Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Ja cu sutra da svratim do Intese da vidim kako je i sta je kod njih. Bitno mi je da mogu da placam sa tom karticom bez problema i da ne moram svaki put kroz neke papire da prolazim, da trazim racun za firmu kada platim tom karticom itd... Mislim da u Raiffeisen ne traze nista, moze lagano da se placa sa Business karticom bez potrebe za racunima za firmu
 
Kod SOGE sinhro paketa jednim klikom prebacis sredstva sa tvog preduzetnickog racuna na fizicki i placas sta god hoces bez provizije.
Po zakonu ne bi trebao vise od 150.000 dinara da prebacujes dnevno, tako do 6 milion godisnje i placas sta god hoces kao fizicko lice bez potrebe da ista pravdas.
 
E to mi treba. Svraticu sutra do par banka, imam tu jedno 5, 6 u krugu od oko 500m pa cu se raspitati :)
 
Sutra (subota) ne radi platni promet, pa ni savetnici za biznis sektor, barem RF i Intesa.

Ne trazi banka nista da pravdas NJOJ za placanje karticom. To treba poreskoj da pravdas ako nisi pausalac. Ako jesi, slobodno trosis, iako ne bi trebalo :)
 
Jok, samo sa računa fizičkog lica nema provizije osim ako me neko sa sinhro ne demantuje. Moguće da na sinhro i sa računa pravnog lica nema provizije.

Nema provizije ni sa računa pravnog lica.

@alfa ovo je odgovor i na tvoje pitanje :)
 
Pozdrav ljudi. Danas sam poslao zahtev za paušalno oporezivanje (novootvorena agencija) preko sajta ePorezi. E sad, imam nekoliko pitanja za ubuduće:

Da li ovaj postupak moram ponavljati svake godine, tj. da li svake godine treba predavati novi zahtev za paušalno oporezivanje za narednu godinu (do 30. novembra sam video negde)?

Ako DA onda:

1.1. Da li se isto sve završava elektronski?
1.2. Da li treba kao prilog dostaviti neku dodatnu dokumentaciju? Danasa sam, uz popunjen PPDG-1R, predao i APR rešenje, PIB, OP obrazac, ugovor sa bankom i depo karton. Da li sledeći put treba predati isto ovo i plus uz to recimo KPO knjigu i izvod iz banke?

Ako NE onda

2.1. Da li iće iznoz za doprinose iz rešenja uvek biti isti , tj. da li ću automatski od poreske dobijati svake godine novo rešenje (sa možda drugaćijim iznosom), ili plaćam uvek iznos iz prvog rešenja?
2.2. Da li svejedno treba ići do poreske lično svake godine sa nekom dokumentacijom (izvod iz banke, KPO), ili se ovo obavlja samo po pozivu?
 
Da li ovaj postupak moram ponavljati svake godine


Ne. Ukinuto je to od ove godine.

Ja sam u Novembru 2017 godine otvorio preduzetničku radnju isto paušalac, i 25 Januara ove godine sam išao u Upravu prihoda da pitam da li treba da dostavim ponovo papir oko paušalnog oporezivanja do kraja 2018 godine i rečeno mi je da je to ukinuto i više nije potrebno.

2.1. Iznos će ti uvek biti isti, tome služi "akontacija" koju plaćaš a razlika ako dođe do menjanja će biti na kraju poslednjeg meseca obračunata (ako je povećano doplatićeš ako je smanjeno umanjiće ti). Ako se bude nešto menjalo dobijaš automatski od poreske na mestu prebivališta.
2.2 Ne moraš ići ukoliko te ili ne pozovu ili se nešto ne promeni u zakonu pa izmene nešto... u svakom slučaju prati svremena na vreme službeni glasnik da vidiš da se nešto nije bitno menjalo što bi moglo da utiče na tvoj status.
 
Sutra (subota) ne radi platni promet, pa ni savetnici za biznis sektor, barem RF i Intesa.

Ne trazi banka nista da pravdas NJOJ za placanje karticom. To treba poreskoj da pravdas ako nisi pausalac. Ako jesi, slobodno trosis, iako ne bi trebalo :)

Jao boze, a u ponedeljak moram da odlucim u kojoj banci da otvorim racun...

Kolega je imao lose iskustvo sa SoGe bankom, kaze da je uzeo neki racun gde je za svako podizanje novca morao da popunjava neke papire i da pravda ako plati u restoranu tom karticom. Zeleo bih da izbegnem to pa zbog toga pitam.
 
Niko ne spominje za preduzetnike mts banku i Direktnu banku, a mts ima daleko najbolji kurs od svih za menjanje deviza u dinare (u odnosu na zvanični RF, razlika u kursu na $1000 je 4000 dinara?).

Vidim da obe imaju Asseco-ov Office Banking, jel to znaci da devize mogu da se zamene za dinare u toj aplikaciji, bez odlaska ili slanja mejla? Ako ne, da li ima neka banka u kojoj mogu lako da se zamene devize kroz aplikaciju?
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna razlog zasto su toliko zakomplikovane i zastarele bankarske aplikacije za preduzetnike/firme? A za fizicka lica su moderne, lake za koriscenje, ne trebaju nikakve softverske instalacije, pluginovi i cuda, sve lepo radi iz browsera i super izgleda. Primer je evo mts banka sa lepom web aplikacijom za fizicka lica i prastarom Office Banking aplikacijom za preduzetnike, sa gomilom komplikacija da se podesi i koristi. A kao slag na tortu, za Office Banking treba da se plati 3.750 dinara za smart karticu i 600 dinara mesecno da se koristi ta bajata bagovita aplikacija, dok fizicka lica za 0 dinara koriste modernu aplikaciju! :trust: Isti princip je i za sve druge banke. Dakle zasto ne moze jednostavno da bude ista ta moderna i laka aplikacija i za preduzetnike, o cemu se radi tacno?

Sigurnost? Jer preduzetnik navodno barata sa vise novca nego fizicko lice? To mi deluje nelogicno, zato sto neko moze da bude pausalac sa 1000 EUR mesecne zarade i da sa toliko novca uvek i barata, dok fizicko lice moze da ima i 100.000 EUR na racunu i da se loguje samo sa user/pass... Video sam da Komercijalna ima neku novu web aplikaciju za preduzetnike gde izgleda moze jednostavno user/pass login, ali joj nedostaju neke funkcionalnosti, pa za to ipak treba Halcom.....

Toliko se mucim da nadjem banku gde mogu na klik da se zamene devize za dinare, kao sto moze kod tih modernih aplikacija za fizicka lica od istih tih banaka. Od silne frustracije imao sam genijalno glupu ideju, ali sta bi bilo ako bih APR-u/poreskoj prijavio jednostavno broj racuna u banci koji se vodi na fizicko lice? Ionako je preduzetnik tehnicki fizicko lice, a ne pravno lice (kao DOO, AD itd). Sta njih uopste briga dok god dobijaju redovne uplate za poreze i doprinose, oni ce valjda da prihvate bilo koji broj racuna u sistem, ili postoji nesto po cemu se diferenciraju racuni pravnih i fizickih lica?
 
Poslednja izmena:
Koliko sam ispratio, ne postoji banka koja nudi preduzetnicima zamenu deviza u dinare "na klik".

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Jao boze, a u ponedeljak moram da odlucim u kojoj banci da otvorim racun...

Kolega je imao lose iskustvo sa SoGe bankom, kaze da je uzeo neki racun gde je za svako podizanje novca morao da popunjava neke papire i da pravda ako plati u restoranu tom karticom. Zeleo bih da izbegnem to pa zbog toga pitam.

Ne paniči, ne zavisi od izbora banke bogznašta. Uvek možeš i da promeniš

Ima nas ovde više sa Soge računom. To iskustvo drugara koje pominješ prosto nema veze sa realnošću.
 
Kolega je imao lose iskustvo sa SoGe bankom, kaze da je uzeo neki racun gde je za svako podizanje novca morao da popunjava neke papire i da pravda ako plati u restoranu tom karticom. Zeleo bih da izbegnem to pa zbog toga pitam.
Za podizanje preko 150.000 na salteru, po zakonu mora banci da prilozi nesto (nemam pojma sta, nikada nisam podizao na salteru), i to je to.
Ako ti banka ista drugo trazi, odmah otkazi racun i ne razmisljaj o njoj. RF i Intesa to ne rade sigurno. Preko business kartica nista ne traze.

Intesu bih izbegao trenutno, zbog ovih problema sa izmenom sistema za kartice, PJ je imao problema i sa business karticama, ali inace je dobra.
Sa RF ne mozes pogresiti, samo mozes nesto vise placati mesecno nego drugde. Ali sve sto je legalno, kod njih moze. Nema tupljenja, nema gubljenja vremena. I zahteve koje moraju u poslovnici da se predaju (mislim da vise nijedan ne mora, sada bi sve moglo elektronski, cak i pravdanje NOSTRO slanja van zemlje) ne cekas red, cak i da ima nekoga kod savtnika, samo ostavis zahtev i miran si.
Jedino sto kazem, ona izadje skuplja za pausalce od Intese, ali na kursu bi se ustedela razlika.

Niko ne spominje za preduzetnike mts banku i Direktnu banku, a mts ima daleko najbolji kurs od svih za menjanje deviza u dinare (u odnosu na zvanični RF, razlika u kursu na $1000 je 4000 dinara?).
Zvanican kurs RF-a nema veze sa onim sto se dobija i za fizicka i za pravna lica. Kada probas da konvertujes neki iznos, dobices kurs koji nude trenutno, a za vece sume kao sto rekoh, mozes i zvati njihov trezor za odobre bolji kurs. Doduse, ako MTS za FIRME nudi ovakav kurs, to je super, nemas cimanja!

Vidim da obe imaju Asseco-ov Office Banking, jel to znaci da devize mogu da se zamene za dinare u toj aplikaciji, bez odlaska ili slanja mejla? Ako ne, da li ima neka banka u kojoj mogu lako da se zamene devize kroz aplikaciju?
Pa nude Intesa i RF sigurno :)
A Office Banking ima tu opciju, ali pitanje je da li je svaka banka podrzava (verovatno da, nemaju razloga da te smore da dolazis u banku za prodaju deviza).

Samo bitna napomena: kod Intese postoje 3 mogucnosti za trazenje boljeg kursa, i morate proveriti kada zovete na koji nacin mozete predati zahtev kada vam rezervisu bolji kurs. Ako pitate svog savetnika u filijali, morate filijali poslati zahtev (moze se poslati e-mailom, obradice ga, ali morate im dostaviti papir, neophodan im je).
Ako zovete trezor, mislim da ide kroz Office Banking. PROVERITE.
Treca opcija je nesto sto nece pausalcima nikada biti opcija, jer je skupo odrzavaje (posrednicki servisi).

Kod RF, pozovete trezor, kada rezervisu, moze elektronski da se podnese, kao da sami menjate devize, samo sto dobijete bolji kurs. Proverite da li ce aplikacija prikazati bolji kurs, kada sam zadnji put menjao kod njih iako se primeni dogovoren kurs, aplikacija prikaze manji.

Da li neko zna razlog zasto su toliko zakomplikovane i zastarele bankarske aplikacije za preduzetnike/firme?
Zato sto zakoni nisu omogucili nista pametnije :)
A tesko je da nateras ustajalu praksu da se izmeni. Ako se update-uje aplikacija, to automatski znaci da moraju svi klijenti da se obuce da menjaju nacin slanja zahteva, naloga, itd. A firme to MRZE.
Uzjedno, lako je napraviti "novu" aplikaciju kada je uopste nemas :D Aka, TB i MTSB.
Meni je KB app i novi eBanking 3.0 nesto najgore na svetu. eBanking 3.0 je meni skroz beskoristan, jer forsira velicinu fontova, na mikroskopskom nivou, kao da ju je radio neki ser*nja koji mrzi slabovide osobe kao Hitler jevreje :)
mBanking nije daleko od toga ;)

A za fizicka lica su moderne, lake za koriscenje, ne trebaju nikakve softverske instalacije, pluginovi i cuda, sve lepo radi iz browsera i super izgleda.
Ali za fizicka lica nema toliko naloga i manja je sansa zloupotrebe i uzbune trzista ako nekome bude kompromitovan nalog.
Kod firmi je to mnogo realnije, i zato mora biti veca zastita.


dok fizicko lice moze da ima i 100.000 EUR na racunu i da se loguje samo sa user/pass...
Fizicka lica imaju do 1.5 miliona limita mesecno za placanje, vecina ispod 50.000. Pravna lica nemaju limita za placanja.

Toliko se mucim da nadjem banku gde mogu na klik da se zamene devize za dinare
Kako ne moze??? Odes u "kupoprodaja deviza" i kliknes :) Isto kao i za fizicka lica.

ali sta bi bilo ako bih APR-u/poreskoj prijavio jednostavno broj racuna u banci koji se vodi na fizicko lice? Ionako je preduzetnik tehnicki fizicko lice, a ne pravno lice (kao DOO, AD itd). Sta njih uopste briga dok god dobijaju redovne uplate za poreze i doprinose, oni ce valjda da prihvate bilo koji broj racuna u sistem, ili postoji nesto po cemu se diferenciraju racuni pravnih i fizickih lica?
Ne, osim internih brojeva racuna u bankama. APR i PU prihvataju uplate od fizickih lica za obaveze preduzetnika, ne prave problem naravno.
Ali banke prave, ako budes imao previse placanja sa sifrom placanja 221.
 
Poslednja izmena:
Koliko sam ispratio, ne postoji banka koja nudi preduzetnicima zamenu deviza u dinare "na klik".
Ne mora na klik, moze i dva. :)

alfaunits, hvala puno na odgovorima!

Zvanican kurs RF-a nema veze sa onim sto se dobija i za fizicka i za pravna lica. Kada probas da konvertujes neki iznos, dobices kurs koji nude trenutno, a za vece sume kao sto rekoh, mozes i zvati njihov trezor za odobre bolji kurs. Doduse, ako MTS za FIRME nudi ovakav kurs, to je super, nemas cimanja!
Da, video sam i kurs u RF aplikaciji kad sam ulogovan, ali opet je među najgorima od svih banaka, bar za dolare - 93,46. Koliki vi vidite kurs?

Da, u pravu si da je vrlo moguce da mts nudi ovaj odlican kurs samo za fizicka lica nazalost, provericu sl. nedelje. Ali cak gledajuci njihov kurs za efektivu koji je 94,43, to je opet za ceo dinar vise nego u RF. Znaci racunam samo jos bolje od toga moze da bude, ako ne onaj kurs od skoro 96.


Pa nude Intesa i RF sigurno :)
A Office Banking ima tu opciju, ali pitanje je da li je svaka banka podrzava (verovatno da, nemaju razloga da te smore da dolazis u banku za prodaju deviza).
Da, znam da nudi i Intesa jer ima istu tu aplikaciju, bas zato sam i pitao, jer nemam pojma da li ce svaka banka da omoguci sve funkcije u toj aplikaciji.


Samo bitna napomena: kod Intese postoje 3 mogucnosti za trazenje boljeg kursa, i morate proveriti kada zovete na koji nacin mozete predati zahtev kada vam rezervisu bolji kurs. Ako pitate svog savetnika u filijali, morate filijali poslati zahtev (moze se poslati e-mailom, obradice ga, ali morate im dostaviti papir, neophodan im je).
Ako zovete trezor, mislim da ide kroz Office Banking. PROVERITE.
Treca opcija je nesto sto nece pausalcima nikada biti opcija, jer je skupo odrzavaje (posrednicki servisi).

Kod RF, pozovete trezor, kada rezervisu, moze elektronski da se podnese, kao da sami menjate devize, samo sto dobijete bolji kurs. Proverite da li ce aplikacija prikazati bolji kurs, kada sam zadnji put menjao kod njih iako se primeni dogovoren kurs, aplikacija prikaze manji.
Au covece, koje su ovo komplikacije... Ali ne razumem sta onda znaci ovaj citat: :)
Kako ne moze??? Odes u "kupoprodaja deviza" i kliknes :) Isto kao i za fizicka lica.
Ja bukvalno ne zelim da non stop idem kod "savetnika", saljem filijali zahtev, zovem trezor, i ostale nenormalne stvari u 2018. godini. Izgleda da sam previse navikao na TB. Znaci da li mogu samo da kliknem negde kad ja to zelim i zamenim devize za dinare, uz najbolji dostupan kurs?

Da li je moguce da su sve banke toliki pilicari da imaju sve te skrivene kurseve za koje treba da dubis na glavi da bi ih dobio? Zasto uopste postoje "zvanican" i "nezvanican" kurs? Zato sto su znaci obicni trgovci prevaranti koji ce prvo probati da ti uvale skuplje ako mogu?


Zato sto zakoni nisu omogucili nista pametnije :)
A tesko je da nateras ustajalu praksu da se izmeni. Ako se update-uje aplikacija, to automatski znaci da moraju svi klijenti da se obuce da menjaju nacin slanja zahteva, naloga, itd. A firme to MRZE.
A koji argument ostaje ako se aplikacija jednostavno ne dira za postojece klijente, a svi novi klijenti se ukljuce u novi sistem? Naravno, i starima dati mogucnost ko zeli da moze da predje na novi sistem, ali ko ne zeli, ne mora. I ionako odrzavaju obe aplikacije i sada, tako da ne verujem da bi tu bio argument da tako imaju "duplo" da brinu o dva sistema, jer je vec to sad slucaj.


Ali za fizicka lica nema toliko naloga i manja je sansa zloupotrebe i uzbune trzista ako nekome bude kompromitovan nalog.
Kod firmi je to mnogo realnije, i zato mora biti veca zastita.
Bas ce da bude uzbuna trzista ako se jednom preduzetniku zloupotrebi/kompromituje nalog, jednom coveku, koji najcesce nema zaposlene i sam obavlja posao prakticno isto kao fizicko lice. Zato mislim da bi bilo skroz realno da se preduzetnici ubace zajedno sa fizickim licima u sistem, a bas firme firme (privredna drustva itd.) su skroz druga prica, i onda mogu da razumem to.


Fizicka lica imaju do 1.5 miliona limita mesecno za placanje, vecina ispod 50.000. Pravna lica nemaju limita za placanja.
Jasno, ali i dalje ne znam koliko je u praksi obicnom preduzetniku (ne privrednom drustvu) potrebno da nema limit za placanje, opet mislim da su mu potrebe slicne kao fizickom licu.

I da, generalno sto se sigurnosti tice, naravno da moze da se napravi aplikacija sa npr. 2FA za login, za koji ne znam da li ijedna banka ima, sto mi je totalno nepojmljivo.


Ne, osim internih brojeva racuna u bankama. APR i PU prihvataju uplate od fizickih lica za obaveze preduzetnika, ne prave problem naravno.
Ali banke prave, ako budes imao previse placanja sa sifrom placanja 221.
Imam samo jednu uplatu mesecno i sve sto mi treba je zamena u dinare, placanja sa sifrom 289 i placanja debitnom karticom. I placao bih te obaveze na 253 i to je to.
 
Poslednja izmena:
Kurs u RF za dolare je 95.01 za fizicka lica, za firme je minimum toliko. Ne mozes da vidis kroz kursnu listu, vec samo kada probas da zamenis!
To rade jer nemaju razloga da daju bolji kurs ako ljudi prihvataju :)
 
Kurs u RF za dolare je 95.01 za fizicka lica, za firme je minimum toliko. Ne mozes da vidis kroz kursnu listu, vec samo kada probas da zamenis!
Hvala! U mobilnoj aplikaciji ne može ni da se proba da se zameni pošto menjačnica ne postoji, već samo kursna lista... I aplikaciju bez te funkcionalnosti naplaćuju 300 dinara mesečno...

To rade jer nemaju razloga da daju bolji kurs ako ljudi prihvataju :)
Pa čekaj, ako ti svakako daju kurs od 95,01 kad klikneš da zameniš (bez da ikoga zoveš i "ugovaraš" kurs), zašto onda prikazuju 93,46? Ko će to da "prihvati" kada čak i da želim, ne mogu nikako da zamenim po kursu 93,46, već samo po 95,01? Dakle, koja je svrha prikazivanja nižeg kursa? Samo da odbiju potencijalne ljude koji bi hteli da zamene novac?

Efektiva je drugo i tu razumem da može bilo ko nasumično da uđe u ekspozituru i da zameni novac, pa kao ako baš toliko želi, eto mu dolar za 92 dinara. Ali ovde pričamo o korisnicima koji imaju otvoren račun kod njih i menjaće novac kroz aplikaciju. Dakle čemu služi prikaz nižeg kursa kada ne može nigde da se zameni po tom kursu?
 
Da ako ovlašćuješ njih da se loguju na eporeze tvoje radnje.

Btw, kakav završni račun za paušalce? Jel si ti paušalac? Kpo knjiga ili nešto drugo?

Edit: Koga muči aplikacija evo weblink:
https://eporezi.purs.gov.rs/user/login_applet.html

@Exodus:
ovde možeš proveriti zatvaranje stavki za zarade po mesecima tj. pozivima na broj.
Pogledajte prilog 244922

Ja nikako ne mogu da nateram da radi, pokrene mi se desktop aplikacija koju sam instalirao i dobijem poruku: "Došlo je do greške prilikom čitanja sertifikata...", a ovu poruku sam našao:
Kod:
OS info: windows 10
CertBody: ANY
Server version: 1.0
Application version: 1.0
SunMSCAPI
Error while fixing alias: java.util.HashMap cannot be cast to java.util.Collection

Edit: Sad sam na drugom racunaru instalirao Java7, tamo mi ne izbacuje poruku da je doslo do greske, nego pokrene pescani sat i tako stoji. A u logu i dalje imi isti exception.
 
Poslednja izmena:
Ja nikako ne mogu da nateram da radi, pokrene mi se desktop aplikacija koju sam instalirao i dobijem poruku: "Došlo je do greške prilikom čitanja sertifikata...", a ovu poruku sam našao:

Edit: Sad sam na drugom racunaru instalirao Java7, tamo mi ne izbacuje poruku da je doslo do greske, nego pokrene pescani sat i tako stoji. A u logu i dalje imi isti exception.
Taj Exception se uvek javi, cak i kada proradi. Moraces da instaliras neku virtuelnu masinu sa najobicnijim OSom i Javom i na njemu da koristis izgleda. Meni nista drugo nije uspelo, probao sam na 4 racunara (gde ne mogu da reinstaliram nista...), na 7 virtuelnih masina koje su samo za test i debugging, ali su prazne inace, SKORO vanilla OS... i nece. Instalirao na kraju VM sa Srv08 i tamo radi.

Hvala! U mobilnoj aplikaciji ne može ni da se proba da se zameni pošto menjačnica ne postoji, već samo kursna lista... I aplikaciju bez te funkcionalnosti naplaćuju 300 dinara mesečno...
Jesi siguran da je tako? Ne znam da li u mBankingu za pravna lica postoji menjacnica kada se plati, ja imam besplatan devizni (nemam dinarski, tako da me u RF nista ne kosta), mBanking radi ali samo za pregled stanja racuna.


Pa čekaj, ako ti svakako daju kurs od 95,01 kad klikneš da zameniš (bez da ikoga zoveš i "ugovaraš" kurs), zašto onda prikazuju 93,46? Ko će to da "prihvati" kada čak i da želim, ne mogu nikako da zamenim po kursu 93,46, već samo po 95,01? Dakle, koja je svrha prikazivanja nižeg kursa? Samo da odbiju potencijalne ljude koji bi hteli da zamene novac?
Koga odbija?:) Firmu koja MOZE zameneiti samo tamo gde ima devize? :) Nece, ona ce zameniti kada joj treba :( Previse su trome nase firme da promene to.
A RF se odavno postavila kao banka koja ne zeli da radi menjacke poslove. Cak je to njihov direktor izjavio maltene (izmedju redova je bilo jasno).
 
Jesi siguran da je tako? Ne znam da li u mBankingu za pravna lica postoji menjacnica kada se plati, ja imam besplatan devizni (nemam dinarski, tako da me u RF nista ne kosta), mBanking radi ali samo za pregled stanja racuna
Da, sigurno. Otvorio sam racun kao preduzetnik i u mobilnoj aplikaciji ne mogu da se rade menjacki poslovi. Takodje mi je cudno zasto su transakcije u mobilnoj aplikaciji bez naknade, a u online aplikaciji 0,05% (minimum 40 dinara). I pazi sad, ispada da za sve transakcije moram da koristim mobilnu app (i nabadam brojeve u nalogu za placanje) i to za 300 dinara mesecno, a za sve menjacke poslove moram da koristim online app (za jos 45 EUR godisnje tj. izadje 450 dinara mesecno). Zasto ne moze samo jedno od ta dva...

Koga odbija?:) Firmu koja MOZE zameneiti samo tamo gde ima devize? :)
Odbija nove firme koje bi zelele da otvore racun kod njih.
 
Svaka firma koja ce raditi dosta menjackih poslova ce prvo istraziti kurseve, niko nece gledati javni kurs.
SocGe je ranije bila odlicna za firme, znam da se bez pitanje dobijao kurs na nivou RF-a, ne znam kako je sada. Ali ovo sam gledao kroz firme sa ogromnim prometom i ogromnom kolicinom kupoprodaje, moguce da je zbog toga.

Za 700din kod RF-a imas i m i eBanking u okviru paketa. Ranije je to tacno moralo 1000din najmanje da bude mesecno. Mislim da sada to dodje Welcome paket. Nisam znao da su mBanking transakcije besplatne! To dodje extra.
EDIT: Koliko vidim u tarifniku nisu besplatne za preduzetnika, ali jesu za firme?
 
Poslednja izmena:
Ja nikako ne mogu da nateram da radi, pokrene mi se desktop aplikacija koju sam instalirao i dobijem poruku: "Došlo je do greške prilikom čitanja sertifikata...", a ovu poruku sam našao:
Kod:
OS info: windows 10
CertBody: ANY
Server version: 1.0
Application version: 1.0
SunMSCAPI
Error while fixing alias: java.util.HashMap cannot be cast to java.util.Collection

Edit: Sad sam na drugom racunaru instalirao Java7, tamo mi ne izbacuje poruku da je doslo do greske, nego pokrene pescani sat i tako stoji. A u logu i dalje imi isti exception.

Probaj weblink koji sam postavio, batali aplikaciju ili se konsultuj sa korisnikom sysninja, on je valjda namestio da aplikacija bira odgovarajući sertifikat.
 
Pa weblink mi pokrene desktop aplikaciju. Ili ne radim nesto kako treba?
 
Jao, vi imate vise sertifikata??
 
Nemam pojma, imam onaj sertifikat na licnoj karti, valjda je jedan.
 
Zar vam nije lakše da osnujete sopstvenu banku? 10m evra osnivački kapital i nema više zezanja sa kursevima, aplikacijama, računima...
Ima vas mučenika sigurno 10000+, pa po hiljadarka, isplati se neverovatno.
 
Ali kome cemo prodati devize?:) Sami sebe kada svima trebaju dinari? :D

Treba previse kapitala da bi se dobila dozvola za menjaca, a bez toga ne smemo ni medjusobno da prodajemo/kupujemo:)
 
Pa weblink mi pokrene desktop aplikaciju. Ili ne radim nesto kako treba?

moraš da koristiš internet explorer :) . Chrome i Mozilla ne rade sa javom.

Klikom na https://eporezi.purs.gov.rs/user/login_applet.html treba da dobiješ nešto ovako:
2018-02-12_1422.png

@alfa ja imam više sertifikata instalirano, šta je tu toliko čudno ili neobično? Mislim možeš ih imati neograničen broj na računaru u različite svrhe. Što se tiče tokena, samo je jedan fizički zakačen na računar u svakom trenutku ali problem prave instalirani sertifikati.
 
Poslednja izmena:
Na to sam i mislio, za ePorezi ima problema kada imas vise instaliranih sertifikata :(
Jel' Ninja resio taj problem?
 
Ja sam rešio na W10 tako što sam instalirao 32bitni middleware, a na macOS mogu da napišem kako da sve radi sa kopiranjem jednog fajla i korišćenjem prepravljene ePorezi aplikacije za macOS.
 
Nazad
Vrh Dno