Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Ovde kažu: mora da se ima fiskalni uređaj i evidentira promet, ali je nebitno da li se sam račun i šalje kupcu u inostranstvo...

 
Hvala na brzom odgovoru.

Nažalost, još malo i gaće ćemo morati da šaljemo na proveru.
 


Ima li onda na kraju neki konačni odgovor što se ovoga tiče? Pravna lica, fiskalizacija?
 
iskreno mislim da je ovo samo populizam ovog coveka, nisam ekonomista a ni knjigovodja vec sam u IT, ali zakon tacno i jasno deklarise u ovim clanovima koje je nabrojao.

Dakle ako pruzas uslugu pravnom licu upisanom u neki registar ti radis veleprodaju (nema veze da li ce taj kupac da koristi za svoje potrebe ili preprodaju dalju), dok maloprodaja je kao i uvek prodaja robe i/ili pružanje usluga potrošačima radi zadovoljavanja ličnih potreba ili potreba domaćinstva.
 

Prilozi

  • Screenshot from 2022-02-01 10-24-38.png
    Screenshot from 2022-02-01 10-24-38.png
    25 KB · Pregleda: 30
Treba da se ulogujem na LPA sajt da platim eko taksu. Ranije sam tamo kreirao obican nalog bez sertifikata. Sada sam nabavio sertifikat instalirao ePIA aplikaciju i kada pokusam da se registrujem kaze da nalog vec postoji. Kada se ulogujem na postojeci nalog i pokusam da pristupim eko taksi kaze da nemam privilegije i da mi treba sertifikat. Kada pokusam da kreiram novi nalog sa novom email adresom ne da mi ni to. Kako ovo da resim da vidim resenje za eko taksu?
 
Molim iskusnije za pomoć.
Sin želi da postane preduzetnik-paušalac pošto je zarada koju ostvaruje došla do nekog nivoa da se to isplati (a i porez je dosta smanjen za mlade), ali imamo nedoumice oko izbora šifre delatnosti tj. u onim opisima ne prepoznajem ovo čime se bavi - "uspostavljanje" i administracija foruma, grupa, raznih remote-work i e-learnig platformi i sl. Nije programiranje ili web dizajn, nego podešavanje i personalizacija postojećih servisa i asistencija raznim predavačima, organizacijama, influenserima i sl. u njihovom korištenju.
Ne znam da li je bitno, radi za strane klijente, a knjigovođe sa kojima je razgovarao su mu rekle da ne može 62.09 - ostale usluge IT
 
Poslednja izmena:
Po nazivu da, a onda pročitam opis i načisto me zbuni... Ne znam ko sastavlja te šifre tako kreativno
 
Da li je neko imao slucaj da mu je u ugovoru navedeno da je zarada usklađena s inflacijom?

Ja koliko znam ovo do sada nisam imao u svojim ugovorima.
 
Da li je neko podizao eur sa deviznog racuna pausalne firme za svrhu poslovnog putovanja?
 
Da li je neko podizao eur sa deviznog racuna pausalne firme za svrhu poslovnog putovanja?
Nov sam što se paušalnog oporezivanja tiče ali meni je knjigovođa rekao da se sredstva da računa mogu podizati i trošiti po želji i potrebi, nema nikakvog pravdanja. Bilo bi dobro da još neko uleti i odgovori jer nisam, kao što rekoh, stručan i iskusan, ali samo prenosim ono što je meni rečeno.
 
Nov sam što se paušalnog oporezivanja tiče ali meni je knjigovođa rekao da se sredstva da računa mogu podizati i trošiti po želji i potrebi, nema nikakvog pravdanja. Bilo bi dobro da još neko uleti i odgovori jer nisam, kao što rekoh, stručan i iskusan, ali samo prenosim ono što je meni rečeno.
Mislim da to vazi za domacu valutu. Sto se tice strane, mora da se konvertuje u din, pa da se podize ali ima dva nacina da se podize bez konverzije. Poslovno putovanje (dnevni limit 50eur) ili zakupnina poslovnog prostora. Sad mene zanima da li je neko podizao eur za svrhu poslovnog putovanja?
 
Trebalo bi da se u narednom periodu registrujem kao preduzetnik pausalac. Ako se registrujem oko 20. u mesecu, da li za taj mesec placam pun pausal ili se obracunava srazmerno broju dana?
 
Biće obračunat srazmerno broju dana.
 
Hvala na odgovoru. Da li preporucujete da nekoga angazujem da odradi registraciju umesto mene ili da uradim sam taj proces?
Znam da sam od jedne advokatice dobio ponudu da ona to uradi umesto mene.
Imam na racunaru instalirane sertifikate, jedino treba da popunim prijavu sa svim potrebnim podacima.
 
Ja bih prepustio nekome ko je vec radio, govorim iz licnog iskustva.

Prvo su me, tudjom greskom, registrovali kao DOO a ne pausalno, iako sam pazljivo popunio formular i sve proverio tri puta.
Srecom pa zahtev ostane snimljen kao dokaz, elektronska prijava je bila u pitanju.

Zatim sam hteo naknadno da dostavim datum pocetka obavljanja delatnosti, mislio sam da je to samo formalnost i smatrao da je firma aktivna od navedenog datuma...
Ali je zahtev zapravo bio odbijen jer sam koristio snimljenu sliku potpisa.
Zamalo da povucem pare bez aktivne firme, srecom pa sam bio pazljiv.

Sve ovo je smesno i u principu jednostavno, ali ako nisu velike pare u pitanju ja bih sada ipak to prepustio nekome.
 
Poslednja izmena:


Ja sam to odradio online, uz pomoć ovog videa. Video je star, malo je izmenjen UI ali snaći ćeš se.
Obavezno izaberi Paušalno oporezivanje (~ 4. minut ).
 
Nisam uspeo ni nalog da kreiram na sajtu APR-a;

1647202742322.png
Na prvom koraku sam osetio njihovu ozbiljnost.
 
Jeste li bese pisali da po novom, kada se preduzetnik registruje elektronski nije u obavezi da podnosi zahtev za poresku prijavu za utvrdjivanje poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje za pausalni prihod od samostalne delatnosti PPDG-1P?
 
Sta tacno podrazumijevas pod "registruje elektronski"? Mislis na registraciju u APR-u?
 
Nakon sto osoba dobije resenje da je uspesno registrovana u APR-u, na portalu E-porezi postoji opcija da se pokrene zahtev za poresku prijavu za utvrdjivanje poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje za pausalni prihod od samostalne delatnosti.

1647555140211.png
 
Ako mislis na PPDG-1R, da, treba da podneses prijavu, koliko ja znam... Ali pricekaj da ti neko drugi odgovori sa vise iskustva, posto je meni to knjigovodja uradio svojevremeno, sad samo vidim to kao rijesen zahtjev (i cim su to odradili, vjerovatno je bilo obavezno).
 
sad bi trebalo da ide sve automatski,za 2 dana je resenje u sanducetu(poresko)
 
Zvao sam danas par banaka da se raspitam kakve pakete nude. Probao sam da se registrujem u Rajfajzen banci, da otvorim Biznis eRacun, medjutim odbijen mi je zahtev, iz nepoznatog razloga. Verovatno neki tehnicki problem. Prvih 12 meseci besplatno odrzavanje (i mobilna aplikacija), posle toga se bira neki od paketa.

U Postanskoj Stedionici sam usao i uzeo sam redni broj za cekanje na salteru ali posto sam video da svi piju kafu a na salteru nema nikoga odustao sam nakon 20 minuta i izasao sam.
Onda sam zvao Intezu i rekli su mi da se otvaranje racuna za preduzetnike moze zavrsiti u tri poslovnice (u Beogradu), i da se gleda broj transakcija u toku meseca i onda se u zavisnosti od toga naplacuje odrzavanje.

Posle toga sam zvao i Unicredit banku i rekli su mi da je ono sto meni odgovara paket od 799 dinara (posto mi je neophodan i devizni racun pored dinarskog).
 
Sto se tice Intese, oni imaju racun bas za preduzetnike. Racun je 595 dinara mjesecno nebitno da li imao transakcija ili ne, ali onda imas umanjenja ukoliko napravis odredjen broj transakcija, tipa 10+ i odrzavanje ti bude 495 din, 20+ odrzavanje 395 din itd. Tako nesto, nemojte me drzati za rijec sto se tice iznosa popusta skladno broju transakcija (pogledajte tarifnik za tacan info), ali to je princip.

Takodje, mogu da potvrdim da se ranije kao "transakcija" racunalo i podizanje novca sa bankomata, ali to su ukinuli u nekom momentu, tako da ostaju uplate i placanje karticama (valjda). Ko mnogo koristi poslovnu karticu, ovo moze biti isplatna opcija.

Devizni nisam trebao pa ga nisam ni otvarao, i ne znam da li bi bio ukljucen u ovu gore cijenu (pretpostavljam da da).

mBank (njihov tzv. BizMobi) se placa dodatno 200 dinara mjesecno, tako da se u sustini izadje na ~800 dinara za funkcionalan paket.

Ako nemas prometa po racunu, odrzavanje je 0 din + BizMobi koji se uvijek placa bez obzira na promet (meni je sad recimo racun u mirovanju, BizMobi sam ugasio, pa mi nista ne naplacuju, trenutno).
 
Znači podizanje sa bankomata nije više "transakcija"? Pojma nisam imao da je tako.

Poslovnu karticu sam probao jednom i platio tipa 50 dinara provizije za transakciju (u Srbiji, neka random radnja, više se i ne sećam) tako da sam je odmah batalio :)

A devizni ti je uključen u paket bez dodatne naknade.

Dobro si me podstakao sad da pronađem onaj spisak naknada i da pogledam tačno šta i kako naplaćuju.
 
Znači podizanje sa bankomata nije više "transakcija"? Pojma nisam imao da je tako.
U pocetku sam sve prihode izvlacio fizicki na bankomatu (jer sam eure kupovao u regularnim mjenjacnicama) i bukvalno sam mjesecima imao umanjen racun zahvaljujuci par uplatnica (za doprinose) + par transakcija na bankomatu. Onda je u nekom momentu popust nestao i kad sam detaljnije ispratio narednih mjeseci, skontao sam da se "transakcije" na bankomatu vise ne racunaju. Tako da, provjereno iz prve ruke...

E sad, ja sam stao sa pausalom jos prije nekih 2-3 mjeseca (kad sam i preduzetnicki racun prestao da koristim), tako da ne smijem bas da tvrdim da se nesto nije promijenilo u medjuvremenu (ali cisto sumnjam).
 
Kratka ali dobra emisija iz koje je moguće otkriti informaciju kako "paušalci" mogu preći u "D.O.O." uz olakšice ali i zagarantovano zanemarivanje testa samostalnosti za prethodni period:

Kako od nekog pismenog dogovora / ugovora - koje je premijer RS spomenula u pregovorima sa frilenserima onomad - nema ništa (da potsetim, radilo se o paušalcima koju posluju prevashodno sa jednim inostranim klijentom i njenom izjavom da se na takve neće primenjivati test samostalnosti jer oni nisu isto što i paušalci koji po istom principu na taj način rade sa domaćim klijentom, čitaj izbegavaju dodatni porez a sve u cilju da se takvi frilenseri uguraju u kakav-takav poreski sistem), nije da je ovo nešto što predlažem ali možda bi moglo da se razmotri jer bi onda paušalac bio siguran i za prethodni i za predstojeći period, sada kao D.O.O. - razume se.

Ako je neko razmatrao gore spomenutu računicu - molim za bilo kakav komentar, podelu spostvenog iskustva i slično.
 
Nazad
Vrh Dno