Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

A ti si taj sto smara sa dropshipingom na insta :D

Pausal ti se isplati samo ako imas vece prihode. I osnovni preduslov je da ta sifra delatnosti uopste moze da bude pusal. U suprotnom idi na isplatu licne zarade. Srecno!


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Note: menja se poziv na broj pocetkom godine.
Nemojte za januara uplacivati sa starim, da se ne smarate sa preknjizavanjem posle.
 
Zar nije bilo price da taj novi poziv na broj dobijamo sa novim resenjem (koje jos nije stiglo) ?
 
Donno, meni je knjigovodja dao za sve novi broj?
Isti je za sva 4, novi.
 
Sve 4 stavke se placaju istim novim brojem.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Teror od strane administracije. Nije to mogao da bude i ostane PIB ili da naprave BOP i za to, a ne 4 uplatnice


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Ne sme, znas li kakva bi tek bila barikada puteva od strane penzosa da se nesto pomesa sa PIO fondom :D
Osim tudjeg novca da udje u njega ;)
 
Zaboravih da napišem "inovaciju" u Societe Generale za one sa Sinhro paketom, definitivno sad imaju najbolji kurs:

Uvek povoljan kurs za prilive iz inostranstva u evrima

Kao samostalni stručnjak, vaš biznis nema granica. Radite sa celim svetom, a svoju zaradu realizujte glatko uz posebne uslove za konverziju evra.

Svaki put kada dobijete EUR uplatu iz inostranstva, moći ćete da zamenite evre u dinare po kursu fiksiranom prema srednjem kursu NBS. Ovo će vam omogućiti povoljnu transakciju valute i isti kurs nezanisno od visine iznosa uplate.

Kurs koji se primenjuje za prodaju deviza u EUR valuti SINHRO korisnicima je fiksiran na -0,3% u odnosu na srednji kurs Narodne Banke Srbije.
 
Otvorio sam agenciju (sifra 6201 - racunarsko programiranje) pre 4 meseca ali jos nisam izvadio zdravstvenu knjizicu, stalno sam to odlagao posto mi uvek pripadne muka od pomisli da moram sa birokratijom da se borim.
Moze li neko da mi ukratko napise korake kako da dodjem do zdravstvene knjizice? Ili neki link do nekog bloga jer mi se slosi cim uzmem da tumacim zvanicna uputstva.

Nemam tj. nisam nikad ni vadio ovu novu plasticnu knjizicu, imam neku staru kartonsku neoverenu naravno, tipa iz 2014-15.
Da li sada moze sve online da se uradi ili moram da idem licno negde?
Uspesno koristim e-Porezi za proveru stanja na racunu i imam digitalni potpis (MUP-ov sertifikat na licnoj karti)... ako moze i ovo online da se odradi bilo bi super.

Citam brosuru na http://www.rfzo.rs/download/brosure/Brosura za osiguranike.pdf
i tamo u odeljku za samostalne delatnosti imaju neke sifre osnova i podosnova za podnosenje. Da li mi programeri spadamo pod "Самостална делатност слична занатској (шифра основа и подоснова/шифра ЦР 13-11/208):" ili nesto drugo posto na listi nema moja konkretna delatnost?
 
Prosto je, odeš u lokalnu filijalu RFZO u opštini gde živiš. Obično nema nikog, na šalteru predaš rešenje iz APR i M obrazac, mislim da je to sve koliko se sećam. Oni iskopiraju ukucaju produženje nekih 6 meseci. Posle se automatski obnavalja u zavisnosti od toga ga li redovno plaćaš porez i doprinose (one 4 uplatnice)
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Od APR si uz PIB dobio i podatke o prijavi kod CROSO, pa kapiram da ne moras da ide u RFZO.

