Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Pitanje za clanove koji imaju racun za pausalce u Intesi. Odrzavanje racuna placam 485 din i skidaju svakog 1-og u mesecu. Ali 10-og mi naplacuju jos 240din, (
OBRAČUN TARIFE NA USLUGE PLATNOG PROMETA ZA PERIOD OD: 01-mar-2022 DO - 10-mar-2022). Da li i drugi placaju ovo? Naplacuju mi nesto samo za 10 dana u mesecu.
 
Ja sam u Intesi, s tim sto preduzetnicki racun ne koristim vec par mjeseci, ali nisam nikad imao takav trosak.
Meni je tarifa bila 595 din (jer uglavnom nisam imao preko 10 transakcija ili koliko vec za popust od 100 dinara) + aktiviran mBank dodatnih 200 dinara i to je uvijek bilo sve (ukupno ~800 dinara mjesecno).

Vjerovatno si imao neka placanja na racune drugih banka... Provjeri sta si sve koristio od usluga i baci pogled na tarifnik.
 
Pitanje za clanove koji imaju racun za pausalce u Intesi. Odrzavanje racuna placam 485 din i skidaju svakog 1-og u mesecu. Ali 10-og mi naplacuju jos 240din, (
OBRAČUN TARIFE NA USLUGE PLATNOG PROMETA ZA PERIOD OD: 01-mar-2022 DO - 10-mar-2022). Da li i drugi placaju ovo? Naplacuju mi nesto samo za 10 dana u mesecu.
ja imam racun za doo tamo, i tako je, naplacuju odrzavanje racuna 1. u messecu, a na 10 dana rade presek i naplacuju sve ostalo - transakcije, koriscenje kartice itd...
 
Prema aktivnosti tema na ovom forumu reklo bi se da je mnogo veci broj korisnika kod Inteze nego kod RF. Oni imaju poseban EUR net kurs. Trenutno deluje da je on najpovoljniji (kada je u pitanju kupovni kurs), medjutim, kazu da je u proslosti bio i povoljniji. Verujem da je situacija promenljiva i da su te akcije cesto privremene da bi se prikupio veci broj korisnika. Kako vreme odmice manje vise svi gledaju da izjednace ponudu sa konkurencijom. Zacudilo mi je to sto su velike razlike u online kursevima po bankama. Mislio sam da to podleze nekoj regulativi, posto je u pitanju online transakcija, nema potrebe za posecivanjem saltera.
 
Poslednja izmena:
To za broj korisnika vjerovatno vise igra ulogu kod racuna za fizicka lica, mada moguce da je Intesa najjaca i za poslovne racune... E sad, aktivnost na temama i nije bas mjerilo, mislim da Intesina tema moze zahvaliti na svojoj popularnosti zbog "izuzetnih promjena" koje su napravili u poslovanju poslednjih godinu do dvije i brojem problema koji su se desili nakon toga (i dan danas peglaju aplikaciju, tesko da su jos izasli iz Beta faze).

Ali ok, odoh malo offtopic.
 
Danas sam uplatio porez i doprinose za prethodnu godinu, bio sam u žurbi, nisam obraćao pažnju, tek sada vidim.
Šta da radim, uplata verovatno ne može da se "stopira"?
 
Ako si uplatio po starom "pozivu na broj" ostaće ti višak tamo, a imaćeš manjak ovamo.

Potrebno je podneti zahtev za preknjižavanje sa starog na novi broj.
Ranije je bilo da to traje dugo (meni skoro dve godine, sada možda znatno kraće). Za to vreme ti teče kamata na novi "dug", pa je rešenje bilo da se ponovo uplati po novom broju a višak sa starog kada stigne na novi broj da se za toliko umanji sledeća uplata... ako nisu nešto napredovali u međuvremenu.
 
Ja sam radio jedno preknjizavanje i dva povrata sredstava u prosla 2-3 mjeseca i sve je proslo za manje od tri radna dana (poslednji put za dan).
Ako imas digitalni sertifikat, sve odradis online kroz ePoreze za par minuta, uputstvo imas na Pausal.rs.
 
Pozdrav ljudi,

Imam pausalnu agenciju i preduzetnicke racune u RF banci.

Imam nekih 10k evra na deviznom racunu, i generalno 50% poslovanja mi je u EUR sa inostranstvom.

Juce sam hteo da zamenim EUR u dinare, i doziveo sam sok, kurs koji mi je RF mbank apliakcija dala je 116.02 dinara, pa to je katastrofalno, to je veci gubitak od 1.5 din po EUR, na 10k evra to je blizu 150 EUR, ako recimo obrcem 25k evra godisnje, to je koliko ~350E gubitka na losem kursu ?

Video sam da neki ljudi zovu ili mail-om traze bolji kurs od banke, pitanje je, ko treba da se zove i kome da se salje mail ? Poslao sam mail supportu i of course niko ne odgovara i prilicno sam nezadovoljan time, da ne dobijam odgovor preko 24h radnim danom. Ljudi takodje nesto pricaju kako imaju svog bankara u RF itd, ja nemam tako nesto, odnosno nemam nista...

Bio sam otisao jednom da pitam da li mogu kao pausalac, ili kao fizicko lice da dobijem kreditnu karticu za neke sitne kupovine, tipa kreditnu karticu do 100inak hiljada dinara, gledali su me belo, maltene ko kriminalca, a obrcem 30-40k evra godisnje kod njih, of course ne moze...

I hajd, pomirio sam se time da ne moze, ali ovo sad sa kursom mi je prekipelo, dosta mi je stresa u zivotu i sa klijentima itd jos samo mi treba natezanje sa bankarima.

Pre sam kao fizicko lice bio u Intesi, sta ja znam, bili su mi okej, osim sto im je u ekspoziturama uvek guzva, to cekanje od po sat-dva me je ubijalo, mada i ovamo u RF je guzva i do sada nisam naisao na ljubaznost ili posvecenost klijentima... Ljubaznija je bila zena u Intesi kada sam gasio privatne racune nego ovi u RF.

Koju biste banku preporucili da ima povoljan EUR kurs ?

EDIT: I da, koja je procedura menjanja banke kada imate pausalnu agenciju ? Kako mogu devize da prebacim sa jednog poslovnog racuna na drugi ?
 
Otvori se račun u drugoj banci lako, ali prebacivanje deviza iz jedne u drugu mislim da košta reda 1%, zavisi od sume i banaka.
Pitanje je da li je druga banka za toliko povoljnija pa da se isplati.
Znam za OTP po najnovijem: "ne zovite za bolji kurs ako menjate manje od 15k€" a i onda treba neki ugovor, šifra pri pozivu... itd.
 
meni u intesi danas 117 bio kurs...
 
meni u intesi danas 117 bio kurs...
Ja bih pevao za 117 😁 To bi mi na 10k bilo 10.000 dinara.
Otvori se račun u drugoj banci lako, ali prebacivanje deviza iz jedne u drugu mislim da košta reda 1%, zavisi od sume i banaka.
Pitanje je da li je druga banka za toliko povoljnija pa da se isplati.
Znam za OTP po najnovijem: "ne zovite za bolji kurs ako menjate manje od 15k€" a i onda treba neki ugovor, šifra pri pozivu... itd.
Koliko znam, OTP banka u Sinhro paketu nudi fiksiran kurs na -0.3% od srednjeg kursa NBS. Sto bi na jucerasnji dan iznosilo 117.24, za 1.2din vise nego 116.02 u RF, na 10.000E, 100E vise se dobije u OTP ako je tako.
 
Da, ali za dolare (što meni jedino treba) je -1.2% ili manje u OTP... veće firme dobijaju mnogo povoljnije.
 
Ja sam takodje otvorio racun u Raiffeisen banci. Jos uvek nisam kontaktirao njihovu sluzbu radi dobijanja povoljnijeg kursa od zvanicnog u aplikaciji. Isto su mi svi prilivi devizni.
Ja ocekujem da se dobije nesto povoljnije od ovog kursa. Na drugoj temi sam dobio odgovor da za preduzetnike odnosno pravna lica nude 116,4. To je opet manje od 117 koji je u Intezi za EUR‑NET kurs, tako da bi se i sa tim kursem gubilo. Samo je pitanje da li opravdava prelazak u Intezu za tih 0,6 razlike, posto su mozda neke druge stvari kod njih problematicnije. Neko je ovde pisao da je puno diskusije na njihovoj temi iz razloga sto ima dosta problema sa njihovom aplikacijom.

Ja nisam "toliko" nezadovoljan samom raiffeisen bankom. Imao sam u samom startu peh gde nisam mogao da otvorim tekuci racun putem online procedure, pa mi sada naplacuju to odrzavanje prvih 12 meseci. Prvo sam pomislio da oni nemaju puno preduzetnika, ali cini mi se da vecini banaka trenutno taj segment nije narocito zanimljiv, zato i nemaju neke dobre ponude.
 
Intesina aplikacija sa kojom ljudi imaju probleme je za fizicka lica (peglaju lagano, ali sve ide jako sporo), dok BizMobi app koja se koristi za njihova pravna lica/preduzetnike je stari tip koja radi savrseno ali doduse bez nekih naprednih i fensi opcija (meni licno je odradjivala posao). E sad, za BizMobi je ovo vazilo do nekog februara, poslije toga ne znam jesu li nesto mijenjali (samu app ili radili neki update), posto vise ne koristim preduzetnicki racun.
 
Otvori se račun u drugoj banci lako, ali prebacivanje deviza iz jedne u drugu mislim da košta reda 1%, zavisi od sume i banaka.
Pitanje je da li je druga banka za toliko povoljnija pa da se isplati.
Onda se vise isplati da se podignu sve pare u prvoj banci pa da se racun zatvori a da se u drugoj banci otvori novi racun. Jedino ako nema nekih dodatnih komplikacija sa APR-om.
 
Pravna lica (i preduzetnici) su vrlo limitirani šta mogu sa devizama.

Ne mogu da ih podignu (osim za službeni put i još neke specijalne slučajeve), mogu samo da prodaju i podignu dinare. Rekoše mi da je moguće prebaciti devize na račun druge banke ali se popunjavaju neki formulari, plaća provizija, a nisam siguran da poreska neće to računati u dupli prihod pa nisam ni probao.
 
Poreski inspektor ima ispred sebe kompjuter povezan na Narodnu Banku Srbije preko koje idu sve transakcije.
On samo pogleda koliko je bilo "prihoda" (ulaza).
Meni su konverziju deviza uračunali u prihod i podigli porez, pa sam pisao žalbe da vrate kako je bilo... vratili su.
 
Da, ali za dolare (što meni jedino treba) je -1.2% ili manje u OTP... veće firme dobijaju mnogo povoljnije.
Da, ja ne radim sa dolarima, retko, jednom u 2-3 godine...
Poreski inspektor ima ispred sebe kompjuter povezan na Narodnu Banku Srbije preko koje idu sve transakcije.
On samo pogleda koliko je bilo "prihoda" (ulaza).
Meni su konverziju deviza uračunali u prihod i podigli porez, pa sam pisao žalbe da vrate kako je bilo... vratili su.
Vidjao sam to da su konverziju deviza racunali nekim ljudima kao prihod, zato sam i oklevao da ih menjam.
 
Mislim da mozete bez bojazni da prenosite sredstva sa banke 1 na banku 2 u okviru istog pravnog lica samo cete za to platiti proviziju medjubankarskog transfera. Znam za doo koja izdaje prostor stranoj ambasadi vec 15+ godina i ambasada uplati u banku 1 jer oni posluju putem te dok on prebaci sredstva na banku 2 sa kojom posluje.
 
Sa tim provizijama je pitanje koliko se to isplati. Najbolje je onda pretvoriti sve eure u dinare i podici sve pare sa racuna, ugasiti racun i otvoriti novi racun u drugoj banci. Mada ja jos uvek ocekujem da ce se za veci iznod dobiti povoljniji kurs. Ne mora da bude 117, ali da nije onaj koji stoji u samoj aplikaciji.

Posto sledeceg meseca putujem u inostranstvo pretpostavljam da mogu da podignem sa tog deviznog racuna novac kao akontaciju za sluzbeni put.
Da li postoji neki limit koliko se moze podici za 7 dana puta?
 
Trebalo bi da je dnevnica koja se može podići za put u inostranstvo 50 eura, dakle za 7 dana 7x50=350 eura.

 
Da podijelim svoje iskustvo sa placanjem EKO takse, tj. naknade za zastitu i unapredjivanje zivotne sredine.

Naime, 20. januara sam stavio pausalnu radnju u mirovanje i nedelju do dvije nakon toga sam uredno podnijeo prijavu za EKO taksu (sustinski za tih 20 dana). I naravno, pogadjate, do danas nisu obradili prijavu, a kad sam ih kontaktirao mail-om, receno mi je da i ne planiraju do septembra, kada se po automatizmu izdaju resenja za tekucu godinu.
Pokusao sam da ih zamolim da obrade prijavu i da platim to sto imam, jer mi trenutno obracunavaju kamatu svaki mjesec, naravno (trenutno imam uplaceno samo za prvi mjesec)... Kazu, moras zatvoriti radnju (mirovanje se ne racuna) a onda im donijeti papir o svim izmirenim obavezama i tek tada mogu "prijevremeno" da se smiluju i donesu resenje za tekucu godinu, u suprotnom, nista prije septembra?!
Na pitanje sta da radim sa kamatom koju konstantno pripisuju (ne mojom krivicom), kazu da sam u zakonskoj obavezi da placam po starom resenju sve dok se oni ne smiluju i donesu novo resenje.
Kad donesu famozno resenje za mizernih 300 dinara, tada treba da ih vijam da mi vrate preostalih 4-5 hiljada koje mi nerezonski uzimaju do kraja godine!

Kakav je ovo idiotizam?! Sta da je iznos znacajno veci od 5k godisnje (sto je slucaj sa vecim firmama)? Nedaj Boze da ti njima dugujes par dinara za idiotsku EKO taksu, ali zato oni tebi mogu da zadrze sredstva koliko i kad im se prohtije, samo zato sto im radi brdo neradnika i nestrucnog kadra (cast izuzecima).

P.S. Eto da ne ispadne da samo mracim, pohvale za sluzbenika koji je momentalno (bukvalno) odgovarao na e-mail i imao strpljenja da razmijenimo 5-6 poruka (mozda zato i nemaju vremena da obrade prijave). E sad, ne bih da komentarisem genericke odgovore uskladjene sa podjednako retardirani pravilima koja su uspostavili na stetu gradjana, kao i uvijek.

U ovoj drzavi narod definitivno sluzi vlasti, umjesto obrnuto!
 
Ujedno kod Eko takse (hvala na podsetniku Condor) - popunjavanjem prijave na LPA stoji zamrznuta 2020 pod "Godina prihoda", s tim što 2020 nije dostupna za izbor u "Datum od" i Datum do". Nije mi jasno zbog čega tačno, pošto je firma otvorena kraj 2020, a već postoji jedna prijava (još uvek u obradi, a datum stoji 2019????). Fali prijava za 2021, što pokušavam da razumem.
 
Poreski inspektor ima ispred sebe kompjuter povezan na Narodnu Banku Srbije preko koje idu sve transakcije.
On samo pogleda koliko je bilo "prihoda" (ulaza).
Meni su konverziju deviza uračunali u prihod i podigli porez, pa sam pisao žalbe da vrate kako je bilo... vratili su.
A da li se moze vrsiti kupovina/placanje online sa deviznog racuna? Recimo zelim da kupim neke kriptovalute, da platim neki servis koji je dostupan globalno.
Da li se u te svrhe devizni racun moze koristiti bez ikakvih ogranicenja?
 
A da li se moze vrsiti kupovina/placanje online sa deviznog racuna? Recimo zelim da kupim neke kriptovalute, da platim neki servis koji je dostupan globalno.
Da li se u te svrhe devizni racun moze koristiti bez ikakvih ogranicenja?

Može se sa deviznog računa direktno plaćati ka inostranstvu. Ako si paušalac, samo platiš i ne misliš. Ako vodiš knjige, to se knjiži ili kao trošak ako može da se opravda (tipa neki softver, kurs za usavršavanje itd) ili kao podizanje prihoda na šta se plaća 10% poreza standardno, i mislim da se porez računa po srednjem kursu na dan kad ti se te pare skinu s računa. Ali Raiffeisen je i taj scenario pokrila, naplate ti 1% provizije, tako da mu dođe praktično isto kao da si zamenio devize.

Ja lično ostajem kod njih i plaćam to dranje za devize jer sam probao neke druge banke i sve su bile gore od njih po raznim drugim stvarima. A za samo to ludilo sa devizama je kriva najpre država sa sumanutim zakonom o deviznom poslovanju. Ako su nam već zabranili da podižemo devize i teraju nas da konvertujemo u dinare, neka onda narede bankama da to mora po srednjem kursu. Ovo što imamo sad je zajednička mafijaška udruga banaka i države koja uzima rentu. Čak i kad primaš pare na Payoneer i imaš njihovu karticu, država ne dozvoljava da se te pare troše direktno u zemlji (što bi išlo po povoljnom kartičarskom kursu). Tehnički to možeš, uplate preko POS terminala prolaze, ali činiš prekršaj. Po zakonu moraš provo da povučeš pare u banku i da budeš odran za konverziju.
 
Prilikom registracije preduzetnicke radnje naveo sam svoju kucnu adresu kao sediste.
Prilikom registracije mi nije bilo potrebno da prilozim na uvid ugovor o koriscenju prostora bez nadoknade pa ga jos uvek nisam ni napravio.
Da li je obavezno da se ovakav ugovor nosi kod notara na overu?
Ja sam svugde kao sediste navodio svoju adresu prebivalista.
 
Nazad
Vrh Dno