Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Iako ih isplacujes ranije?
 
I ja sam imao elektronski potpis na ličnoj karti, ali su mi iz knjigovodstva poručili da moram da vadim neki drugi (Poštin, Halkomov ili PKS-ov) da bi mi uradili završni račun za d.o.o.

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока

Ma moze i sa LK da se odradi, nego je samo pitanje da li hoce da se iscimaju. Svi vole nesto da izmisljaju, samo da ne rade dodatno.
 
Može ako im da ličnu kartu. Ako je to proces koji traje, ne verujem da hoće da ga zivkaju svaki momenat da donese ličnu kartu.
 
Ne mora ni da im daje LK, moze da ih ovlasti preko LK elektronski da oni predaju.
 
Izvadio sam digitalni potpis preko MUPa, on je dovoljan za pristup e-Porezi. Pišem kasnije uputstvo kako da proradi bilo gde, slučajno sam kombinacijom softvera rešio problem i sada radi kako treba, naravno, u Windows virtualki.
 
Gde ne radi po defaultu uopste?
 
Meni nije hteo da radi na virtuelnoj W10 64Bit zato što ne treba se instalira 64bitni middleware, već 32bitni i da se u token manageru ručno prihvate sertifikati.
 
Posto meni nista nije jasno oko ovoga, zamolio bih da mi neko kaze koja je najbolja banka za pausalce? Kontam da ima neke razlike od banke do banke ali se ne razumem pa zato pitam ovde.

Trenutno imam racun u Intesi, pa da li kod njih mogu da otvorim i racun za to ili je bolje da odem u neku drugu banku? Koji su pros & cons u zavisnosti od banke i na sta bi najvise trebalo da obratim paznju?
 
Posto meni nista nije jasno oko ovoga, zamolio bih da mi neko kaze koja je najbolja banka za pausalce? Kontam da ima neke razlike od banke do banke ali se ne razumem pa zato pitam ovde.

Trenutno imam racun u Intesi, pa da li kod njih mogu da otvorim i racun za to ili je bolje da odem u neku drugu banku? Koji su pros & cons u zavisnosti od banke i na sta bi najvise trebalo da obratim paznju?

Societe ima jedina Sinhro paket gde imas racun pravnog i fizickog lica za 395 dinara i lako prebacujes sredstva sa jednog na drugi racun.
Kurs je relativno dobar ako ces razmenjivati dinare ili evre i dobijas Master Gold karticu.
 
Video sam ali ne znam da li mi je to uopste potrebno. Najvise sam razmisljao o Raiffeisen i Intesi da budem iskren.

Da li se placa provizija po podizanju novca ili je isto kao kod fizickog lica, bez provizije?

EDIT: Naleteh na ovo: http://www.pausal.rs/preduzetnicki_paketi/#

Iz ovog clanka, Intesa i Sberbank mi deluju skroz ok, ali da li je to sve na sta treba da obratim paznju?
 
Poslednja izmena:
Sinhro je 495, ne 395.

Za pausalce neces proci bolje od Intese ako nemas guzve kod tebe. Sve radi, kurs je OK (ali nije najbolji), podizanja karticom su sada besplatna za preduzetnike, i besplatno je slanje na svoj racun u istoj banci. A posto vec imas u Intesi kao fizicko lice, trebao bi i njega da selis ili placas provizije za slanje na svoj racun.
Isplata gotovine mislim da nigde nije besplatna, ali proveri ovo u tarifniku, moguce da sam pomesao posto me nikada ne dotice.
 
Ako imaš već račun fizičkog lica u intesi i zadovoljan si, uzmi i za preduzetnika tamo. Po meni je najbitnije koliko ti je blizu ekspozitura i bankomat i da li je gužva u ekspozituri. Razlike u tarifama su zanemarljive.
 
Pa i nisu... u RF za 700 vec se dobija i mBanking, +150 racun za fizicko lice.
U Intesi je 600+300 (ili 600+200 ako nece Hit), a nema mBanking.
U oba slucaja ima eBanking, ali 600 je najmanje sa eBankingom sto sam nasao da ima kod nas :( AIK i KB imaju jeftinije obicne racune za firme/preduzetnike, ali nemaju eBanking za te cene! (300din +300eBanking :D)
 
Očigledno zavisi od percepcije. Da li je 500 ili 1000 dinara mesečno je po meni totalno nebitno. U priču sa paušalnim preduzetništvom ionako nema smisla ulaziti ako nemaš mesečni priliv bar 80k-100k i tada ta cifra postaje beznačajna. Po meni je bitnije gledati trošak elektronskih naloga i eventualno kurs ako radiš sa inostranstvom tj. bilo koji trošak koji je direktno vezan za manipulaciju svojim parama. Meni je moje vreme mnogo dragocenije nego 500din mesečno i to je moj subjektivni stav. Ako je pak cena mesečnog paketa nekome presudna pri tako malim ciframa onda ok - mašim temu.

Terao si me da gledam koliki je moj trošak kod soge: 197,5 dinara na fizičkom, jer skidaju na pretplatu ako koristiš karticu izgleda i 595 za račun preduzetnika.
 
Poslednja izmena:
Meni je Sinhro paket bio najbolji od svega. Odličan kurs, ne moram da imam milion kartica, lako prebacujem na svoj račun, bez provizije za plaćanje ka BILO KOM računu u domaćem prometu i eventualna mogućnost kreditiranja pošto uzimaju cifru iz ugovora.

Inače, uspeo sam da namestim da mi rade ePorezi na macOSu bez virtuelne mašine, sa seritifikatom MUPa. Ako nekoga zanima kako, mogu da napišem kratko uputstvo.
 
Cuj, 500 po 500, Mercedes E klase ;) Sve se to nakupi. Ne treba cepidlaciti i za 500 ici u poslovnicu za bilo sta sto moze online, ali ovo sto je svugde isto, a kosta vise..

U RF sam ja bio jedno 3 godine dok je kurs bio odlican (naspram Intese ceo dinar razlike tada, 20-40 para od trzista), i placao 1000 mesecno, umesto 200 u Intesi tada (200 je bio racun u Intesi sa 1-10 promena, sada je 600).

Danas vec nije tako dobar kurs :( Opet je bolji od Intese, ali nije tako dobar.

Mislim da je Sinhro bolji, tamo su javili da se dobija +/-30 para bez da se trazi, koliko se secam. U RF i Intesi mora da se zove trezor za dobar kurs.

EDIT: Ninja, sva placanja besplatna??
 
@alfa
Како то мислиш да се зове трезор за бољи курс? Мислиш да их окренем, тражим бољи курс о дају ми?

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
Meni na biznis paketu u SocGen nisu besplatni nalozi - 25din po nalogu. Imam i Sinhro paket za fizička lica.

BTW pazite da tim Sinhro paketom - nije kompletan proizvod za preduzetnike kojima treba I biznis ebanking i biznis Visa electron.

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
@alfa
Како то мислиш да се зове трезор за бољи курс? Мислиш да их окренем, тражим бољи курс о дају ми?
99.999999% da, zadnjih 5 godina bi ti uvek dali bolje nego sto ponudi eBanking. eBanking inace kada probate prodati/kupiti devize ponudi bolji kurs nego onaj suludi zvanicni, ali moze i bolje od toga se dobiti.
Pricamo naravno da se zove za vece kolicine ili cesto, a ne za 100e ;) Meni je RF recimo i za 500e dala 30 para od srednjeg/trzisnog tog dana jednom (i to je jedino ispod 1K sto sam pitao).

BTW pazite da tim Sinhro paketom - nije kompletan proizvod za preduzetnike kojima treba I biznis ebanking i biznis Visa electron.
Nema eBanking? Pa kako prebacujes na racun fizickog?
 
Ima ebanking, nema biznis Visa

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
99.999999% da, zadnjih 5 godina bi ti uvek dali bolje nego sto ponudi eBanking. eBanking inace kada probate prodati/kupiti devize ponudi bolji kurs nego onaj suludi zvanicni, ali moze i bolje od toga se dobiti.
Pricamo naravno da se zove za vece kolicine ili cesto, a ne za 100e ;) Meni je RF recimo i za 500e dala 30 para od srednjeg/trzisnog tog dana jednom (i to je jedino ispod 1K sto sam pitao).


Nema eBanking? Pa kako prebacujes na racun fizickog?
Ја углавном и мијењам преко 1k $…
Како то да одрадим? Који број да зовем? Шта да им кажем? Јел довољно да се представим и кажем да бих да мијењам x количину девиза и да ме интересује колики курс могу да ми понуде?

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ako je i dalje isto:
Intesa: 011/2013624 (ali pitaj kako da dostavis zahtev, ne secam se za koji nacin moze u poslovnici) ili svog biznis savetnika (u ovom slucaju moras im dostaviti papirni zahtev, ne mora istog dana, odradice, ali moraju imati)
RF: 011/2207143
Nema pravila sta da kazes, odmah su se javljale osobe koje su za to zaduzene, ja samo kazem dobar dan, treba mi kurs za prodaju X EUR.

Vec duze mi ne treba prodaja, mozda se promenilo nesto.
Ne mogu ti reci koja banka ima bolji kurs za dolare, meni su evri i jeni samo bili u igri.
 
Poslednja izmena:
Хвала ти пуно. Таман у наредних 10 дана пуштам једну фактуру па јављам да ли сам и шта добио од РФ кад будем мијењао $…

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
@alfa

Da, sva plaćanja u soge kada plaćaš kao fizičko lice su besplatna. Pošto se sinhro 'kači' na fizičko lice onda su i sva plaćanja besplatna (pretpostavljam).

Kada plaćaš kao pravno lice trošak postoji.

Ja samo čekam još da uvedu pravdanje deviznih priliva elektronski i da pređem na sinhro.
 
Poslednja izmena:
Tako je, sva plaćanja u sinhro paketu u domaćem platnom prometu su besplatna.

Da li neko ima broj telefona u SOGE gde mogu da pitam za bolji kurs prodaje deviza, jer ovi na salteru kao foru guraju pricu da je to samo za velike svote iznad 30.000€ sto meni nema smisla jer ne zele da se cimaju!
 
Хвала ти пуно. Таман у наредних 10 дана пуштам једну фактуру па јављам да ли сам и шта добио од РФ кад будем мијењао $…
Probaj prvo koji kurs ti daje e/mBanking (ako imas mBanking) pa pitaj. Da znas taman da li ima razlike. Verujem da ce biti jer su meni za jene davali bolji kurs od toga, a i on je bolji nego zvanicni, a dolari su trazeniji.

Moguce da Sberbank daje bolji kurs za dolare, rublje i franke. Posto daju i "odlicne" (za danasnje uslove) kamate na stednju za te valute.

Znaci da potvrdimo, kada kao PAUSALAC placate nema provizija? Bitno je ko se vodi kao uplatilac nekada.
 
Poslednja izmena:
Btw mali update za vaćaroše iz SoGe banke: u novembru sam bio i pitao za čekove, rekli su mi da moram da imam 3 plate prebačene preko šifri 240/241. Prošlo je 3 meseca, prebacio sam 3 plate sa 241 šifrom (prosek 2-3k €), da bi mi rekli da mi je ipak odbijen zahtev za izdavanje čekova jer, tobože, prihvataju samo šifru 240.

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno