Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Odem po ugovor u RF - sve za 4 sekunde. Nisam ni cekao da se oslobodi radnik, samo mi je predala, dok je radila sa trenutnim klijentom, sve spremno. Sve ukupno, sa zahtevom prosli put - 2 minuta, 34 sekundi.

Kombank..... popunjavanje jedno sat i nesto. 27 minuta u poslovnici da proveri papire.. i tek cu jos trebati doci da jos nesto potpisem kada preuzimam ugovore.
WTF!!!!!!!!!!!!!!!
 
I ja u Intesi jedno sat vremena popunjavanja, na vise mesta popunjava se ista stvar.. dobro dosli u 2018.godinu i srpski banking :mad:
 
Poslednja izmena:
Ja sam u RAI (februar, mart ove godine) popunjavao sat ipo dokumentaciju za otvaranje preduzetnicke... Iste podatke popunjavao na X papira... I posle sam se vracao jos jednom da lupim pecat na jednom mestu, sto sam svojom greskom preskocio, ali posle sat vremena popunjavanja, nije ni cudo... I jos jednom, da aktiviram mobilnu aplikaciju...
 
Poslednja izmena:
RAI?
Meni je smesno da i RF i Intesa imaju sve podatke moje (posto je radnja) od proslog puta.
I opet razlika nebo i zemlja. Intesa sigurno ima vise podataka o meni od RF, jer nijednom nisam otisao u filijalu Intese da nisam morao jos neki upitnik da potpisem ;)
 
Mislim da je tu i drzava kriva sa milion nekih papira i izjava. Otvaranje racuna, deviznog, eBank, kartica i ostale usluge bi trebalo da bude na jednom zahtevu kao strikiranje opcija i samo ugovori za sve to. A oni idu sve posebno - zahtev, okvirni nacrt, ugovor... pa oni upitnici.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Sve to da bi se smanjila mogucnost za zloupotrebu a drzava 90% lopovska i svaki dan se desavaju zloupotrebe. Samo maltretiraju nas obicne preduzetnike koji se trudimo da radimo posteno. Podseca me na onaj Windows UAC, nikada stetu nije sprecio od hakerskog napada ili virusa ali je zato maltretirao godinama obicne korisnike. Zanimljivo je da bas u sistemima sa gomilom papirologije ima i najvise korupcije i sistemskog kriminala. Hiljade strana i 100 potpisa sigurno nisu sprecili Malog da dodje u posed 25+ stanova.
 
Još gore je za devizne račune. A svaka uplata na devizni povlači izjavu o svrsi primanja, pa papiri, pa čekanje da se proveri transakcija, pa za svakog ko šalje novac iznova isto. *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*izam.
 
Mislim da je tu i drzava kriva sa milion nekih papira i izjava. Otvaranje racuna, deviznog, eBank, kartica i ostale usluge bi trebalo da bude na jednom zahtevu kao strikiranje opcija i samo ugovori za sve to. A oni idu sve posebno - zahtev, okvirni nacrt, ugovor... pa oni upitnici.
A kako onda kod RF nemam tih gubljenja vremena?:)

Još gore je za devizne račune. A svaka uplata na devizni povlači izjavu o svrsi primanja, pa papiri, pa čekanje da se proveri transakcija, pa za svakog ko šalje novac iznova isto. *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*izam.
Mislim da moze, kao i kod fizickih lica, da se svi prilivi od istog klikenta automatski raspodele? Nikad me nije cimalo, jer se to radi preko eBankinga brzo.
Ali razlika izmedju vremena koje treba Intesi da priliv bude raspoloziv i RF - totalna razlika. Dok sam menjao u firmi (sada mi to ne treba) devize u dinare, pa onda isplacivao dinare, ni pod razno nisam hteo u Intesi. Jer dok oni proknjize priliv, daju kurs, zamene devize, prenesu dinare i ja mogu da podignem dinare, bice dobro ako se sve zavrsi istog dana!
Kod RF mi treba 5 minuta za sve to (+cekanje u redu, ako nema diskretna blagajna).
 
Poslednja izmena:
Vezano za SocGen banku - strašno na šta im liči organizacija.

Izgleda da im stalno odlaze ljudi uoči ove prodaje banke, jer se konstantno menjaju menadžeri u poslovnici - ovo mi je treći menadžer za dva meseca.

Dole na Banjici, konstantno je haos na šalteru. Imali su dve službenice na šalteru do proleća, i od tad su ostali na jednoj. Pre dva meseca je čovek ispred mene, isto preduzetnik, napravio scenu: tražio je da razgovara sa nadređenima o organizaciji u poslovnici Banjica. Zapretio je da će zatvoriti račun i otići u drugu banku jer svaki put provede minimum sat vremena čekajući, i tu ga je smirivala menadžerka poslovnice, ubeđujući ga da je situacija samo privremena, jer je koleginica na bolovanju.

Evo prošlo je više od dva meseca - i dalje su na toj jednoj službenici na šalteru. Onaj lik što je bio ispred mene je do sada 100% puk'o i promenio banku.

MI na Banjici i nemamo neku alternativu - imamo gore Intezu, u koju svraća cela Banjica, plus svi meštani podavalskih naselja koji idu ka pijaci. Tu je tek plač majke božji - bez dva sata čekanja nema šanse...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Napustio sam SocGen i presao u Intesu i to bas na Banjici. Jeste guzva, ali mozes da kodistis bilo koju expozituru. Mada pored eBankinga nema potrebe da ides... osim za kesh/akontacije za put.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
A ja se zalim ovde u Ulici Banaka :)
 
Pozdrav ljudi, da li neko ima ideju o tome kako da se provuce biznis i uplate na racun fizickog lica a da banka ne trazi pravdanje (okvirni najveci moguci iznos), kao i kasnija isplata sa tog racuna?

Primer: stizu mi uplate od 250e na racun koje povremeno prosledjujem dalje? Nesto na foru posrednika.

Bilo koji savet na temu ovakvog poslovanja je dobrodosao. Hvala!
 
A kako onda kod RF nemam tih gubljenja vremena?:)

Mislim da moze, kao i kod fizickih lica, da se svi prilivi od istog klikenta automatski raspodele? Nikad me nije cimalo, jer se to radi preko eBankinga brzo.
Ali razlika izmedju vremena koje treba Intesi da priliv bude raspoloziv i RF - totalna razlika. Dok sam menjao u firmi (sada mi to ne treba) devize u dinare, pa onda isplacivao dinare, ni pod razno nisam hteo u Intesi. Jer dok oni proknjize priliv, daju kurs, zamene devize, prenesu dinare i ja mogu da podignem dinare, bice dobro ako se sve zavrsi istog dana!
Kod RF mi treba 5 minuta za sve to (+cekanje u redu, ako nema diskretna blagajna).

Kao sto rekoh, kod RF sam za preduzetnicki racun sat-sat ipo proveo popunjavajuci svu tu dokumentaciju... Mozda im se razlikuje od ekspoziture do ekspoziture?


U intesi stvarno jeste sporo, i menjanje strane valute u dinare kao i taj deo kada stigne dev priliv, pa mora da se salje na mail izvestaj, pa se ceka da taj novac legne na racun... Sve to traje sada par sati, nekad prodje za sat nekad za 3 sata... samo je bitno da svi ti nalozi budu pusteni do 15h cini mi se...

Mislim da u intesi sada moze da se napravi nesto kao trajni nalog i u tom slucaju ne mora da se salje vise izvestaj o dev prilivu...
 
Kada je to bilo u RF, jesi imao bilo sta kod njih ranije? Moguce da me ne cimaju jer sve informacije imaju vec, ali i proslog puta je bilo brze nego u Intesi, mada je bilo vise papira.

U Intesi da, bitno je da nalog bude do 17h primljen. Medjutim, meni se desilo da je tek uvece oko 20h bio dostupan novac na racunu fizickog lica :(
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Za konverziju, raspored priliva... sve to u par klikova zavrsite kroz eBanking. I da, mora malo da se saceka da neko tamo klikne. Devizni sektori im je u NS. I valjda rade samo radnim danima do 15, a vec nakon je rizik da cekate naredni (radni) dan.

Ima trajni nalog za raspored uplata od iste firme do 1000 eur.

Da li citate mail koji banka povremeno salje sa svim ovim informacijama [emoji4]


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Za konverziju, raspored priliva... sve to u par klikova zavrsite kroz eBanking. I da, mora malo da se saceka da neko tamo klikne.
Ne mozes :) Svaki klik mora da saceka prethodni, inace ces samo dobiti odbijen nalog.
Znaci priliv deviza (cekas...), trazenje kursa i prodaja deviza (cekas izvrsenje prodaje..), prenos na racun fizickog lica (cekas nalog, pa ako nije unutar Intese jos se nacekas). Ovo bukvalno moze satima da traje, i jednom sam tek u 20h uvee dobio novac, a poceo oko 10h ujutru. Morao da blejim pored racunara i gledam kada se proknjize prethodno :(

Jednom - i nikada vise! Danas nije toliko opasno jer se kurs ne pomera uopste puno, ali bilo je tada vreme kada je i po 2 dinara dnevno se pomerio. Pa je moglo stotine EUR da kosta.
 
Stotine eur razlike zbog 2 dinara?! A pa fine su to svote sa kojim se barata :)


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Pa necu da se cimam ni za 10 dinara razlike u kursu na 10 evra, i cekam 10 minuta zbog toga.. ali 0.1din razlike na >10.000eur, cekacu brate :)

Iako licim na ciciju zbog 100 dinara kod operatera i odrzavanja racuna u bankama (mesecno), ja gledam da se vreme isplati ;)
 
Pozdrav ljudi, da li neko ima ideju o tome kako da se provuce biznis i uplate na racun fizickog lica a da banka ne trazi pravdanje (okvirni najveci moguci iznos), kao i kasnija isplata sa tog racuna?

Primer: stizu mi uplate od 250e na racun koje povremeno prosledjujem dalje? Nesto na foru posrednika.

Bilo koji savet na temu ovakvog poslovanja je dobrodosao. Hvala!

Sem ako nisam skroz pogrešno razumeo, ovo što ti opisuješ je klasičan money laundering - primiš uplatu, uzmeš procenat, proslediš ostatak.
 
Hmm.. ne bas. Umesto da ljudi daju agencijama 1300e za neko putovanje (Npr Kuba,Tajland..) , ja im pronadjem za 750 komplet aranzman + zadrzim neki procenat - 50e (slicno i za tehniku). Otprilike nesto kao posrednik a da obe strane budu u plusu, lepo meni a lepo i njima. Posto to ide preko kartice, da li ce banke smarati oko pravdanja novca?

Nadam se da sam vam priblizio malo sustinu posla.
 
Zaboravio si na jednu sitnicu - ne smes prodavati svoje ili tudje aranzmane ako nisi registrovan za tu delatnost.

A sto se banke tice, nju ne zanima sta ti radis sa svojim novcem ako si preduzetnik koji porez placa pausalno.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice putovanja, prodavao bih neke svoje aranzmane. Naravno,ne ocekujem veliki profit,cisto rekreativno. Radio bih to preko FB-a i ostalih drustvenih mreza, svestan koliko su ljudi nepoverljivi da daju novac nepoznatoj osobi.

Verovatno je sve ovo sto sam zamislio u glavi rad na crno. Zanima me samo da li moram da pravdam novac kao fizicko lice (ne preduzetnik,pausalac..) i da li ce banka da me proverava ako bih se ovim bavio? Izvinite na smaranju.
 
Da. To je knjiski primer rada na crno.

Zasto te samo banka brine? Turisticka i poreska inspekcija te ne brinu?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Kada je to bilo u RF, jesi imao bilo sta kod njih ranije? Moguce da me ne cimaju jer sve informacije imaju vec, ali i proslog puta je bilo brze nego u Intesi, mada je bilo vise papira.

U Intesi da, bitno je da nalog bude do 17h primljen. Medjutim, meni se desilo da je tek uvece oko 20h bio dostupan novac na racunu fizickog lica :(

Nista nisam imao u RF... Da, vidis, moguce da sam zato proveo tamo toliko vremena...

A za intesu, mislim da mi nikad nista nije proslo u 20h ili tako kasno uvece... Ono sto prodje od naloga do 17h proslo je (sto znaci da nalog mora da bude poslat znatno ranije)...
 
Lepa vest za one sto uplacuju doprinose po osnovu minimalca. Skace minimalac a samim tim i iznos doprinosa koje placate :)
 
Ko te je slagao da su ta dva uvek u direktnoj korelaciji?:)

(mada nas, pausalce, ne brine minimalac, menjan ili ne, pausal ce biti povecan)
 
Ako iznos minimalca ne utice direktno na iznos doprinosa na minimalnu zaradu, sta onda utice? Ajde pojasni ako te ne mrzi.

Naravno, ne utice direktno na pausal ali to ne znaci da ce pausal ostati na istom tj. da nece dalje "tweakovati" iznose koje placaju pausalci.
 
Pausal valjda dizu 10% godisnje... toliko o godini / deceniji preduzetnistva


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno