Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Ne mogu da ti dupliraju za godinu dana.
 
Osnovnu osnovicu. Ali mogu podici iznos vise od toga, tako sto promene zone, "uslove poslovanja" i tako neke stvari, ukoliko vec nisu bile na maksimumu.
Svaki radnik povecava pausal valjda (ne kapiram zasto, logicno je bas obratno). I ne secam se uopste da li moze broj radnika da se "prijavi"/proceni pri registraciji pausalca (i mozda je izmenjeno od kada sam ja registrovao).

Sve u svemu, u praksi se zale samo oni koji bas nemaju osnova :)
 
Svaki radnik povećava osnovicu za 10% tj za oko 4,5% doprinose.
 
Da li neko ima informaciju iz prve ruke o uslovima u erste bance vezano za dobijanje kes kredita?

I takodje me interesuje da li bi morao da prebacujem racun u drugu banku ako bi uze kredit kao pausalac u toj nekoj drugoj banci?
 
Osnovnu osnovicu. Ali mogu podici iznos vise od toga, tako sto promene zone, "uslove poslovanja" i tako neke stvari, ukoliko vec nisu bile na maksimumu.
Svaki radnik povecava pausal valjda (ne kapiram zasto, logicno je bas obratno). I ne secam se uopste da li moze broj radnika da se "prijavi"/proceni pri registraciji pausalca (i mozda je izmenjeno od kada sam ja registrovao).

Sve u svemu, u praksi se zale samo oni koji bas nemaju osnova :)
Osnovna osnovica (polazna osnovica) je svima na istoj opštini ista i ne menja se već oslikava prosek bruto zarada na opštini. Osnovica za obračun socijalnih doprinosa i poreza na prihod može da se menja u zavisnosti od tih elemenata za umanjenje i uvećanje. Poreska ti ne može povećati paušal za više od 10% godišnje ukoliko se tvoje okolnosti poslovanja nisu promenile. Nisam siguran da li se pod time misli i broj zaposlenih.

@Exodus
Načelno pogledaj rešenje koje si inicijalno dobio i ukolilo tamo pod uvećanje po osnovu zaposlenih stoji 0% za 4 zaposlena bi trebalo bude 40% od sledećeg rešenja i tu sam prilično siguran da mogu da uvećaju bez problema po ovom osnovu. E sad, da li su uvezani da detektuju broj zaposlenih je pravo pitanje :)

https://www.mojafirma.rs/baza-znanj...-poreza-i-doprinosa-za-preduzetnike-pausalce/
 
Poslednja izmena:
Ajde još jednom da ubacim ovaj link za kalkulator gde možete i sa svojim postojećim rešenjima proveriti kako je obračunata osnovica za obračun dažbina. Procenti za grupe i za doprinose možda nisu aktuelni ali dovoljno je uneti ispravne vrednosti i to bi moralo 100% da se poklapa sa trenutnim rešenjima koje imate

http://www.mena.rs/kakopoceti/pausalno.html#kalkulator_pausalno
 
Poslednja izmena:
SoGe Sinhro paket nudi prebacivanje novca sa preduzetničkog računa na tekući jednim klikom, ali tu ne stoji uopše po kom osnovu se prebacuju, već koliko sam mogao da vidim sam dodeljuje 289-po nalogu građana!
Da li je ovo u redu, jer bi ovo trebalo tretirati kao isplatu sredstava sa firminog računa na fizičko lice i možda bi trebalo stavljati neki drugu šifru ili ne?!
 
Jedno pitanje: na poreskom rešenju od prošle godine piše da se od 15.02.2018 uplate vrše sa drugim pozivom na broj... e sad, ja uvek uplatim do 5og u mesecu sve poreze i platu, pa me zanima da li sad u februaru treba da upišem taj novi poziv na broj ili to tek treba u martu? Pretpostavljam da od 15. februara idu uplate za januar 2018 godine, pa da zbog nove godine idu i novi pozivi na broj.
 
Tako je, od uplata ZA januar ide novi broj, dakle u februara i dalje ide novi broj.

@gaga75, 289 nije bas logicna sifra, ali za pausalce izgleda nije ni bitno koja se sifra koristi (sem za placanje poreza/doprinosa naravno).
 
Tako je, od uplata ZA januar ide novi broj, dakle u februara i dalje ide novi broj.

@gaga75, 289 nije bas logicna sifra, ali za pausalce izgleda nije ni bitno koja se sifra koristi (sem za placanje poreza/doprinosa naravno).

Hvala!

Tako sam i mislio, samo mi nelogično bilo što na rešenju piše da se novi Poziv primenjuje od 15. februara - zar 15. februar nije poslednji rok da se plati porez za januar?
 
Tako je.
 
Sorry za spamovanje teme, ali nema prikladnije teme na forumu od ove.

Konačno sam naterao aplikaciju ePorezi da radi, i dobio sam sledeće stanje:

stanje.PNG

Da li ovo znači da sam u pretplati?
 
Još jedan off-topic, kako se prijaviti za ePoreze? Da li moram da idem do poreske za registraciju?
 
Jok, treba ti samo lična karta sa kvalifikovanim elektronskim potpisom.

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
^i jedan vanilla VM, sa snapshots, gde mozes probati koja Java verzija ce ti raditi :( Ja sam jedva jedan Server 2008 naterao da mi radi za ePoreze, nisam uspeo na W7.

Sto se tice tvog listing, da u skoro svemu si u pretplatu (2. i 3. stavka nije). Ne mozes koristiti automatski medjusobno te iznose, ali mozes traziti preknjizavanje. Medjutim, mislim da izmedju prva 3 i ostalih ne mozes nista preknjizavati, vec prvo traziti povracaj (sto tebi i odgovara, jer si >600e u pretplati).
Ove sto su ti za radnju (zadnjih 4) nemoj preknjizavati/traziti nazad, samo sledecih mesec/dva uplati tacno koliko treba da budes na nuli.

Ako ne znas tacne iznose koje te zaduzuju (to su iz zadnjeg resenja koje si dobio), mozes i sa ePorezi da skines, tako sto trazis izvod uplata/isplata. Ne znam napamet koji bese, to je valjda kada se trazi predzanji u listi kada izaberes drugu opciju sa leve strane na linku za Upit :) (znam, znam kako zvuci, valjda ce me shvatiti :))
I onda pogledas zadnje mesecno zaduzenje za svaku od ovih 4 stavki.
 
Prve četiri stavke su mu verovatno porezi i doprinosi za 4 radnika koje ima. E sad, po mom iskustvu porezi i doprinosi za zaposlene u radnji imaju poziv na broj za svaki mesec. Možda te prosto još nisu zadužili. Tek možeš da skineš i drugi izveštaj gde su zaduženja i razduženja uparena pa da vidiš gde preplata tj. za koji mesec. Ne bih ja tu ništa tražio nazad, za 4 radnika to mu je okvirno mesečni iznos dažbina na nekoj maloj osnovici, prvo raščivijati šta je posredi.
 
Poslednja izmena:
Zar ne idu po radniku za svako zasebno?? A previse je ovo da nisu oni nesto povukli? Sem ako je tek poslao plate ovih dana, a danas uzeo listing, pa se jos nije rasknjizilo.
^nagadjam manje/vise, jer nikada nisam hteo da vodim radnike ja.

EDIT: Aha, 10x. Onda je pitanje kada je uplatio? Koliko treba PU da proknjizi to obicno?
 
Poslednja izmena:
Objedinjena naplata znači da obračun doprinosa i poreza po jednom mesecu ide na jedan nalog. To je novina od relativno skoro. Poziv na broj se dobija elektronski. Znači onoliko naloga za plate koliko ima radnika i još jedan objedinjen naloga za sve doprinose i poreze i to je to. 77k je oko 20k po radniku što znači da su i osnovice na oko 30k dinara, poklapa se okvirno sa mesečnim iznosom poreza i doprinosa.
 
EDIT: Aha, 10x. Onda je pitanje kada je uplatio? Koliko treba PU da proknjizi to obicno?

Pa PU očigledno već vidi uplate ali pitanje je da li postoji zaduženje. Ja ne znam precizno kada nastaje zaduženje tj. obaveza. Očekujem da je svakog 15og za paušal ali verovatno može da se rastegne do kraja meseca. Ukratko kada revosno plaćaš normalno je da vidiš minuse u tom izveštaju.

@Exodus, javiću ti sutra koji izveštaj da pustiš da vidiš samo zaduženja/razduženja za plate radnika, ne koristim to toliko često pa ne znam napamet. Opcija na eporezima se zove nešto tipa "objedinjena naplata doprinosa i poreza na zarade."

Btw, moj kolega je provalio zašto eporezi ne rade na svakom računaru. Naime izgleda da aplikacija traži prvi sertifikat u skladištu sertifikata a ne odgovarajući. Ja sam npr. imao neki interni domenski sertifikat i nikako nije mogla da proradi i žalila se na taj domenski sertifikat ali nisam obratio pažnju. Imao sam i dosta prepiske sa supportom iz koga sam shvatio da je to klasična državna priča u kojoj niko ne može da nađe problem a onaj koji je pravio app je uzeo lovu, naklepao i zbrisao. Web aplikacija zato ne pravi problem sa sertifikatima, samo što link nije javan, daju ga onima kod kojih ne uspeju da nateraju aplikaciju da proradi. Navodno planiraju da naprave novu aplikaciju...
 
Poslednja izmena:
^to, na zaduzenje sam mislio kada ide.
 
Opet hijackujem temu, uzeo sam da podnesem zahtev za elektronski potpis i pošto Poštin radi na MacOSXu, izabrao sam njega. Da li tamo podnosim zahtev kao fizičko ili kao pravno lice?

EDIT: Možda da preimenujem temu kao neku opštu za IT preduzetnike? Banke, e-potpisi, porezi, pravila, itd.
 
Poslednja izmena:
Ja sam uzeo sertifikat preko pošte jer nisam znao da je i sertifikat sa lične karte dovoljan. Zahtev sam podnosio čini mi se kao pravno lice.
 
Da li ima app za ePorezi za OSX? Samo za Win vidim download.

Da za preimenovanje :)
 
I ja sam imao elektronski potpis na ličnoj karti, ali su mi iz knjigovodstva poručili da moram da vadim neki drugi (Poštin, Halkomov ili PKS-ov) da bi mi uradili završni račun za d.o.o.

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Da ako ovlašćuješ njih da se loguju na eporeze tvoje radnje.

Btw, kakav završni račun za paušalce? Jel si ti paušalac? Kpo knjiga ili nešto drugo?

Edit: Koga muči aplikacija evo weblink:
https://eporezi.purs.gov.rs/user/login_applet.html

@Exodus:
ovde možeš proveriti zatvaranje stavki za zarade po mesecima tj. pozivima na broj.
2018-01-23_1107.png
 
Poslednja izmena:
Za pausalce samo KPO knjiga, nikakav zavrsni racun.
 
Ne, napisao sam, završni račun za d.o.o (imam i d.o.o. i PR).

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
jup, prevideo sam.

Edit: proverio kod mene, zaduženje za zarade uglavnom do sada bilo na kraju meseca.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno