Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Ne vidim kakav benefit možeš imati ako prijaviš, ili kontra, ako ne prijaviš.

Neće to niko gledati niti ikoga zanima, osim ako ne koristiš čekove / kreditnu karticu / dozvoljen minus pa će biti strožije ili ukinuta usluga pošto više ne primaš zaradu na taj račun.
 
Minuse i cekove oni gledaju po zadnjih 3/6 meseci, i ako nemas zarade, ne mozes dobiti cekove (u RF barem, malo cudno ali kod njih se samo prilivi na dinarski racun gledaju, ja imam na devizni iz firme prilive, ali to se ne gleda), a minus se ponistava (mozda negde puste, to je njihova stvar).
Za kreditne kartice se ne gleda sve dok ne trazis nove kartice ili zelis povecanje (ili kojim cudom smanjenje..) limita.

Kako vama Intesa kao fizickom licu sada odobrava kartice, BTW (nove), ako ste u petoj grupi (znaci nemate vec 2 godine resenja)? Ja sam hteo novi Amex, ali posto je najnovije resenje iz 2014., kazu ne moze :) U RF moze.
 
Kreditna će ti ostati, čekove i dozvoljeni minus gubiš.
 
Kako vama Intesa kao fizickom licu sada odobrava kartice, BTW (nove), ako ste u petoj grupi (znaci nemate vec 2 godine resenja)? Ja sam hteo novi Amex, ali posto je najnovije resenje iz 2014., kazu ne moze :) U RF moze.

Sta treba da znaci nove kartice? Kartice sa novim mogucnostima ili nesto drugo? Mi koristimo samo privatne standardne master/amex/visa sa dovoljnim limitom i to radi posao pa cisto da proverim da ne postoji jos neka lepa funkcija za koju nisam znao :)

Naravno radi posao kada je preduzetnik u pitanju, za doo ne bi radilo pa pretpostavljam da na to mislis al bolje da pitam.
 
Ne vidim kakav benefit možeš imati ako prijaviš, ili kontra, ako ne prijaviš.

Neće to niko gledati niti ikoga zanima, osim ako ne koristiš čekove / kreditnu karticu / dozvoljen minus pa će biti strožije ili ukinuta usluga pošto više ne primaš zaradu na taj račun.

Super. Hvala na odgovoru. Ne koristim kreditnu karticu niti imam neki kredit, ali sam imao čekove i bilo bi dobro da mogu ponovo da ih uzmem u nekom trenutku (nisam fan kreditnih kartica).
 
Dovoljno je da imas uplate na racun u RF recimo i mozes dobiti cekove. Zarade ili iz PIO fonda, ne licne :)

@Kass, mislio sam nove, trazene 2015. ili kasnije. Ne obnove, nego skroz nove.
 
Hm, ja prebacujem po šifri 289, tj. tako funkcioniše interni prenos na SoGe Sinhro paketu. Da li sam onda u ikakvom poreskom prekršaju?
 
Ne treba 289 nego 290. 289 su po nalogu gradjana, tj.za fizicka lica kada placaju. Ali nije prekrsaj.
241 vec moze da napravi problem. Nije ni to poreski prekrsaj. Samo nesto sto vec moze dovesti do problema sa poreskom kasnije.
 
Poslednja izmena:
Jasno, tnx.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Kad si vec tu, izmeni SH u S u naslovu, molim te, ne mogu kroz IE da otvorim temu dok to ne obrisem rucno ;)
 
Koristi browser koji podrzava UTF8 :)
 
Moze kada mi se popravi vid. Do tada su Chrome i Ffox beskorisni osim za video :(
Nije hir, stvarna je potreba da se koristi IE na kompu.
 
Volim što SoGe banka ovako brine o svojim korisnicima :)

Očekivano je da njihove kartice ne rade na stranim betting sajtovima, ali oni ne dozvoljavaju ni uplate na domaćim betting sajtovima.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Dovoljno je da imas uplate na racun u RF recimo i mozes dobiti cekove. Zarade ili iz PIO fonda, ne licne :)

Izvini, ne znam šta znači ovo? Mogu da podižem čekove, a šta zarade ili PIO fonda? Čekove sam imao u Intesi, a u RF sam otvorio poslovni račun za firmu i na taj račun mi ležu uplate od klijenata. RF hoće da mi izda čekove? (firma je stara 5 meseci tek).

Hvala
 
Poslednja izmena:
Potreban ti je u RF i obican dinarski racun za fizicka lica, na koji ti lezu zarade ili PIO/CzSR uplate (penzije, dodaci, soc. pomoc, tudja nega, sve to RF ukljucuje kao da ti je zarada, jer na to moze da racuna da ce lezati na racun).
Na osnova toga mozes dobiti cekove u RF. Mislim da gledaju prosek poslednjih 6 meseci, a ne da bude bas svakog meseca ili u isto vreme.

Ako isplatis sebi sa 241, trebalo bi i to da ukljuce u taj prosek, i izdaju ti cekove. 289/266/290 sifre mislim da NE PRIZNAJU po ovom pitanju. I ne uzimaju se u obzir kada licno uplatis ili kada drugo fizicko lice vam uplati, bilo transfer bilo licno.
Bas zbog toga pausalci i koriste 241 preko iznosa na resenju, da bi izgledalo da imaju veci prosek "zarade" za kredite, kreditne, minus i cekove.
 
Ajde da vidim da li sam razumeo?

Imam racun u Intesi kao preduzetnik / pausalac, da bih dobio kreditnu karticu, pretpostavljam da treba da otvorim i racun kao fizicko lice i par meseci uplacujem platu na racun preko sifre 240?
Koliko meseci bi trebao to da radim da bih stekao uslov i kako mi visina plate utice na celu pricu?

Imam resenje za pausal za 2016., ali ne znam koliko je to bitno jer bih trazio Amex ili Visu kao fiz. lice... Utvrdjena osnovica za porez je 508k dinara.
 
Poslednja izmena:
U Intesi ne treba nista prenositi ako imas resenje iz 2016., ono je dovoljno, i na osnovu njega Intesa daje limit (pozovi samo i pitaj sta treba jos od dokumentacije, ali ne moras nista uplacivati i cekati dalje). RF gleda iznose uplacivane na racun, ali ne za kartice, vec za cekove/minus.

Inace, Amex i Master mozes oba dobiti uz hit racun "besplatno" (placas samo Hit racun), dok Visa u Intesi mora dodatna (MC i Amex mogu i bez racuna, kao dodatne kreditne). Razlika je sto one koje NE idu uz racun imaju i medjunarodno putno osiguranje.
 
Cekaj, sad mi nije jasno, dobijam kreditnu karticu na firmu (na osnovu resenja) ili moram otvoriti HIT racun (koji nemam)?
 
Ne moras otvarati Hit, to je samo nacin da dobijes dve kartice (MC i Amex) jeftinije.

Nemoj kao firma uzimati kartice, mnogo su manje zgodne za pracenje.

Na osnvou resenja pausalca mozes kao fizicko lice dobiti kartice. Mozes uzeti MC, Amex i Visu (bilo koja kombinacije te tri) nezavisno od Hit racuna (nebitno da li ga imas ili ne), svaka se placa po 200din/mesecno.
A mozes MC i Amex dobiti na osnovu Hit racuna, i kosta te samo Hit racun 300 (ili 0 ako nemas dinarski promet na njemu).
 
Ok. Hvala za info.

Imas li predstavu kako / koliko racunaju limit?
 
Ne secam se precizno, mislim da je 3 ili 5 mesecnih plata, po kartici. U slucaju pausalca to je 3/5 neto dela, ne bruto osnovice.

U RF su mi rekli da je 1/2 neta, a posto sam se interesovao za Visa Platinum, nisam znao da li pricamo razlicite jezike ili da se ROFLMAO :)
 
Poslednja izmena:
Da li je neko uspeo preko neke banke iz Srbije (fizicko lice) da posalje INO uplatu pravnom licu samo sa instrukcijama za placanje?
 
Ne mozes bez predracuna/racuna/invoice-a/fakture, kako god zvao. Mozes poslati zahtev elektronski recimo, ali dok ne posaljes banci taj dokument (ne mora uopste biti potpisan), nece poci novac.

Ja sam za to sam uradio invoice, bill "Alfaunits", seller "Kome placam", i to je to. Mislim taj isti dokument bi prodavac stvarno napravio, samo se oni (zapadnjaci) ne cimaju vise time, pa nista nije krivotvoreno stvarno.

@Kass, za prenos, mozda i da, nacin da drzava jos malo pomogne bankama, da moraju jos jedan prenos imati pausalci :) A mi mozemo da ne placamo nista mesecno i nemamo troskove odrzavanja racuna, posto nemamo svakog meseca uplate/isplate.
 
Poslednja izmena:
U Intesi ne treba nista prenositi ako imas resenje iz 2016., ono je dovoljno, i na osnovu njega Intesa daje limit (pozovi samo i pitaj sta treba jos od dokumentacije, ali ne moras nista uplacivati i cekati dalje). RF gleda iznose uplacivane na racun, ali ne za kartice, vec za cekove/minus.

Ne mora nista da se prenosi zato sto je intesa shvatila da to nema smisla. Ali bi po pravilu mislim cak i zakonu pausalac trebao svakog meseca da prebaci oporezovani deo (iz resenja) na licni racun i time "obznani" svoju fakticku zaradu. Cisto da se zna ako se ova anarhija nekad zaustavi.

Sto se tice kartica iskljucivo na fizicko lice jer je sve ostalo uzasno drndanje i veliki troskovi. Pri tome pausalac moze sa racuna fizickog lica da isplacuje troskove i to je savrseno validno te nije ni potrebno imati kartice na firmu.
 
Poslednja izmena:
Potreban ti je u RF i obican dinarski racun za fizicka lica, na koji ti lezu zarade ili PIO/CzSR uplate (penzije, dodaci, soc. pomoc, tudja nega, sve to RF ukljucuje kao da ti je zarada, jer na to moze da racuna da ce lezati na racun).
Na osnova toga mozes dobiti cekove u RF. Mislim da gledaju prosek poslednjih 6 meseci, a ne da bude bas svakog meseca ili u isto vreme.

Ako isplatis sebi sa 241, trebalo bi i to da ukljuce u taj prosek, i izdaju ti cekove. 289/266/290 sifre mislim da NE PRIZNAJU po ovom pitanju. I ne uzimaju se u obzir kada licno uplatis ili kada drugo fizicko lice vam uplati, bilo transfer bilo licno.
Bas zbog toga pausalci i koriste 241 preko iznosa na resenju, da bi izgledalo da imaju veci prosek "zarade" za kredite, kreditne, minus i cekove.

Samo jedno glupo pitanje još. Ja ne isplaćujem sebi platu uopšte. Ako sam lepo razumeo, kao paušalac nisam obavezan uopšte to da radim. Pre neki dan sam tek dobio poresko rešenje. Da li je osnovica iz tog rešenja osnovica i za Banku kada gledaju da daju kredite (kasnije) i čekove? Ili je promet na računu osnovica?

Hvala još jednom :)
 
Promet mozda gledaju u nekim bankama (vidi u ovom threadu ko je dobio stambeni kao pausalac, mislim da bese u Uni i SocGe?), ali Intesa gleda samo resenje za sve.
RF gleda resenje za kartice (kreditne), a za cekove i minus gledaju i priliv po racunu fizickog lica. Mislim da, ako nisi uplacivao platu, u RF ne bi dobio cekove, MISLIM.

Koja si grupa, ako smem da pitam, grad i iznos osnovice? Posto nama iz ITa sem u ponekoj opstini nije stizalo vec 3 godine resenje :)
 
Bio sam u Intesi.
Treba mi samo resenje i potvrda iz Poreske o stanju tj. nemanju duga.

A sluzbenica mi kaze da ce mozda praviti problem jer nemam resenje za 2017.?
Na sta sam ja odgovorio da to resenje necu dobiti do maja 2018., i da to nema nikakvog smisla...

Moracu otici u neku krstenu poslovnicu u NS. Ova mi je bila usput (u Zablju), pa nisam bas siguran u relevantnost podataka...
 
Započeo sam prelazak na paušalnog preduzetnika, pa bi mi baš sada dobro došao jedan savet u vezi izbore banke za pravno (preduzetnik) lice.
Totalno sam neupućen u ponude banaka za pravna lica.

Do sada sam imao u Intesi Hit račun kao fizičko lice na koje sam primao platu.

Ono što planiram jeste da zadržim taj račun kao fizičko lice i da zaradu sa računa pravnog lica prenesem sebi na postojeći Intesin račun za fizičko lice.

To bi otprilike bilo sve što mi treba odnosno od prometa na računu, pored redovnog plaćanja doprinosa državi sa računa preduzetnik.

Najviše me zanimaju iskustva između Intese, Raiffeisen i Erste banke.

Dobio sam savet za RF banku ali koliko sam video, nisu baš jeftini.

Meni je otprilike potrebno da imam e-banking i Visa business karticu. Za kredite nisam trenutno za interesovan.

Svakako planiram da odem do Intese da vidim šta mi mogu ponuditi.
Jedine dve stvari koje me nerviraju kod Intese jesu gužve i gomila papirologije i oko obične sitnice.

Da li je neko od vas imao iskustva sa Intesom, RF ili Erste bankom kao paušalac i koja su vaša iskustva? Šta biste mi preporučili?

Hvala unapred!

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Promet mozda gledaju u nekim bankama (vidi u ovom threadu ko je dobio stambeni kao pausalac, mislim da bese u Uni i SocGe?), ali Intesa gleda samo resenje za sve.
RF gleda resenje za kartice (kreditne), a za cekove i minus gledaju i priliv po racunu fizickog lica. Mislim da, ako nisi uplacivao platu, u RF ne bi dobio cekove, MISLIM.

Koja si grupa, ako smem da pitam, grad i iznos osnovice? Posto nama iz ITa sem u ponekoj opstini nije stizalo vec 3 godine resenje :)

Naravno. Peta grupa, Beograd/Obc-

Inače, skoro su i doneli tek neku uredbu kojom se reguliše paušalno oporezivanje. Zbog toga što se čekala ta uredba 2-3 godine nisu dolazila nova rešenja za one koji s otvorili paušalno (5 grupa).
Kad sam to čuo nazvao sam Poresku da vidim šta se događa sa mojim rešenjem, a jedna dobra teta mi je rekla da upravo radi na mom rešenju :) Par dana posle toga mi je stiglo poštom.

Hvala
 
A sluzbenica mi kaze da ce mozda praviti problem jer nemam resenje za 2017.?
Na sta sam ja odgovorio da to resenje necu dobiti do maja 2018., i da to nema nikakvog smisla...
Misli se na resenje koje se dobija 2017.
Istu informaciju ces dobiti i u Knezu (BG), a mislim da nema nesto kasvetnijih poslovnica Intese od nje.

Započeo sam prelazak na paušalnog preduzetnika, pa bi mi baš sada dobro došao jedan savet u vezi izbore banke za pravno (preduzetnik) lice.
Kako mislis "zapoceo prelazak na pausalnog preduzetnika"?

Meni je otprilike potrebno da imam e-banking i Visa business karticu. Za kredite nisam trenutno za interesovan.
Da li je neko od vas imao iskustva sa Intesom, RF ili Erste bankom kao paušalac i koja su vaša iskustva? Šta biste mi preporučili?
Poceo sam pisati alternative troskova, ali... predug tekst :)
Koliko nameravas imati deviznih, koliko dinarskih priliva? (% jednih i drugih)
 
Nazad
Vrh Dno