Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Jasno, znam za to, tj. sjecam se kroz maglu da sam vec citao negdje, ali da li je to odvojen harac ili kalkulisu u ovu EKO taksu? Pitam informativno, svakako me ne kaci jer ne uvozim nista (osim deviza :D ).
 
Odvojen je harac, u zavisnosti od vrste robe placa se po tezini ili vrednosti. Neko je na prosloj strani pisao da je prosle godine uvezao neki tv box pa su njemu namenjeni linkovi.

Inace nema veze sa parafiskalnim nametom u obliku EKO takse
 
Sve jasno sada, hvala na pojasnjenju!
 
drustvo, da li ste arhivu dostavljali (sem onih lista i gluposti) i prepis arhivske knjige za 2020. posto vidim da privredni savetnik kaze da ne treba za 2020: https://www.privsav.rs/pages/povremene_vesti/2021/27_04_2021.html pa to nisam ni slao
ja sam poslao (pored dopisa u kome je naznaceno sta saljem) sledeca dokumenta:
1. listu kategorija arh. gradje i dokum. materijala sa rokovima cuvanja
2. akt o nacinu evidentiranja, klasifikovanja, arhiviranja i cuvanja arhivske gradje i dokum. materijala
3. akt o nacinu evidentiranja, zastite i koriscenja elektronskih dokumenata

jel to manje vise to?
 
Evo sad sam dobio od knjigovodje dopis povodom toga... Zakljucak je da se treba poslati arhivska gradja koja je od trajnog znacaja za kulturu, nauku, umestnost itd, a ne dokumentacija koju imaju doo poput faktura i ostaliuh stvari koje nemaju nikakve veze sa kulturom.
Takodje forma arhivske knjige jos uvek nije propisana kao ni podzakonski akti sto znaci da nikako to ne moze da se podnese do navedenog roka koji je bio, cini mi se, do pre nedelju dana.
 
Sta je arhivska knjiga, jbt (citam ovaj gore link, ali i dalje ne kontam nista)? Sta jos nece uvesti, pitam se... :(
Da li se ovo odnosi i na pausalce? Ako da, jesu sve djelatnosti ukljucene?
 
Evo sad sam dobio od knjigovodje dopis povodom toga... Zakljucak je da se treba poslati arhivska gradja koja je od trajnog znacaja za kulturu, nauku, umestnost itd, a ne dokumentacija koju imaju doo poput faktura i ostaliuh stvari koje nemaju nikakve veze sa kulturom.
Takodje forma arhivske knjige jos uvek nije propisana kao ni podzakonski akti sto znaci da nikako to ne moze da se podnese do navedenog roka koji je bio, cini mi se, do pre nedelju dana.
nazalost, ne bih rekao da je ovo tacno
https://www.arhiv-beograda.org/sr/pravna-lica/uputstva-za-rad po ovome, ali i po onome sto sam cuo sa raznih strana doo jeste u obavezi da dostavlja i prepis ali i ostala akta, preduzetnici za sada nisu
takodje, na tom linku ima primer arhivske knjige
 
 
uskoro postajem preduzetnik i primacu honorare iz inostranstva. da li neko moze da mi preporuci banku koja bi mi bila najbolja i najisplativija?

moj trenutni izbor je Raiffeisen, jer ima ApplePay i deluje da imaju solidan e-banking/mobile app. iskustva?
 
uskoro postajem preduzetnik i primacu honorare iz inostranstva. da li neko moze da mi preporuci banku koja bi mi bila najbolja i najisplativija?

moj trenutni izbor je Raiffeisen, jer ima ApplePay i deluje da imaju solidan e-banking/mobile app. iskustva?

Koristim RF Preduzetnik Plus paket od 900 dinara mesečno koji uključuje mBanking i Raiffeisen Online eBanking i prezadovoljan sam. Sve je do sada funkcionisalo besprekorno i jako profesionalno, a cena je tu negde kao u drugim bankama kad se uračunaju Halcom ili Asseco. Preko RaiffesienOnline možeš da raspoređuješ devizne prilive i vršiš devizna plaćanja. Preko mBanking-a nema provizije na domaća plaćanja. Kad im prodaješ evre ili kupuješ, zoveš trezor banke da ti daju bolji kurs, nikad ne koristiš onaj kog ti ponude u aplikaciji osim za manje sume ako ti je hitno. Pitaj za taj broj telefona kad budeš otvarao račun. Jedina velika mana je 1% provizije na ino plaćanja karticom. Trenutna manja mana je i to što nemaju IPS QR plaćanje za pravna lica, al rekoše mi da bi uskoro trebalo da omoguće.

Ako mnogo plaćaš u inostranstvu, onda se isplati da pored tog paketa otvoriš i račun za fizičko lice u nekoj drugoj banci koja nema provizije na ino plaćanja i ima dobar kurs. Takođe, ako nećeš vršiti devizna plaćanja preko računa i ako ti je OK da devizne prilive raspoređuješ preko mail-a, onda imaš Preduzetnik paket od 500 dinara koji ne uključuje eBanking, samo mBanking.

I još jedna bitna stvar, RF uvodi uskoro račun na daljinu, kako za fizička lica, tako i za preduzetnike. Već su postavili dokument u kome stoji da se biznis iRačun neće naplaćivati prvih 12 meseci, a posle će biti 250 dinara mesečno i pretpostavljam da je ekvivalentan gore pomenutom Preduzetnik paketu. Ako ne gori, možda da sačekaš da to zvanično izbace, trebalo bi da se desi u najskorije vreme s obzirom na to da je već u tarifnicima.
 
Koristim RF Preduzetnik Plus paket od 900 dinara mesečno koji uključuje mBanking i Raiffeisen Online eBanking i prezadovoljan sam. Sve je do sada funkcionisalo besprekorno i jako profesionalno, a cena je tu negde kao u drugim bankama kad se uračunaju Halcom ili Asseco. Preko RaiffesienOnline možeš da raspoređuješ devizne prilive i vršiš devizna plaćanja. Preko mBanking-a nema provizije na domaća plaćanja. Kad im prodaješ evre ili kupuješ, zoveš trezor banke da ti daju bolji kurs, nikad ne koristiš onaj kog ti ponude u aplikaciji osim za manje sume ako ti je hitno. Pitaj za taj broj telefona kad budeš otvarao račun. Jedina velika mana je 1% provizije na ino plaćanja karticom. Trenutna manja mana je i to što nemaju IPS QR plaćanje za pravna lica, al rekoše mi da bi uskoro trebalo da omoguće.

Ako mnogo plaćaš u inostranstvu, onda se isplati da pored tog paketa otvoriš i račun za fizičko lice u nekoj drugoj banci koja nema provizije na ino plaćanja i ima dobar kurs. Takođe, ako nećeš vršiti devizna plaćanja preko računa i ako ti je OK da devizne prilive raspoređuješ preko mail-a, onda imaš Preduzetnik paket od 500 dinara koji ne uključuje eBanking, samo mBanking.

I još jedna bitna stvar, RF uvodi uskoro račun na daljinu, kako za fizička lica, tako i za preduzetnike. Već su postavili dokument u kome stoji da se biznis iRačun neće naplaćivati prvih 12 meseci, a posle će biti 250 dinara mesečno i pretpostavljam da je ekvivalentan gore pomenutom Preduzetnik paketu. Ako ne gori, možda da sačekaš da to zvanično izbace, trebalo bi da se desi u najskorije vreme s obzirom na to da je već u tarifnicima.
hvala puno @ikos na odgovoru. ove informacije mi bas znace. s obzirom da cu definitivno placati u inostranstvu, onda cu ipak morati da trazim dalje. imas predlog za drugi izbor?
 
Da li je u redu platiti porez i doprinose za pausalnu agenciju sa licnog racuna umesto sa preduzetnickog?
U Raiffeisenu su mi oba racuna, i do sad sam uvek sve placao do 15. u mesecu sa preduzetnickog racuna, ali bi mi sad bilo lakse da platim sa licnog racuna.
 
Mozes da placas sa licnog racuna bez problema. Nekad ranije smo diskutovali to ovdje na temi i apsolutno nema obaveze da placas sa preduzetnickog racuna (poreskoj je samo bitno da pare legnu na odgovarajuci racun i na vrijeme).
 
Da li je neko menjao adresu sedišta paušalca u istoj opštini i da li su mu uvećali osnovicu za više od 10% povodom te promene? Znači, ne menja se grad, nego samo adresa u istom gradu (eventualno promena gradske zone). U pitanju je delatnost gde se osnovica računa na osnovu republičkog proseka.

U ovoj uredbi u članu 6, kaže sledeće
povećanja obaveze veće od 10% će se primeniti u slučaju kada je rezultat promene šifre delatnosti, opštine i/ili mesta na kojem je obveznik registrovan.
Šta se tačno podrazumeva pod mesto? Pretpostavljam da se misli na Naseljeno mesto?
 
Znam da se za 10% povecava osnovica svake godine kada stize novo resenje, prvi put cujem/vidim ovo. Znaci li to da u toku jedne godine ako se promeni adresa ide 10% povecanja + jos 10% odmah od januara iduce godine kao regularno godisnje povecanje? Ako je tako, onda su ozbiljni lopovi.
 
Svaki put se ponovo donosi resenje za pausalni porez kada dodje do promena šifre delatnosti, opštine i/ili mesta na kojem je obveznik registrovan. Sto ima logike za sada ali uskoro nece imati vise logike jer osnovica nece zavisiti od mesta gde je registrovana preduzetnicka vec iskljucivo od sifre delatnosti...
E sad sta smatraju pod mestom na kome je obveznik registrovan to je pitanje... Ja bih rekao da je to adresa... Jer prilikom odredjivanja olaksica za umanjenje osnovice gleda se i koji je to deo grada/opstine gde je registrovan preduzetnik, a moze da se gleda i velicina/ poslovnog prostora (ali na zahtev)... A sve se to menja prilikom promene adrese...
 
@kuzmanovicd
Ne bi trebalo da ima promena u visini paušala pošto nema uticaja zona poslovanja jer si na republičkoj osnovici. Proveri u APR kako funkcioniše za promenu sedišta poslovanja, za DOO je komplikovano papirološki te idu na centralu ili biro itd.
 
Znam da se za 10% povecava osnovica svake godine kada stize novo resenje, prvi put cujem/vidim ovo. Znaci li to da u toku jedne godine ako se promeni adresa ide 10% povecanja + jos 10% odmah od januara iduce godine kao regularno godisnje povecanje? Ako je tako, onda su ozbiljni lopovi.
Pa po pravilu se ne uvećava svake godine 10%, ali taj član uredbe te štiti od ogromnog povećanja osnovice za obračun i ograničeno je na max 10% godišnje. Na primer, meni je ove godine u januaru obračun na rešenju bio skoro 22% veći u odnosu na prethodnu, ali pozivajući se na taj član uredbe, uvećali su "samo" 10%.

Međutim, kad se menja sedište, npr iz Subotice u Niš, onda te ne štiti ovaj član i npr mogu da mi povećaju koliko hoće bez obzira kolika mi je osnovica bila prošle godine.

Ali, mislim da sam uspeo da protumačim, samo sam trebao da pročitam i stav 3, ali toliko zbunjuje ovaj pravni jezik, da izgubim koncentraciju već kod prve rečenice :rolleyes:
Član 6, stav 3
Član 6

U slučaju da se kao rezultat promene načina utvrđivanja paušalnog poreza utvrđeni iznos osnovice poveća za više od 10% u odnosu na iznos utvrđen za prethodnu godinu, primenjivaće se povećanje od 10% godišnje dok iznos obaveze ne dostigne iznos koji je u skladu sa novim načinom obračuna, zaključno za 2022. godinu.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, povećanja obaveze veće od 10% će se primeniti u slučaju kada je rezultat promene šifre delatnosti, opštine i/ili mesta na kojem je obveznik registrovan.


Izuzetno od stava 2. ovog člana, ne smatra se promenom opštine u smislu stava 2. ovog člana kada obveznik koji ima registrovano sedište na jednoj od opština na teritoriji grada Beograda koja obuhvata područje opština iz člana 4. stav 3. ove uredbe izvrši promenu sedišta tako da registruje sedište na drugoj opštini na teritoriji grada Beograda iz člana 4. stav 3. ove uredbe, kao i kada obveznik koji ima registrovano sedište na jednoj od opština na teritoriji nekog drugog grada izvrši promenu sedišta tako da registruje sedište na drugoj opštini na teritoriji tog grada.

Tako da, pozivajući se na ovu uredbu, promenom adrese u okviru istog grada i dalje važi max povećanje osnovice od 10% u odnosu na prethodnu godinu.
 
U instrukcijama za placanje koje sam dobio od OTP banke stoji broj USD racuna koji pocinje sa RS35, pa onda ide njihov broj 325 (za OTP banku), pa ostatak brojeva racuna. Kako da upisem na inostranoj fakturi broj racuna, sa ili bez RS35? Pitao bih banku ali ne radi kol centar. :p
 
Unesi tako sa sve RS35325... (to bi trebalo da bude IBAN broj).
 
Piše se kompletan IBAN, a treba ti od njih instrukcija za uplate u toj valuti gde piše SWIFT banke i Intermediary SWIFT (posredničke banke).
 
Koristim aplikaciju pausal.rs, pa posto su otisli na odmor, nema koga da pitam od njih, ceo dan ne odgovaraju na mejl.
Evo kako izgleda u aplikaciji (ne moze da se ukucaju slova):
pausal.jpg

A evo kako izgledaju instrukcije koje sam dobio od OTP banke:
OTP2.jpg
 
Onda kucaj bez RS35, dakle samo 325...

EDIT: Na prvoj slici vidim da si u polje IBAN uneo SWIFT korespondentne banke, to ispravi i tu unesi kompletan IBAN broj, dakle RS35325...
 
Kad im prodaješ evre ili kupuješ, zoveš trezor banke da ti daju bolji kurs, nikad ne koristiš onaj kog ti ponude u aplikaciji osim za manje sume ako ti je hitno. Pitaj za taj broj telefona kad budeš otvarao račun.
Svaka ti dala za ovaj info. Za malo da se zeznem i sutra zamenim ne mali iznos po kursu mobilne aplikacije.

Definitivno cu otici do ekspoziture jer treba i neke kartice da podignem, ali ako nije problem da napises info kako ovo tacno funkcionise?
Znaci oni mi odobre neki povoljniji kurs, sve to je ok... ali kako ja onda obavim samu transakciju? Oni to odrade za mene po tom kursu, ili se u mojoj aplikaciji pojavi bolji kurs dok ne odradim konverziju?

Inace, otvorih i ja preduzetnik paket, ali mozda predjem na taj sto nudi i E-banking... videcu jos da li mi zapravo i treba, jer za sada sredjivanje priliva mailom i nije bilo neki problem pa jos ostaje da proverim samu funkcionalnost mobilne aplikacije.

Inace ova tema mi je toliko pomogla da to nije normalno, nadam se da cu moci da uzvratim u buducnosti novim preduzetnicima. :)
 
Znaci oni mi odobre neki povoljniji kurs, sve to je ok... ali kako ja onda obavim samu transakciju? Oni to odrade za mene po tom kursu, ili se u mojoj aplikaciji pojavi bolji kurs dok ne odradim konverziju?
Trebalo bi da ti ponude taj povoljniji kurs u aplikaciji za tačno tu sumu koju ugovoriš s njima. Ako se ne pojavi, zovi ih opet i smaraj.
 
Opet, ako je u pitanju OTP, za dogovoreni kurs oni pošalju na email ponudu sa navedenim kursom i brojem reference.
Onda se pošalje skenirani overeni zahtev za konverziju u kome se pozove na taj broj reference.
 
Hvala svima, Raiff je u pitanju.
Iskreno vise bih voleo da moze preko maila kao ovo navedeno za OTP, ali videcemo... cekam da mi odgovore na mail za tacne informacije i broj telefona.
 
Pa nista, bas kako je i opisano - javila se zena i rekla da ce podesiti parametre u aplikaciji. :)
Nisam jos odradio konverziju, malo kasnije cu da to "legne".
Meni nekako to malo bzvz da se moljaka telefonom, iskreno bolje zvuci ta OTP opcija mailom.
 
Nazad
Vrh Dno