Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Iako tu nisam otvarao račun za PR, već DOO, imao sam poptuno suprotno iskustvo sa Raifaissen bankom.

Zvao me bankar, došao kod mene na adresu, popili piće, potpisao sve ugovore, on to odneo u centralu, i kroz nedelju dana sam imao otvoren račun i samo sam otišao u banku da podignem Visa Business karticu. Znači bukvalno nisam izgubio više od 3 sata za ceo proces.
 
RF je stvarno ozbiljna banka. Ali sve papreno naplacuje :(

Ne ide eBanking uz Sinhro paket?? I da ide Visa za fizicko lice, a ne pravno, wtf?
Za Visu doduse pise da je za fizicka lica, ali eBanking kaze da ima i za pravna lica, tj. za poslovne racune!
"Visa Electron International debitna kartica za podizanje gotovine na bankomatima i plaćanje u zemlji i inostranstvu – za fizičko lice
E-banking i M-banking sa pristupom svim privatnim i poslovnim računima, besplatnim transakcijama u domaćem platnom prometu
"
sa sajta.


Imajte na umu da za pravna lica, ukljucujuci i preduzetnike/pausalce, NE vaze mnoga ogranicenja za naknade, tako da mogu da se naplacuju otvaranja racuna (retko), uplate/isplate na racun (naplacuju se svugde) I ZATVARANJE (u Raiffeisenu oko 3000-6000).

Ne moze se naci banka u kojoj sve radi a da ne kosta papreno. Intesa je bas negde na sredini. Sve radi, mnogo toga je sporo (prodaja deviza, prenos sredstava, proknjizavanje priliva deviznih.. ponekad i 7-8h)), kartice SVE postoje za pravna lica (nijedna druga banka to ne nudi, ne racunam samo Amex tu, vec i izbor MC vs. Visa, debitna vs. kreditna), eBanking preko OfficeBanking je besplatan, i cenovnik je prihvatljiv, jer se sve naplacuje tek ako se koristi, cak i odrzavanje racuna.
Takodje su isplate na salteru (podizanje gotovine), a verovatno i karticom preduzetnika BESPLATNE (za preduzetnike samo!). Ovo mislim da je izuzetak kod nas, mada ja nisam video salter Intese osim za obnovu kreditnih/debitnih vec barem ~3 godine.
 
Poslednja izmena:
Bar u dve smo dobili ponude a ovo standarno je u intesi bas. Bitno je da im se na pravi nacin predstavi sve to kao sto i napisah u prethodnom postu.

До марта ове године сам имао рачуне агенције (паушални предузетник) и своје личне у Интези. Пребацивао сам новац преко шифре 241 и на основу тога су ми дали Magnifico статус и личног банкара. Нити један кредит нисам могао да добијем осим на основу решења. Нудили су они мени, када дођем на обичан шалтер, све и свашта да узмем (картице, кредите...итд) док им не кажем да сам предузетник. Сумњам да се од тада ишта променило.

Прешао сам у SoGe чим су почели са овим Синхро пакетом и ако изузмено иницијалну смотаност са њихове стране, генерално сам задовољан.
Унапређују софтвер стално и биће то прихватиљиво у једном тренутку... Хоћу да дигнем стамбени кредит и ово је испало као најбоља опција.
 
Isto sam na ovom Sinhro paketu, ali ima tu par nedostataka koje ne žele da promene (već sam pričao sa njima o tome). Kada ti stigne doznaka iz inostranstva za devizni priliv moraš mailom da šalješ PDF da bi rasporedio priliv, a isto tako kada želiš da razmeniš te evre u dinare (pošto ne možeš drugačije da ih digneš) moraš da šalješ mail svom ličnom bankaru sa svotom novca, pečatom i potpisom na memorandumu firme da bi oni poslali nalog za razmenu tog novca.

U Intezi kao pravno lice sve to radiš preko ebankinga i mnogo se brže izvršava... Pisao sam primedbu i pokušavao da im stavim doznanja da je ovo loš sistem jer zavisi od jednog čoveka (od toga da li će lični bankar videti mail i proslediti ga službi da zameni novac), ali očigledno nije imalo poente.
 
Мени рече мој лични банкар да раде на томе да додају ту могућност и за нас. То је била једна од ствари које сам одмах и ја тражио да додају.
 
I da li znate kurs za prodaju evra pre nego sto posaljete zahtev i kako se kretao?
 
Не знам за евро, немам приливе у еврима већ у доларима. Увек је био значајно бољи него што је био за физичко лице, последња конверзија је била за 0.5дин мања од званичног продајног НБС.
 
Kako isplaćujete na račun fizičkog lica - sa šifrom 241 ili 266?

Čuo sam podeljena mišljenja za 241, neki je preporučuju a neki ne.

Ja sam do sad prebacivao sa 266, jedino me plaši da mi to kasnije ovi iz SocGen banke ne uzmu za zlo prilikom razmatranja nekog zahteva za kredit.

Takođe, kako regulišete pitanje godišnjeg poreza? Ja po prihodima prelazim taj godišnji limit, ali knjigovođa mi reče da se za osnovu uzima iznos iz rešenja o paušalnom porezu, što mi baš i nije logično.
 
Sifra 266 ne treba uopste da se koristi. Ako mislis na materijalne troskove, koristi 290. To mi je u vise banaka receno. 166 za gotovinske isplate, ali 290 za bezgotovinske.
241 - mislim da banke 241 ne uzimaju u obzir, jer su to neoporezivi delovi zarade i kao takvi nisu prava zarada, nesto na sta moze da racuna banka.

Da, samo NETO zarada iz resenja ulazi u godisnji porez, to stoji u zakonu.
 
Zanimljivo? zasto ne 266? ne postoji ni jedan propis koji zabranjuje da ja sebi isplatim pare na osnovu troskova u bilo kom iznosu bilo to kesh ili transakcija. Pri cemu je isplata kesha 166 pa elektronski pandan mora biti 266.

Ali ok kod nas nista nije logicno pa cu primenjivati onda 290 od sad ukoliko si siguran u to.

Sto se tice 241 koliko ja znam to je samo i iskljucivo dopusteno u visini plate koja je navedena u resenju. Sve van toga nije relevantno a ni ispravno.
 
I meni je i dalje nelogicno za 266, ali to su mi u vise banaka rekli, cak i ni u jednoj nisu bili zbunjeni ili proveravali, vec su znali. Sto je retkost ;) Ima i nekog smisla, jer je 66 - isplata gotovine.

Da li se za preduzetnike 240 ili 241 koristi za isplatu zarade? Nisam upucen, posto nikada nisam isplacivao zaradu, nikada mi nije trebala.
 
Valjda, ako si paušalac, onda si u obavezi da plaćaš mesečno po rešenju i da na kraju godine platiš porez na dohodak građana ukoliko si preterao 2.xM din.
Za račun je vezana kartica koju najnormalnije koristim za plaćanje u prodavnici, u inostranstvu, bankomatu...

Kada dižem keš sa bankomata nema nikakve šifre. U čemu se razlikuje podizanje keša na šalteru i bankomatu?


https://www.mojafirma.rs/baza-znanja/pausalno-oporezovani-preduzetnici-pausalci/

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Valjda, ako si paušalac, onda si u obavezi da plaćaš mesečno po rešenju i da na kraju godine platiš porez na dohodak građana ukoliko si preterao 2.xM din.
Godisnjeg nema za pausalce, ako nemaju drugih prihoda barem. U to sam siguran, jer i knjigovodje kazu tako a i lako je proveriti u zakonu o PnDG (i proverio sam).

Za račun je vezana kartica koju najnormalnije koristim za plaćanje u prodavnici, u inostranstvu, bankomatu...
To i treba da dozvole, ali zvanicno to ne bi trebalo da radimo, vec da prebacimo na racun fizickog lica i onda trosimo odatle. Uzjedno ja i ne vidim nijedan razlog da to ne radim tako. Na novac koji stoji na racunu radnje nemam nikakvu kamatu, korist, i sl. Ovako dobijam barem neku kamatu, i plus mogu besplatnu kreditnu da koristim.

Kada dižem keš sa bankomata nema nikakve šifre. U čemu se razlikuje podizanje keša na šalteru i bankomatu?
Ne znam (osim po proviziji), ali se knjizi isto. Da si firma (ili nepausalac agencija), to se knjizi kao podizanje gotovine isto, ali moralo bi se opravdati zasto je podignuto.
 
Godisnji ne postoji za pausalce niti se resenje menja unazad po prometu. Takodje to je promet a ne zarada te stoga mozes da kazes uvek da ti je otislo na troskove sve sto je uslo na racun iznad sume pausalnog resenja.

Podizanje sa bankomata ima sifru 184, na salteru 166 a kako alfa kaze umesto 266 za prebacivanje na svoj licni racun treba koristiti 290.

i da kada isplacujes sebi "platu" zvanicno na racun onda koristis 241 za pausal, naravno samo do sume koja stoji na resenju, sve preko te cifre ne moze pod 241.
 
Poslednja izmena:
Da li mozete, vi koji primate wire transfere, da proverite da li vam se ove godine desilo da datum valute na prilivu bude NAKON dana kada ste primili dopis o prilivu?
Za bilo koju banku. Desilo mi se ovog aprila da je jedan transfer kroz RF imao datum valute 4 dana nakon datuma prijema, i to je kostalo 400e zbog razlike u kursu :(
 
Kako isplaćujete na račun fizičkog lica - sa šifrom 241 ili 266?

Čuo sam podeljena mišljenja za 241, neki je preporučuju a neki ne.

Ja sam do sad prebacivao sa 266, jedino me plaši da mi to kasnije ovi iz SocGen banke ne uzmu za zlo prilikom razmatranja nekog zahteva za kredit.

Takođe, kako regulišete pitanje godišnjeg poreza? Ja po prihodima prelazim taj godišnji limit, ali knjigovođa mi reče da se za osnovu uzima iznos iz rešenja o paušalnom porezu, što mi baš i nije logično.

Само преко 241 јер су то твоја неопорезива средстава. Тако ја радим већ 3 године, а сваке године сам у децембру носио моје потврде о промету преко рачуна агенцији у Пореску Управу.
Иначе, у SoGe банци ми је у петак (а и нкоск) одобрио стамбени кредит као паушалном предузетнику.

Што се тиче годишњег прихода, ти као физичко лице имаш званично само онолико колико пише у решењу из ПУ.
 
Poslednja izmena:
Opa, da častiš :)

Ja, ako bog da, negde u decembru ili januaru podnosim zahtev za stambeni kredit.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Ja sam preduzetnik pausalac. Dobio sam kredit za stan od Erste Banke, pre par meseci, iako nisam imao resenje od poreske (ali sam imao prosek poreske osnovice iz 2014. godine za petu grupu pausala za moju opstinu).
Raiffeisen banka mi je ponudila kredit za firmu.
Sto se tice ebankinga, preporucujem raiffeisen banku, jer se dobija povoljniji kurs preko ebankinga kada se devizna uplata prebacuje na dinarski racun, sto je preko erste banke nemoguce, brzo odgovaraju na mailove i generalno je lako poslovati sa njima.
 
Problem je što se pravnim licima kredit odobrava minimum nakon 2 godine postojanja firme, dok se kredit za fizička lica može podići 6 meseci nakon otvaranja računa.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Preduzetnik je fizičko lice, pravna lica su samo DOO i AD.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Svejedno, bankar iz RF banke mi je rekao, kad je pokušavao da me navuče da otvorim kod njih račun, da po zakonu ionako kao preduzetnik mogu tek 2 godine nakon osnivanja da tražim kredit.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Da, osim za start up kredite kojih nema.

Bez obzira što je preduzetnik fizičko lice koje obavlja delatnost, uslovi odobravanja su identični kao za pravna lica.
 
Sto se tice ebankinga, preporucujem raiffeisen banku, jer se dobija povoljniji kurs preko ebankinga kada se devizna uplata prebacuje na dinarski racun, sto je preko erste banke nemoguce, brzo odgovaraju na mailove i generalno je lako poslovati sa njima.
Kako mislis kada se devizna uplata prebacuje na dinarski racun? Obicna konverzija?
Da, RF je imao odlican kurs ranije, ali vec ~2 godine zezaju za kurs :(
 
Svejedno, bankar iz RF banke mi je rekao, kad je pokušavao da me navuče da otvorim kod njih račun, da po zakonu ionako kao preduzetnik mogu tek 2 godine nakon osnivanja da tražim kredit.

Nema to veze sa zakonom nego je takva politika banke. To kome će banka da da kredit zavisi isključivo od banke
 
Само преко 241 јер су то твоја неопорезива средстава. Тако ја радим већ 3 године, а сваке године сам у децембру носио моје потврде о промету преко рачуна агенцији у Пореску Управу.
Иначе, у SoGe банци ми је у петак (а и нкоск) одобрио стамбени кредит као паушалном предузетнику.

Што се тиче годишњег прихода, ти као физичко лице имаш званично само онолико колико пише у решењу из ПУ.

Ne zelim da ulazimo u raspravu jer ne znam sta je to tvoja banka radila, ali 241 prebacivati kao preduzetnik je jako opasno jer si time stavio neonsku reklamu znate ja imam vecu zaradu od one koju ste mi vi definisali resenjem, molim vas podignite mi dazbine sto vise mozete. 241 je zarada, dal je po resenju ili nije nebitno da je ovo drzava kao sto nije ti bi na to morao da platis veci porez nego onaj po resenju.

Da ne kucam dodatne postove, Rf je skup kao djavo za bukvalno sve i totalno neisplativ jer nisam nasao ni jednu uslugu da rade bolje (eventualno malo brze ali i mnogo skuplje) od intese recimo. Njihova politika je da preduzetnicima odobravaju kredit u visini od procenta godisnjeg prometa, ne secam se dal je bilo 10 ili 20 ali u svakom slucaju besmisleno. Pri tome ogromni su im troskovi odobravanja, odrzavanja i u stvari bilo cega od trenutka kada si usao u banku.

Erste takodje ima velike (vece) troskove, sto se tice kredita za preduzetnike daju isti odnos godisnjeg prometa i visine kredita kao intesa ali nama nije bilo interesantno trenutno pa nemam detaljnije informacije.

I da dve godine postojanja pausalne preduzetnicke radnje je u principu default za sve banke da te uzmu za ozbiljno. Do tad uglavnom nece ni da pricaju o bilo cemu jer nisu uvereni u ozbiljnost.

Sto se tice statusa preduzetnik vs fizicko lice, mozete na osnovu svog resenja aplicirati i za privredne kredite i za licne. Kada se koristi vasa zarada sa resenja za odobravanje kredita onda vam je ono odobreno kao fizickom licu, ako se koristi promet radnje onda je to pravno lice. U ovom slucaju je i svejedno jer fizicko lice garantuje svom svojom imovinom za dugove preduzetnicke radnje pa je i bankama najmanji problem da to provuku ovako ili onako.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice statusa preduzetnik vs fizicko lice, mozete na osnovu svog resenja aplicirati i za privredne kredite i za licne. Kada se koristi vasa zarada sa resenja za odobravanje kredita onda vam je ono odobreno kao fizickom licu, ako se koristi promet radnje onda je to pravno lice. U ovom slucaju je i svejedno jer fizicko lice garantuje svom svojom imovinom za dugove preduzetnicke radnje pa je i bankama najmanji problem da to provuku ovako ili onako.

Razlika između fizičkog i pravnog lice je upravo u odgovornosti.
Pravno lice je odgovorno samo imovinom preduzeća, jer je posebni pravni subjekt pa vlasnik/direktor nemaju nikakve veze sa dugovima. Preduzetnik je fizičko lice koje obavlja neku delatnost i pa je odgovoran celokupnom svojom imovinom.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Razlika između fizičkog i pravnog lice je upravo u odgovornosti.
Pravno lice je odgovorno samo imovinom preduzeća, jer je posebni pravni subjekt pa vlasnik/direktor nemaju nikakve veze sa dugovima. Preduzetnik je fizičko lice koje obavlja neku delatnost i pa je odgovoran celokupnom svojom imovinom.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Generalno da, u ovoj formulaciji se odnosi iskljucivo na slucaj doo (i slicnih) jer postoje i drugi oblici pravnog lica gde ne mora biti ogranicena odgovornost u pitanju.
 
Ne zelim da ulazimo u raspravu jer ne znam sta je to tvoja banka radila, ali 241 prebacivati kao preduzetnik je jako opasno jer si time stavio neonsku reklamu znate ja imam vecu zaradu od one koju ste mi vi definisali resenjem, molim vas podignite mi dazbine sto vise mozete. 241 je zarada, dal je po resenju ili nije nebitno da je ovo drzava kao sto nije ti bi na to morao da platis veci porez nego onaj po resenju.

Ово би имало тежину када ми мој порески инспектор не би тражио, сваког децембра, да му доставим потврду из банке о промету преко рачуна агенције (и девизног и динарског). Они увелико имају увид у промет моје агенције а пошто као паушалац немам могућност да књижим расходе а немам ниједног запосленог. Мене свакако чека већа пореска основица али она не може бити већа него што је било коме другоме ко послује на тој истој општини у 5ој групи. Дакле, макс може да буде 120% од просечне бруто плате на општини.

I da dve godine postojanja pausalne preduzetnicke radnje je u principu default za sve banke da te uzmu za ozbiljno. Do tad uglavnom nece ni da pricaju o bilo cemu jer nisu uvereni u ozbiljnost.

Sto se tice statusa preduzetnik vs fizicko lice, mozete na osnovu svog resenja aplicirati i za privredne kredite i za licne. Kada se koristi vasa zarada sa resenja za odobravanje kredita onda vam je ono odobreno kao fizickom licu, ako se koristi promet radnje onda je to pravno lice. U ovom slucaju je i svejedno jer fizicko lice garantuje svom svojom imovinom za dugove preduzetnicke radnje pa je i bankama najmanji problem da to provuku ovako ili onako.

За ово си апсолутно у праву, банка или лизинг кућа, те уопште не гледа док немаш барем 2 године постојања. ШТо се кредитирања тиче, ствар је од банке до банке и њиховог дискреционог права да одобре некоме кредит или не. Једина ствар по питању стамбених кредита је што скоро све банке раде са НКОСК а агенција има своја правила која и банка мора да испоштује.
 
Ово би имало тежину када ми мој порески инспектор не би тражио, сваког децембра, да му доставим потврду из банке о промету преко рачуна агенције (и девизног и динарског). Они увелико имају увид у промет моје агенције а пошто као паушалац немам могућност да књижим расходе а немам ниједног запосленог. Мене свакако чека већа пореска основица али она не може бити већа него што је било коме другоме ко послује на тој истој општини у 5ој групи. Дакле, макс може да буде 120% од просечне бруто плате на општини.

Mislim da se ne razumemo. Pausalac ne mora da pravda troskove i time moze da tvrdi da 90% prometa preko racuna predstavljaju u stvari materijalni i kojekakvi troskovi. Kada ti prebacis na 241 mesto sa 266 ili 290 sta god ti samim tim priznajes da to ne ide u trosak nego da je to tvoja zarada. E tu lezi problem koji ce se pokazati kada (ako ikada) prestanemo da budemo banana drzava. Doduse kada dodje do toga, bice ukinut pausal u svakom slucaju pa kontam da nema ni veze.

Jedino sto tebi moze biti problem da se neki genijalac u poreskoj doseti da je to sto sam ja rekao pravo tumacenje ali posto oni nemaju bas mnogo pojma i ne mesaju se u svoj posao mislim da neces imati problem u blizoj buducnosti.
 
RF i Intesa nude mogućnost kreditiranja paušalaca posle 15, odnosno 18 meseci (ne znam tačno koja koliko), bar su mi tako odgovorili na moje pitanje.

E sad, mene zanima sledeće - imam otvoren račun u jednoj banci kao fizičko lice gde sam nekih 10ak godina primao platu od raznih poslodavaca. Od pre par meseci mi se promenio status, pa sam prešao u paušalce (još čekam poresko rešenje) 5 grupe.

Pošto prva banka vidi da već par meseci nemam prihode na ime plate, već samo keš uplate, da li mi to menja status na neki način? Znam da ne mogu da uzmem kredit bar još godinu dana i slično, ali me zanima da li bi dobio nešto ukoliko bih prijavio promenu statusa prvoj banci? (Da nisam više zaposlen, već da sam preduzetnik paušalaca). Ima li neko iskustva sa ovim?
 
Nazad
Vrh Dno