Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Znao sam da je neka zajebancija...imam screenshot gde pise da je akcija uspesno izvrsena kao i broj prijave. Izgleda da cu morati to da resavam oci u oci...:confused:
 
To se i meni desilo, prijava nije prosla, ja imao screenshot. Na kraju je prijava nekako zavrsila u pogresnoj opstini, a ja na portalu nisam nista video...
Meni je srecom javio decko iz poreske da nisam podneo prijavu, pa sam jednostavno ponovio proces...
 
Meni je juce stiglo resenje za ovu god. A mislim da sam podneo prijavu mozda pre oko 6 meseci.
 
Za LPA ne postoji neka opcija prijave broja telefona, email adrese na koji bi se slao sms/poruka da je stiglo neko rešenje koje treba da se plati?
 
Slicno i kod mene (podnijeta prijava u martu/aprilu, tako nesto), s tim sto je meni resenje stiglo prije nekih 15-ak dana, poštom!?!
 
Takođe. Prijava podneta u aprilu, rešenje od pre 3 dana stiglo u LPA sanduče, još ne piše datum uručenja.
Aha. Meni stiglo i na kucnu adresu, ali vec sam isplatio i bez resenja.
 
Za LPA ne postoji neka opcija prijave broja telefona, email adrese na koji bi se slao sms/poruka da je stiglo neko rešenje koje treba da se plati?
zvao me lik, jer zna moju suprugu... ne zato sto tamo ima mog broja ili zato sto nije hteo da mi pise kaznu... Znaci vas ako ne poznajete lika koji radi tamo, nece niko zvati...
 
Dooobra digitalizacija poreske uprave. Šta više odlična. Za par godina možemo da očekujemo i neki vid obaveštenja o pristiglim rešenjima. Do tada, kliekete klakete kluk svako malo na sajt LPA...
 
Na zalost, da... Ali svakako bolje i ovako nego svako malo do poreske uprave :)
 
Ljudi koliko vam je okvirno vremena trebalo da otvorite račun u banci kao paušalci? I da li je drugačija procedura za dinarski i devizne?

Dvoje kolega su prošle godine u Intesi otvorili račune, dinarski i par deviznih. U banci su ih zavlačili skoro 4 meseca. Nisam siguran je l to zbog bankara u ovoj ekspozituri ili do same banke.
 
Ljudi koliko vam je okvirno vremena trebalo da otvorite račun u banci kao paušalci? I da li je drugačija procedura za dinarski i devizne?

Dvoje kolega su prošle godine u Intesi otvorili račune, dinarski i par deviznih. U banci su ih zavlačili skoro 4 meseca. Nisam siguran je l to zbog bankara u ovoj ekspozituri ili do same banke.
u OTP obavio papirologiju za 45 minuta, računi otvoreni za manje od 72 sata.
 
Ljudi koliko vam je okvirno vremena trebalo da otvorite račun u banci kao paušalci? I da li je drugačija procedura za dinarski i devizne?

Dvoje kolega su prošle godine u Intesi otvorili račune, dinarski i par deviznih. U banci su ih zavlačili skoro 4 meseca. Nisam siguran je l to zbog bankara u ovoj ekspozituri ili do same banke.
U erste zavrsio za pola sata, racuni aktivni sutra. U Raiff isto tako, u obe sam otvarao i devizne racune. Sve zavisi na kog radnika naletis, iz erste sam izasao posle mesec dana jer su svi u banci bili ******.
 
Kolike su vam okvirne obaveze kao pausalcu u IT (consalting, servis i sl...) za Beograd? Znam da zavisi od opstine i delatnosti ali me zanima okvirno? Nije preko tipa 30 hiljada mesecno ili jeste? Doprinosi, zdravsteveno i te mesecne obaveze?
 
Za Nis su meni oko 41k...:cry:
Mislim da je za IT izjednaceno na nivou Srbije, nije bitna opstina.
 
Kolike su vam okvirne obaveze kao pausalcu u IT (consalting, servis i sl...) za Beograd? Znam da zavisi od opstine i delatnosti ali me zanima okvirno? Nije preko tipa 30 hiljada mesecno ili jeste? Doprinosi, zdravsteveno i te mesecne obaveze?
23k Kragujevac
 
Mislim da visina doprinosa moze varirati cak i za istu opstinu, posto starijim pausalcima maksimalno mogu da povecavaju 10% godisnje, a novoregistrovanim vjerujem da sad odrezuju prilicno veliku cifru, bar sudeci po onom proracunu koji dobijem originalno (pa bude umanjen zbog pomenutih max. 10% propisanih zakonom). Ali ne smijem ovo da tvrdim, samo pretpostavka...

Inace, Novi Sad 35k (pausalac sam oko 2.5 godine).
 
Takodje mi je oko 30k dinara mesecno pausalno placanje.

Nego, imam jedno pitanje za kolege koji su vec duze preduzetnici:
Danas mi je stigao "Izvod otvorenih stavki na dan 31.10.2021" i pretpostavljam da je to neko normalno usaglasavanje krajem svake poslovne godine.
Ali mi nije jasna neka stavka od preko 100k dinara... koji su teoretski razlozi zasto nastaju ova odstupanja ako neko zna?
Primam novac od stranih klijenata, opravdam prilive invoice-ima, zatim raspolazem tim novcem kako je vec potrebno - menjajuci ga prvo u dinare naravno.

Kako je moguce da se pojavi neka neusaglasenost od 100k dinara, i da li je verovatnije da je to do mene ili do njih?
U svakom slucaju cu otici u knjigovodstvenu agenciju, ali posto je vikend reko mozda neko nesto zna vise da mi kaze na tu temu.
 
Nisam iz IT sfere ali izvod otvorenih stavki postoji za sve delatnosti ii služe za usaglašavanje stvarnog stanja.
Pošto spominješ dinarsku razliku ona se uvek pojavljuje zbog kursnih razlika i provizija ako ti uplate vrše preko servisa (PayPal i sl.). Kursne razlike se pojavljuju jer pitanje je kada si prodao devize i po kom kursu a u KPO je upisana dinarska protivvrednost po srednjem kursu NBS na dan izdavanja devizne fakture i ako postoje provizije servisa one se ne pojavljuju na deviznom računu u banci jer devize "legnu" umanjene za proviziju te ti ne pomaže listing deviznog računa.
 
07FB751C-1FF0-410A-967D-6B134A39E681.png
To je ovo sto sam i ja dobio? Je l moze ovo samo da se ignorise?
 
Meni za saldo piše 11k (u plusu), je l to okej ili treba nešto da se uradi? Meni novac leže jednom mesečno, kao plata. Što se tiče novca prema meni je sve u redu, nije mi jasno sad šta im znači ovih 11k?
 
E-fiskalizacija za IT paušalce - treba li nam kasa (softver, kako god, veza sa poreskom) ili ne, za nas koji radimo samo sa stranim klijentima / domaćim firmama, bez prometa sa fizičkim licima, bez poslovnog prostora?...
Po svemu što čitam, iako se razvlači ta fraza da su oslobođeni samo advokati i taksisti, ispada da ni nama ne treba, pošto se ne bavimo prodajom na malo / uslugama fizičkim licima.
 
E-fiskalizacija za IT paušalce - treba li nam kasa (softver, kako god, veza sa poreskom) ili ne, za nas koji radimo samo sa stranim klijentima / domaćim firmama, bez prometa sa fizičkim licima, bez poslovnog prostora?...
Po svemu što čitam, iako se razvlači ta fraza da su oslobođeni samo advokati i taksisti, ispada da ni nama ne treba, pošto se ne bavimo prodajom na malo / uslugama fizičkim licima.
kao i do sada,kasa je samo za poslovanje sa fizickim licima
 
Postoji li rok u kome paušalac mora da fakturiše uslugu? U glavi mi se nešto vrti 5 dana, ali nisam siguran da li je to tačan podatak i da li se odnosi na paušalce. Šta kad zaboravite da fakturišete uslugu i setite se posle dva meseca, kad vidite da nema uplate? Mogu li na fakturi da stavim današnji datum i odgovarajući redni broj, a da datum prometa usluge bude septembar?
 
mislim da to nema neke veze... jedino na sta taj datum moze da ima uticaj su oni limiti od 6 i 8m...
sigurno mozes da stavis datum prometa od pre 2m a datum fakture danasnji dan...
mada nisam siguran koji se datum gleda za ove limite...
 
Račun (faktura) se izdaje za izvršenu uslugu i na osnovu računa se vrši plaćanje, ukoliko nema plaćanja (nije uradjena usluga, nije prihvaćena itd.) račun se stornira. Pojmovi "zaboravio" i sl. ne postoje u poreskoj politici.
 
ali to mislim da nema veze sa onim sto je ono pitao...
On moze fakturu da posalje i 3 meseca nakon izvrsene usluge...
 
S obzirom da nisam u sistemu PDV-a, fakturu sigurno mogu da pošaljem i posle par meseci. Pitanja je za koliko maksimalno mogu da se razlikuju datum prometa i datum fakturisanja kod paušalaca. Zvao sam kontakt centar poreske uprave i nisu znali odgovor.
 
pa jedino da konsultujes nekog knjiogovodju...
 
Nazad
Vrh Dno