Mozes online preko eUprave da porucis karticu i uplatis 469 din... pa ce ti stici postom:
https://www.euprava.gov.rs/pomoc/KZO?alphabet=lat

Ako ti je hitno u RFZO mozes da dobijes potvrdu koju koristis dok naprave karticu.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Zaboravih da napišem "inovaciju" u Societe Generale za one sa Sinhro paketom, definitivno sad imaju najbolji kurs:

Samo da malo pojasnimo, ne daju EUR->RSD po srednjem NBS, nego po srednji NBS -0.3%. Ako kupujes kao firma EUR->RSD, onda je srednji NBS + 0.3%. A ako RSD koje si prebacio na fizicki racuni zelis u EUR da prebacis, tada ide bancin prodajni kurs.

Sada sam zvao da mi razjasne, napisali su ga bas bankarski, pokvareno.
 
+1 :)

Nesto sam ubedjen da sam u jos jednoj banci video ovih dana garantovan kurs za PR, i to je +/-0.3%, nego +/-0.3RSD/EUR...
 
Dodje skoro pa na isto 0.3% ili 0.3RSD pri trenutnom kursu. Po 50 dinara vise na svakih 1000 evra :D
 
Zasto ih dati banci ako ne moras :)
 
Nista mi nije mrskije od davanja banci za konverziju ili sada za racune zajednica :(
Sve ostalo i nesto rade, a za ova dva im je zakonsko data pravo da pljackaju :)
 
Ma slazem se, nego ne znamo koja je banka u pitanju koja ima tih 0.3RSD, pa zato i rekoh i nije neka razlika ;)
 
Pozdrav ljudi,

Da se nadovežem na ovu poslednju diskusiju o kursu EUR/RSD za 0.3% provizije u odnosu na srednji kurs NBS-a. Ovo mi zvuči i više nego dobro za EUR, ali da li neko ima informaciju za USD?

Juče su mi u SoGe odgovorili:
obavestavamo Vas da je danas kurs 102.5368 za iznose do 15.000 eur, za vece iznose je kurs 102.7439
a srednji kurs je bio 103.6471. Znači, za USD je otprilike 1% provizije za konverziju u RSD što je 3 puta više nego za EUR.

Koju banku preporučujete za isključivo USD uplate? :)
 
Društvo, da li je neko popunjavao Formular W-8BEN-E prilikom saradnje sa USA klijentima?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Pitah knjigovođu, oni nemaju dve blage kako se popunjava... Imam PR agenciju

Identification of Beneficial Owner - ko je to? Moja firma?

Name of disregarded entity receiving the payment (if applicable, see instructions) - opet, ko je to? Zvuči kao moja firma, ali ne može da bude na oba mesta moja firma...

Chapter 3 Status - šta biram?

Chapter 4 Status (FATCA status) - šta biram?
 
Beneficial Owner je u tom smislu najčešće krajnji vlasnik, dakle fizičko lice. Ako je firma u vlasništvu druge firme, onda se ide do fizičkog lica koje je vlasnik te druge firme itd, dakle ide se kroz strukturu vlasništva sve do fizičkog lica, odnosno više njih, koja su vlasnici udela na vrhu vlasničke strukture.

Name of disregarded entity je naziv preduzetnika - A disregarded entity refers to a business entity with one owner that is not recognized for tax purposes as an entity separate from its owner. A single-member LLC ( “SMLLC”), for example, is considered to be a disregarded entity.

Imaš instrukcije ovde: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/iw8bene.pdf
 
Poslednja izmena:
Aha, onda sam Beneficial Owner ja kao fizičko lice, a Name of disregarded entity receiving the payment je moja preduzetnička radnja?
 
Tako bi trebalo, ali pročitaj za svaki slučaj ova uputstva za sve detalje.
 
Jesam, čitam taj njihov IRS sajt već par sati - problem je što je sve u skraćenicama.

Najveća dilema mi ostaje šta biram u sekciji Chapter 4 Status?

Hvala na pomoći
 
Nazad
Vrh Dno