Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Takodje mi nije jasno zasto mislis da je zaposljavanje pausalaca od strane velikih firmi lose za domace IT trziste.

Mislim da sam vec objasnio ovo, ali pokusacu ponovo za slucaj da sam preskocio nesto.

Pausalno oporezivanje bi trebalo da se koristi kao podsticaj da sto vise ljudi pocne da se bavi biznisom i da sluzi kao neka vrsta generatora preduzetnistva. Npr. otvoris firmu kao preduzetnik pausalac, prvih par godina nemas velike namete dok ne razradis posao i vidis da li uopste mozes da ides u tom smeru. Odredjeni procenat ljudi koji se upuste u sve to ce biti uspesni, probice magicnu cifru od 50 000 evra godisnje, pocece da zaposljavaju druge ljude i na kraju ce se prirodno transformisati u DOO.

Dakle, po mom misljenju, glavna namena pausalnog oporezivanja za IT sektor bi trebalo da bude ta da sto vise omasovi preduzetnicki duh kod mladih IT ljudi i da iz te mase kroz neko vreme dobijemo odredjeni procenat zdravih malih (a kasnije i ne tako malih) preduzeca. Korist za preduzetnika je ta da ima relativno male namete u pocetku sto ga ohrabruje da se upusti u sve to, a korist za drzavu je ta sto na taj nacin podstice porast broja domacih IT firmi u skorijoj buducnosti (a te firme ce tada kroz poreze i doprinose da isplate drzavi ova pocetna "ulaganja").

Sad kad sam napisao sta po mom misljenju treba da bude svrha pausalnog oporezivanja u IT grani mogu lakse da dam odgovor na ovo gore pitanje. IT firme u Srbiji pocinju da koriste ovaj sistem pausalnog oporezivanja na nacin na koji on nije zamisljen. Umesto da regularno zaposle radnike, firme pocinju da ih zaposljavaju kao pausalce i to iz dva osnovna razloga koja sam vec ranije naveo:

- da smanje svoje troskove izbegavanjem poreza i doprinosa (u slucaju ako se usteda na neplacenim porezima doprinosima drzavi podeli u nekom odnosu izmedju radnika i firme ili ako firma svu ustedu zadrzi za sebe)
- da budu konkurentnije u pogledu privlacenja radne snage (tako sto im isplate svu ustedu od neplacenih poreza i doprinosa i na taj nacin budu u prednosti u odnosu na firme koje regularno zaposljavaju radnike)

Ja nikada nisam tvrdio da Mika i Zika rade nelegalne stvari, samo sam napisao da je to sto rade lose za domacu IT industriju. A lose je zbog toga sto drzava nije luda da se odrekne poreza i doprinosa koje Mika i Zika zele da izbegnu. Tako da vec sada imamo situaciju gde se prica o novom "80%" zakonu. Naravno, ja ne sumnjam da ce Mika i Zika da nadju nacin da zaobidju taj "80%" zakon na legalan nacin. Njim ce verovatno najvise biti pogodjeni preduzetnici pausalci koji rade za jednog stranog klijenta, a takvih je dosta. Kada drzava uvidi da ni ovaj zakon nije resio problem koji su inicijalno zapravo hteli da rese (da nateraju Miku i Ziku da regularno zaposli radnike kako bi ubirali poreze i doprinose od njihovih plata), onda ce da preseku i ukinu pausalno oporezivanje za IT u potpunosti. I tu dolazimo do objasnjenja zasto mislim da je to sto Mika i Zika rade lose za srpsku IT industriju: kad ne bude vise pausalnog oporezivanja ljudi ce se teze odlucivati da se okusaju kao preduzetnici jer im se u startu sve znacajno komplikuje. To dalje znaci i manji broj potencijalnih firmi u buducnosti itd.

Eto, nadam se da je sada jasnije zasto mislim da je zaposljavanje pausalaca od strane velikih firmi lose za domace IT trziste :)
Ovo je samo moje misljenje, da li ce se neko sloziti sa njim ili ne je njegova licna stvar.
 
Sve to stoji. Ali ako se trenutno stanje ukine ja odoh preko. Nema šanse da ću ovoj državi da plaćam toliki harač.
A sigurno neću biti jedini.
 
Fala Bogu, pa nije niko idijot ko radi u IT bransi da placa drzavi 70% na neto platu cime se na kraju razbacuju kojekakvi zadrigli i neotesani predsednici opstina, savetnici i ostali politicki stakori kakvih je ovaj sistem prepun. Nismo mi ucili skole i programirali po ceo dan da bi neki bivsi kondukteri a sada ministri placali poslovnu pratnju i najskuplji sampanjac, Bora Bore i slicno iz nase zarade.

To je gro problema ovde, kakvo crno drustveno dobro. Nema smisla pricati o ciscenju sopstvenog dvorista kada u komsiluku imamo fabriku koja zagadjuje milion puta vise nego sto svako od nas moze da pocisti. Treba nas biti milion da bi se izravnali a opet ispadamo glupi jer mi cistimo dok onaj drugi i dalje prlja.

Kada Srbija bude Svedska, Norveska, Danska, Finska, Holandija. Kada se bude znalo u dinar gde idu pare sto mi preduzetnici uplacujemo u budzet. Kada se bolesna deca budu besplatno i uspesno lecila u zemlji od najtezih bolesti iz budzeta. Kada skole ponovo budu besplatne za sve djake i studente. A svi mi gradjani budemo imali uvid u svakom momentu kako se rasporedjuje budzet ove zemlje, bez prikrivanja i krivotvorenja. E onda zaista necu imati problem da uplatim 70% na neto platu i bicu presrecan jer znam da time pomazem sistem koji funkcionise.

Ovako kako je, radije su uplatiti Svedskoj, Norveskoj, Danskoj, Holandiji, Kanadi a Srbiju zaboraviti da postoji ako me nateraju da placam stranackim lopovima 70% od mojih posteno i tesko zaradjenih para.

Zaista ne razumem preduzetnike ili zaposlene koji su u stanju da stanu na stranu ove drzave a da iza svega toga ne stroji politicko delovanje.
 
Poslednja izmena:
Sve to stoji. Ali ako se trenutno stanje ukine ja odoh preko. Nema šanse da ću ovoj državi da plaćam toliki harač.
A sigurno neću biti jedini.

Mislim da sam i to vec pomenuo u prethodnom postu. Ljudi koji kao IT radnici prihoduju 3-4 hiljade evra taj novac mogu bez problema da zarade i ako odu u inostranstvo. Jedina stvar koja ih zadrzava u Srbiji je to sto konacno mogu da i kod nas zarade novac koji je relativno uporediv sa inostranim kolegama. Njihov odlazak bi samo dodatno smanjio inostrane prilive drzavi.

Takodje, to sto IT firme radnike zaposljavaju kao pausalce ne mora uopste da bude toliko dobro za same radnike kao sto se na prvi pogled cini. OK, dobijes znacajno vecu platu i to je super. Ali to je samo ocajnicki pokusaj firme da te zadrzi ili da dodje do novog radnika a da sebi ne poveca trosak. Svima je jasno da je nedostatak IT radnika iz godine u godinu sve veci. Firme bi svakako morale da ljudima povecaju plate ako hoce da ih zadrze ili da zaposle nove. Znaci klasican princip ponude i traznje. Kada im se ne bi dozvolilo da zaposljavaju pausalce, radnici bi svakako dobili vece plate. Mozda ne toliko vece kao sto je sada slucaj, ali ne ni mnogo manje. Firme ostvaruju ogroman profit i uvek ce se radije odreci 20% tog profita nego da ga izgube u potpunosti zbog odlaska radnika. U tom slucaju bismo imali lepo izbalansiranu situaciju gde prosecan preuzetnik pausalac ima mogucnost nesto vece zarade nego neko ko je zaposlen u firmi. S druge strane onaj ko je zaposlen u firmi ima nesto vecu sigurnost u odnosu na pausalca. Na svakom pojedincu bi bilo da odluci da li zeli sigurnost ili ce da se okusa kao preduzetnik. A plate u firmama bi rasle same po sebi iz godine u godinu zbog hronocnog problema da traznja za radnicima raste brze od pojave novih.

Zato i mislim da bi idealna situacija koja bi mogla da postoji na nasem trzistu bila ta da se pausalni sistem ili nesto slicno za IT zadrzi, ali da srednje i velike firme ne mogu da ga koriste za zaposljavanje radnika. To bi dovelo do prirodnog povecanja plata za regularno zaposlene radnike (dodatni pritisak na firmu da poveca plate bi bio i taj sto ako to ne uradi radnici ce se cesce odlucivati da postanu preduzetnici i radice za sebe umesto za firmu), a s druge strane bi i dalje zadrzali taj stimulans za ljude da pocnu da se bave preduzetnistvom.
 
Mislim da sam vec objasnio ovo, ali pokusacu ponovo za slucaj da sam preskocio nesto.

Pausalno oporezivanje bi trebalo da se koristi kao podsticaj da sto vise ljudi pocne da se bavi biznisom i da sluzi kao neka vrsta generatora preduzetnistva. Npr. otvoris firmu kao preduzetnik pausalac, prvih par godina nemas velike namete dok ne razradis posao i vidis da li uopste mozes da ides u tom smeru. Odredjeni procenat ljudi koji se upuste u sve to ce biti uspesni, probice magicnu cifru od 50 000 evra godisnje, pocece da zaposljavaju druge ljude i na kraju ce se prirodno transformisati u DOO.

Dakle, po mom misljenju, glavna namena pausalnog oporezivanja za IT sektor bi trebalo da bude ta da sto vise omasovi preduzetnicki duh kod mladih IT ljudi i da iz te mase kroz neko vreme dobijemo odredjeni procenat zdravih malih (a kasnije i ne tako malih) preduzeca. Korist za preduzetnika je ta da ima relativno male namete u pocetku sto ga ohrabruje da se upusti u sve to, a korist za drzavu je ta sto na taj nacin podstice porast broja domacih IT firmi u skorijoj buducnosti (a te firme ce tada kroz poreze i doprinose da isplate drzavi ova pocetna "ulaganja").

Pausalno oporezivanje nije nikakav podsticaj da se ljudi bave privatnim biznisom. Ono postoji iz drugih razloga. Da citiram zakon:

Предузетник који испуњава услове за паушално опорезивање из члана 40.
Закона, а који сматра да с обзиром на околности није у стању да води пословне књиге,
осим пословне књиге о оствареном промету, или да му њихово вођење отежава
обављање делатности, може да поднесе захтев за паушално опорезивање Пореској
управи - организационој јединици за утврђивање и наплату јавних прихода у општини
на чијој је територији регистрован, односно обавља делатност (у даљем тексту:
надлежни порески орган).
Izvor: http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/o-nama/pregled-propisa/uredbe/175/uredba-o-blizim-uslovima-kriterijumima-i-elementima-za-pausalno-oporezivanje-obveznika-poreza-na-prihode-od-samostalne-delatnosti-.html

Dakle preduzetnicki duh i inicijativa jednog drustva ka privatnom biznisu nema veze sa postojanjem pausalnog oporezivanja. To su nezavisne stvari. Pausalno oporezivanje je samo jedna od opcija regulisanja obaveza prema drzavi ali ne obavezno i najbolja. Npr ako ja prihodujem 500e a odredjen mi je pausalni porez i doprinosi od 300e meni se ne isplati da budem pausalac vec da vodim knjige i placam obaveze prema prihodu i troskovima poslovanja. Dakle pausalno oporezivanje sluzi da olaksa poslovanje ali nije uvek najbolja opcija pa zato ne moze ni biti generator preduzetnicke inicijative jednog drustva. Isto bi onda moglo da se kaze da je i DOO generator preduzetnistva, a nije, vec je i to samo jedna opcija tj. forma preduzeca.
Pausalno oporezivanje sluzi da se preduzetnik skoncentrise na svoje poslovanje umesto da trosi vreme na birokratiju. Isto tako sluzi poreskoj upravi da svoje ogranicene resurse naplate i kontrole usmeri na druge stvari. Dakle to je u opstem slucaju i to je po zakonu i u teoriji.

Sad kad sam napisao sta po mom misljenju treba da bude svrha pausalnog oporezivanja u IT grani mogu lakse da dam odgovor na ovo gore pitanje. IT firme u Srbiji pocinju da koriste ovaj sistem pausalnog oporezivanja na nacin na koji on nije zamisljen. Umesto da regularno zaposle radnike, firme pocinju da ih zaposljavaju kao pausalce i to iz dva osnovna razloga koja sam vec ranije naveo:

- da smanje svoje troskove izbegavanjem poreza i doprinosa (u slucaju ako se usteda na neplacenim porezima doprinosima drzavi podeli u nekom odnosu izmedju radnika i firme ili ako firma svu ustedu zadrzi za sebe)
- da budu konkurentnije u pogledu privlacenja radne snage (tako sto im isplate svu ustedu od neplacenih poreza i doprinosa i na taj nacin budu u prednosti u odnosu na firme koje regularno zaposljavaju radnike)

Ne znam zasto kazes da "firme koriste sistem pausalnog oporezivanja" kao da se radnici (u ovom slucaju IT strucnjaci) ne pitaju nista odnosno kao da oni ne zele da budu pausalci ali eto firme ih nekako teraju na to. To iz mog iskustva prosto nije tacno, glavna inicijativa dolazi od preduzetnika koji traze od firmi da ostvare takav poslovni odnos umesto klasicnog zaposljavanja.

Dalje, kazes da firme tako smanjuju svoje troskove izbegavanjem poreza i doprinosa. To takodje nije tacno pod uslovom da placaju tog preduzetnika istom bruto platom kao da ga zaposljavaju regularno. Npr. ako ja odem na razgovor za posao i kazem hocu da se regularno zaposlim i da mi plata bude 1000e i firma prihvati to, onda to znaci da cu ja tu firmu kostati 1650e na mesecnom nivou. Na isti nacin, ako ja odem na isti razgovor i kazem hocu da poslujem kao preduzetnik i trazim da mi plata bude 1650e ne vidim kako to menja situaciju sa stanovista firme. Ona u oba slucaja placa istu mesecnu nadoknadu samo sto u drugom slucaju obaveza je moja da placam doprinose a ne njihova. Kako tu onda firma smanjuje svoje troskove izbegavanjem poreza i doprinosa?

Ja nikada nisam tvrdio da Mika i Zika rade nelegalne stvari, samo sam napisao da je to sto rade lose za domacu IT industriju. A lose je zbog toga sto drzava nije luda da se odrekne poreza i doprinosa koje Mika i Zika zele da izbegnu. Tako da vec sada imamo situaciju gde se prica o novom "80%" zakonu. Naravno, ja ne sumnjam da ce Mika i Zika da nadju nacin da zaobidju taj "80%" zakon na legalan nacin. Njim ce verovatno najvise biti pogodjeni preduzetnici pausalci koji rade za jednog stranog klijenta, a takvih je dosta. Kada drzava uvidi da ni ovaj zakon nije resio problem koji su inicijalno zapravo hteli da rese (da nateraju Miku i Ziku da regularno zaposli radnike kako bi ubirali poreze i doprinose od njihovih plata), onda ce da preseku i ukinu pausalno oporezivanje za IT u potpunosti. I tu dolazimo do objasnjenja zasto mislim da je to sto Mika i Zika rade lose za srpsku IT industriju: kad ne bude vise pausalnog oporezivanja ljudi ce se teze odlucivati da se okusaju kao preduzetnici jer im se u startu sve znacajno komplikuje. To dalje znaci i manji broj potencijalnih firmi u buducnosti itd.

Eto, nadam se da je sada jasnije zasto mislim da je zaposljavanje pausalaca od strane velikih firmi lose za domace IT trziste :)
Ovo je samo moje misljenje, da li ce se neko sloziti sa njim ili ne je njegova licna stvar.

Kazes Mika i Zika zele da izbegnu placanje poreza. "Izbegavanje placanja poreza" je prilicno neprecizan termin, sta to znaci? Jel to znaci utaja poreza (nelegalno) ili optimizacija poreza (legalno). Preduzetnicki oblik poslovanja sa pausalnim oporezivanjem je jedan od nacina optimizacije poreza.
Moras da shvatis da drzava ne moze da natera nikog da regularno zaposle radnike umesto kao preduzetnike. Drzava moze da stimulise jedan ili drugi nacin poslovanja ali mora dobro da pazi sta radi da takvim potezima ne napravi vecu stetu sebi i opstem poslovnom okruzenju nego sto je bilo pre te intervencije.

Jedno licno pitanje ako zelis da odgovoris, da li si regularno zaposlen ili pausalac ili nesto trece?
 
Mislim da sam i to vec pomenuo u prethodnom postu. Ljudi koji kao IT radnici prihoduju 3-4 hiljade evra taj novac mogu bez problema da zarade i ako odu u inostranstvo. Jedina stvar koja ih zadrzava u Srbiji je to sto konacno mogu da i kod nas zarade novac koji je relativno uporediv sa inostranim kolegama. Njihov odlazak bi samo dodatno smanjio inostrane prilive drzavi.

Takodje, to sto IT firme radnike zaposljavaju kao pausalce ne mora uopste da bude toliko dobro za same radnike kao sto se na prvi pogled cini. OK, dobijes znacajno vecu platu i to je super. Ali to je samo ocajnicki pokusaj firme da te zadrzi ili da dodje do novog radnika a da sebi ne poveca trosak. Svima je jasno da je nedostatak IT radnika iz godine u godinu sve veci. Firme bi svakako morale da ljudima povecaju plate ako hoce da ih zadrze ili da zaposle nove. Znaci klasican princip ponude i traznje. Kada im se ne bi dozvolilo da zaposljavaju pausalce, radnici bi svakako dobili vece plate. Mozda ne toliko vece kao sto je sada slucaj, ali ne ni mnogo manje. Firme ostvaruju ogroman profit i uvek ce se radije odreci 20% tog profita nego da ga izgube u potpunosti zbog odlaska radnika. U tom slucaju bismo imali lepo izbalansiranu situaciju gde prosecan preuzetnik pausalac ima mogucnost nesto vece zarade nego neko ko je zaposlen u firmi. S druge strane onaj ko je zaposlen u firmi ima nesto vecu sigurnost u odnosu na pausalca. Na svakom pojedincu bi bilo da odluci da li zeli sigurnost ili ce da se okusa kao preduzetnik. A plate u firmama bi rasle same po sebi iz godine u godinu zbog hronocnog problema da traznja za radnicima raste brze od pojave novih.

Zato i mislim da bi idealna situacija koja bi mogla da postoji na nasem trzistu bila ta da se pausalni sistem ili nesto slicno za IT zadrzi, ali da srednje i velike firme ne mogu da ga koriste za zaposljavanje radnika. To bi dovelo do prirodnog povecanja plata za regularno zaposlene radnike (dodatni pritisak na firmu da poveca plate bi bio i taj sto ako to ne uradi radnici ce se cesce odlucivati da postanu preduzetnici i radice za sebe umesto za firmu), a s druge strane bi i dalje zadrzali taj stimulans za ljude da pocnu da se bave preduzetnistvom.

Boldovano nije tacno. Ne dobijas znacajno vecu platu u opstem slucaju. Dobijas istu BRUTO platu samo ti odlucujes (svesno) da manje placas porez i doprinose kako bi raspolagao ostatkom novca a sve to na ustrb smanjenja svoje penziju jednog dana kad do nje dodjes. Znaci to je tvoja svesna odluka da imas sad vise a u starosti manje, niko nikog ne tera ni na sta niti moze da ga tera.
 
Koje su alternative? Slovenija?


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Plate će prirodno otići gore ako se ukinu pausalci? Hoće, kako da ne.
 
Pausalno oporezivanje bi trebalo da se koristi kao podsticaj da sto vise ljudi pocne da se bavi biznisom i da sluzi kao neka vrsta generatora preduzetnistva.

Kao sto vidis, napisao sam da bi pausalno oporezivanje trebalo da se koristi za ovu svrhu i naglasio da je to moje misljenje samo da ne bismo ulazili u to da li je nasa drzava predivdela da to bude oblik podsticaja ili ne (svi znamo da nasa drzava retko kada predvidi bilo sta). Ono sto je bitno je to da je realno stanje stvari takvo da taj vid oporezivanja definitivno jeste podsticaj za bavljenje preduzetnistvom zato sto svaka olaksica nekom ko pocinje kao preduzetnik predstavlja stimulans da se upusti u to. Mislim da stvarno nema potrebe da citiras zakon i objasnjavas sta je pausalno oporezivanje jer velika vecina koji ucestvuju na ovoj temi ima mnogo godina iskustva iza sebe i vrlo dobro zna takve stvari :)

Dalje, kazes da firme tako smanjuju svoje troskove izbegavanjem poreza i doprinosa. To takodje nije tacno pod uslovom da placaju tog preduzetnika istom bruto platom kao da ga zaposljavaju regularno.

Pa pise ti odgovor na ovo pitanje upravo u tom delu gde si me citirao:

Nothingman je napisao(la):
firme pocinju da ih zaposljavaju kao pausalce i to iz dva osnovna razloga koja sam vec ranije naveo:

- da smanje svoje troskove izbegavanjem poreza i doprinosa (u slucaju ako se usteda na neplacenim porezima doprinosima drzavi podeli u nekom odnosu izmedju radnika i firme ili ako firma svu ustedu zadrzi za sebe)
- da budu konkurentnije u pogledu privlacenja radne snage (tako sto im isplate svu ustedu od neplacenih poreza i doprinosa i na taj nacin budu u prednosti u odnosu na firme koje regularno zaposljavaju radnike)

Dakle, nije uvek slucaj da ce firma da ti isplati svoj kompletan trosak. Koristicu tvoj primer: ako bi ti neto plata bila 1000 evra, u tom slucaju ti je bruto plata oko 1400 evra a ukupni trosak firme 1650 evra (jer deo doprinosa pada na teret firme). Neke firme koje zaposljavaju pausalce im ne isplacuju svoj ukupan trosak (1650 evra) nego samo njegovu bruto platu (1400 evra). Imas mnogo modaliteta kako pojedine firme kod nas isplacuju radnike koji su zaposljeni kao pausalci. Tih 650 evra koji su ranije isli drzavi obicno bivaju rasporedjeni izmedju firme i radnika u nekom odnosu. U nekim firmama svih 650 evra dobije radnik, u nekim ne dobije nista, a ostali su negde izmedju ove dve krajnosti.

Kazes Mika i Zika zele da izbegnu placanje poreza. "Izbegavanje placanja poreza" je prilicno neprecizan termin, sta to znaci? Jel to znaci utaja poreza (nelegalno) ili optimizacija poreza (legalno). Preduzetnicki oblik poslovanja sa pausalnim oporezivanjem je jedan od nacina optimizacije poreza.
Moras da shvatis da drzava ne moze da natera nikog da regularno zaposle radnike umesto kao preduzetnike. Drzava moze da stimulise jedan ili drugi nacin poslovanja ali mora dobro da pazi sta radi da takvim potezima ne napravi vecu stetu sebi i opstem poslovnom okruzenju nego sto je bilo pre te intervencije.

Vec rekoh da nije nelegalno, ali je koriscenje rupe u sistemu koja ce u krajnjoj liniji (opet kazem po mom misljenju) dovesti do ukidanja pausalnog oporezivanja za IT jer drzava na ovaj nacin gubi veliki novac za poreze i doprinose, a svi znamo da se drzava nece pomiriti sa tim. Mene zanima sta mislis da ce se desiti kada/ako drzava ukine pausal? :)

Vec sam napisao koji je moj status u poruci broj 870 na ovoj temi:

Ovo sto pricam ne pricam iz licnog interesa. U prethodnih 10 godina sam se nasao u sve tri pozicije:
- freelancer
- normalno zaposlen (narodski receno "na belo")
- zaposlen od strane velike firme kao pausalac

Poslednjih par godina sam upravo na ovoj trecoj varijanti koju kritikujem :)
 
Plate će prirodno otići gore ako se ukinu pausalci? Hoće, kako da ne.

Vec su otisle gore i to znacajno za poslednjih 10 godina, ne racunajuci ovu situaciju sa zaposljavanjem pausalaca.

Boldovano nije tacno. Ne dobijas znacajno vecu platu u opstem slucaju. Dobijas istu BRUTO platu samo ti odlucujes (svesno) da manje placas porez i doprinose kako bi raspolagao ostatkom novca a sve to na ustrb smanjenja svoje penziju jednog dana kad do nje dodjes. Znaci to je tvoja svesna odluka da imas sad vise a u starosti manje, niko nikog ne tera ni na sta niti moze da ga tera.

Da li cemo stvarno o ovome da diskutujemo? :)
Poznajes nekog ko od firme dobija njen ukupan trosak za zaposlenog i onda celokupnu razliku u odnosu na neto platu sam uplati drzavi za poreze i doprinose?
 
Poslednja izmena:
Vec su otisle gore i to znacajno za poslednjih 10 godina, ne racunajuci ovu situaciju sa zaposljavanjem pausalaca.

I kako to onda dokazuje tvoju tvrdnju?

Svakako ne mislim da su pausalci loši za it. Jesu za državu, ali me posle 12 godina plaćanja poreza za to iskreno bas briga.
 
Koje su alternative? Slovenija?
Sent from my iPhone X using Tapatalk

Alternativa za sta? Ako pitas sta je alternativa ako se ukine pausalno oporezivanje kod nas, onda je trenutno najisplativija varijanta da budes freelancer u Republici Srpskoj ko ima tu mogucnost. Koliko znam tamo se placa 10% na ukupne prihode (nesto slicno kao samooporezivanje kod nas, samo sto kod nas platis ukupno oko 50% a tamo 10%). Ne registrujes nikakvu firmu, nego samo popunis poresku prijavu pri svakoj uplati koja ti stigne i platis 10%. Jedini problem je to sto ce to veriovatno da ukinu uskoro.

Za ljude koji zaradjuju malo vise mogu u BiH da otvore DOO. Tamo se placa 10% poreza na dobit, a nema poreza na dividendu/isplatu dobiti ako ste rezident (verujem da vecina ljudi u Srbiji ima neku rodbinu tamo :)). Postoje odredjeni fiksni mesecni troskovi sto ovu varijantu ne cini isplativom ako su vam mesecni prihodi ispod 3-4 hiljade evra. U tom slucaju je preduzetnik sa isplatom licne zarade u Srbiji bolja opcija.

I kako to onda dokazuje tvoju tvrdnju?

Svakako ne mislim da su pausalci loši za it. Jesu za državu, ali me posle 12 godina plaćanja poreza za to iskreno bas briga.

Pa dokazuje u tom smislu da su firme iz godine u godinu u sve vecem problemu sa pronalazenjem radnika i da zbog toga plate u ovom sektoru konstantno rastu iz tog razloga, rekao bih cak ubrzano kako vreme prolazi. Zbog toga mislim da bi firme bile primorane uskoro da placaju zaposlene u ciframa koje nisu mnogo manje od trenutnih koje daju pausalno zaposlenim, jer je potraznja za radnicima sve veca, a istih nema ni za lek.
 
Poslednja izmena:
Kamo sreće da je tako. Da si ikada imao prilike da vidiš završne godišnje račune srednjih/vecih firmi, znao bi da je to nemoguće.
Osim naravno ako bi se podigla cena sata koji se naplaćuje klijentima. Ja bih voleo da ss to desi, ali sumnjam.
 
Za ljude koji zaradjuju malo vise mogu u BiH da otvore DOO. Tamo se placa 10% poreza na dobit, a nema poreza na dividendu/isplatu dobiti ako ste rezident (verujem da vecina ljudi u Srbiji ima neku rodbinu tamo :)). Postoje odredjeni fiksni mesecni troskovi sto ovu varijantu ne cini isplativom ako su vam mesecni prihodi ispod 3-4 hiljade evra. U tom slucaju je preduzetnik sa isplatom licne zarade u Srbiji bolja opcija.

Što bi išli u Bosnu kad i kod nas mogu kao preduzetnici da plaćaju porez po stopi od 10% ako neće ili ne mogu da budu u sistemu paušalnog oporezivanja?
 
Zato sto kod nas placas i godisnji porez na dohodak gradjana na to sto ti ostane nakon oporezivanja.
 
Razgranicite freelancere koji unose novac i radike koji rade za firme registrovane u Srbiji.
Ove druge ako zaposle nekoga kao pausalca to rade da bi smanjile placeni porez, ne daju odmor, otpremnine, bolovanja i sve ostalo. Takve i treba zabraniti.

A to da ITevaca nema dovoljno... iskreno hype :) Nema nas dovoljno JAKO DOBRIH, ali radnika ima koliko hoces...
Algoritmi, matematika i poznavanje programetske materije je uglavnom sitan deo posla
Poznavanje tipa firme, potreba, interop sistena, admin... to cini veci deo dobro plscenog ITevca.

Imam srece da sam u niche marketu gde mogu samo ovo prvo da radim, ali takvih polja ina mnoogo malo.

Data research u FB ima recimo 400 programera. 20 su placeni da mogu roba kupiti. Ostali umeju mnogo vise oko algoritama - ali takvih ima u Indiji na pretek. I kod nas. Trebaju ovih 20, koji ce uzjedno i razumeti gde da to implementuraju.
 
Koliko je meni poznato ni kod nas prihodi od isplate dividendi ne ulaze u osnovicu za godisnji porez na dohodak gradjana.
 
Ma da, nema ga kod nas, nego sam pomislio da bi kod njih moglo da ga bude baš zato što nemaju porez na dividendu i onda napisao glup post iz kojeg može da se protumači da kod nas i prihodi od dividende ulaze u osnovicu godišnjeg poreza na dohodak.

E sad, ne znam koliko će još da traje takvo stanje u Bosni. Federacija je prošle godine pokrenula postupak za izmenu poreskih zakona, među kojima je i vraćanje poreza na dividende, a RS uglavnom prati Federaciju (uostalom, i ukidanje poreza na dividendu je u RS izvršeno nakon što je prvo Federacija to uradila).
 
To je tacno, situacija nije dugorocno stabilna po tom pitanju ni kod njih ni kod nas, pa je dobro znati za alternative.
 
Zasto su u resenjima za porez na dohodak gradjana priznali samo 10%, a ne kompletan porez koji je placen kao preduzetnik? I to na osnovu “internog uputstva”, a ne po zakonu?!


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Je l' ova granica od 6 mil za paušalce za kalendarsku godinu ili za period od godinu dana?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Stiglo rešenje za Voždovac i 2018. 29.909,09 ukupan trošak mesečno, 1000 dinara više nego prošle godine.
 
Sa takvim ciframa treba da razmislite da predjete u knjigase. Neka moja, bas odokativna procena trenutno, je da tek oko 3 miliona godisnje je ipak bolji pausal na tom iznosu.
Ako se dobro secam knjigovodjstva u ponoc nakon 16h uz komp :), oko 8.500 iznose porez/doprinosi na najnizu zaradu - koju prijavite. Recimo da imate 3.000.000 preko toga PROFIT, 10% je 300.000 i ovih oko 100.000 za minimalni porez/doprinose, oko 400.000. A onako 360.000 :)
 
Plus knjigovodja. Mada i pausalci imaju knigovodju, tako da da mu ta stavka dodje na isto sto se troska tice. Nije 8500 nego blize 10000, tacnije 9734 u mom slucaju. Osim ako moj knjigovodja ne racuna pogresno, mada ne bi trebalo jer mnogi koriste usluge iste knjigovodstvene agencije. U svakom slucaju pausal je mnogo elegantnija opcija.

Odnos doprinosa u neto zaradi u slucaju preduzetnika koji placa komplet doprinose (i kao zaposleni i kao poslodavac) je nesto vise od 70%, ne znam otkud se 60-65% pominje u ovoj temi. Do odredjenog limita, kada to prestaje da vazi ali kao sto rekoh, niko nije lud da OVOJ DRZAVI da 70% od 1500 evra neto plate kroz poreze i doprinose.
 
Kako bre vise ta novinarska glupost se siri?
Kako procenat od neto, kada se od bruto.sve racuna, i ne daje se nista iz neta. To je definicija neta!
Pogresna hajka za smanjenje poreza je to :)

Po minimalnim neto i bruto mislim da je oko 8.5k za porez i doprinose. Tesko da je 32k bruto 2 takozvani, ispalo bi mnogo vise.
Edit: ipak jeste, proracumah, 38k je bruto 1 za minimalni neto 24000, znavi 14k porez i doprinosi... ccc
 
Poslednja izmena:
Iskreno nemam pojma, nisam ekonomista iako sam neke ispite polagao, davno bese. Ali mislim da ni ekonomisti pojma nemaju. Jer eto vidis meni knjigovodja obracunava tih 9800 dinara porez i doprinose a neto plata je 13700 dinara. Neki drugi ekonomista je sracunao 11500 porez i doprinose. Tu je i onaj neoporezivi deo, ma sve dok knjigovodja nosi u poresku a oni zadovoljni zadovoljan sam i ja. Mada ja siguran da tu ima puno javasluka na sve strane ali sva sreca to je napredan kadar bez krstenog obrazovanja pa svasta prolazi. Dokle videcemo, kao i sta sve moze da se dogodi. Jer sa ovom drzavom, nikad se ne zna ma sta pisalo u propisima.

To gledanje bruto plate, pa znas kako u pravu si u potpunosti. Ali ono sto ja dobijam da trosim je neto plata i mene zanima koliko moram harac da platim drzavi na taj iznos da bi time mogao da raspolazem, zato gledam koliko me izadju porez i doprinosi u odnosu na neto zaradu. Mene iskreno zabole za drzavu i kako ona gleda zarade, vec rekoh o svemu ovome ne bih razmisljao da zivim u postenoj drzavi koja vodi racuna o svojim gradjanima. Ne bi me zanimalo ni da li je 50-70-99% porez, doprinosi i ostala davanja. Ali da to sto meni ostane mi omoguci jedan solidno standardan zivot od postenog i solidno cenjenog posla u sta svrstavam ovaj nas programerski. U taj solidan zivot ulaze povlastice koje imam kao gradjanin jer placam drzavi harac. Jer kada placas debelo ocekujes besplatno zdravstvo za porodicu, besplatno skolstvo za decu i ostale pogodnosti kao u nordijskim zemljama. Ovako imas osecaj da te neki krimos reketira jer mu se moze a kao nudi zastitu zauzvrat, od njega samog razume se.

Opet ce neko, pa valja nas programere urediti jer malo mi placamo jel znas ti koliko mi zaradjujemo ej? Pa mi barem placamo, minimalac pa minimalac ili taj pausal. Drzava to od nas dobije a realno nam je samo zulj u dupetu. Samo smeta. Dok neke druge firme zaposljavaju ful na crno, plata na ruke ako je uopste bude redovne. Nikakvi doprinosi, nikakvo zdravstvo, jok penzija. Firma fantom pa se ugasi, nikne nova i jovo nanovo dok ne ukebaju dzukca. A i tada sve dzabe jer u ovoj drzavi se samo retki zadrze 6 meseci u zatvoru. Pa posle programeri ne valjaju jer placaju 360000 dinara pausal godisnje, treba da placaju milione jer oni zaradjuju. Da mi neko to kaze u lice, svasta bi cuo. Ali eto ovo je forum pa moramo biti fini.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno