Sad će se prvo čekati odobrenje NBS, a onda kreće preuzimanje. SoGe će sigurno ostati neintegrisan u OTP još godinu-dve, slično situaciji sa Vojvođanskom bankom koju su Mađari kupili pre malo više od godinu dana. U ovom periodu će Sinhro sigurno ostati aktuelan.
 
Оно што је мени проблем у рајфу сад је што ми је на посљедњој лоро дознаци коју сам добио од клијента скочила ино провизија са стандардних 10$ на 35$

Svakog meseca dobijam loro doznake u RF i uvek mi je provizija 0. Izgleda da ti je i tih $10 bilo zbog klijenta. Evo proveri tarifnike za preduzetnike, u svim paketima su loro doznake bez naknade:

https://www.raiffeisenbank.rs/privreda/specijalni-racuni/tarife.737.html#tab3
 
Intesa - nisam naveo intermediary i otislo je preko njihove centrale u IT... i nema ino i bilo kakve provizije. Koliko sam cuo od prijatelja da je potrebno da banke razmene nesto (kljuc/dokument) i da onda mogu direktno bez posrednika... jer svi su u swift mrezi... ali nece da se cimaju.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Jel spojio ko intesinu Visa Business sa paypalom? Meni vec 6 meseci ne uspeva, a erste me ubi na kursevima jer ja dobijam dolare, pa oni menjaju prvo u eure pa onda u dinare i to sve po katastrofa kursevima?
 
Ja sam spojio Visa Business Electron iz RF sa PP odavno. Koristim i sada bez problema. Doduse ista kartica ne moze da plati Google Drive storage. Takodje bez problema placa na Play Store. Ludilo.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Jel spojio ko intesinu Visa Business sa paypalom? Meni vec 6 meseci ne uspeva, a erste me ubi na kursevima jer ja dobijam dolare, pa oni menjaju prvo u eure pa onda u dinare i to sve po katastrofa kursevima?

Ne možeš da otvoriš USD račun?
 
Ne možeš da otvoriš USD račun?

Mislis u banci? Ja znam da ja sa firme mogu da podignem samo dinare, sto je i normalno tako je svuda. Tako bih vrv izbegao bar jednu losu konverziju...

@TEP3A I kako ide tebi sa povlacenjem novca. Ti radis sa EUR ili USD? Imas li mozda primer koji su ti kurs racunali?
 
Da, da, mislio sam u banci, pošto imam USD račun u Societe i koliko znam ne rade duplu konverziju, već direktno iz USD u dinare. Možda grešim.
 
Moram da vidim da li imam neku transakciju od pre par godina, već dugo ne primam USD, već samo EUR.
 
Hvala ti ali to mi nije relevantno jer se kurs sigurno menjao :)

Evo koji sam ja kurs dobio 21.12 kad sam zadnji put povlacio dolare 1EUR=1,1488USD 1EUR=115,9055RSD...

U intesi dosta bolji kurs dobijem za eure, koji vi dobijate?
 
Nazad
Vrh Dno