Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Ostalo što je klasifikovano kao dobit (postoje preduslovi, potrebna potvrda poreske, ne znam u praksi ali zakon dozvoljava) se oporezuje sa 15% a ostalo na račun. Npr. Od 100k, 15k je porez, ostalo na račun.
Malkice mesate. 15% je porez na dobit preduzeca (a ne preduzetnicke radnje, koja vodi knjige). U tim slucajevima se dobit isplacuje kao dividenda, i na dividende se dodatno placa 15% poreza (15% na 85% iznosa dobiti, jer je 15% vec porez na dobit). Sto je 27.25% ukupno.

E sad, kvaka je ako pređeš 2.400.000 godišnje, plaća se na iznos preko 2.400.00 i godišnji porez na dohodak.
Nema dodatnog poreza na dividende.
Ali moze i preduzetnik, koji se odlucio za isplatu plate: isto ide isplata minimalca (najmanje, kao plate), a 10% je porez na dobit preduzetnika, ne 15%.
E u tom slucaju ide i godisnji porez, na deo koji premasi 5 prosecnih primanja (~2.3 miliona ove godine valjda).
Sto je, ocigledno, dosta manje od slucaja dividendi. Do nekih 4 miliona (neto), kada je porez na godisnji extraprofit 15%, a ne 10% (10% je na deo od ~2.3 do ~4 miliona).

Odlazak IT kadra iz drzave nije nesto sto je nuzno lose po drzavu. Sta vise, u najgorem slucaju je isto kao i da placaju pausal od 200e.
A PDV na sve sto moraju da kupe ovde, porez na stan/iznajmljivanje stana?
Racunaj da na 1000e potrosnje oko 160e ti je PDV drzavi. I naravno jos se to posle vrati kao porez onih, kod kojih si kupio nesto.
Mozda ne platis porez na iznajmljivanje stana, ali vlasnik ce platiti porez na nekretninu, i trosice novac kojim si platio kiriju. Daleko je to od samo 200e. Sem ako neko nije u Beloj Palanci, placa jedna 80e mesecno pausal (lupam, ne znam da li je samo toliko, mislim da nije primetno nize od Nisa), i trosi svega 300e.

Svi oni ce slati novac roditeljima/ostatku familije jer ce im biti zao da gledaju kako gladuju od penzija koje ce im neki novi vucic jos vise smanjivati. Kao sto je sada ne zanemarljiv iznos koji stize kroz devizne doznake iz inostranstva od nasih gastosa.
Ne znam koliko pratis, ali uz mnogo vece cene, i manje penzije, iznosi doznaka fizickim licima su enormno smanjeni.
 
Poslednja izmena:
Dividenda i dobit su koliko ja znam po smislu ista stvar ali se dividende isplaćuju samo kod akcionarskih društva.
 
Dividenda se isplacuje iz dobiti, nakon odbijanja poreza.
Porez na dobit se placa svejedno - a da li ces ostatak isplatiti kao dividendu ili ne, je na tebi (placas 15% na taj ostatak)

Nije ista stvar.
 
Pogledaj tekst iznad plz, mislim da grešiš.

Porez na dobit je isti za sve:

ПОРЕСКА СТОПА
Члан 39.
Стопа пореза на добит правних лица је пропорционална и једнообразна.
Стопа пореза на добит правних лица износи 15%.
 
Poslednja izmena:
A PDV na sve sto moraju da kupe ovde, porez na stan/iznajmljivanje stana?
Racunaj da na 1000e potrosnje oko 160e ti je PDV drzavi. I naravno jos se to posle vrati kao porez onih, kod kojih si kupio nesto.
Mozda ne platis porez na iznajmljivanje stana, ali vlasnik ce platiti porez na nekretninu, i trosice novac kojim si platio kiriju. Daleko je to od samo 200e. Sem ako neko nije u Beloj Palanci, placa jedna 80e mesecno pausal (lupam, ne znam da li je samo toliko, mislim da nije primetno nize od Nisa), i trosi svega 300e.

