Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

bio u postanskoj stedionici danas. otvaranje racuna kod njih traje vise dana :D tek su danas uzeli papire od mene a kad stigne zena sto radi ce mi otvoriti racun i zvati me :D
dina je besplatna. mesecno je 200 din. a placanje e-bank je 10 din za ova menja naloge..dakle ko ima kao ja 10tak naloga mesecno to je oko 300 din mesecno... tri puta manje od raif :)
 
bio u postanskoj stedionici danas. otvaranje racuna kod njih traje vise dana :D tek su danas uzeli papire od mene a kad stigne zena sto radi ce mi otvoriti racun i zvati me :D
dina je besplatna. mesecno je 200 din. a placanje e-bank je 10 din za ova menja naloge..dakle ko ima kao ja 10tak naloga mesecno to je oko 300 din mesecno... tri puta manje od raif :)
Proveri računicu. Održavanje računa za preduzetnike je 200 mesečno. Elektronsko bankarstvo (WEB, verifikacija plaćanja preko SMS-a) je još 200 mesečno. Provizija za elektronsko plaćanje je 0,054% ili minimum 27 dinara. Pa još CARD alarm za podizanje preko kartice, pa SMS info za uplate.
 
jeste pogresih. 400 din dakle plus 27 dinara po nalogu

opet manje od raif 700 din plus 40 din po nalogu

samo e-bank. plus je podizavanje para besplatno a u raif ide 0,5%...to znaci ko daje pozajmice firmi kao ja nekad kad mi treba...



ps.Pa još CARD alarm za podizanje preko kartice, pa SMS info za uplate.
ovo mogu da ne koristim? ne treba mi nikakav sms :)
pss. svakako su i dalje najpovoljniji..a iz principa ne zelim da prihvatim na ovo povecanje od strane Raif..iako sad vidim da je usteta mnogo manja nego sto u prvom trenutku videh :)
 
jeste pogresih. 400 din dakle plus 27 dinara po nalogu

opet manje od raif 700 din plus 40 din po nalogu

samo e-bank. plus je podizavanje para besplatno a u raif ide 0,5%...to znaci ko daje pozajmice firmi kao ja nekad kad mi treba...



ps.Pa još CARD alarm za podizanje preko kartice, pa SMS info za uplate.
ovo mogu da ne koristim? ne treba mi nikakav sms :)
pss. svakako su i dalje najpovoljniji..a iz principa ne zelim da prihvatim na ovo povecanje od strane Raif..iako sad vidim da je usteta mnogo manja nego sto u prvom trenutku videh :)
Za CARD alarm me nisu ni pitali (2 dinara po poruci), a SMS je opcija, a ja volim da znam kad mi neko uplati.
 
Ovo nam je najopširnija tema o bankama, pa reko da pitam ovde. Ako neko zna...

Da li neka naša banka daje Visa karticu vezanu za devizni račun? Ovih par što sam pitao, može Master. Viza može samo za dinarski račun.
Trebaju mi i jedna i druga.
 
RF banka uz poslovni račun daje Master, ali uz privatni VISA karticu. Da, moraš da platiš dva održavanja, ali s obzirom da se plaćanja sa poslovnog računa naplaćuju po 40 RSD, a da je sa privatnog besplatno, održavanje privatnog računa kompenzuješ uštedom na proviziji (prebaciš jednom mesečno sa poslovnog na privatni i onda odatle plaćaš poreze i račune za kuću).
 
Ja u RF banci imam VISA karticu sa dinarskim i deviznim računom.
 
Evo rezime...

RF daje Visa uz devizni račun, ali samo u sklopu paketa dinarski/devizni.
Intesa je dala Visu Classic debitnu uz klasičan štedni devizni račun.

Tako da sam sada klijent i Intesa banke.
 
Pre nekoliko dana sam imao situaciju gde na preduzetnickom racunu nisam imao sredstava jer mi uplate stizu tacno odredjenim danima u mesecu, a morao sam da izvrsim neku uplatu kao pravno lice, pa sam sa svog fizickog racuna prebacio odredjeni iznos na svoj preduzetnicki racun (oba racuna su unutar iste banke) pod sifrom 90.
Izaslo je obavestenje NBS pre nekoliko meseci da se takva prebacivanje vise ne gledaju kao pozajmice, i da se koristi sifra 90 - druge transakcije. ( https://www.nbs.rs/sr/scripts/showcontent/index.html?id=16981 )

Zanima me da li se ovo prebacivanje sredstava na preduzetnicki racun posmatra kao uplata koja ulazi u godisnji limit koji pausalci ne smeju da predju?
I takodje me zanima da li je neko od vas radio isto, i da li je potrebno cuvati nekakav dokument u svojoj arhivi kao dokaz da je uplata izvrsena sa licnog fizickog na licni preduzetnicki racun?
Thanks
 
Pozdrav, paušalac sam i jednom sam zakasnio sa uplatom poreza 5 dana, tad mi je kolega rekao da naplaćuju male kamate za to i da uplatim po 50din više za svaku uplatnicu i to je to. Nakon toga sam na ePorezi zahtevao stanje i na kraju mi je pisalo ukupan dug -149.50. Posle toga sam sve na vreme ali sam opet dodavao malo zbog tog jednog puta da bih bio siguran i danas sam zahtevao novo stanje i sad je dug -475.70. Nisam siguran da li im to znači da sam u pretplati toliko ili toliko dugujem?
 
Ako ti u koloni Ukupan dug stoji negativna cifra, to znaci da si za taj iznos u pretplati. Sredstva za prethodni mjesec se naplacuju oko 15-16. u tekucem mjesecu.
U tvom slucaju rekao bih da je sve ok.
 
Da li limit od 150k dnevno za pausalca podrazumeva samo podizanje u gotovini ili vazi i za prebacivanje preko računa drugom fizickom licu ili na primer da li moze da se plati karticom odjednom nesto od 155k ?
 
Vazi iskljucivo za podizanje, i to samo na bankomatu (mislim da na salteru nema prepreke da podignes vise, ali neko ce me ispraviti ako grijesim).
Sto se tice prebacivanja na racun fizickog lica, ja redovno prebacujem znacajno vece mjesecne iznose na svoj fizicki tekuci racun, tako da taj limit ne igra ulogu za tu vrstu prometa.
Sto se tice placanja, ovo ti ne mogu reci iz prve ruke (jer nikad ne koristim poslovnu karticu za placanje), ali mislim da je jedini limit taj koji ti banka postavi za dati tip kartice i/ili racuna, a taj limit nema veze sa ovih gore 150k na bankomatu i vjerovatno varira od banke do banke. Ali opet ponavljam, ovo je samo moje misljenje, neko ce se valjda vec javiti i reci ti iz prve ruke.
 
Vazi iskljucivo za podizanje, i to samo na bankomatu (mislim da na salteru nema prepreke da podignes vise, ali neko ce me ispraviti ako grijesim).
Sto se tice prebacivanja na racun fizickog lica, ja redovno prebacujem znacajno vece mjesecne iznose na svoj fizicki tekuci racun, tako da taj limit ne igra ulogu za tu vrstu prometa.
Sto se tice placanja, ovo ti ne mogu reci iz prve ruke (jer nikad ne koristim poslovnu karticu za placanje), ali mislim da je jedini limit taj koji ti banka postavi za dati tip kartice i/ili racuna, a taj limit nema veze sa ovih gore 150k na bankomatu i vjerovatno varira od banke do banke. Ali opet ponavljam, ovo je samo moje misljenje, neko ce se valjda vec javiti i reci ti iz prve ruke.
Hvala na odgovoru, sto se tice fizickog lica interesuje me u jednom danu da li moze tako? A za ostalo cekamo da neko potvrdi:)
 
Da, pitao si za dnevni limit, pa sam u skladu sa tim i odgovorio - u jednom danu, jedna transakcija, 500-600k ide bez problema (u okviru iste banke, doduse, ali ranije sam prebacivao i na racun druge banke, samo se ne sjecam bas iznosa, ali bili su sigurno veci od 150k).
 
I to bi mi odgovaralo pa da mogu da podignem limit iz obe banke. Llimit 150k važi za firmin račun, ne vezuje u to i privatni (fizički)? Verovatno glupo pitanje ...
 
sve moze... prebacivao ja vece iznose sa rf racuna na privatni intesa... nema nikakvih ograincenja

taj limit od 150k ti je iskljucivo sa bankomata.. nema to veze sto je preduzetnicki racun... ti limiti postoje i na pricatnim racunima...
 
Dok sam radio u firmi, za sva pravna lica je postojao taj limit do 150k gotovine na šalterima "za sitne troškove".
Moglo je da se podigne i više ali uz neki dokument za šta se podiže, valjda da se ne bi prao novac.
Dakle, nije vezano samo za preduzetnike..

A limiti na bankomatima se dogovore s bankom, meni je 100k bilo dovoljno pa ne znam može li preko 150k.
Paušalci ne vode knjigu rashoda za šta troše pa pretpostavljam da može ili zavisi od banke.
 
I to bi mi odgovaralo pa da mogu da podignem limit iz obe banke. Llimit 150k važi za firmin račun, ne vezuje u to i privatni (fizički)? Verovatno glupo pitanje ...
Ne vezuju se limiti, svaki racun je za sebe, pa shodno tome i limiti. Kao sto covjek gore rece, limiti cesto zavise i od same banke (dodatno na propis od NBS-a, kao sto je slucaj sa ovih 150k), a ja iz licnog iskustva znam da se u nekim bankama ovi limiti mogu mijenjati (kod jednih su predefinisani, kod drugih unosis cifru, takodje negdje mora zahtjev, dok drugdje bukvalno promijenis u aplikaciji), tako da u zavisnosti u kojoj si banci, mozes sebi eventualno "prilagoditi" ove limite (fizicki ili poslovni racun).

Takodje, vjerovatno vec znas, ali imaj na umu da postoji vise limita vezanih za isti racun, pa banke uglavnom definisu odvojeno limite za potrosnju na ATM-u i POS-u, plus ukupni limit itd... A osim dnevnog limita, nekad te moze kaciti i petodnevni (neke banke imaju i to, npr. bivsa Hypo, ne znam sad za naslednicu Addiko) ili mjesecni.
 
Ljudi, šta koristite za kreiranje faktura za usluge? Baš za IT za usluge, bez proizvoda i lagera.
Drugaru je potrebno nešto jednostavno da ima predefinisanu formu i bazu kupaca
 
Ima li neko preporuku za dobrog i upucenog knjigovodju u sve modele poslovanja - preduzetnik pausalac / preduzetnik sa isplatom zarade / doo ?
 
Sad tek videh da je u junu ove godine najavljena izmena zakona i uvodjenje poreskih olaksica u vidu ukidanja godisnjeg poreza na dohodak (onaj sto se placa jednom godisnje kada zarada postane veca od proseka) za sve mladje od 40 godina.

U medjuvremenu sam zapoceo saradnju sa novim knjigovodjom i sad mu prosledih nekoliko tekstova na ovu temu kao i samu najavu koja je kruzila tada vestima. Kaze trebalo bi definitivno da se obistini, ako ne za ovu onda za sledecu godinu sigurno.
Za nas preduzetnike u tridesetim godinama, ovo zvuci vrlo lepo.
 
Da li porez na dohodak kaci preuzetnike koji nisu pausalci (posto koliko znam pausalce ne kaci, zar ne)?
 
Kaci svakog zaposlenog gradjanina, koji god to oblik bio, samo je pitanje da li ce preci limit godisnji. Pausalcu se racuna mesecna poreska osnovica sa resenja (12 x osnovica). Ako je samo pausalac, gotovo sigurno nece preci limit godisnji (za proslu godinu je bio oko 2,9 miliona dinara). Ako je pausalac iz radnog odnosa, racuna mu se sve sto je zaradio iz radnog odnosa + mesecna poreska osnovica pausalne agencije (12 x osnovica).
Preduzetnicima koji vode knjige takodje ulazi u zbir sve sto su zaradili (bili preduzetnici iz radnog odnosa ili samo preduzetnici).
 
Fino objasnjeno, @ixinho.
Ja sam se pogresno izrazio, ali na to sam i mislio - kod pausalaca se racuna ta osnovica, koja je vjerovatno kod 99.9% ljudi ispod godisnjeg limita, koji se stalno povecava (valjda kao zbir 3 prosjecne plate, tako nesto).
Ono sto nisam bio siguran je kako se obracunava drugim tipovima preduzetnistva (samooporezivan i/ili licna zarada).
 
Kao "svezi" pausalac od ove godine, moram da pitam - jel ja treba da platim ovaj godisnji porez na dohodak, ako zaradim preko tih 3 miliona dinara u 2021?
 
Kao "svezi" pausalac od ove godine, moram da pitam - jel ja treba da platim ovaj godisnji porez na dohodak, ako zaradim preko tih 3 miliona dinara u 2021?
Upravo to sam objasnio dva posta iznad. Ako si samo pausalac, onda ti se racuna samo 12 x mesecna osnovica sa poreskog resenja i ne mozes preci limit (Morala bi osnovica da ti bude ~250k rsd, sto je ja mislim nemoguce). Ako si uz to i zaposlen, dakle pausalac iz radnog odnosa, onda mozes preci lako limit i placas onda 10% samo na razliku. Dakle ako predjes limit za 100k recimo, placas 10k godisnji porez na dohodak
 
Hvala na pojasnjenju. 🤟🍺
 
Nazad
Vrh Dno