Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Opet, ako je u pitanju OTP, za dogovoreni kurs oni pošalju na email ponudu sa navedenim kursom i brojem reference.
Onda se pošalje skenirani overeni zahtev za konverziju u kome se pozove na taj broj reference.
Koja je razlika u kursu sa i bez dogovora ako znas? I jel mailom trazis ponudu?
Hvala
 
Znam da nije baš tema i izvinjavam se što uskačem, ali ako ima neko iz NS-a ko je uspešno tužio banku za obradu kredita, da mi na pm pusti kontakt advokata koji mu je odradio, bio bih zahvalan. :)
 
Koja je razlika u kursu sa i bez dogovora ako znas? I jel mailom trazis ponudu?

Bitna razlika je za dolare, za euro mislim da su inicijalno (bili) dosta povoljni, možda 0.3% od srednjeg kursa.

Za dolar ide oko 1-1.2%, a na veću sumu i moljakanje može za 0.5%, 0.3%, 0.2%...
Ako ti se javi ženski glas, ne nadaj se previše. Žene nisu baš fleksibilne.. :sneaky:
 
Bitna razlika je za dolare, za euro mislim da su inicijalno (bili) dosta povoljni, možda 0.3% od srednjeg kursa.

Za dolar ide oko 1-1.2%, a na veću sumu i moljakanje može za 0.5%, 0.3%, 0.2%...
Ako ti se javi ženski glas, ne nadaj se previše. Žene nisu baš fleksibilne.. :sneaky:
Hvala 👍
 
@Gorr Sto se tice Raiffeisen banke tice, pricali smo o tome. Generalno, kao sto rece @ikos, obicno dobijas bolji kurs pozivom call centra, mozda prilagode iznosu koji se prodaje pa daju bolju cenu za par k dolara u odnosu na 100-ak dolara.
Uglavnom, pre nekog vremena su mi sami rekli da mi nalog mogu podesiti za trajno bolji kurs (povezan direktno sa berzom - to je onaj koji daju operateri) koji ce biti i prikazan u aplikaciji i naravno da sam im to odmah zatrazio da ne smaram njih (a ni sebe, pre svega :D). Od tada je kurs identican preko aplikacije i operatera, mada se moze promeniti i u par sekundi posto se radi o trenutnom kursu na trzistu (ponuda i potraznja).
Dakle, posto si otvorio racun - trazi im to. Ja se iskreno ne secam kad je provizija za dolar bila preko 1%, uvek je od 0.5 do 0.9% za prodaju (srednji kurs je referenca).

Kurs za preduzetnike mozes da proveris u svako doba pozivom na brojeve telefona: 011/220-71-50 i 011/220-71-43 ali ti menjacnica radi radnim danima (ponedeljak - petak) od 9 do 16h cini mi se i van tog vremena ne mozes izvrsiti konverziju preko aplikacije.
 
Poslednja izmena:
Uglavnom, pre nekog vremena su mi sami rekli da mi nalog mogu podesiti za trajno bolji kurs (povezan direktno sa berzom - to je onaj koji daju operateri) koji ce biti i prikazan u aplikaciji i naravno da sam im to odmah zatrazio da ne smaram njih (a ni sebe, pre svega :D). Od tada je kurs identican preko aplikacije i operatera, mada se moze promeniti i u par sekundi posto se radi o trenutnom kursu na trzistu (ponuda i potraznja).
Rekla je zena da su mi trajno promenili kurs, mada ne razumem zasto od pocetka nije takav ali dobro - Srbija.
Niti sam nesto posebno zasluzio taj bolji kurs nekim poznanstvom, niti sam okrenuo milione vec sam tek osnovao firmu.
Ali ne zalim se, na sumu koju sam zamenio na dobitku sam 3k din sto nije malo svakako.

Hvala na ostalim informacijama, zatrebace kad tad. :)

Jedno mozda glupo pitanje za korisnike Raiff-a - kako prebacujem dinare sa preduzetnickog na racun fizickog lica?
Mislio sam da postoji neka opcija za to unutar aplikacije, ali pretpostavljam da je samo potrebno da izdam nalog kao za bilo koje drugo placanje samo sto sam ja primalac kao f lice?
U ponedeljak idem po karticu pa cu i to pitati svakako.

Treba da vidim i koliki je limit na bankomatima, znam da je dnevni limit za podizanje 150.000,00 din.
 
I ja sam se pitao isto jer su mi rekli ajd drugi put kada sam prvi put pomenuo povezivanje zbog kursa... ko zna sta je razlog, svakako nas nista vise ne moze iznenaditi.

Da, novac se prebacuje kao bilo koje drugo placanje, uneses svoj broj racuna kao fizicko lice.

Limit na bankomatima po transakciji ili dnevni? Ako pricamo o preduzetnickom racunu, dnevni limit nemam pojma koliki je ali je 150.000 ili vise, nisam hteo da proveravam :D Do 140k mozes sigurno da podizes i par dana za redom. Limit po transakciji je 60k (70k mi je odbijeno a nisam ni pokusavao nista izmedju) ali mozes u dve ili vise uzastopnih da izvuces vise ukoliko ti treba tog trenutka, recimo 2x60k.

Inace, aplikacija im je super. I dalje ne prestaje da me odusevljava koliko je dobro odradjena pocev od ulaska na racun (skrol levo - desno na glavnom ekranu prilikom otvaranja i odabira fizicko lice ili preduzetnik) pa na dalje sa opcijama. Provizija od 0din. je tek prica za sebe - samo se nadam da se nece ugledati na druge banke i poceti da naplacuju...
 
Jedno mozda glupo pitanje za korisnike Raiff-a - kako prebacujem dinare sa preduzetnickog na racun fizickog lica?
Mislio sam da postoji neka opcija za to unutar aplikacije, ali pretpostavljam da je samo potrebno da izdam nalog kao za bilo koje drugo placanje samo sto sam ja primalac kao f lice?
U ponedeljak idem po karticu pa cu i to pitati svakako.

Pretpostavljam da si paušalac? Onda pustiš nalog sa šifrom 241.

I ako si knjigaš, možeš isto to (nezavisno od plate), s tim što se na kraju radi završni, pa plaćaš porez na dobit na sve što nije opravdano kao trošak, al to već knjigovđa zna da objasni, malo je komplikovanije.
 
Greskom sam uplatio prilikom placanja doprinosa umesto zdravstvo dva puta pio.
Naravno nisam primetio sve dok mi knjizica nije postala neoverena.
Sta je sada sa novcem koji sam greskom uplatio? Trebalo bi da na tom racunu imam visak ili ne funkcionise tako.Isti pozivi na broj ali razliciti tekuci racuni naravno.Knjigovodja ne pomaze.Kome se obratiti.Banci,poreskoj ili ???
Da li treba da storniram ili trazim povracaj novca ili jednostavno sledeci mesec uplatim manji iznos za pio a prosledim za zdravstvo? Verovatno lupetam.
Izvinjavam se ako upadam na pogresnu teritoriju ili masim termine?
 
Trebalo bi samo da vidiš preplatu na stanju PIO i dug na zdravstvenom.

Dakle, proveri stanje na ePorezi i samo uplati manje PIO za preplatu a više zdravstveno za dug.
(osim ako je na prelazu godine pa se menjao poziv na broj, u tom slučaju se podnosi zahtev za preknjižavanje što je sporo i glavobolja)
 
Sta se desava sa novcem polovinom minimalca koji je legao 8.aprila na kovid namenski racun kao pomoc preduzetnicima, a uplacen je greskom jer sam preduzetnik iz radnog odnosa? Vec dva meseca stoji na tom racunu. Cija je odgovornost ako se taj novac koristi? Niti sam se prijavio za pomoc, niti sam znao ista o tome, samo sam video u jednom trenutku novi racun kad se ulogujem kao pravno lice i na njemu sredstva u iznosu polovine minimalca. Da je greska, saznao sam citajuci ovu temu, sta bi bilo da ne citam benchmark? :)
 
ako ga prebacis a nemas pravo na pomoc, mozes da dobijes kaznu... Sanse nisu velike da ce proveravati ali ja nisam hteo da se igram, kazne nisu male...
 
Trebalo bi samo da vidiš preplatu na stanju PIO i dug na zdravstvenom.

Dakle, proveri stanje na ePorezi i samo uplati manje PIO za preplatu a više zdravstveno za dug.
(osim ako je na prelazu godine pa se menjao poziv na broj, u tom slučaju se podnosi zahtev za preknjižavanje što je sporo i glavobolja)
Upravo je ta situacija.Pogledao sam uplate i datum je kraj decembra 2020.
Poziv na broj se promenio za januar 2021.
Znaci preknjizavanje ili da ipak proverim stanje i uplatim minus plus varijantu (nemam pristup eporezima da mi olaksa)
 
Novi poziv na broj obično važi od januarskih obaveza koje se plaćaju do 15. februara.
Moraš na ePorezi ili kod svog poreskog referenta da ti izlista stanje po raznim pozivima na broj i vrstama doprinosa.

Minus možeš da pokriješ uz stari poziv na broj, ali za ono u plusu treba zahtev da ti oni preknjiže na novi broj.
(u mom slučaju je trajalo par godina, u međuvremenu sam promenio i sedište)
 
Poslednja izmena:
Ne mogu sad da trazim gde sam to video ali kazne za preduzetnike su bile tog tipa negde... mislim da je neko ovde ostavio link ranije o kaznama
 
ako ga prebacis a nemas pravo na pomoc, mozes da dobijes kaznu... Sanse nisu velike da ce proveravati ali ja nisam hteo da se igram, kazne nisu male...
Ima smisla, ali cija je odgovornost tu onda? ako su oni greskom prebacili ljudima, a zatim iste te ljude nisu ni na koji nacin obavestili da je novac legao greskom, zasto bi Perica morao da zna da je greskom dobio pomoc? Ne mogu vise ni da trosim reci opisujuci koliko je ova drzava besmislena :)
 
Drugari, kakvo je vase misljenje tj stav da li treba dizati pare sa agencije na salteru ili bankomatu. Meni poi logici stvari bolje na salteru jer upisujem i sifru i svrhu isplate, dok na bankomatu kako dokazati po kom osnovu sam podizao pare? Npr poplacam poreze i isplatim platu i ostalo je para i hocu na primer do 150k dnevno da podignem, naravno na bankomatu bih morao iz vise puta do te cifre ali pitam jel to pravno ok podizati do 150k dnevno na bankomatu?
Svako dobro,
 
@Mapet Књигаш или паушалац? Ако си паушалац, не правдаш ништа. Подижи колко хоћеш, где хоћеш и како хоћеш након што платиш порез.

Ако си књигаш, дизање с банкомата се појављује у изводима из банке које књиговођа књижи. Еквивалентно је преносу средстава на лични рачун. На крају године се ради завршни, па у зависности од тога колико си трошкова оправдао, платићеш одређен порез на добит, 10% од укупне добити кад се одбију оправдани трошкови. Наравно, сваког месеца плаћаш аконтацију, поред плате и доприноса.
 
@ikos Pausalac klasican, znaci bez pravdanja ali pitam jer otkud znam ako me ikada posete sluzbenici Poreske :)
 
@Mapet Онда нема шта да правдаш. То су твоје паре. Има само тај лимит од 150 000 у једном дану, испод тога се не правдаш ником. Пореској показујеш фактуре, можда изводе из банке и књигу КПО, то је све. :)
 
Da li limit od 150.000 dnevno postoji negde pravno, pismeno, zakonom ili aktom definisano, ili je to "politika banke"?
Da li je moguće podići više od tog iznosa u toku dana sa bankomata, ili sa šaltera banke?
 
Da li limit od 150.000 dnevno postoji negde pravno, pismeno, zakonom ili aktom definisano, ili je to "politika banke"?
Da li je moguće podići više od tog iznosa u toku dana sa bankomata, ili sa šaltera banke?
Skoro sam otvorio preduzetnicki racun i secam se da sam negde u dokumentaciji za kartice procitao da postoji dnevni limit od 150k din.
Mislim da ce te ovde interesovati clan 2:
 
Skoro sam otvorio preduzetnicki racun i secam se da sam negde u dokumentaciji za kartice procitao da postoji dnevni limit od 150k din.
Mislim da ce te ovde interesovati clan 2:

Hvala na ovome

Da li je neko imao iskustva sa podizanjem većih iznosa i šta su tražili od dokumentacije? Vidim da su naveli sve u tekstu, ali ne znam da li u praksi rade isto.
 
Samo da prenesem šta su mi rekli u banci (PŠ) - prebacivanje na tekući ne ulazi u tih 150.000, tako da kome treba više od 150.000 ...
 
Pročitao sam linkove sa prve strane. Hvala na informacijama. Ako mogu da vas zamolim da izložim moj sledeći slučaj, pa ako za neki element imate savet ili primedbu vi mi napišite (nisam preko searcha uspeo da nađem nekoga u istoj situaciji):

Ovako, planiram da od 1.1.2022. postanem preduzetnik iz radnog odonosa. Konsultovao sam par poznanika na ovu temu, ideja je sledeća:
Postati preduzetnik iz radnog odnosa (imam stalan posao), sa šifrom delatnosti 63.12 veb portali. Ono čime se ja bavim je gaming YT kanal gde zarađujem isključivo od reklama koje Google pušta na mojim videima.

Trebalo bi da se registrujem u APR-u, dobijem PIB, otvorim poslovni račun u banci i koja već stvar koja ide uz to. Zatim u Adsense nalogu da promenim poreski obrazac sa W-8BEN na W-8BEN-E. Sad tu nisam siguran, pošto je moj trenutni nalog individual, da li moram da otvaram novi, poslovni zbog toga što ću biti preduzetnik ili staviti bankovni račun taj poslovni u adsense umesto mog privatnog deviznog?

Što se tiče vođenja knjiga, računovodstva, to tek imam da čitam da se upoznam kako se to radi.
 
Ljudi, da li neko ima preporuku za dobru knjigovodjstvenu agenciju? Moze i na PP.
Stiglo mi je resenje za pausal i mislim da su malo preterali sa iznosom, pa da vidim sta mi je ciniti.
 
Pročitao sam linkove sa prve strane. Hvala na informacijama. Ako mogu da vas zamolim da izložim moj sledeći slučaj, pa ako za neki element imate savet ili primedbu vi mi napišite (nisam preko searcha uspeo da nađem nekoga u istoj situaciji):

Ovako, planiram da od 1.1.2022. postanem preduzetnik iz radnog odonosa. Konsultovao sam par poznanika na ovu temu, ideja je sledeća:
Postati preduzetnik iz radnog odnosa (imam stalan posao), sa šifrom delatnosti 63.12 veb portali. Ono čime se ja bavim je gaming YT kanal gde zarađujem isključivo od reklama koje Google pušta na mojim videima.

Trebalo bi da se registrujem u APR-u, dobijem PIB, otvorim poslovni račun u banci i koja već stvar koja ide uz to. Zatim u Adsense nalogu da promenim poreski obrazac sa W-8BEN na W-8BEN-E. Sad tu nisam siguran, pošto je moj trenutni nalog individual, da li moram da otvaram novi, poslovni zbog toga što ću biti preduzetnik ili staviti bankovni račun taj poslovni u adsense umesto mog privatnog deviznog?

Što se tiče vođenja knjiga, računovodstva, to tek imam da čitam da se upoznam kako se to radi.
Mozda treba neku kategoriju za film, audio/video sadrzaje, druga delatnost..
 
Nazad
Vrh Dno