Porez na stan ne placaju jer je vecina od pausala stigla da zaradi za jedan stan, koji im je obicno i prvi.

Porez na iznajmljivanje stana, aha vazi.

Trosenje kirije? Dobar deo ITevaca iznajmljuje stanove u A bloku, west65 i slicnim naseljima koja su i pored paprenih cena rasprodati za kesh ne za kredite, tako da je jasno gde i kod kakvih ljudi novac od kirije zavrsava.

TV i telefoni se kupuju svercovani iz Madjarske, odeca u Parndorf... Carina i pdv su "naravno" placeni.

Skija se po Austriji, Bugarskoj, letuje se naravno preko..

Ruca se po kafanama koje ne daju fiskalne racune a radnike drze na minimalcima, i kao u najgorim kliseima i dalje je prosecan ITevac jako cest konzument (fast food) dostava koje takodje ne daju fiskalne isecke.

Sve u svemu, sa ovakvom konstalacijom stvari nece se Srbija "leba najesti" od prosecnog IT pausalca.

Ne znam koliko pratis, ali uz mnogo vece cene, i manje penzije, iznosi doznaka fizickim licima su enormno smanjeni

Normalno da je smanjena kolicina novca kome moze da se udje u trag, ako ni zbog cega drugog onda zbog visokih troskova kod takvog slanja novca. Sada je nasa dijaspora nasla krativnije nacine za slanje novca bez da mu se udje u trag uz manje troskove. Plus je ogroman broj onih koji novac salju autobusima, ili jednostavno donesu u kesu kad dodju na godisnji odmor u svoju domovinu.




Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Pogledaj tekst iznad plz, mislim da grešiš
Koji tekst?
Porez na dobit je isti za sve:
ПОРЕСКА СТОПА
Члан 39.
Стопа пореза на добит правних лица је пропорционална и једнообразна.
Стопа пореза на добит правних лица износи 15%.
Za koje sve?
Ako mislis da je isti i za preduzetnike, nije. Preduzetnik nije pravno lice, vec fizicko lice.
Stopa poreza na dobit preduzetnika je "stopa poreza na prihod od samostalne delatnosti" i oduvek je 10%.

Nije moje misljenje, proverena informacija iz prakse, iz prve ruke.

Porez na stan ne placaju jer je vecina od pausala stigla da zaradi za jedan stan, koji im je obicno i prvi.
? Pa onda znaci da placaju porez na stan, upravo. Misli se na porez na imovinu.
I porez na prenos apsolutnih prava, i PDV se ne vraca u punom iznosu, vec na 40m2+15*(BROJ_CLANOVA_DOMACINSTVA-1).

Trosenje kirije? Dobar deo ITevaca iznajmljuje stanove u A bloku, west65 i slicnim naseljima koja su i pored paprenih cena rasprodati za kesh ne za kredite, tako da je jasno gde i kod kakvih ljudi novac od kirije zavrsava.
Ajde malo manje generalizacije od nekolicine koju znas?
Malo manje toga "zna se", a malo vise proverenih i proverivih informacija.

Skija se po Austriji, Bugarskoj, letuje se naravno preko..
I to plati - sve tamo na licu mesta? Nemackom karticom?
PDV se ne placa na turisticke aranzmane kao na proizvod/uslugu, vec iskljucivo na razliku izmedju troskova aranzmana i naplacene cene. Drzava ima vise od toga sto platis 5000e skijanje karticom izdatom u Srbiji, nego da platis 5200 u nasoj agenciji u kesu.

I uz sve to, nepotrebno razvodnjavanje teme, se hrana i ostale potrepstine kupuju po Delhaize/UE/Roda... ne mozes realno dovlaciti Ariel prasak i izbegavati carinu, nije isplativo :)
Ja sam otprilike nesto sto opisujes - imam svoj stan, ne placam kirije znaci, cesto porucujem, ali poprilicno i kupim hrane i osnovnih potrepstina, i NISTA mimo toga (u zadnjih desetak godina ni donji ves nisam kupio ovde, farmerice, jakne, NIJEDNU cokoladu, samo poneki domaci slatkis retko kada...), pa opet je preko 200e od mene mesecno DRZAVI DIREKTNO.
Kada sam u Koreji, drzava ima NULU od mene, sem poreza na stan (imovinu).

Normalno da je smanjena kolicina novca kome moze da se udje u trag, ako ni zbog cega drugog onda zbog visokih troskova kod takvog slanja novca.
? Troskovi su smanjeni, i prilicno su smesni i na 100e da se rizikuje bilo sta drugo. 5e je slanje bilo koje sume WU-om iz Evrozone. Fiksno. Ima i jeftinije preko ProCredit banaka i CommerzBank (u KomBank).
A da bi devize bile trosene,moraju se zameniti - postoji prilicno precizna analiza kolicine zamenjenog novca i procene koliko je od toga doslo van elektronskih servisa.


Ja poznajem oko 200ak nasih u NRW (Nemacka), i mogu da ti tvrdim da naspram minimum nekih 100ak koji su pre desetak godina slali po barem 1000e, danas ukupno ne predju 100e svi zajedno.
To nista ne dokazuje naravno, ali za razliku od tebe, ne generalizujem takva poznanstva da bi izveo kako "svi ITevci zive u West65" :)
 
Ako je iz prve ruke, verovatno je tačna informacija. S tim da sam onda bespotrebno uplitao porez na dobit u priču ako je u pitanju porez na prihod od samostalnih delatnosti. U tom slučaju ne znam da li su moguće isplate u toku godine ali pretpostavljam da ne moraju da džudže pare do kraja godine na računu, to bi bilo baš besmisleno.
 
Poslednja izmena:
I to plati - sve tamo na licu mesta? Nemackom karticom?
PDV se ne placa na turisticke aranzmane kao na proizvod/uslugu, vec iskljucivo na razliku izmedju troskova aranzmana i naplacene cene. Drzava ima vise od toga sto platis 5000e skijanje karticom izdatom u Srbiji, nego da platis 5200 u nasoj agenciji u kesu.

Prosecan ITevac diskutuje po forumima kada neka banka poskupi mesecno odrzavanje za 100 dinara, taj sigurno nece placati provizije agencijama vec ce kupiti avio kartu online, a smestaj bookirati preko airbnb i slicnih. Kojom god karticom da platis to, Srbija nema nikakvu korist. Sve i da avio kartu kupis u nekoj domacoj agenciji drzava nema nista od toga jer se na avio karte ne placa PDV.

Drzava ima vise od toga sto platis 5000e skijanje karticom izdatom u Srbiji, nego da platis 5200 u nasoj agenciji u kesu.

Odem u Nemacku i platim 5000e karticom izdatom u Srbiji, i nasa drzava ima koristi od toga? Mislis na porez na onih par procenata provizije koje ce domaca banka naplatiti od pruzaoca usluge?

? Troskovi su smanjeni, i prilicno su smesni i na 100e da se rizikuje bilo sta drugo. 5e je slanje bilo koje sume WU-om iz Evrozone.

Skoro sam primio uplatu iz EU, na 200e provizija koju je posiljalac platio je bila oko 11e.

za razliku od tebe, ne generalizujem takva poznanstva da bi izveo kako "svi ITevci zive u West65" :)

Ako konvertovanje "Dobar deo ITevaca iznajmljuje stanove u A bloku, west65 i slicnim naseljima" u "svi ITevci zive u West65" nije generalizacija, sta je? Maliciozno izvrtanje reci?
 
Ne secam se kako to bese, razmatrali smo to ~2013., ali nismo iskoristili naravno. @miljan.
 
Sve i da avio kartu kupis u nekoj domacoj agenciji drzava nema nista od toga jer se na avio karte ne placa PDV.
A bukvalno post na koji si odgovorio opisuje kako se placa PDV na karte...

Odem u Nemacku i platim 5000e karticom izdatom u Srbiji, i nasa drzava ima koristi od toga? Mislis na porez na onih par procenata provizije koje ce domaca banka naplatiti od pruzaoca usluge?
Da.


Skoro sam primio uplatu iz EU, na 200e provizija koju je posiljalac platio je bila oko 11e.
Pa nadji bolja resenja. Evo, ja sam ti naveo tri mogucnosti. WU sigurno funkcionise.

Ako konvertovanje "Dobar deo ITevaca iznajmljuje stanove u A bloku, west65 i slicnim naseljima" u "svi ITevci zive u West65" nije generalizacija, sta je? Maliciozno izvrtanje reci?
Dokazi da 10% ITevaca zivi u ta dva-tri naselja, i mozemo da pricamo dalje.
 
Osim da nas ti servisi skroz izbace, nasa drzava nema mogucnosti da ista uradi. EU moze da zabrani koriscenje tih kartica unutar EU, pa barem tako da nesto umanji, ali mi smo mali, ne bi se Payoneer ni "pocesao" (komarac :)).

Ja licno placam zdravstveno i kada mi je pausal u mirovanju, i placao bi ga i da koristim Payoneer ili nesto slicno iskljucivo (dakle da "izbegavam porez"), iako se slazemo kakvo je zdravstvo :(
Mene ni porez ne brine - ali PIO ne podnosim. I sa te strane, da se povecaju dazbine, trazio bi alternative. Za mene postoje i legalni nacini koji su jeftiniji od toga da duplo vise placam pausal, i skroz prihvatljivi (nije ono, otvori u Delaware firmu, i veruj advokatima)
Ako je uspela da zabrani domaćim karticama da učestvuju u prometu ka stranim kladionicama, onda sam definitivno siguran da imaju metode kojima bi mogli da onemoguće Payoneer i slične servise.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Da onemoguce skroz, naravno da mogu, ali fora je da onemoguce samo deo koji bi nam omogucio ovo ;) Za to nemaju nasi cime da pritisnu.
 
Isplata dobiti je moguća između dve redovne sednice skupštine AD, pod određenim uslovima, a pravila o isplati međudividende se shodno primenjuju i na isplatu učešća u dobiti za druge oblike privrednih društava.


Prihodi pravnih lica se oporezuju u skladu sa Zakonom o porezu na dobit pravnih lica. Opšta stopa je 15%, ali postoji čitav niz izuzetaka.

Prihodi preduzetnika se oporezuju porezom na dohodak građana, koji se u tom slučaju konkretno primenjuje na prihode od samostalne delatnosti, u skladu sa odredbama Zakona o porezu na dohodak građana i drugim odredbama istog zakona, po opštoj stopi od 10%.
Prihodi po osnovu isplate učešća u dobiti i isplate dividende se oporezuju takođe u skladu sa odredbama Zakona o porezu na dohodak građana o oporezivanju prihoda od kapitala, po opštoj stopi od 15%.
Takođe za oba oblika postoje izuzeci, PDV itd.
 
Koji izuzeci, osim za strane drzavljane (koji ne znam kako se primenjuju, da li je izbor u pitanju or what..)?
 
@Vanitas,

Da li znaš na koji način se može raspolagati sa prihodima iz samostalne delatnosti koji se oporezuju stopom od 10%?
 
Slobodno.
 
Pitanje je sledeće. Dakle osnovica za obračun poreza od samostalnih delatnosti u ovom slučaju je višak prihoda nad rashodima u tekućoj poslovnoj godini. Pretpostavljam da to znači da se obračun i naplata ovog poreza ostvaruje nakon izrade godišnjeg izveštaja. Šta je sa neto dohotkom, sa njim se kao što kaže alfa raspolaže slobodno tokom godine? Dakle bankovnim nalozima ka ličnom računu ili podizanjem gotovog novca?
 
Poslednja izmena:
Nakon placanja poreza ti je dostupan za slobodno raspolaganje.
 
Evo jedna kalkulacija za preduzetnike sa isplatom zarade. Pretpostavio sam da je zarada 160 evra, a da su porezi i doprinosi 90 evra. Znam da ova zarada nije potpuno tacna (manja je od minimalca), ali je dovoljno blizu i ne utice mnogo da ukupnu racunicu, a olaksava racun. Takodje, ceo racun je radjen na mesecnom nivou.

Preduzetnici koji prihoduju 1000 evra mesecno: 1000 - 250 = 750 evra dobiti mesecno
- 250 evra = 160 evra plata + 90 porez i doprinosi
- 750 * 0.1 = 75 evra poreza na dobit
- Nema poreza na dohodak gradjana (ne prelazi neoporezivi iznos od 1700 evra mesecno)
Ukupno mesecno: 90+75 = 165 evra poreza i doprinosa mesecno


Preduzetnici koji prihoduju 2000 evra mesecno: 2000 - 250 = 1750 evra dobiti mesecno
- 250 evra = 160 evra plata + 90 porez i doprinosi
- 1750 * 0.1 = 175 evra poreza na dobit
- Ukupan dohodak gradjana = 1750 - 175 + 160 = 1735 evra
- Neoporezivi mesecni iznos = 1700 evra
- Porez na dohodak gradjana = (1735-1700) * 0.1 = 3.5 evra mesecno
- Ukupno mesecno: 175 + 90 + 3.5 = ~270 evra

Na slican nacin se moze izracunati da:

- Preduzetnici koji prihoduju 3000 evra mesecno imaju ukupne mesecne dazbine od priblizno 460 evra
- Preduzetnici koji prihoduju 4000 evra mesecno imaju ukupne mesecne dazbine od priblizno 650 evra
- Preduzetnici koji prihoduju 5000 evra mesecno imaju ukupne mesecne dazbine od priblizno 840 evra

Ovo nije toliko strasno i predstavlja validnu alternativu ako nas unakaze nekim nebuloznim zakonom za pausalce. Poprilicno se poklapa sa onim sto sam pricao o porezu na ukupan prihod od 15-18%.

Ako sam negde pogresio u racunu bio bih zahvalan na ispravkama. Takodje me zanima da li u slucaju odabira ovakvog poslovanja postoje jos neki dodatni troskovi (osim za knjigovodju, sto je kapiram ~30 evra mesecno). Da li u ovakvom sistemu mozes da kupis npr. racunar i da to predstavis kao troskove poslovanja (na taj nacin smanjujuci dobit, pa samim tim i porez na dobit)? Ako je odgovor pozitivan, onda me zanima sta je jos moguce kupiti na ovakav nacin? Automobil na ime firme?

edit: Ono sto je zanimljivo je da ova racunica zapravo daje granice do kojih oni koji odlucuju mogu da natezu pausalni sistem za IT. Npr ako povecaju duplo trenutne pausalne izdatke, svima koji zaradjuju manje od 4000 evra ce to postati neisplativo i jednostavno ce preci na isplatu licne zarade (bar onima u Beogradu koji sada placaju po 250-300 evra).
 
Poslednja izmena:
Minimalni troskovi (dazbine na minimalav jesu otprilike toliko.
Knjigovodja od 30e u BG... mozda u 1999.godini.
50e za knjige u Nisu. 20e je recimo.za IT pausalce jer zna da ima 40 papira godisnje.
U racunicu nisi uzeo u obzir da ima i stopa od 15% na godisnji porez, na preko 4 mil godisnje otprilike. I malo ispod 1700e za nizu stopu mesecno.

Auto nije trosak, osim ako je ispod ~500e, isto vazi i za racunar. I za pravna lica. Samo amortizacija istih je trosak. Ostatak ulazi u dobit i placa se porez kao da si izvukao novac kroz dobit (i ulazi u godisnji porez).
 
Koliko je slozenije knjigovodstvo u ovom slucaju? Mislim ne razumem se u to, ali u pitanju je jedna faktura mesecno :)
Ne razumem ovo za godisnji porez od 15%. Kakav je sad to porez? Uracunao sam sledece poreze:
- Porez i doprinosi za platu
- Godisnji porez na dobit od 10%
- Godisnji porez na dohodak gradjana

Kakav je to porez od 15% i kako se zove?
 
Suštinu si čini mi se shvatio premda račun možda nije najprecizniji.

Tih 15% se takođe zove godišnji porez na dohodak građana i računa se stepenasto. Dakle otprilike od 2.400.00 je 10% a onda od negde 4.500.000 čini mi se je 15%.
Poslovni rashodi mogu da budu npr. konsultantske usluge ili razne druge vrste usluga. Mislim da je sa artiklima kao što je alfa rekao problematičnije stanje jer su (najčešće) u pitanju osnovna sredstva. Za te preporuke o rashodima mislim da je u svakom slučaju najbolje pitati knjigovođu.

https://www.paragraf.rs/statistika/prosecna_mesecna_zarada_po_zaposlenom_u_republici_srbiji.html
http://poreznadohodak.rs/
http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/...ultata-po-sistemu-prostog-knjigovodstva-.html
 
Za racun sam svestan da nije najprecizniji, pogotovo sto ima raznih odbitaka koje treba da se uracunaju na osnovicu za godisnji porez na dohodak gradjana, ali cini mi se da je dovoljno precizan za neke okvirne odluke.

Proverio sam sad i za tih 15%.

Godišnji porez na dohodak građana plaća se na oporezivi dohodak po stopi od:
15% – za fizičko lice koje je ostvarilo oporezivi dohodak u iznosu koji je veći od 4.750.272,00,00 dinara – iznos do 4.750.272,00,00 dinara oporezuje se po stopi od 10%, a na iznos iznad 4.750.272,00 dinara oporezuje se po stopi od 15%.

Ovo znaci da se situacija sustinski menja samo za ljude koji ostvaruju mesecni prihod preko 4000 evra. Dakle do 4000 evra ostaje okvirno isto kao u prethodnom postu (uz vec pomenute nepreciznosti u racunu). Dok za ljude koji prihoduju 5000 evra ovo znaci da ce im mesecni troskovi skociti oko 55 evra u odnosu na prethodnu racunicu, tako da im ukupne mesecne dazbine skacu na oko 900 evra.
 
Koliko je slozenije knjigovodstvo u ovom slucaju? Mislim ne razumem se u to, ali u pitanju je jedna faktura mesecno :)
Naspram pausala? Jedno smes da radis sam, drugi ne smes ni potpisati :)
Jedna ULAZNA faktura, ali imas 4 poreza/doprinosa po zaposlenom/vlasniku, razdvajanje troskova, amortizacije i ostalog, pravljene zavrsnog racuna...

Jeste to za nas slucaj mnogo malo podataka, ali ogromna odgovornost i mogucnost za gresku, kada nemas isksutva, a jedna greska, ako je primete znaci prevelike kazne. To ni ekonomisti ne rade, bez provere iskusnih, pre nego sto imaju neki stazh.

Vidis koliko ja imam iskustva i znanja u ovome, a ne bi smeo da vodim svoje knjige ni pod razno :)
 
Kapiram. Vidim sad da se i u Bg cene knjigovodstvenih usluga za preduzetnike uglavnom krecu oko 50 evra. To realno nije mnogo. Pogotovo ako si lisen bilo kakve odgovornosti ako knjigovodja nesto zezne. :d
 
:D Optimista ;) NISI :) On ce odgovarati za lose popunjeno, ali tebi idu kazne za poreske prekrsaje svejedno :)
Mislim da on samo preuzima odgovornost "odgovornog lica", ali ne i poreske prekrsaje i kazne za firme.
 
Au, meni takav sistem uopste nema smisla. Pa ja da razumem sta je knjigovodja napisao u knjigama i da znam da proverim da li je sve ok, onda mi knjigovodja ne bi ni trebao :D
Ali kapiram da je drzava u fazonu da firma mora sve da plati, pa onda nek se firma juri s knjigovodjom po sudovima :)
 
Nazad
Vrh Dno