Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

mislim da je u svim bankama tako. Ja sam u RF i poreski inspektor mi je eksplicitno naveo da oznacim u listi izvoda da li je nesto slucajno prodaja deviza jer oni to vide kao priliv...
 
  • Like
Reagovanja: uji
Tako je. Priliv deviza plus prodaja na dinarski je po poreskoj dupli prihod, što znači da razlika od 30% mora da bude po drugom nalogodavcu ili uplati pazara (u slučaju neposedovanja kase evidentirati promet sa bezbednosnim elementom preko čitača kroz TaxCore portal), odnosno i oba. Zato neko preferira dinarske Visa kartice (kao u OTP Platinum ili Poštanskoj Classic) za koje povlačenja sa PayPal-a knjiže po kursu bliskom srednjem, a time se i ovo izbegava.
 
Jel ima neko ovde iskustva sa elektronskim arhiviranjem od 1.1.2024 koji je krenuo za sva pravna lica? Ako moze da me bar uputi na mesta gde mogu da procitam detaljnije i lepo objasnjeno ko sta gde kad zasto, ili cu morati da placam firmu neku da to vodi za mene? :) Jel trazio neko idealno povoljno resenje za mikro doo?
 
u kom smilsu idealno resenje za mikro doo? knjigovodja je idealno resenje... :)
ne znam cene kakve su sada, ranije su isle 60-120e za mikro doo
 
mislim da je u svim bankama tako. Ja sam u RF i poreski inspektor mi je eksplicitno naveo da oznacim u listi izvoda da li je nesto slucajno prodaja deviza jer oni to vide kao priliv...
Samo da pitam, gde naglašavaš to, u aplikaciji pretpostavljam, ali koji, kao, segment, koje polje? Ovo je strašno ako je tako, i veliko hvala na informaciji!
 
Tako je. Priliv deviza plus prodaja na dinarski je po poreskoj dupli prihod, što znači da razlika od 30% mora da bude po drugom nalogodavcu ili uplati pazara (u slučaju neposedovanja kase evidentirati promet sa bezbednosnim elementom preko čitača kroz TaxCore portal), odnosno i oba. Zato neko preferira dinarske Visa kartice (kao u OTP Platinum ili Poštanskoj Classic) za koje povlačenja sa PayPal-a knjiže po kursu bliskom srednjem, a time se i ovo izbegava.
Pretpostavljam da pod razlikom od 30% podrazumevaš stavku testa samostalnosti?
 
  • Like
Reagovanja: uji
Prihodi/dohodci, su apsolutno jasni... Ko hoće da se vadi na SNS, ima problema ideološke prirode...
 
Samo da pitam, gde naglašavaš to, u aplikaciji pretpostavljam, ali koji, kao, segment, koje polje? Ovo je strašno ako je tako, i veliko hvala na informaciji!
ja sam to putem maila iskomunicirao sa poreskim inspektorom, i poslao sam im excel sa svim fakturama i kad je koja uplacena., poslao sam im kpo, izvode iz banke i par izjava sad se ne secam koijh...
 
Ja sam u Erste i sa PayPal-a povlacim na dinarski racun, prilikom otvaranja racuna sam trazio Visa karticu, tad su mi rekli da za devizni ne mogu da mi daju Visu nego samo za dinarski. Kurs je veoma slican srednjem kursu, ako ne i potpuno isti, tako da sam sa te strane zadovoljan. Mnogo je jednostavnije ovako nego transakcija na devizni pa zahtev za prodaju da bi se novac prebacio na dinarski, narocito jer sam taj zahtev morao da stampam, popunjavam rucno, pa skeniram i saljem tako, ne znam da li se nesto promenilo povodom toga.

Za sad nisam imao nikakve kontrole iz poreske tako da ovaj sistem meni odgovara.
 
Ja sam u Erste i sa PayPal-a povlacim na dinarski racun, prilikom otvaranja racuna sam trazio Visa karticu, tad su mi rekli da za devizni ne mogu da mi daju Visu nego samo za dinarski. Kurs je veoma slican srednjem kursu, ako ne i potpuno isti, tako da sam sa te strane zadovoljan. Mnogo je jednostavnije ovako nego transakcija na devizni pa zahtev za prodaju da bi se novac prebacio na dinarski, narocito jer sam taj zahtev morao da stampam, popunjavam rucno, pa skeniram i saljem tako, ne znam da li se nesto promenilo povodom toga.

Za sad nisam imao nikakve kontrole iz poreske tako da ovaj sistem meni odgovara.
Nemam mogucnost da mi se plati u dinarima. I ja stampam, potpisujem, skeniram. Pokusao sam da im posaljem digitalno potpisane dokumente ali sam odmah upozoren da se o tome pojma nema i da ne pametujem.
 
Nemam mogucnost da mi se plati u dinarima. I ja stampam, potpisujem, skeniram. Pokusao sam da im posaljem digitalno potpisane dokumente ali sam odmah upozoren da se o tome pojma nema i da ne pametujem.
Stvorio si nesporazum. Da ti se plati u dinarima iz inostranstva svakako nije u skladu sa zakonima, pošto jedino nerezidenti su učesnici dinarskog platnog prometa u swift-u, iako Erste može takvu uplatu sa deviznog da preknjiži na tekući i Rajfajzen pretvori u evre, ali ostale banke ih mahom vraćaju.
Ovde je reč o povlačenju deviza sa PayPal-a, u smislu da si valutu kartice postavio na dolar ili evro, šta već tamo imaš, to prebaciš na Visa Business i ako se kod banke vodi samo u dinarima, Visa prebaci devize u evrima kao obračunskoj valuti za potrošnju u inostranstvu, a preduzetniku se proknjiže dinari, umesto što bi, kao u Rajfajzenu dobio evre pa morao da zove i ugovara kurs, a neće dobiti ni približno onom što je u ova tri slučaja moguće.
Direktne uplate na devizni račun svakako moraju da se pravdaju pratećom dokumentacijom, a kartične transakcije ne, to je suštinska razlika.
 
Hteo bih da se oprobam u preduzetnickim vodama pa me zanima da li me neko moze uputiti odakle da pocnem? Ideja mi je da skoknem do biroa sutra pa da potrazim informacije tamo mada nisam siguran koliko su (ne)pismeni. Advokat, knjigovodja neka agencija? Koga najbolje pitati i gde potraziti pomoc?
 
A i ti morloci koji rade tamo preturaju po mojoj kartici dinarskog prometa jer su shvatili kao promet kada prodam banci devize, a ona stavi dinare na moj račun. Dok se u Srbiji dnevno utajuju milijarde.
 
Звао сам сада банке да битам за курс и негде добио конкретан одговор, негде не. За референцу, средњи курс НБС на насловној страни је сада 107,0202 динара за долар.
  • Интеза сада нуди 106,4. О Интези сам већ писао у претходним порукама, само да додам да курс у апликацији буде 0,6 мањи од средњег курса на сајту НБС. Међутим, како НБС мења курс око 14h, уколико се тада повећа курс, у апликацији се неће повећати. А ако падне, обавезно ће пасти. Значи тржишни је само уколико банци иде на руку. Јадне форе, али чисто да употпуним информације
  • Рајфајзен ми је рекао да је курс око 106,5 међутим у претходној поруци видимо да није тако. Негде сам читао да је могуће тражити бољи курс, а такође вас могу трајно означити за бољи курс у апликацији, али не знам је ли то истина, јер нисам клијент. Оно што ми је агент рекао је да им је курс тржишни, те да не могу да гледам стриктно средњи курс НБС, јер је он закуцан од 9h до 14h
  • Уникредит ми није рекао курс, већ само да понуде иду преко матичне експозитуре
  • Про кредит ми је рекао да курс не може да се види док им не кажем матични број фирме. Значи практично, не можете знати курс док не постанете клијент. Рекли су ми да погледам курсну листу, али да је курс тржишни, а за правна лица бољи од курса за физичка. Значи немање појма и рекла-казала информације
  • ОТП ми је коначно рекао поуздане и конкретне информације. Размена девиза се врши позивом (по речима збуњене агентице изгледа не може размена из апликације, осим по ужасним курсевима за физичка лица), а курс испод 10.000 долара је 105,8 док је преко 10.000 долара курс 105,9. Информација са њиховог сајта да дају бољи курс преко 5.000 долара је застарела
Jel si na kraju dokucio ko ima najbolji USD kurs, promenio banku?
U NLB Komercijalnoj dosta varira, za kurs zoves ili saljes mejl i oni ti vrate kurs, nema negde da mozes da vidis u svakom trenutku, u najboljem slucaju bude 0.6 od srednjeg, najgore sto sam dobijao je 1, tad ni ne menjam, pitam neki drugi dan, obicno je 0.7x. Nije sjajno, menjao bih banku, ali cini mi se nije trava mnogo zelenija na drugoj strani.
 
Банке неће да откривају ове информације, па и информације које сам добијао звањем банака не уливају поверење, јер службеници често немају појма шта причају и не уливају поверење. Просто у гласу чујеш да не знају. Стога не могу да тврдим ништа са сигурношћу осим за банке где су људи попут тебе изнели тачне информације. А покретали су многи дискусије на Редиту и никад да се скупи довољно поузданих информација. Углавном људи примају уплате у еврима. Можда немају довољно долара да им је курс битан, или их једноставно брига да се тиме оптерећују.

Према свим информацијама које сам скупио, Интеза је најбоља за курс долара, па сам и за нову фирму отворио тамо рачун. Све друго је било евентуално исти курс, не бољи, па не бих мењао оно што ми је познато и ризиковао велике варијације у курсу. Отварање рачуна је трајало јако дуго и требало је око 10-12 дана да добијем инструкције за плаћање. То је велика мана, не знам какве су друге банке, ако је ово уопште битно.

Да се вратим на курс долара, од свих банака, једино сам из службенице АИК банке чуо за потенцијално бољи курс од Интезе, који је у суштини одличан, али само за износе веће од 10.000$ и то потенцијално јако велике. Када је средњи курс на насловној страни НБС био 107,9496, жена ми је рекла да су курсеви по којима су одрађене трансакције били:
  • Испод 10.000$
    • Куповни: 109,6
    • Продајни: 106,6
  • Преко 10.000$
    • Поменула ми је 107,3 i 107,8 али није хтела да каже за које износе
 
Moram da se ispravim za kurs u Erste. Proverio sam poslednje 2 transakcije, USD sa PayPal-a na dinarski preduzetnicki racun, kurs oko 2.6 dinara nizi od srednjeg kursa za datum transakcije.
Novac uglavnom legne nekih 20h nakon povlacenja sa PP, odnosno dan nakon povlacenja, pa se nekad i kurs razlikuje ali ove 2 transakcije koje sam proverio, razlika u kursu za taj jedan dan je oko 0.2din tako da to nije moglo da utice.

Ukratko, kurs nije tako sjajan kao sto sam mislio, mada sam ubedjen da se u pocetku poklapao sa srednjim kursom, ali vise od godinu dana nisam proveravao.

Sto se drugih stvari tice, nisam prezadovoljan sa Erste, narocito ne sa sluzbenicima, sreca pa sam od otvaranja racuna svega 2-3 puta morao u poslovnicu u poslednje 2 godine.
"Moj licni bankar", sluzbenik koji mi je otvorio racun, mi je dao njegov mail da mu se "bilo kad" obratim. Pisao mu jednom oko nekog problema, odgovor sam dobio nakon nedelju dana kad sam se zalio njihovoj glavnoj korisnickoj sluzbi.
Otvaranje racuna trajalo 2 nedelje, sluzbenik (moj licni bankar) nije poslao papire, jer su mi iz centrale odgovorilli da otvaranje traje 2 dana, toliko dok kurir odnese papire.

Kao sto neko iznad rece, elektronski potpis za njih ne postoji, izvodis gimnastiku da bi prebacio novac za deviznog na dinarski racun, umesto da to bude nekoliko klikova u aplikaciji, makar i sa elektronskim potpisom.

Da imam potrebu da cesce odlazim u banku, verovatno bih trazio neku drugu.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Baš danas sam prodavao USD u Intezi, 107.89 srednji kurs NBS, Inteza menja za 107.3 što je tačno tih ~0.6 rsd razlike.
 
Pozdrav, jedno pitanje za I Racun Biznis Raifajzen banke,

naime, kako oni aktiviraju platne kartice za doo?

Ceo Proces otvaranja racuna je prosao odlicno online, i posle nekih 10 minuta racun je postao aktivan

Ali u delu kartice u aplikaciji za sada nema promena - posle 6 dana od otvaranja.

Pretpostavljam da mora da se ide u ekspozituru da se podnese zahtev mozda?
 
Za fizičke kartice moraš da podneseš zahtev u ekspozituri, da.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Nazad
Vrh Dno