Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Ne da možete, nego morate, jer bez toga nemate osiguranje. :)
 
Drugari,
jel mi u totalu kao pausalci treba da imamo 12 puta uplate za poreze i doprinose, pitam jer sam ja otvorio u januaru prosle godine i dosad sam uplatio prvu u februaru pa u martu i uvek za prethodni mesec platu i tako sve do sad i sutra cu da uplatim za decembar i nju uplacujem po starom pozivu na broj i broju racuna za 2021, a onda u februaru uplacujem za januar po novim brojevima za 2022. ako sam dobro shvatio.
svako dobro,
 
Meni je ovo bila prva godina kao pausalac, pa samo da pitam - kada obicno stizu ti novi brojevi, i verovatno novi iznos za pausal za tekucu godinu?
 
nove brojeve imas na drugoj strani resenja za proslu godinu, pise sve. sto se tice novog iznosa, vrv ce stici u narednih mese,c dva ali pretpostavljam da vise ne salju na adresu vec skidamo na eporezi. ali nek neko ovo vec sve potvrdi
 
kada obicno stizu ti novi brojevi, i verovatno novi iznos za pausal za tekucu godinu?
Kao što reče Mapet, to piše u rešenju za prošlu godinu. VAŽNO: po tom broju se uplaćuje tek 15. februara za januarsku ratu!

Ko plati sa novim brojem u januaru za decembar - ne slažu se posle cifre. Ide mu kamata na "dug", mora da podnese zahtev za preknjižavanje... itd.
 
Prije 10-ak dana sam stupio u radni odnos i uredno podnijeo poresku prijavu PPDG-1R za promjenu osnova osiguranja (sve je bilo 100% uredno popunjeno, ukljucujuci osnov osiguranja, gdje sam izabrao 2 – obavljanje samostalne djelatnosti i radni odnos).
Nakon par dana stigla su mi nova poreska resenja, medjutim, ista su potpuno identicna postojecim za 2021. godinu, samo su ih podijelili na period 1.1. do 23.12. i 24.12. do 31.12. Drugim rijecima, nisu mi uopste skinuli placanje obaveza po osnovu zdravstvenog osiguranja i osiguranja za slucaj nezaposlenosti (a koliko znam, trebali su)!?
Takodje, na novim resenjima su potpuno isti brojevi racuna (zajedno za pozivom na broj), tako da bih rekao da je definitivno poreski inspektor napravio gresku, tj. donijeo je identicna resenja nanovo!

Da li je ovo zaista greska ili ja mozda nesto propustam ovdje?

Pokusao sam da kontaktiram "svog" poreskog inspektora mail-om, ali nema odgovora danima (vjerovatno zbog praznika). Broj telefona nemam, a nije opcija da idem licno do poreske jer ne mogu da se iskombinujem.
U slucaju da su zaista napravili gresku u poreskoj, sta mi je najbolje ciniti sad? Da podnesem novu prijavu i nadam se da ce je ovaj put uredno obraditi (posto je rok svakako 30 dana od dana promjene, koliko sam ja upucen)?
 
Nakon par dana stigla su mi nova poreska resenja, medjutim, ista su potpuno identicna postojecim za 2021. godinu, samo su ih podijelili na period 1.1. do 23.12. i 24.12. do 31.12. Drugim rijecima, nisu mi uopste skinuli placanje obaveza po osnovu zdravstvenog osiguranja i osiguranja za slucaj nezaposlenosti (a koliko znam, trebali su)!?
Mislim da je sve u redu ovde.

Promena je nastupila od dana podnosenja resenja tako da je sve do 23.12. obracunato upravo tako identicna postojecim starim OSIM poslednje stavke tj. za taj period u decembru skoro sigurno jer se promenio osnov. Tako da je iznos za decembar manji i ima nesto i drugacijih uplatnica tj. za neke stavke je drugaciji racun za uplatu jer nije isti osnov od 24.12. do 31.12.

Pogledaj detaljno resenja, nije greska tako bi i trebalo da bude, mislim da je apsolutno sve u redu.

