Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

u svakom slucaju, ovo znaci da ce nam se godisnji porez koji placamo povecati oko 3x

Povecace se tri puta samo pod uslovom da si do sada pausalno placao do 220 evra mesecno, a prihodujes 4000 evra mesecno.

@miljan
Na koji god nacin da preracunam, ukupne dazbine drzavi (na teret radnika + na teret poslodavca) na neto platu od 28575 rsd iznose izmedju 140 i 145 evra. Na koji nacin si dosao do cifre od blizu 200 evra? :)

Inace, za brzu i okvirnu kalkulaciju ukupnih troskova za neto minimalac X najcesce koristim koeficijent 1.6, pa ukupni troskovi plate budu 1.6 * X, u sta su uracinati neto plata, dazbine na teret zaposlenog i dazbine na teret poslodavca. Ovo nije precizan nacin, ali za neto plate koje se krecu blizu minimalca je dovoljno precizan - greska je na nivou 5 evra gore/dole. Precizniji racun se moze videti na sajtu mena.rs.
 
Poslednja izmena:
Povecace se tri puta samo pod uslovom da si do sada pausalno placao do 220 evra mesecno, a prihodujes 4000 evra mesecno.

mislim da sam tako nesto i racunao... neki prosek u IT-u, oko 3.5k

@miljan
Na koji god nacin da preracunam, ukupne dazbine drzavi (na teret radnika + na teret poslodavca) na neto platu od 28575 rsd iznose izmedju 140 i 145 evra. Na koji nacin si dosao do cifre od blizu 200 evra? :)

tako je, porez i doprinosi na minimalac izadju oko 16000-17000din

Inace, za brzu i okvirnu kalkulaciju ukupnih troskova za neto minimalac X najcesce koristim koeficijent 1.6, pa ukupni troskovi plate budu 1.6 * X, u sta su uracinati neto plata, dazbine na teret zaposlenog i dazbine na teret poslodavca. Ovo nije precizan nacin, ali za neto plate koje se krecu blizu minimalca je dovoljno precizan - greska je na nivou 5 evra gore/dole. Precizniji racun se moze videti na sajtu mena.rs.

preciznije je 1.64 ;)
 
@C4in

1.64 je previse za minimalac, jer neoporezivi deo na tim malim iznosima znacajno utice na taj koeficijent. Izracunaj sam, ako su dazbine oko 16-17000, a neto plata 28575, onda koeficijent iznosi: (28575 + 17000) / 28575 = 1.59 :)

Ovaj koeficijent raste sa porastom neto plate i maksimum dostize kada je neto plata negde izmedju 1000 i (ako se dobro secam) 2500 evra (tada iznosi 1.66 - 1.67), a nakon toga ponovo opada zbog postojanja maksimalne osnovice za doprinose.

@miljan

Sasvim je moguce da gresim, ali ja sam koristio oba ta kalkulatora na mena.rs i rezultati se poklapaju, uvek ispadne izmedju 16000 i 17000. U taj drugi kalkulator unosim bruto zaradu od 38 500.Naravno, potrebno je uneti trenutno vazece cifre za minimalan i maksimalan oporezivi iznos, kao i vazece poresko oslobodjenje.
Nije da ti ne verujem, nego me zanima gde je greska u ovom racunu koji koristimo. :)
 
Poslednja izmena:
evo ga u slici, nadam se da se vidi.
79810a88c75c1a7cf7e12327c3ff5555.jpg


Koliko ja znam minimalna zarada se definiše u minimalnoj neto ceni sata. I eto lepote mešanja bruto i neto vrednosti u našim zakonima.

https://www.paragraf.rs/statistika/minimalna_zarada.html
 
Poslednja izmena:
Da, i ja sam skapirao da do razlike u ciframa dolazi zbog polazne pretpostavke da je neto zarada oko 28K, a bruto zarada oko 38K. To se nikako ne uklapa u ove kalkulatore.
Mada, da budem iskren, meni nikako nema smisla da bruto zarada preduzetnika bude fakticki drugacije izracunata od zarade za obicne zaposlene. Ovde nesto zestoko smrdi :d
 
Mislim, sigurno može čovek da se pravi Toša i da koristi bruto. Ne verujem da oni to stvarno proveravaju. Kod zaposlenih još i možda ali kod preduzetnika... Ne mogu jedno rešenje bez grešaka da naprave.
 
Ispada da pausalci imaju manju zaradu od minimalca.


Nemojte ovu temu uzimati kao racun za PR-a. Ili za racune za doo i slicno - za takve stvari obavezno knjigovodja. Ova tema su samo sture informacije po tom pitanju, uglavnom precizne, ali nedovoljno za vodjenje posla.
(goes without saying, ali uvek se nadje neko pametan :D)
 
Poslednja izmena:
Ma naravno, ne sluze ove kalkulacije da zamene knjigovodju nego da ljudi imaju okvirnu ideju koji oblik im se koliko isplati.
 
kupim 3 frizidera npr, to je 2k evra i osnovica se za porez na dobit se umanjuje za tih 2k evra?
Čuo sam da se za te krupnije stvari računa godišnja amortizacija u odbitak a ne iznos pri kupovini.
 
Sada sam nasao jedan veoma zanimljiv tekst na sajtu Biljane Trifunovic: Obracun licne zarade preduzetnika. Ono sto mi je zapalo za oko u ovom tekstu su dve stvari (pod uslovom da sam dobro razumeo sta pise i pod uslovom da su informacije iz teksta tacne):
- Kada se opredelis za isplati licne zarade sam odredjujes svoju bruto platu. Ukoliko zelis da odredis neto platu, onda moras da vrsis preracun u bruto za potrebe izracunavanja dazbina
- Izgleda da preduzetnik nije u obavezi da postuje minimalac koji vazi za sve ostale zaposlene kada se opredeljuje za isplatu licne zarade (pogledajte poslednji primer u tekstu kada je odredjena neto zarada od 6000 rsd). U tom slucaju se doprinosi placaju na zakonski minimalnu osnovicu za doprinose (23921 rsd u 2019. godini).

Ukoliko je ovo tacno, onda to znaci da bi u ovoj varijanti moglo da se prodje sa manje od 80 evra placenih dazbina na platu na mesecnom nivou. Moracu da nadjem nekog krstenog knjigovodju da mi proveri ovo i da mi da sve potrebne informacije, pa cu napisem ovde kada saznam.

Edit: ukoliko vam ne prikazuje ceo tekst sa ovog gore linka, ukucajte na googlu "obracun licne zarade preduzetnika" i kliknite na link koji vodi ka tom tekstu na sajtu Biljane Trifunovic.
 
Poslednja izmena:
To je moguće. Iskren da budem, nisam pitao da li i koliko može da se ide ispod minimalne ali moguće je da 80EUR završava posao.
 
@C4in

1.64 je previse za minimalac, jer neoporezivi deo na tim malim iznosima znacajno utice na taj koeficijent. Izracunaj sam, ako su dazbine oko 16-17000, a neto plata 28575, onda koeficijent iznosi: (28575 + 17000) / 28575 = 1.59 :)

Ovaj koeficijent raste sa porastom neto plate i maksimum dostize kada je neto plata negde izmedju 1000 i (ako se dobro secam) 2500 evra (tada iznosi 1.66 - 1.67), a nakon toga ponovo opada zbog postojanja maksimalne osnovice za doprinose.

E, moguce da nije fiksan, znam da je bio oko 1.64 dok sam isplacivao standardnu platu...

A sto se tice poreza i doprinosa na minimalac, ja isplacujem 2 minimalca u doo i za avgust je minimalac bio 28.575,20 rsd, ja sam isplate zaokružio na 29.000 rsd, i doprinosi za 29k su bili 16.907,41rsd sto je oko 58-59%... Da, tacno tako kako si napisao... :)
 
Poslednja izmena:
Na 17000 neto licne zarade porezi i doprinosi su 12216.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@salecg

Da li postoji neki poseban razlog zasto si odabrao 17000 neto zarade? Vidim da se ta cifra cesto pominje u tekstovima na netu (savetuje se da se odabere 17000 rsd), ali citao sam malo zakon i nigde nije propisano da postoji minimalan iznos koji mozes odabrati kao licnu zaradu. Jedino ogranicenje je da ako je odabrana bruto plata niza od minimalne osnovice za doprinose, da se doprinosi onda obracunavaju po toj minimalnoj osnovici. Pitam iz razloga sto ako se odabere bruto zarada koja je npr. 15300 rsd, onda ce se doprinosi placati na minimalnu osnovicu (23921 rsd), dok ce porez biti 0 zbog neoporezivog dela od 15300 rsd. Na taj nacin je ostvarena optimalna stopa dazbina prema drzavi kod ovog tipa preduzetnika (one iznose oko 9000 rsd).

Da li ti je mozda knjigovodja savetovao tu cifru od 17000? Reko mozda se u poreskoj pali neki crveni alarm kada ljudi pokusaju da plate 0 dinara poreza :d
 
Dosta sam citao po ovom forumu, ali nisam nasao odgovore na neka pocetnicka pitanja, pa molim ako neko moze da mi pomogne.
Prosle godine sam otvorio firmu kao pausalac, dobio resenje, ali nikad me nije zvao inspektor. Da li vas oni generalno zovu svake godine, ili kad ste blizu neke granice po zaradi?

Da li moram da imam onu debelu ukoricenu KPO knjigu za svaku godinu, ili mogu da odstampam na jednom listu KPO obrazac ako mi samo toliko treba za jednu godinu?

Da li za svaku uplatu koju dobijem treba da napravim fakturu, iako dobijam pare sa stranog sajta skoro automatski, i njih moja faktura uopste ne zanima? I da li se i fakture nose inspektoru?
 
Registrovao sam firmu u junu i skoro mi je stiglo akontaciono rešenje za socijalno i porez. Po tom rešenju ukupne mesečne obaveze će iznositit 31.894,00. Delatnost je 7112 (inženjerske delatnosti) a lokacija je Palilula (Pionir).

Iskreno, očekivao sam nešto ispod 30 hiljada, pa da proverim samo da li se nekome još, osim meni, ovo čini malo previsoko? :)
 
Ne deluje previsoko, to je otprilike u rangu sa ostalim beogradskim opstinama gde smo svrstani u petu grupu. Nisam siguran da li jos uvek postoji neka opstina u Bg gde nove preduzetnike svrstavaju u trecu grupu.
Edit: tek sad skontah tvoju sifru delatnosti. Nemam pojma da li to spada u istu grupu kao ostale IT delatnosti.
 
Poslednja izmena:
Mislim da sam na par stranica unazad video da je neko spomenuo dnevni limit od 150k prilikom prebacivanja novca sa preduzetnickog racuna na privatni ali sad ne mogu da nadjem. Odakle vam to da ne treba vise od toga da se prebacuje (kao "pale se lampice" u poreskoj)?
 
Mislim da sam na par stranica unazad video da je neko spomenuo dnevni limit od 150k prilikom prebacivanja novca sa preduzetnickog racuna na privatni ali sad ne mogu da nadjem. Odakle vam to da ne treba vise od toga da se prebacuje (kao "pale se lampice" u poreskoj)?

To jeste tačno, ne bi trebao da prebacuješ više od 150000 po slovu zakona. Međutim postoje ljudi koji su dnevno povlačili preko tog iznosa i poreski inspektori im nisu zamerili tako da sve zavisi.
 
ma ne vredi tri puta ponavljati i navoditi izvore očigledno... Naravno da sme da se prebacuje više od 150.000.
 
Granica od 150.000 dinara važi za podizanje gotovine bez najave i podnošenja dodatne dokumentacije.

https://www.paragraf.rs/propisi/pra...inarima_za_pravna_lica_i_za_fizicka_lica.html

Pravna lica i fizička lica koja obavljaju delatnost mogu, bez ograničenja, plaćati gotovim novcem, odnosno vršiti isplate u gotovom novcu u dinarima sa svog tekućeg računa.

Plaćanja, odnosno isplate iz stava 1. ovog člana vrše se na osnovu originalne dokumentacije, iz koje se mogu utvrditi iznos, osnov i namena tog plaćanja (rešenje, odluka, ugovor, račun i dr.), a koja se banci podnosi na uvid i overu (datum prijema, pečat i potpis).

Izuzetno od stava 2. ovog člana, plaćanja, odnosno isplate do iznosa od 150.000 dinara dnevno vršiće se bez podnošenja na uvid dokumentacije iz tog stava.
 
U praksi se ne proverava.
 
Naravno da se proverava prilikom isplate gotovine. Kad je nalog za prenos u pitanju, nema provere.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Ne pricam napamet, ne traze nista za podizanje 200.000
 
Ni za vise od toga, a dizao sam 5-6 puta u Intesi u Ustanickoj, skoro savki put kod razlicitog zaposlenog.
 
Poslednja izmena:
Ne deluje previsoko, to je otprilike u rangu sa ostalim beogradskim opstinama gde smo svrstani u petu grupu. Nisam siguran da li jos uvek postoji neka opstina u Bg gde nove preduzetnike svrstavaju u trecu grupu.
Edit: tek sad skontah tvoju sifru delatnosti. Nemam pojma da li to spada u istu grupu kao ostale IT delatnosti.

Hvala na komentaru, i tebi i @ZorMi, onda se to slaže sa prosekom, tako da je ok.
 
S tim što u Zemunu variraju one parametre (lokacija, konkurencija...) pa u konačnom obračunu povećaju za 10% ako se pređe 3M prometa, 20% >4M i 30% >5M. Deluje kao neko lokalno pravilo.

S obzirom da su u "promet" računali i konverzije deviza, posle podnošenja žalbe su vratili sa 39k na 32k, ali opet...
 
Zar nema ogranicenje u zakonu od 10%


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno