Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Samo da dodam, prvi put su me zvali za 2017, ranije se to nije dešavalo. Dakle možda su neke poreske uprave počele prosto da kontrolišu paušalce i godišnju granicu.
 
Poslednja izmena:
Ako imaju uvid o prometu iz banke, na njemu se vidi da je sifra za kupoprodaju deviza, pa je sve jasno i bez KPO. Jedino ako je ostalo iz prosle godine deviza, koje su u ovoj zamenjene, pa prelaze zajedno 6m, onda ima itekako potrebe da se potkrepi.

Nema pravila, i najbolje je znati kako gleda vas PI, po tome radite. Sve durog, pa i da je dobar covek PI (kod nas u Starom Gradu recimo za fizicka lica jesu), bolje da ne pravite probleme. Mnogo je tesko da se izvuce iz sistemski nadjenih greski :(
 
Sto se KPO-a tice, jel imate neki dobar tutorijal kako se pravi? Naravno, znam da mogu da potrazim po netu, ali neko je mozda vec prosao kroz to i nasao najbolje objasnjen tutorijal.
 
Vrlo jednostavan formular, ima ovde ili ovde...
 
Poslednja izmena:
Procitah celu temu posto hocu da otvorim firmu pa da vidim da li sam sve skontao, a citao sam i po netu razne kombinacije.
Racunajuci ovako napamet sve skotnao sam da do oko 2.5 miliona dinara godisnje se vise mozda isplati ici na licnu zaradu nego biti pausalac(pritom ako otvorim firmu imam 12 meseci oslobadjanja ali da gledam i bez toga).
Pausal kosta oko 30k do 35k mesecno negde vise negde manje.
Sad me zanima da li sam dobro skontao licnu zaradu, ako ja sebi propisem platu neku minimalnu tipa 27k na to placam doprinose od oko ~15k dinara i sad ostali porez je 10% od dobitka, sto bi recimo bilo bez ikakvih odbitaka ako je oko 200k mesecno plata 200k - (27k +15k) =158k i od toga 10 % je 16k dinara sto bi znacilo da me sve kosta mesecno 31k plus sto imam na to i knjigovodju koji je oko 6k mesecno . Znaci najgori slucaj je ~37k dinara sto je u zavisnosti od opstine u Beogradu negde vise negde manje od pausala , ali ne zavisim od toga koliko ce mi propisati, i pritom mogu da imam neke odbitke na racune od prihoda. Sad me zanima da li sam sve to dobro razumeo? A posto po ovom zakonu prve godine imam oslobodjenje onda mi se definitivno vise isplati da budem na licnoj zaradi. Hvala na pomoci i izvinjavam se na duzem postu.
 
Oslobadjanje nije u prvoj godini, vec porez i doprinosi na do najvise oko 2.4 miliona u prvoj godini.
Sem toga, da.

Ali ne isplati se cimati se knjigama za takvu razliku. Bolje u nekom selu kod rodjaka registruj pausal.
 
Tako sam skontao znaci da ne bih placao ovih 15k na platu nego samo porez na dobit od 10% placam, i koliko sam procitao PIO nije ukljucen to mogu a ne moram da placam sto sam prvi put cuo mislio sam da je to obavezno a kazu sad kao nije kad si u tom programu prve godine.
 
@fruit23

Koliko vidim to za oslobodjenje poreza i doprinosa vazi samo ako si bio prethodnih 6 meseci evidentiran u sluzbi za zaposljavanje ili si zavrsio srednju skolu/fakultet u prethodnih godinu dana.

Ali nevezano za to, mislim da se u tvom slucaju (200k mesecno) vise isplati da budes pausalac, a i manje je cimanje. Vidim da si iz Zarkova, pa proveri sa nekim ko je u skorije vreme postao IT preduzetnik (sifra delatnosti 6201) na Cukarici koliko resenje mu je stiglo iz poreske. Na Cukarici je do pre 2-3 godine bilo oko 20K mesecno za IT, tako da samo proveri da li je i dalje tako. Ukoliko jeste, nema sanse da ti se bilo sta vise isplati od toga. Cak i da je 30K mesecno ne verujem da ti se isplati zezati ako imas mesecne prihode od 200K dinara.
 
Ispunjavam taj uslov za prvu godinu zato sam se i lomio da iskoristim kad vec mogu, da me oslobode. I primanja ce mi biti nesto manja na pocetku pa gledam dokle se isplati vise ovo sto sam racunao, kolega je na cukarici i za sada placa pausalno oko 25k, imam tacno kako mu obracunavaju na papiru:
"e ovako
osnovica 80,222
posto je peta grupa, to je 120%
to je 96266.4
onda dobijem 5% odbitak na zaposlenog radnika - 4813.32
onda dobijem odbitak na osnovu trzisnih uslova, odnosno 50%
48133.2
"nedovoljna potraznja i visoke cene imputa"
na kraju mi je osnovica 51983.86
znaci porez je 10% od toga
PIO 26%
zdravstveno 10.3
i za nezaposlenost 1.5
sto ukupno dodje oko 25K mesecno"

E sad tu je taj problematicni deo nemam zaposlenog radnika, i sto je taj deo odbitak na osnovu trznisnih uslova nesto sto je koliko sam skontao do poreskog radnika koji ne mora to da ubaci u jednacinu.
A sad pitam ovako da iskoristim prvu godinu tog oslobodjenja placam samo porez na dobit od 10%, da li bih se sledece mogao prebaciti na pausalno na moj zahtev ako se tada vise bude isplatilo ili kad sam na licnoj zaradi nema premestanja?
 
Zapravo, kad malo razmislim, ukoliko imas uslove da izganjas tih 12 meseci gde si oslobodjen poreza i doprinosa na licnu zaradu, onda se mozda i isplati odraditi neku akrobaciju poput ove:

- Odredis sebi da ti je licna plata maksimalno dozvoljena za koju mozes dobiti oslobodjenje poreza( 3 x prosecna plata). Cini mi se na prvi pogled da svih 200K mozes da prijavis kao licnu zaradu u tom slucaju. Porez i doprinosi na zaradu su 0, tako da sa ovog aspekta nemas troskova.
- Porez na dobit je takodje 0, jer nemas dobiti, sve si uplatio sebi kao licnu zaradu
- Jedini trosak koji imas je zapravo onih 50 evra za knjigovodju mesecno

Posle prvih 12 meseci moras ili da predjes na pausal ili da smanjis sebi licnu zaradu na minimalac.

Nisam gledao sve uslove za oslobodjenje od poreza, pa je mozda ova gore varijanta neostvariva (ispravice me vec neko ko je upucen) , ali mi na prvi pogled deluje kao dobra ideja :d

Edit: Sad videh da si izgleda oslobodjen samo 65% poreza i doprinosa, tako da nema nista od ove gore racunice :D
 
Poslednja izmena:
E upravo sam i ja o tome razmisljao jos mi je plata za prvu godinu manja od 200k to sam stavio kao nesto sto cu dostici za sada bih dosao na oko 140k , ali sam stavio nesto sto mozda ostvarim. I upravo mi ta akrobacija pala napamet koju si napisao. Pa ako je to ostvarivo tako bih gurao tu prvu godinu sa vecom platom koju bih kasnije smanjio, ako nije dozvoljeno da smanjim platu druge godine onda bih isao sa manjom platom pa platio tu razliku u dobiti ( ne znam sta sve i ulazi u odbijanje od dobiti, kontam neki racuni za internet mobilni mozda, ako kupim laptop takve stvari). Bas zato i dodatno cekam da vidim sa knjigovodjom malo detaljnije jer koliko god trazio po netu oko ovog novog zakona precizno sta i kako nista nema, cak sam i citao zakon i to je konfuzija.
 
Poslednja izmena:
Nisam stigao da procitam detaljno vezano za to oslobadjanje od poreza i doprinosa pa ne mogu nista pametno da kazem. Nisam zapravo siguran da li se oslobadjas potpuno tih dazbina ili samo u tom nekom procentu (60-70%). Ako se potpuno oslobadjas toga onda ti je ta varijanta sa maks platom izuzetno isplativa.
 
Tako i ja mislim, posto sam u tome sve cu se raspitati, pa ovde javljam da ljudi znaju, naravno ako neko zna neka pise. Sve sto uradim cu javiti, bitno mi je bilo da sam dobro skapirao kako se racuna to kad imam licnu zaradu. Hvala vam na pomoci.
 
Evo ovde je sazvakano ukratko sve oko tih olaksica:
https://www.tmconsulting.co.rs/vest...ve-poreske-olaksice-za-pocetnike-u-poslovanju

Ako je to sto pise gore tacno, onda izgleda da uopste ne zadovoljavas uslove za oslobodjenje (pise da moraju biti bar dva zaposlena).
Takodje oslobodjenje poreza i doprinosa (od 65-75%) se ostvaruje kroz povracaj poreza i doprinosa, sto moze da povuce sa sobom poresku inspekciju kada podneses zahtev za povracaj (verovatno postoji varijanta da iskoristis tu preplatu za buduce poreze i doprinose i na taj nacin ne navuces inspekciju na vrat).

U svakom slucaju, ako je istina ovo da moras imati bar 2 zaposlena (ti i jos jedan), onda ti je ipak pausal bolja varijanta. Iz mog iskustva dobices priblizno istu cifru za pausalni porez kao i taj ortak koga si pominjao gore. Ukoliko dobijes vise mozes da pises zalbu.

Dva ortaka i ja kada smo pre vise od tri godine otvarali agencije (sva trojica na Cukarici) dobili smo resenja koje su se razlikovala u dvadesetak dinara :)

Edit: izgleda da ovo gore sa linka nije azurno i da su nesto menjali vezano za olaksice. Odustajem, najbolje da pitas knjigovodju za detalje :d
 
Poslednja izmena:
Tako i ja mislim, posto sam u tome sve cu se raspitati, pa ovde javljam da ljudi znaju, naravno ako neko zna neka pise. Sve sto uradim cu javiti, bitno mi je bilo da sam dobro skapirao kako se racuna to kad imam licnu zaradu. Hvala vam na pomoci.

Ne moras rucno da racunas, mnogo lakse (a verovatno i preciznije) ti je da koristis kalkulator:
http://www.mena.rs/kalkulator_preduzetnik.html

Koristi samo srednju kolonu i u polje 1. unesi ocekivane godisnje prihode, u polje 3. i polje 6 unesi 23 053, u polje 15. unesi 72 000 (ako ti je racunovodja 50 evra mesecno), i klikni obracunaj.

Sumirane troskove dobices u sekciji Uporedni pregled za odlučivanje.
 
E super, taman ce i to da pomogne, i da sve sto ima po netu je zastarelo cak je ii na FT1p blogu pomenuo da ce krenuti da vazi oslobadjanje od 1 oktobra i da ce biti dodatnih vesti ali vise nista od toga, predstoji mi pesackim putem da saznam sve o tome a ako nema nista od toga pausal i ne razmisljam dok i to ne promene.
 
Olaksice od oktobra su 100%, 6m min da si bio na birou, do 2.4m u prvoj godini je bez poreza i.doprinosa. Ali mislim da staz ili penzija se ne racunaju.

Neces posle lako na pausal, bez da zatvoris i opet otvoris mozda. Na min.platu, da.

Vidi detaljno sa knjigovodjom nekim, da zadovoljavas uslove i koliko je tacno, da li PI kod tebe zezaju ppsle za pausal i sl.

Ne trebaju radnici, ali i za njih ima oslobadjanja alo su 6m bili na birou.
 
Olaksice od oktobra su 100%, 6m min da si bio na birou, do 2.4m u prvoj godini je bez poreza i.doprinosa. Ali mislim da staz ili penzija se ne racunaju.
...

Početnici u poslovanju od 1. oktobra, ako prihvate ove olakšice, oslobođeni su plaćanja doprinosa i poreza na zarade, što svakako znači da nemaju pravo na penzijsko i invalidsko osiguranje (staž/penzija) za taj period od godinu dana.
Ostavljena je mogućnost, međutim, da samostalno uplaćuju doprinose, ukoliko to žele.
S druge strane, u periodu korišćenja olakšice, ostvaruju pravo na zdravstveno osiguranje.

Korisnici olakšica mogu da se registruju ili kao preduzetnici u režimu isplate lične zarade ili kao društvo sa ograničenom odgovornošću, a u oba slučaja imaju obavezu vođenja poslovnih knjiga.
U vezi ovog uslova, prestavnica vlade (prilikom predstavljanja olakšica na TV-u) je pozvala knjigovođe da ponude posebne pakete ovim preduzetnicima.

Pitanje: Da li ste čuli da je neka knjigovodstvena agencija, u skladu sa ovim apelom, ponudila povoljnije (=jeftinije) pakete vođenja poslovnih knjiga početncima u poslovanju?
 
Da li mi treba jos nesto sem toga? Nikada ranije ovo nisam radio pa ne znam.
 
Odeš ovde: http://www.apr.gov.rs/Регистри/Предузетници/ПредузетнициОбрасци.aspx

Popuniš ovaj obrazac: http://www.apr.gov.rs/Portals/0/pre...dataka 10082018.pdf?ver=2018-08-10-140807-163

I taj koji si linkovao gore: http://www.apr.gov.rs/Portals/0/pre...tnika T02082016.pdf?ver=2016-09-02-112815-347

Popuniš oba i dodaš dokaz o uplati takse. Taksa ti je 750 dinara, uplaćuje se na račun 840-29770845-52, model 97, a poziv na broj ćeš dobiti ovde: http://pretraga2.apr.gov.rs/GeneratorPozivaNaBroj/Home/ pošto mora da bude jedinstven.

Te obrasce i taksu predaš u APR-u. Dobićeš potvrdu o prijemu registracione prijave promene podataka sa brojem preko kojeg ćeš na ovom linku: http://pretraga2.apr.gov.rs/Pretrag...amaIZalbama/Search/SearchByRegistrationNumber moći da pratiš da li je doneta odluka o tvojoj prijavi. APR po zakonu mora da donese odluku u roku od najviše pet dana, tako da će to brzo ići.
 
Da li treba da se predaju oni obrasci za obnovu pausala. Ja sam to predavao prve godine, onda naredne 2 nisam, sad mi opet neko rekao da treba.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Hvala na detaljnom objasnjenju.
 
Da li treba da se predaju oni obrasci za obnovu pausala. Ja sam to predavao prve godine, onda naredne 2 nisam, sad mi opet neko rekao da treba.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Ako si prešao 6mil RSD treba, inače ne.

Послато са TA-1004 уз помоћ Тапатока
 
Aha. Hvala
Prosle godine drugar otisao u poresku da pita, kaze mu ona pa ne moras, al ne bi bilo lose da predas. Kakva informacija[emoji5]

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Zadnje što sam čuo za rakovicu je: slušaj ako nisi prešao 6miliona nemoj da me zatrpavaš papirima. Dakle šareno.

:)
 
U pravu je. Po zakonu ne treba


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Upravo pitao na Voždovcu da li je potrebno podnositi potvrdu iz banke i dobio potvrdu da ne treba ukoliko paušalac nije prešao 6 miliona. Preko 6 miliona mora kpo. Zašto mi to do sada nisu rekli nije mi jasno.

Raspitao sam se i za druge stvari.

Novi paušalci programerske delatnosti dobijaju odmah full osnovicu iz pete grupe a starima postepeno dižu osnovicu. Zanimljiva informacija je da su delatnosti 6201, 6202 i 6203 po novom svrstane u petu grupu ali postoje dve šifre delatnosti koje su u trećoj grupi a pašu za programersku delatnost : 6209 i 6311.

Granica od 8 miliona ne važi ako se isključivo izvozi u inostranstvo ali svake godine mora da se ide u poresku da se dokazuje da je sav promet iz inostranstva.

Novi zakon i 20 posto prihoda od drugog klijenta: Nije zvanična informacija ali to bi trebalo da važi samo za paušalce koji promet ostvaruju od klijenata iz Srbije.

Izvor: poreska uprava Voždovac - usmeno.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno