Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

mislim da je u svim bankama tako. Ja sam u RF i poreski inspektor mi je eksplicitno naveo da oznacim u listi izvoda da li je nesto slucajno prodaja deviza jer oni to vide kao priliv...
 
  • Like
Reagovanja: uji
Tako je. Priliv deviza plus prodaja na dinarski je po poreskoj dupli prihod, što znači da razlika od 30% mora da bude po drugom nalogodavcu ili uplati pazara (u slučaju neposedovanja kase evidentirati promet sa bezbednosnim elementom preko čitača kroz TaxCore portal), odnosno i oba. Zato neko preferira dinarske Visa kartice (kao u OTP Platinum ili Poštanskoj Classic) za koje povlačenja sa PayPal-a knjiže po kursu bliskom srednjem, a time se i ovo izbegava.
 
Jel ima neko ovde iskustva sa elektronskim arhiviranjem od 1.1.2024 koji je krenuo za sva pravna lica? Ako moze da me bar uputi na mesta gde mogu da procitam detaljnije i lepo objasnjeno ko sta gde kad zasto, ili cu morati da placam firmu neku da to vodi za mene? :) Jel trazio neko idealno povoljno resenje za mikro doo?
 
u kom smilsu idealno resenje za mikro doo? knjigovodja je idealno resenje... :)
ne znam cene kakve su sada, ranije su isle 60-120e za mikro doo
 
mislim da je u svim bankama tako. Ja sam u RF i poreski inspektor mi je eksplicitno naveo da oznacim u listi izvoda da li je nesto slucajno prodaja deviza jer oni to vide kao priliv...
Samo da pitam, gde naglašavaš to, u aplikaciji pretpostavljam, ali koji, kao, segment, koje polje? Ovo je strašno ako je tako, i veliko hvala na informaciji!
 
Tako je. Priliv deviza plus prodaja na dinarski je po poreskoj dupli prihod, što znači da razlika od 30% mora da bude po drugom nalogodavcu ili uplati pazara (u slučaju neposedovanja kase evidentirati promet sa bezbednosnim elementom preko čitača kroz TaxCore portal), odnosno i oba. Zato neko preferira dinarske Visa kartice (kao u OTP Platinum ili Poštanskoj Classic) za koje povlačenja sa PayPal-a knjiže po kursu bliskom srednjem, a time se i ovo izbegava.
Pretpostavljam da pod razlikom od 30% podrazumevaš stavku testa samostalnosti?
 
  • Like
Reagovanja: uji
Prihodi/dohodci, su apsolutno jasni... Ko hoće da se vadi na SNS, ima problema ideološke prirode...
 
Samo da pitam, gde naglašavaš to, u aplikaciji pretpostavljam, ali koji, kao, segment, koje polje? Ovo je strašno ako je tako, i veliko hvala na informaciji!
ja sam to putem maila iskomunicirao sa poreskim inspektorom, i poslao sam im excel sa svim fakturama i kad je koja uplacena., poslao sam im kpo, izvode iz banke i par izjava sad se ne secam koijh...
 
Ja sam u Erste i sa PayPal-a povlacim na dinarski racun, prilikom otvaranja racuna sam trazio Visa karticu, tad su mi rekli da za devizni ne mogu da mi daju Visu nego samo za dinarski. Kurs je veoma slican srednjem kursu, ako ne i potpuno isti, tako da sam sa te strane zadovoljan. Mnogo je jednostavnije ovako nego transakcija na devizni pa zahtev za prodaju da bi se novac prebacio na dinarski, narocito jer sam taj zahtev morao da stampam, popunjavam rucno, pa skeniram i saljem tako, ne znam da li se nesto promenilo povodom toga.

Za sad nisam imao nikakve kontrole iz poreske tako da ovaj sistem meni odgovara.
 
Ja sam u Erste i sa PayPal-a povlacim na dinarski racun, prilikom otvaranja racuna sam trazio Visa karticu, tad su mi rekli da za devizni ne mogu da mi daju Visu nego samo za dinarski. Kurs je veoma slican srednjem kursu, ako ne i potpuno isti, tako da sam sa te strane zadovoljan. Mnogo je jednostavnije ovako nego transakcija na devizni pa zahtev za prodaju da bi se novac prebacio na dinarski, narocito jer sam taj zahtev morao da stampam, popunjavam rucno, pa skeniram i saljem tako, ne znam da li se nesto promenilo povodom toga.

Za sad nisam imao nikakve kontrole iz poreske tako da ovaj sistem meni odgovara.
Nemam mogucnost da mi se plati u dinarima. I ja stampam, potpisujem, skeniram. Pokusao sam da im posaljem digitalno potpisane dokumente ali sam odmah upozoren da se o tome pojma nema i da ne pametujem.
 
Nemam mogucnost da mi se plati u dinarima. I ja stampam, potpisujem, skeniram. Pokusao sam da im posaljem digitalno potpisane dokumente ali sam odmah upozoren da se o tome pojma nema i da ne pametujem.
Stvorio si nesporazum. Da ti se plati u dinarima iz inostranstva svakako nije u skladu sa zakonima, pošto jedino nerezidenti su učesnici dinarskog platnog prometa u swift-u, iako Erste može takvu uplatu sa deviznog da preknjiži na tekući i Rajfajzen pretvori u evre, ali ostale banke ih mahom vraćaju.
Ovde je reč o povlačenju deviza sa PayPal-a, u smislu da si valutu kartice postavio na dolar ili evro, šta već tamo imaš, to prebaciš na Visa Business i ako se kod banke vodi samo u dinarima, Visa prebaci devize u evrima kao obračunskoj valuti za potrošnju u inostranstvu, a preduzetniku se proknjiže dinari, umesto što bi, kao u Rajfajzenu dobio evre pa morao da zove i ugovara kurs, a neće dobiti ni približno onom što je u ova tri slučaja moguće.
Direktne uplate na devizni račun svakako moraju da se pravdaju pratećom dokumentacijom, a kartične transakcije ne, to je suštinska razlika.
 
Nazad
Vrh Dno