EDIT: U novim resenjima koja ces dobiti u januaru/februaru 2022. ce biti drugacijih iznosa ako to stvara zabunu. :)
 
Mozda se nisam najbolje izrazio - resenja za period 24.12. do 31.12. su i dalje obracunata po starom (naravno, sa proporcionalnim iznosima za tih 8 dana decembra), sa uplatnicama koje se vode na isti broj racuna, sa istim pozivom na broj, sa svim porezima i doprinosima ukljucenim (porez, PIO, zdravstvo, nezaposlenost).

S obzirom da se ja za taj period (24.12-31.12.) vodim kao pausalac iz radnog odnosa (zaposlen sam po osnovu ugovora o radu), zar ne bi trebalo da se "otpisu" doprinosi za zdravstvo i nezaposlenost, jer ih vec placa moj poslodavac za mene?
 
Trebalo bi, ali ni meni nisu to uradili od juna.....
Sreca da ih znam pa sam i dalje uplacivao, inace bi mi do sada blokirali racun....
Nesto ne vole da ostaju bez para....
 
I od juna si placao sve doprinose, iako si u radnom odnosu od tada? To nije malo para... Jesi pokusao da se zalis na resenja ili pokusao da podneses novu poresku prijavu?

Inace, da, najbolje platiti sve (iako je vjerovatno njihova greska), a kasnije molis da ti vrate - tako to funkcionise kod nas.
 
Ljudi jel se ovaj test samostalnosti odnosi samo za pausalno oporezivanje ili i za ostale vrste oporezivanja preduzetnika kao recimo sa isplatom zarade?
 
Mozda se nisam najbolje izrazio - resenja za period 24.12. do 31.12. su i dalje obracunata po starom (naravno, sa proporcionalnim iznosima za tih 8 dana decembra), sa uplatnicama koje se vode na isti broj racuna, sa istim pozivom na broj, sa svim porezima i doprinosima ukljucenim (porez, PIO, zdravstvo, nezaposlenost).

S obzirom da se ja za taj period (24.12-31.12.) vodim kao pausalac iz radnog odnosa (zaposlen sam po osnovu ugovora o radu), zar ne bi trebalo da se "otpisu" doprinosi za zdravstvo i nezaposlenost, jer ih vec placa moj poslodavac za mene?
U tom slucaju verovatno i jeste greska. Poziv na broj ostaje isti svakako koliko vidim. Racun za PIO bi trebao da bude izmenjen tj. trebao bi biti (mislim da je ovaj):

840-721419843-40
Допринос за пензијско и инвалидско осигурање за лица која, у складу са законом, самостално обављају привредну или другу делатност, свештеника и верских службеника, а обавезно су осигурани по другом основу, по решењу Пореске управе

Svakako sacekaj savet iz poreske, ali ako ti se niko ne javi, sacekaj jednostavno 16. ili 17. Januar do tada bi trebalo da budu zaduzeni racuni i videces tacno po kojim racunima su te zaduzili i koji je iznos u pitanju i odmah ces znati da li je u pitanju greska ili ne.
 
Ljudi jel se ovaj test samostalnosti odnosi samo za pausalno oporezivanje ili i za ostale vrste oporezivanja preduzetnika kao recimo sa isplatom zarade?
Odnosi se na sve preduzetnike koliko znam. Neka me neko ispravi ako gresim. :)

Preduzetnikom se smatraju kako lica koja paušalno plaćaju poreze, tako i lica koja plaćaju porez na utvrđen prihod, dok su iz ovih odredbi izuzeta lica koja po zakonu moraju biti samostalna, poput advokata i izvršitelja (Izvor)
 
U tom slucaju verovatno i jeste greska. Poziv na broj ostaje isti svakako koliko vidim. Racun za PIO bi trebao da bude izmenjen tj. trebao bi biti (mislim da je ovaj):
840-721419843-40
Допринос за пензијско и инвалидско осигурање за лица која, у складу са законом, самостално обављају привредну или другу делатност, свештеника и верских службеника, а обавезно су осигурани по другом основу, по решењу Пореске управе

Svakako sacekaj savet iz poreske, ali ako ti se niko ne javi, sacekaj jednostavno 16. ili 17. Januar do tada bi trebalo da budu zaduzeni racuni i videces tacno po kojim racunima su te zaduzili i koji je iznos u pitanju i odmah ces znati da li je u pitanju greska ili ne.
Definitivno su isti brojevi racuna za PIO (kao i za sva ostala potrazivanja), i na prethodnom resenju za 2021. i na ova oba nova donesena nakon zaposlenja i pomenute poreske prijave.
Ali nevezano za brojeve racuna, trebalo je da mi ne obracunavaju doprinose za zdravstveno osiguranje i osig. za slucaj nezaposlenosti, zar ne? Sigurno su pogrijesili... Ili je pak nesto lose sa mojom poreskom prijavom, ali sve sam ispostovao, tako da ne bi tebalo...

Poslusacu tvoj savjet i sacekati jos neko vrijeme, mozda se javi poreski inspektor. Ako ne, podnijecu novu poresku prijavu (prije isteka 30 dana od nastale promjene, da bih ispostovao zakon).
 
Nadam se da sam u pravoj temi za moje pitanje :)
Da li neko zna koja je šifra delatnosti koja se može registrovati za prodaju preko interneta a da ne trebaju ulazi papiri za robu?
Tipa ako kupujem nešto preko interneta pa preprodajem(nemam fakturu za robu) pod kojom šifrom delatnosti mogu prijaviti to?
 
Поздрав предузетници :)

Платих децембар 2021. преко мобилне апликације, али сам унео износ за ПИО где је требало унети износ за порез. Фактички, платио сам више него што је требало. Проблем је што се ради о децембру. Да је неки ранији месец, оставио бих да буде претплата.

Претпостављам да је неко радио прекњижавање, али ја бих радије повраћај средстава уместо да их пребацујем за 2022. где су другачији позиви на број. Каква је процедура и колико траје? Шта ми је најбрже за урадити?
 
Prvi put popunjavam zahtev za eko-taksu i imam nedoumicu vezanu za godinu koja se upisuje na samom pocetku apliciranja.
Upisao sam 2021. nakon cega mi stoji zamrznuto polje za ukupne prihode u 2020. godini?
Da li treba da se aplicira za tekucu 2022. god kako bi tamo automatski bilo postavljena 2021. god. za ukupne prihode?
Pausal sam otvori u junu prosle godine.
Zahtev sam samo sacuvao nisam potpisao i poslao.
Ako neko ima iskustva sa elektronskom prijavom eko-tekse zamolio bih ga da mi razjasnio ovo.
 
Prvi put popunjavam zahtev za eko-taksu i imam nedoumicu vezanu za godinu koja se upisuje na samom pocetku apliciranja.
Upisao sam 2021. nakon cega mi stoji zamrznuto polje za ukupne prihode u 2020. godini?
Da li treba da se aplicira za tekucu 2022. god kako bi tamo automatski bilo postavljena 2021. god. za ukupne prihode?
Pausal sam otvori u junu prosle godine.
Zahtev sam samo sacuvao nisam potpisao i poslao.
Ako neko ima iskustva sa elektronskom prijavom eko-tekse zamolio bih ga da mi razjasnio ovo.
Ovo moze da pomogne:

Konkretno za 2021. se unosi prijava sa ukupnim prihodima iz KPO za 2020. godinu. Tako da mislim da tu prijavu i nema potrebe da podnosis (najbolje da se konsultujes sa nekim oko toga). Sad sam proverio kod mene za inicijalnu (prvu godinu) nije ni bilo prijave. A za ostale sam dobio resenja. Ili eventualno podnesi sa prihodom 0 za 2020. jer nije bilo prihoda prakticno jer firma nije postojala (ako je registrovana u junu 2021).

A za 2022. se unosi prijava sa prihodima iz 2021. i samo tamo u poljima "Datum od i Datum do" stavi od kada je otvorena firma do 31.12.2021. :)
 
Jedno pitanje u vezi te eko takse.
2020. sam podneo prijavu za 2019. i 2020. i dobio resenje po kojem sam placao tu taksu. 2021. sam podneo prijavu, medjutim resenje nisam dobio jos uvek. Na sajtu lokalne poreske administracije stoji da su neaktivne prijave za sve tri prethodne godine. Taksu placam po tom resenju iz 2020, kako pise da treba da se placa dok ne stigne novo resenje. Na LPA sve uplate su proknjizene ali nisu obracunate za 2021. godinu, tj. saldo mi je u minusu. Da li je to normalno tako?
I ne znam da li da podnosim prijavu sada i za 2022. ili da placam i dalje po tom resenju iz 2020.
 
Ako ti je saldo u minusu (zeleno) onda si u preplati.
I meni stoji preplata za iznos cele godine (5kdin).
 
Da, tako mi stoji, takodje -5k din.
 
Da li neko iz Novog Sada zna adresu ili broj telefona ili e-mail adresu na koju mogu dobiti/pronaci nekog poreskog inspektora zaduzenog za preduzetnike pausalce? Zovem od jutros na telefone koje sam nasao na sajtu Gradske poreske uprave, sve po redu, ali samo me vrte u krug, nevjerovatno je da niko nista ne zna...
Na kraju me ovi sa Bulevara Mihajla Pupina 3 salju na broj 14, ali tamo takodje ne mogu naci nikakav kontakt! Ovo je horor, jbt!

Inace, da napomenem da ranije dodijeljeni poreski inspektor za moju p. agenciju ne odgovara na mail, broj telefona ne znam, niti znam gdje eventualno sjedi da odem licno!
Ako je neko iz NS-a (kao preduzetnik) imao bilo kakav kontakt sa poreskom, zamolio bih da me uputi gdje je zaista sjediste za ove poreske poslove sa preduzetnicima pausalcima?
 
Da li neko iz Novog Sada zna adresu ili broj telefona ili e-mail adresu na koju mogu dobiti/pronaci nekog poreskog inspektora zaduzenog za preduzetnike pausalce? Zovem od jutros na telefone koje sam nasao na sajtu Gradske poreske uprave, sve po redu, ali samo me vrte u krug, nevjerovatno je da niko nista ne zna...
Na kraju me ovi sa Bulevara Mihajla Pupina 3 salju na broj 14, ali tamo takodje ne mogu naci nikakav kontakt! Ovo je horor, jbt!

Inace, da napomenem da ranije dodijeljeni poreski inspektor za moju p. agenciju ne odgovara na mail, broj telefona ne znam, niti znam gdje eventualno sjedi da odem licno!
Ako je neko iz NS-a (kao preduzetnik) imao bilo kakav kontakt sa poreskom, zamolio bih da me uputi gdje je zaista sjediste za ove poreske poslove sa preduzetnicima pausalcima?
Bulevar Mihajla Pupina 14
Ministarstvo Finansija Poreska Uprava
021 4802707
Najbolje idi lično tamo, rade od 7.30h, pa pitaj šta ti treba.
 
Znaci, ipak je u Bulevar Mihajla Pupina 14. Hvala puno, @keza , oticu licno u ponedjeljak!
 
stiglo vec resenje :)
 
Ja bas danas konacno dosao do svog poreskog inspektora, zeznuli su mi resenja prilikom prelaska u radni odnos i sad kaze ne moze nista uciniti (tj. ispraviti) dok ne stignu ova nova za 2022, kaze kao "zakljucan im program" da bilo sta urade dok se ne razdijele ova regularna resenja (sto je u toku). :D
 
Imam pitanje, a ne znam kome da ga postavim jer za ovakav slučaj još nisam našao primer.

Interesuje me pokretanje webshop-a iz Srbije, sa cenama proizvoda u stranoj valuti, dakle namenjen kupcima van Srbije, opcija plaćanja u prodavnici samo preko Paypal-a. Radilo bi se o prodaji licenci za softver gde bi, nakon kupovine licence, kupac dobio link za preuzimanje softvera. Dakle, u pitanju je e-proizvod, nema nikakvog dodira sa fizičkim proizvodom (nema ambalažu, nema slanja na adresu, naplate troškova dostave i sl.). U pitanju je preduzetnička radnja, paušalac.

Interesuje me da li bih bio u obavezi da u tom slučaju koristim fiskalni uređaj i izdajem fiskalne račune?

Unapred hvala!
 
Nazad
Vrh Dno