Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Osim sto se sve placa retroaktivno, odgovara se i licnom imovinom.

U Srbiji, gde je po meni, sve upereno protiv samostalnog pojedinca - ovo je znatniji rizik, i zato sam i presao na DOO - da me manje glava boli.
Test samostalnosti nije jos (masovnije?) sprovodjen, ali postoji kao zakonska opcija. Pri tome je dosta toga ostavljeno "poreskom inspektoru" na licno tumacenje.
 
Ok hvala na iskazanom mišljenju.
Još dva pitanja,
1)ja sada radim preko "Consultant Agreement" ugovora kao fizičko lice, da li je obavezno da se to promeni na ime firme kada se završi proces otvaranja?
2) tačka 4 kaže: "Ugovor o angažovanju preduzetnika ili sadrži delimičnu ili potpunu zabranu preduzetniku da pruža usluge po osnovu ugovora sa drugim nalogodavcima, izuzev delimične zabrane koja obuhvata pružanje usluga ograničenom broju direktnih konkurenata nalogodavcu."
ugovor kaže: "
the Consultant agrees not to perform similar services with regard to any
product of any entity involved in the sale or service of blockchain research, crypto trading or
other Web3 services which are similar to, and compete directly with, the products of the
Company."
Da li sam ja ovde samostalan s obzirom da mogu da radim sa drugim klijentima ali ne na poslovima vezane za pomenute oblasti?
 
Poslednja izmena:
Placao sam porez za PIO i posto je tek za prvi mjesec trebalo je samo proporcionalno danima proslog mjeseca da se plati od kada sam se registrovao ali nisam to vidio i uplatio cijeli iznos.
Hocu li sada biti u pretplati, da li za maj da uplatim razliku, kakva je procedura? Poslao sam mail poreskoj ali racunam da cu brze ovdje dobit odgovor.
 
Da, slobodno uplati samo razliku plus tipa 50 - 100 Dinara.
Sledeće godine, tamo u Februaru traži da ti prebace višak da ove godine na sledeću godinu.
Isto to možeš da zahtevaš na osnovu bilo koje druge pretplate.
Ja sam bio plato neku kaznu za držanje opasnih životinja koje su gospoda konvertovala u porez pa sam predostrožnosti radi uplatio (znatno) više jer mi je svakog dana "kucao taksimetar" pa sam tražio da se sredstva da tog računa prebace ovamo i uradili su tako tipa posle 15 dana bez ikakvog obaveštenja.
 
mislim da to preknjizavanje sada rade automatski...
 
Ja sam slao zahtev za preknjizavanje pre nekoliko godina poslednji put...
zadnjih godina koliko sam video na izvestaju koji skidam sa eporezi, na pocetku godine u startu imam nesto vise placeno iako nista nisam placao , sto mislim da je preneseno iz prethodne godine... Provericu, mozda gresim...
 
Kod mene se slaže u paru početno stanje 2023. sa završnim iz 2022. godine koje je anulirano.
Za sve prethodne godine i dalje ima neka zaostala sića... ovo je prvi put.
 
Sin moj je napravio neku igricu u okviru igre Roblox. Pre nedelju dana je pustio u beta testiranje ili kako se to već kaže i ti igrači su mu rekli gde ima bagova. Zakrpio je te rupe i pre 3-4 dana je pustio u promet pa prodaje tamo u okviru te igrice neke skinove ili šta već. Taj Roblox uzima puno ja mislim 70% a developeru daje 30%. On je do sada prodao oko 450$ u pravim parama i stigao je do nivoa kada on može da withdrawuje njegov deo oko 140$. On ima 15 god, uslov je da ima više od 13. E sad treba da popuni još neke stvari, šaljem sliku. Molim za pomoć. Interesuje me boldovano a i ostalo. Hvala unapred IMG_2956.jpeg
 
Kao stranac koji ne boravi na USA teritoriji potrebno je da im potpiše W-8 formular da mu ne bi zaduživali USA porez.
Ako se neko skorije time bavio neka ispravi/dopuni...
 
Evo šta kaže ChatGPT:
"IRS obrazac W-8 je serija obrazaca koje američki Poreski kodeks zahteva od stranih osoba (uključujući korporacije) koje primaju određene vrste prihoda iz izvora unutar Sjedinjenih Država. Oni se koriste da bi se potvrdio status stranca, da bi se odredio da li je strani primalac prihoda obavezan da plaća poreze u Sjedinjenim Državama i, ako je tako, da li su na raspolaganju bilo kakve smanjenje ili oslobađanje od američkog poreza.

Postoji nekoliko različitih W-8 obrazaca, uključujući W-8BEN, W-8BEN-E, W-8ECI, W-8EXP, i W-8IMY. Svaki od njih se koristi za različite svrhe, u zavisnosti od vrste stranog primaoca prihoda i prirode prihoda. Na primer, W-8BEN se koristi od strane stranih pojedinaca kako bi se potvrdilo da su ne-US osoba i da su kvalifikovani za poresko oslobađanje ili smanjenje poreza na određene vrste prihoda. Obrazac W-8 obično zahteva informacije kao što su identitet strane osobe, zemlja porekla, vrsta prihoda, i potvrda o ispunjavanju uslova za smanjenje ili oslobađanje od američkog poreza."

Kada prihod (oslobođen USA poreza) stigne ovde, onda potpada pod naše poreske propise, verovatno za freelancere i verovatno se ništa ne plaća za te male sume.
 
Koji su benefiti Raiffeisen iBiznis računa osim 0din za prvih godinu dana? Koja kartica se dobija, da li se dobija USD račun? Ne mogu nigde da nadjem te info.
Razmišljam se izmedju toga i
OTP Sinhro paketa, 500/700 RSD sa Gold/Platinum Mastercard, glavna razlika je da sa Platinum dolazi i putno osigranje dok Gold nema ja mislim
 
Prijavio sam EKO TAKSU putem LPA portala, ali sada vidim da u statusu piše ODBIJENA.

Da naglasim da sam tek pre mesec dana otvorio paušalnu preduzetničku radnju, što znači da mi je promet prošle godine bio nula. Da li je zbog toga?
 
^Da, tek sledece godine ces platiti eko taksu.
 
Ja sam dobio rešenje nakon prijave za prvu godinu ali sa iznosom 0. To je bilo za par meseci prošle godine, za ovu moram ponovo da prijavljujem ili ide po auzomatizmu?
 
ja sam jednom prijavio, pa mi je par godina dolazilo automatski, na portalu lpa valjda, pojavljivao se dug za taksu za zzs, ali zadnje godine se nista nije desilo... verovatno sam trebao da prijavim a nisam
 
Prijave su do 31.07 za svaku godinu, zar ne?
 
Meni je od prosle godine agencija u mirovanju, da li moram da prijavljujem eko taksu?
 
Koje su opcije trenutno za osobu koja je zaposlena 100% da radi dodatno sa drugom firmom ovde u Srbiji?
Ugovor o delu, ugovor o dopunskom radu, registrovanje kao preduzetnik ..? Ima li još opcija? Koje su prednosti i mane? Ne znam vremenski koliko bi trajao angažman 3-6-12 meseci…
 
Sin moj je napravio neku igricu u okviru igre Roblox. Pre nedelju dana je pustio u beta testiranje ili kako se to već kaže i ti igrači su mu rekli gde ima bagova. Zakrpio je te rupe i pre 3-4 dana je pustio u promet pa prodaje tamo u okviru te igrice neke skinove ili šta već. Taj Roblox uzima puno ja mislim 70% a developeru daje 30%. On je do sada prodao oko 450$ u pravim parama i stigao je do nivoa kada on može da withdrawuje njegov deo oko 140$. On ima 15 god, uslov je da ima više od 13. E sad treba da popuni još neke stvari, šaljem sliku. Molim za pomoć. Interesuje me boldovano a i ostalo. Hvala unapred Pogledajte prilog 390319
Popunjen w8 i juče mu ta kompanija uplatila prve pare na PayPal. Pitanje jedno. Da li povlačiti na tekući svaki put kad legne uplata (80-90$) ili da ih ostavimo tu pa da se sakupi npr 1000 dolara pa withdraw? Šta je manje uočljivo, više manjih povlačenja ili jednom u mesec dana veći iznos.? Ja mu rekao sa nije problem daj bože da mu krene ozbiljno pa i nek plaća i 50% poreza državi ali još jr klinac tek napunio 15 god kome on sa plaća porez
 
Koliko se sećam, ni tekući račun ne može da otvori maloletnik već otvara zakonski zastupnik u njegovo ime (svojevremeno ja za ćerku), pa samim tim nagađam da je zakonski zastupnik poreski obveznik?
 
Koliko se sećam, ni tekući račun ne može da otvori maloletnik već otvara zakonski zastupnik u njegovo ime (svojevremeno ja za ćerku), pa samim tim nagađam da je zakonski zastupnik poreski obveznik?
Verujem da je tako nego htedoh da pitam šta je ispod radara bolja varijanta, više puta po 100+€ ili čekam da se nakupi pa povučem npr 1000? A kad dođe vreme, daj bože da dođe u tu situaciju da ima toliko priliva da ulazi u porez, to je najmanja briga i treba da plaća. Mene interesuje sada kad povlači na moj račun
 
Verujem da je tako nego htedoh da pitam šta je ispod radara bolja varijanta, više puta po 100+€ ili čekam da se nakupi pa povučem npr 1000? A kad dođe vreme, daj bože da dođe u tu situaciju da ima toliko priliva da ulazi u porez, to je najmanja briga i treba da plaća. Mene interesuje sada kad povlači na moj račun
Ja bih, da sam na njegovom mestu, povlačio kad se malo nakupi. Ne baš 1000, ali recimo 500. Ako išta, makar zbog toga što će uvek gubiti novca na konverzije i slične gluposti. Isto tako, proveri limit za frilensere, u zavisnosti od njegove zarade možda neće ni morati bilo šta da plaća.
 
Nazad
Vrh Dno